Евровизија, 19-23 мај, Виена, Австрија (општа тема)

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Како што е и обичајот, секогаш по излегувањето на нашето официјално видео и конечна песна, се отвора генерална тема каде ќе се дискутира целиот настан, вклучувајќи ги и останатите песни, настапи, новости и слично.

И секако на вечерите кога има Евровизија, овде заеднички пукаме сеир и коментираме за настапите. :kafence: Традиционално, процедурално. :icon_mrgr:

Евровизија годинава ќе се одржува во Виена, Австрија, од 19 до 23 мај.

19 и 21 се полуфиналињата, а на 23 финалето. Ние сме во првото полуфинале.

Како што знаете, наш претставник годинава е Даниел Кајмакоски, со "Autumn Leaves", за која излезе сега и видеото.

Песната ќе ја ставам со видео тука, пред се затоа што е битно и видеото, сите останати песни може да ги ставаме во линкови.


Други претставници кои се познати до сега:

Грузија - "Warrior"
Ирска - Playing with Numbers
Албанија - I'm Alive
Естонија - Goodbye to Yesterday
Шведска - Heroes
Ерменија - Face the Shadow
Норвешка - A Monster Like Me
Германија - Black Smoke

Црна Гора - Адио
Велика Британија - Still in Love With You

Од мене толку, вие додавајте ги другите.

Кој ви е фаворит за сега?
Што мислите за нашата песна?

И секако, тука заедно ќе коментираме за некој месец.:icon_mrgr:

А и да, имајте на ум дека не е темава во ЧДА и “пораки од дијаспората“ и слични досетки ќе бидат бришени.
Зафрканци и сеир на самата вечер, до тогаш држете ја во нормала темата. Еднаш предупредувам.
 
Последно уредено:
Член од
10 јануари 2015
Мислења
225
Поени од реакции
104
Дефинитивно ова и ова. Нашата колку што добро заприметив е доста смената, башка на македонски беше многу подобра според мене.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
А и да, имајте на ум дека не е темава во ЧДА и “пораки од дијаспората“ и слични досетки ќе бидат бришени.
Зафрканци и сеир на самата вечер, до тогаш држете ја во нормала темата. Еднаш предупредувам.
Еве јас мртов сериозен сакам да го изразам своето мислење за Евровизијата.


:pov::pov::pov::pov::pov::pov::pov::pov:
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
460
Поени од реакции
461
Немам време да слушам 40 потпросечни песни. Еве скратени верзии од сите песни, како што гледам го следат трендот на моменталната поп музика, скоро сите се на англиски, и мноооогу балади, ама на Црна Гора Жељко им направил навистина балканска балада, со поткраднати по некоја нота од ваму, таму, ама моќно звучи.
Како за победа може да речам Шведска.

За изненадување имаше и некои песни кои така можам да си ги ставам во плејлиста.

Прво полуфинале
https://www.youtube.com/watch?v=IOlLPENN_Aw

Второ полуфинале
https://www.youtube.com/watch?v=0ICbpVmOgzU

Финале
https://www.youtube.com/watch?v=6sIBPesedJg
 
K

Kacar

Гостин
Ќе гледам ради Кончита што ќе биде домаќин/ка, сакам да видам како ќе се снајде како водителка на шоу-то. Воедно, таа и Даниел се знаат, заедно имаат настапувано на шоу во Австрија, најверојатно и ќе се препознаат сега таму. Песните не сакам да ги слушам предвреме, сакам на самиот настан да ги ислушам и да гласам. Лани гласав за Рут Лоренцо.
 
C

Castiel

Гостин
Англиска верзија на нашата песна воопшто не е лоша....јез да нема ништо да напраиме ама сепак...звучи на нешто...
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Мене англискава верзија ми е некако поубава од македонската. Повеќе му лежи на овој да пее на англиски.
Од оние што досега ги слушнав, ми се допаѓаат песните на Русија, Шведска и Ирска... па до негде и Норвешка.
Не верувам дека ќе влеземе у финале. Ама битно упорни сме :D
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.071
Поени од реакции
84.722
Ја песниве на Евровизија ги судам од прво слушање...

На прво слушање нашава е тапа и очекувам дебакл...

Ако влеземе во финале да гледаме нешто потапа да пратиме догодина можда и ќе освоиме :D
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.054
Поени од реакции
7.121
Конечно после подолго време да имаме добра песна.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Со оглед дека Сунгерот Боб ја исхејта песнава до максимум и кажа дека е срање, мислам дека годинава ќе забележиме највисок пласман на Евровизија.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493

Kajgana Shop

На врв Bottom