Дипломата ми е признаена, ама не знам каде да се обратам

Член од
17 мај 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo.Imam zavrseno farmacevtski fakultet vo Skopje.Pred nekolku meseci aplicirav na fakultetot vo Slovenija za verifikacija na diplomata.Od tamu dobiv odgovor deka diplomata mi e priznaena.E sega,neznam kade treba da apliciram za rabota vo Slovenija.Trebalo i da se polaga i jazik a jas ne znam kade treba da se obratam,prijavam.
Bi vi bila blagodarna ako nekoj znae da mi kaze sto treba ponatamu.Vi blagodaram.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Zdravo.Imam zavrseno farmacevtski fakultet vo Skopje.Pred nekolku meseci aplicirav na fakultetot vo Slovenija za verifikacija na diplomata.Od tamu dobiv odgovor deka diplomata mi e priznaena.E sega,neznam kade treba da apliciram za rabota vo Slovenija.Trebalo i da se polaga i jazik a jas ne znam kade treba da se obratam,prijavam.
Bi vi bila blagodarna ako nekoj znae da mi kaze sto treba ponatamu.Vi blagodaram.
најдобро ти е ВЕДНАШ да упишеш забрзан курс за јазикот- па дури потоа откако ќе имаш какво-такво познавање на словенечкиот да аплицираш за работа
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Zdravo.Imam zavrseno farmacevtski fakultet vo Skopje.Pred nekolku meseci aplicirav na fakultetot vo Slovenija za verifikacija na diplomata.Od tamu dobiv odgovor deka diplomata mi e priznaena.E sega,neznam kade treba da apliciram za rabota vo Slovenija.Trebalo i da se polaga i jazik a jas ne znam kade treba da se obratam,prijavam.
Bi vi bila blagodarna ako nekoj znae da mi kaze sto treba ponatamu.Vi blagodaram.
http://www.centerslo.net/l1.asp?L1_ID=3&LANG=slo

Тука ги имаш сите информации.Инаку ти ќе треба да полагаш на „високи равни„ т.е на најтежкото ниво(затоа ти советувам да си земеш учебници за нивната граматика а.к.а словница , која е екстремно зезната или пак да си одиш на курс).

Да не заборавам за да аплицираш за работа,мораш прво да го положиш јазикот(значи без тоа нема шанси).Потоа ќе аплицираш...Е сега,малку тука владее непотизмот т.е поголема предност имаат словенците и тие што завршиле во словенија*зато подобро информирај се какви ти се шансите да се вработиш тука..

Поздрав
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Можеш да најдеш работа, само те советувам земи јазикот учи го, многу е комплициран! Ако знаеш супер Словенски, немаш гајле! И немој да запаѓаш во депресии по првиот пад, туку труди се, обрати се на повеќе страни, не само на една! Поззз и среќно
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.387
Како бе не знаеш каде да се обратиш? Одбираш каде сакаш да се вработиш -> се обраќаш таму.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Zdravo.Imam zavrseno farmacevtski fakultet vo Skopje.Pred nekolku meseci aplicirav na fakultetot vo Slovenija za verifikacija na diplomata.Od tamu dobiv odgovor deka diplomata mi e priznaena.E sega,neznam kade treba da apliciram za rabota vo Slovenija.Trebalo i da se polaga i jazik a jas ne znam kade treba da se obratam,prijavam.
Bi vi bila blagodarna ako nekoj znae da mi kaze sto treba ponatamu.Vi blagodaram.
Aко сакаш и си спремна да кутиш и трпиш да цел живот те третираат како припадник на нижа раса слободно барај работа кај Јанезите во дежелата им нивна...никогаш нема да те прифатат како нивна и рамна на нив.
 
Член од
17 мај 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
http://www.centerslo.net/l1.asp?L1_ID=3&LANG=slo

Тука ги имаш сите информации.Инаку ти ќе треба да полагаш на „високи равни„ т.е на најтежкото ниво(затоа ти советувам да си земеш учебници за нивната граматика а.к.а словница , која е екстремно зезната или пак да си одиш на курс).

Да не заборавам за да аплицираш за работа,мораш прво да го положиш јазикот(значи без тоа нема шанси).Потоа ќе аплицираш...Е сега,малку тука владее непотизмот т.е поголема предност имаат словенците и тие што завршиле во словенија*зато подобро информирај се какви ти се шансите да се вработиш тука..

Поздрав
Vi blagodaram na site sto odgovorivte a posebno tebe breaker7777777 za linkot.Stvarno ona sto mi trebase.Vi blagodaram uste ednas na site
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
постоеше едно време еден клуб Ад Футура, претежно за стипендии за постдипломски студии, ама мислам дека и таму имаше центар за кариера. Прогуглај малку, јас сосема сум изгубил контакт со овие, сигурно ќе најдеш некакви насоки.

Ако не си нострифицирала (не дали ти ја признаваат дипломата, туку да ти ја нострифицираат, обично на Универзитет или во Министерство), почнувај веднаш, а секако и курс по словенечки (има основни курсеви и онлајн од типот „научи сам“, прашај го гугл).

Послe... http://www.slideshare.net/EURESjob/living-and-working-in-slovenia-presented-by-eures(прогуглај малку, сега е барем лесно тоа.... потсети се на часови по фармакоинформатика :P)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Zdravo.Imam zavrseno farmacevtski fakultet vo Skopje.Pred nekolku meseci aplicirav na fakultetot vo Slovenija za verifikacija na diplomata.Od tamu dobiv odgovor deka diplomata mi e priznaena.E sega,neznam kade treba da apliciram za rabota vo Slovenija.Trebalo i da se polaga i jazik a jas ne znam kade treba da se obratam,prijavam.
Bi vi bila blagodarna ako nekoj znae da mi kaze sto treba ponatamu.Vi blagodaram.
Најбрзо што можам ќе ти пишам информации, од прва рака :)
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
541
Поени од реакции
284
Zdravo.Imam zavrseno farmacevtski fakultet vo Skopje.Pred nekolku meseci aplicirav na fakultetot vo Slovenija za verifikacija na diplomata.Od tamu dobiv odgovor deka diplomata mi e priznaena.E sega,neznam kade treba da apliciram za rabota vo Slovenija.Trebalo i da se polaga i jazik a jas ne znam kade treba da se obratam,prijavam.
Bi vi bila blagodarna ako nekoj znae da mi kaze sto treba ponatamu.Vi blagodaram.

ако се вработуваш во администрација на словенија само таму ке ти е признаена........а ако сакаш во приватна фирма....веруј ич не ги замара шо државата ти ја признала........ако си квалитетна и само квалитетна ке влезеш......може да се случе и да не ја признава работодавецот.......ова ти е пример од америка и канада.........државата му ја призна на еден фирмата не.......додека сум чул и за обратен случај........дипломата не ја признава државата (н.з. бугарија0 а типот сепак си работи у приватна фирма у стара загора....се ке видеш
 
Член од
17 мај 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
http://www.centerslo.net/l1.asp?L1_ID=3&LANG=slo

Тука ги имаш сите информации.Инаку ти ќе треба да полагаш на „високи равни„ т.е на најтежкото ниво(затоа ти советувам да си земеш учебници за нивната граматика а.к.а словница , која е екстремно зезната или пак да си одиш на курс).

Да не заборавам за да аплицираш за работа,мораш прво да го положиш јазикот(значи без тоа нема шанси).Потоа ќе аплицираш...Е сега,малку тука владее непотизмот т.е поголема предност имаат словенците и тие што завршиле во словенија*зато подобро информирај се какви ти се шансите да се вработиш тука..

Поздрав
Auuuuuu.Stapiv vo kontakt so profesorite na kursot.Za napreden kurs kakov sto mi treba mene,treba da platam 1300 evra.:facepalm:
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Aко сакаш и си спремна да кутиш и трпиш да цел живот те третираат како припадник на нижа раса слободно барај работа кај Јанезите во дежелата им нивна...никогаш нема да те прифатат како нивна и рамна на нив.

Се сложувам со ова мислење, но ако таа има голема желба за таму, јас и посакувам многу среќа и успех понатаму!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom