Дуел на бендови (оваа недела: Fantomas vs Melvins)

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
@kooperativa Добро созреваш :icon_mrgr:
Да, хармониките и мене ме нервираат а и Сатријани знае да ги користи, што ми ги подјебува тоа вонземските солажи што ги свири.
Иначе вокално Нил ми е нешто подобар, го има баш оној америчко-селскиот (кантри) тон.
Btw од оваа песна е одјавната фраза на Курт, ако има некој што не знаел :)

 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Пред да се смени дуелот само да ја поставам песната.
Секоја чест за Боб де, али уште 200 години да прави музика нема да направи ваква песна :)

Една од најдобрите, во историјата.

Песнава. :cuc:

Али и мене почесто ми се слуша живоста на Дилан. Има таков поднослив звук кој сам ти влегува во увото, а тоа бара уште. Имам една фина колекција од него од некои понепознати траки, кои ги иам вртено повеќе од се од неговото творештво. Зборувам за Another Self Portrait (1969-1971): The Bootleg Series Vol. 10 кои мислам дека не му се официјално објавени.

Еве, не можам ни на yt да најдам линкче од некоја да ја постнам тука. :(
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
@kooperativa Добро созреваш :icon_mrgr:
Да, хармониките и мене ме нервираат а и Сатријани знае да ги користи, што ми ги подјебува тоа вонземските солажи што ги свири.
Иначе вокално Нил ми е нешто подобар, го има баш оној америчко-селскиот (кантри) тон.
Btw од оваа песна е одјавната фраза на Курт, ако има некој што не знаел :)

:pos::pos::pos::pos::pos:
Како созревам, така полуд станувам. o_O На времето ко божем Блек Сабат ми беа јаки, ама сега сфаќам дека се меки кога ќе си споредам со некои нови фаци (денешни), и да АКО истите постоеле тогаш, вероватно ќе сум ги пропуштел и Сабат и еден куп други да не ги именувам.
Дали може да се каже дека сум во тек со времето? :love:
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
Дали може да се каже дека сум во тек со времето? :love:
Горе-долу да, али не ни е веќе Вергина сонцето знаме :ROFLMAO:

Уште една антологиска и гитарско забегување на Нил, една од омилените.

 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.139
Поени од реакции
8.237
Има мнoгу дoбра панк прерабoтка на Out of the blue oд еден германски бенд The Bates.


П.С. Мoјoт глас oди за Бoб Дилан.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
Не е лошо да ставете и некоја песна од вашиот пулен (во случајов Дилан) за да држи на тежина гласот.
До сега и гласачите на Дилан ставаат песни од Јанг, парадоксално :icon_lol:
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Тежок дуел, можда најтежок до сега за мене. Али нека биде Дилан. За нијанса повеќе ми е слушан.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Јас гласам за младиот. Ме изнервира тоа што кога коценртот го правеше Дилан во Македонија на кој фала богу не бев, ептен негативни критики, од препотентен однос, сосила отсвирено, до ладнокрвност и 1 е.ан час ради реда. И двајцата имаат свој придонес, али од секогаш Јангчо ми легнал повеќе според вкусот. Токму поради тоа.
Еве песничкава. Ремек дело.

 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Ај да начнам уште една од неблагодарните теми...

Јанг пред Дилан. Мислам дека повеќе сум го слушал Дилан и едно време многу повеќе го ценев, ама гласам сега. А и башка Евреин е Дилан . :гик:
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.777
Помеѓу двајцава не можам да избирам, премногу го почитувам едниот за да го изберам другиот. Само колку за баланс на темава, неколку од Дилан:

 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
За да докажам дека сум стварно злоба ќе напраам уште еден ваков дуел. Овие се помлади, понепознати али има тука на форумов нивни љубимци и обично двата бенда идат у пакет. Слична им е музиката, едните се помелахонични, другите се побрзи, во најголемиот дел од песните.

Епа..

Editors



vs

The National



да не ве тагирам..
пиес. Forrest сега се превртува на фејсбук...
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Aj да теб..м.........ме задума сега салам :D

Да размислам. Едиторс први ги заслушав со тој побрзиот пост панк звук кој го тераа смешан со алтернатива. The National година покасно, со тој специфичниот вокал шо греби.
Да се подумам, мислам дека Едиторс че бида.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom