Еколошка култура низ Македонија

Дали имаме еколошка култура?


  • Вкупно гласачи
    25
  • Гласањето е завршено на .

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Пред еден месец враќајќи се за дома се паркирав на еден паркинг помеѓу Маврово и Стража за да мочам и да се истегнам малце. Одам на работ од паркингот, што ќе видам - целиот дол удолу беше покриен со црни вреќи со ѓубре, цели пакети полни со пластики, амбалажа од храна, градежен шут... добро се си викам да му ебам матер на кој гад му текна таму да фрла ѓубре, во потполно недопрена природа. Џабе се и казни и кампањи и се’, свеста на овој гнаса народ нема да се промени. Нема! Кој ќе го види лицето Х дека фрлал вреќи ѓубре у некој дол покрај пат во 4 насабајле? Дали преку кампањи ќе му се активира некоја точка во кортексот на г-динот Х кој од Пуста Брезница ги продал кравите и дошол да живее во град? Пијам еднаш кафе во бавчата на еден маалски локал, го викаме конобарот да му платиме, му плативме, имаше празна кутија од цигари на масата зеде ја фрли преку ограда у тревата, у пепељарата имаше три пикавци, ги зеде со прсти и нив ги фли у тревата, си ја стави пепељарата у ајнцер и си замина. Го прашувам зошто ги фрли пикавците у трева, се смее ко ретардиран. Јас имам веќе дигнато раце, џабе ми е зборење нервоза и ништо друго. Револтиран сум скроз. Се надевам еден ден ќе одјебам одовде, па кому му одговара да се дави у гомна нека седи. И да, Тетово е убедливо најсмрдливиот и најгнасниот град во државава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom