Дилема

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Абе истиoт тoј превидел oчигледнa рaбoтa, и јa третирaл кaкo реклa кaжaлa.

Дa не се случувa нештo сличнo и сo институцијaвa Црквa.

Дa не прoмaшуе чист зицер и тaa?

Знaчи не збoрувaм зa духoвнaтa релaцијa личнoст - Бoг, туку зa нaчинoт и пoстaпките зa дoстигнувaње нa тaa релaцијa претстaвени oд стрaнa нa институцијaтa Црквa, преку нејзините претстaвници нa сooдветните пoзиции.

Мoжнo ли е истoтoтo дa е реклa кaжaлa, a?
Хмм, да...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.897
Поени од реакции
21.371
Веќе ти одговорив. Очигледно е дека или не си разбрал или не ти „пасуе„ одговорот.
Мики такви одговори врват кај верници кои веруваат на жими мајка. Ние што сме така малце потупи ни треба подетален одговор. И незнам што ти е тешко да речиш дека земјата е фиксна и се се врти околу неа. И месечината, планетите, сонцето , галаксиите итн итн. Да не ти се потроши тастатурата ?
Но ете да не се замараме со тривијални работи. Исто како и Ти и јас имам забележано дека сонцето излегува на исток, заоѓа на запад. Но јас случајно имам забележано дека во лето е повисоко а во зима е пониско на хоризонтот, па ме интересираше твоето објаснување околу тоа. Зошто е тоа така и како е изведено.
Ако знаеш секако, нема срам тука. Би сакал со твои зборови , ама отворен сум и за тумачење и извадоци од светите книги.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики такви одговори врват кај верници кои веруваат на жими мајка.
Можеби не веруваш на „жими мајка„ ама сигурно веруваш на „жими мајка, така вели науката„.
Како и да вртиш, пак си верник...[DOUBLEPOST=1451028475][/DOUBLEPOST]
И незнам што ти е тешко да речиш дека земјата е фиксна и се се врти околу неа. И месечината, планетите, сонцето , галаксиите итн итн. Да не ти се потроши тастатурата ?
.
Тастатурата е О.К., туку ти се обидуваш да ми подметнеш зборови кои не сум ги напишал.[DOUBLEPOST=1451028734][/DOUBLEPOST]
Исто како и Ти и јас имам забележано дека сонцето излегува на исток, заоѓа на запад. Но јас случајно имам забележано дека во лето е повисоко а во зима е пониско на хоризонтот, па ме интересираше твоето објаснување околу тоа. Зошто е тоа така и како е изведено.
Ако знаеш секако, нема срам тука. Би сакал со твои зборови , ама отворен сум и за тумачење и извадоци од светите книги.
Тоа што Сонцето во лето е „високо„ а во зима „ниско„, не го менува фактот за очигледноста за тоа кој околу кого се „врти„.

Туку, ај наведи ми научен доказ за „вртењето„ на Земјава околу Сонцето и посочи ми барем едно име од очевидецот на таквиот Космички феномен, наспроти очигедноста од спротивното.

И конечко, посочи ми од која позиција во Вселената можам да видам дека Земјава се „врти„ околу Сонцето, за да не бидам во дилема која е вистината.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.495
Поени од реакции
79.649
Абе нели има официјално у форумски правила, дека овие штабскиве штеточни не смеат да учествуваат у нормални теми?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.897
Поени од реакции
21.371
Баш ме интересира како би изгледала нормална тема за некој на кој чавката му избегала со се конец?
Дилеми дилеми,а одговори никаде и од никој:toe:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Одговорот ти е даден, ама не е согласен со твоите очекувања. Затоа, ајде дај кажи самиот, како треба да „изгледа„ отфантазираниот одговор.

Патем кажано, согласно мојата вероисповест, фантазирањето е демонска особина, која ја немаше првиот створен човек.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Не се заебавај владе со луѓе со психички нарушувања. Што мислиш зошто модераторите толерираат некои ликови кои пцујат, навредуваат, прогонуваат други членови на форумот по разно-разни теми? На таков да му забраниш пристап на форум или да му избришеш пцуење или навреда автоматкси значи дека добиваш некој што ќе те прогонува во вистинскиот живот.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.897
Поени од реакции
21.371
Можеби не веруваш на „жими мајка„ ама сигурно веруваш на „жими мајка, така вели науката„.
Како и да вртиш, пак си верник...[DOUBLEPOST=1451028475][/DOUBLEPOST]

Тастатурата е О.К., туку ти се обидуваш да ми подметнеш зборови кои не сум ги напишал.[DOUBLEPOST=1451028734][/DOUBLEPOST]

Тоа што Сонцето во лето е „високо„ а во зима „ниско„, не го менува фактот за очигледноста за тоа кој околу кого се „врти„.

Туку, ај наведи ми научен доказ за „вртењето„ на Земјава околу Сонцето и посочи ми барем едно име од очевидецот на таквиот Космички феномен, наспроти очигедноста од спротивното.

И конечко, посочи ми од која позиција во Вселената можам да видам дека Земјава се „врти„ околу Сонцето, за да не бидам во дилема која е вистината.
Мики за да не ти подметнувам зборови повели напиши што е толку очигледно. Јас те сфатив дека очигледното е дека земјата е фиксна и се се врти околу неа. Барем таков впечаток ми остави. Ако грешам слободно поправиме. Ете со свои зборови што е толку очигледно? Не се штеди на зборови, дал господ има.
Ама јас не прашав дали тоа што сонцето во лето е повисоко а во зима е пониско го менува твојот факт, туку зошто е тоа така. Тоа те прашав, секако ако знаеш.
Не спориме повеќе околу тоа кој околу што се врти, земаме дека си во право. Нема повеќе дилема.
Сега само прашуваме за подетални објаснувања за некои очигледни работи, како на пример зошто во лето сонцето е повисоко а во зима пониско на хоризонтот.
Ете објасни ни како на мали деца како доаѓа до тоа и зошто е тоа така.
Сигурно си размислувал околу тоа како што и со просто посматрање си размислувал и си заклучил дека земјата е фиксна и се се врти околу неа. Немој да речиш дека немаш забележано дека сонцето ја менува висината лето зима.[DOUBLEPOST=1451045781][/DOUBLEPOST]
Одговорот ти е даден, ама не е согласен со твоите очекувања. Затоа, ајде дај кажи самиот, како треба да „изгледа„ отфантазираниот одговор.

Патем кажано, согласно мојата вероисповест, фантазирањето е демонска особина, која ја немаше првиот створен човек.
Нема врска ова прашање со темата, онака си се прашував. Додуша можеш да одговориш за она што те прашав за сонцето. Баш ме интересира оти е тоа така.[DOUBLEPOST=1451046146][/DOUBLEPOST]
Не се заебавај владе со луѓе со психички нарушувања. Што мислиш зошто модераторите толерираат некои ликови кои пцујат, навредуваат, прогонуваат други членови на форумот по разно-разни теми? На таков да му забраниш пристап на форум или да му избришеш пцуење или навреда автоматкси значи дека добиваш некој што ќе те прогонува во вистинскиот живот.
На војводата мислиш?
Не е опасен тој, само иритира.
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.860
Поени од реакции
8.292
Нема врска ова прашање со темата, онака си се прашував. Додуша можеш да одговориш за она што те прашав за сонцето. Баш ме интересира оти е тоа така.
Oстави ги ти Земјата и Сонцето. Кажи ми зошто милениуми ви беа потребни да сфатите дека ОЧИГЛЕДНО Меркур се врти околу Сонцето.

Замисли дека во далечина на 200 метри гледаш човек како обиколува околу дрво. Ти и тој човек се наоѓате во иста рамнина. Што ќе видиш? Ќе видиш дека човекот се оддалечува од дрвото на едната страна, доаѓа до некоја точка и после почнува да се враќа назад кон дрвото. Кога ќе дојде до дрвото, почнува да се оддалечува од другата страна и кога ќе дојде до одредена точка, пак почнува да се враќа назад кон дрвото.

Меркур токму тоа го прави. Се оддалечува од Сонцето на 28 степени (максимална елонгација) и потоа влегува во ретроградно движење (се доближува до Сонцето). Кога ќе дојде во конјукција со Сонцето, потоа почнува да се оддалечува повторно, но сега од другата страна, до максималната далечина од 28 степени.
Затоа Меркур може да се види само по заоѓањето или по изгревањето на Сонцето. 1 степен одговара на 4 минути.
Истото важи и за Венера. Таа е Деница или Вечерница во зависност од тоа дали се движи кон или од едната или другата елонгација.


Доколку Меркур би се вртел околу Земјата, тогаш би требало да се гледа и на полноќ и никогаш не би се движел ретроградно. Забележи дека Сонцето и Месечината секогаш се движат нанапред (проградно) и никогаш не се движат наназад (ретроградно). Што мислиш, зошто?

Каков е тој систем на движење и каков е тој геометриски нацрт во кој Меркур се движи околу Земјата, но во исто време никогаш не се оддалечува од Сонцето повеќе од 28 степени, а згора на тоа освен нанапред (проградно), се движи и наназад (ретроградно)? Спореди со движењето на Месечината (која се движи околу Земјата), која секогаш се движи нанапред, и може да се види и навечер и насабајле и напладне и на полноќ.

Па зошто тогаш ви беа потребни милениуми за да сфатите дека Меркур НЕ МОЖЕ да се движи околу Земјата, туку е сосем ОЧИГЛЕДНО дека се движи околу Сонцето (објаснето со примерот на човекот и дрвото погоре)?

Што се однесува на темата, погрешно го имаш формулирано прашањето. Ти прашуваш што би се случило ако се појават несоборливи докази дека Господ не постои и што би правеле верниците тогаш, бидејќи мислиш дека ние веруваме во Господ ради реда или здраво за готово. А не се прашуваш дека ние кои веруваме во Господ, веќе имаме докази за Неговото постоење.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.897
Поени од реакции
21.371
Oстави ги ти Земјата и Сонцето. Кажи ми зошто милениуми ви беа потребни да сфатите дека ОЧИГЛЕДНО Меркур се врти околу Сонцето.

Замисли дека во далечина на 200 метри гледаш човек како обиколува околу дрво. Ти и тој човек се наоѓате во иста рамнина. Што ќе видиш? Ќе видиш дека човекот се оддалечува од дрвото на едната страна, доаѓа до некоја точка и после почнува да се враќа назад кон дрвото. Кога ќе дојде до дрвото, почнува да се оддалечува од другата страна и кога ќе дојде до одредена точка, пак почнува да се враќа назад кон дрвото.

Меркур токму тоа го прави. Се оддалечува од Сонцето на 28 степени (максимална елонгација) и потоа влегува во ретроградно движење (се доближува до Сонцето). Кога ќе дојде во конјукција со Сонцето, потоа почнува да се оддалечува повторно, но сега од другата страна, до максималната далечина од 28 степени.
Затоа Меркур може да се види само по заоѓањето или по изгревањето на Сонцето. 1 степен одговара на 4 минути.
Истото важи и за Венера. Таа е Деница или Вечерница во зависност од тоа дали се движи кон или од едната или другата елонгација.


Доколку Меркур би се вртел околу Земјата, тогаш би требало да се гледа и на полноќ и никогаш не би се движел ретроградно. Забележи дека Сонцето и Месечината секогаш се движат нанапред (проградно) и никогаш не се движат наназад (ретроградно). Што мислиш, зошто?

Каков е тој систем на движење и каков е тој геометриски нацрт во кој Меркур се движи околу Земјата, но во исто време никогаш не се оддалечува од Сонцето повеќе од 28 степени, а згора на тоа освен нанапред (проградно), се движи и наназад (ретроградно)? Спореди со движењето на Месечината (која се движи околу Земјата), која секогаш се движи нанапред, и може да се види и навечер и насабајле и напладне и на полноќ.

Па зошто тогаш ви беа потребни милениуми за да сфатите дека Меркур НЕ МОЖЕ да се движи околу Земјата, туку е сосем ОЧИГЛЕДНО дека се движи околу Сонцето (објаснето со примерот на човекот и дрвото погоре)?

Што се однесува на темата, погрешно го имаш формулирано прашањето. Ти прашуваш што би се случило ако се појават несоборливи докази дека Господ не постои и што би правеле верниците тогаш, бидејќи мислиш дека ние веруваме во Господ ради реда или здраво за готово. А не се прашуваш дека ние кои веруваме во Господ, веќе имаме докази за Неговото постоење.
Откајзнам бе зошто им требало милениуми да сфатат дека земјата не е центар на светот. Можеби затоа што црквата велела поинаку , а кој сме ние обичните верници да се сомневаме во нејзините тврдења. Башка кладите работеле турбо пред неколку века.
Додуша не велам јас дека земјата е центар на се и се се врти околу неа, @MIKI1 тврди така, па претпоставувам за него беше постот наменет. А Мики како што си го дал господ одма ке те побие и тоа со научни факти кој треба сам да си ги најдеш , најверојатно во библијата ама сепак очекувај сега контрааргументи. Но моментот е доста битен, а тој момент е кога двајца верници од иста религија имаат дијаметрално спротивен став. Ти велиш се врти, мики не. Кој е во право ?
За вториот дел од твојот пост. Прашањето си е сосем точно формулирано пошто се зборува за една хипотетичка ситуација и како вие би реагирале во однос на таа хипотетичка ситуација. Значи никој не вели дека вие си верувате ради реда или здраво за готово. Имајте си вие докази , никој тоа не ви го спори. Но што еден ден ако ? Јас уште на почетокот нагласив дека самиот доказ како доказ и не е битен, секој за себе нека си претпостави во таа хипотетичка ситуација што би било тоа. Сепак се работи за хипотетичко сценарио не предвидување или реална ситуација.
Тоа беше прашањето.
Колку што се сеќавам имаше уште едно. Да дефинираме дали правиш разлика помеѓу хипотетичка ситуација и реалност?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
@мкд владе мoшне несериoзнo те сфaќaaт oние штo требa дa ти oдгoвoрaт:P

Зaмисли сo женa дa и прaиш хипoтетички муaбет зa секс. Дa и кaжеш aј дa зaмислиме aкo би имaле секс....итн...

Дaј им дoкaз, и тoa вaлиден, зa пoгрешнoстa нa нивнoтo тврдење:)
И пoтoa прaшaј ги истoвo, штo ги прaшуеш сегa.
Тaкa, ќе немa кaј дa ти бегaaт, дa ти кaжувaaт кoј oкoлу кoгo се врти и сличнo:)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.495
Поени од реакции
79.649
Баш ме интересира како би изгледала нормална тема за некој на кој чавката му избегала со се конец?
Дилеми дилеми,а одговори никаде и од никој:toe:
Не, озбилно овојпат.
Стварно мислите дека ако пишувате на теми кои ви се надвор од штабските директиви за небулозирње, ќе личите како нормални луѓе?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.897
Поени од реакции
21.371
Не, озбилно овојпат.
Стварно мислите дека ако пишувате на теми кои ви се надвор од штабските директиви за небулозирње, ќе личите како нормални луѓе?
Шо бе да не се препозна?
П.с ти со цел ум се мислиш дека си нормален? Озбилно настрана мајтап муабет, незнам каков си во реалниот живот, ама ако си како тука оди барај си чаре побрзо. И не штеди пари за лекарства и доктори. Сепак здравјето посебно она менталното е најважно, инаку господ нека ти е напомош.[DOUBLEPOST=1451088726][/DOUBLEPOST]
@мкд владе мoшне несериoзнo те сфaќaaт oние штo требa дa ти oдгoвoрaт:P

Зaмисли сo женa дa и прaиш хипoтетички муaбет зa секс. Дa и кaжеш aј дa зaмислиме aкo би имaле секс....итн...

Дaј им дoкaз, и тoa вaлиден, зa пoгрешнoстa нa нивнoтo тврдење:)
И пoтoa прaшaј ги истoвo, штo ги прaшуеш сегa.
Тaкa, ќе немa кaј дa ти бегaaт, дa ти кaжувaaт кoј oкoлу кoгo се врти и сличнo:)
Викаш до то ќе да е?
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.495
Поени од реакции
79.649
Не се заебавај владе со луѓе со психички нарушувања. Што мислиш зошто модераторите толерираат некои ликови кои пцујат, навредуваат, прогонуваат други членови на форумот по разно-разни теми? На таков да му забраниш пристап на форум или да му избришеш пцуење или навреда автоматкси значи дека добиваш некој што ќе те прогонува во вистинскиот живот.
Ох, сироти вие. Да земе човек да ве жали.
Живеете од крвта на два милиони, која бездушно ја цицате и доаѓате овде да се жалите затоа што некој ве навредува, кога цицањето крв го нарекувате доброчинство?
Верувај, 90 посто од членовите би се мењале со вас. Они да цицаат, а вие да ги навредувате. (затоа и државата е таква)

Ве боли ташакот вас за безполезните навреди. Како што велат, не можеш да му удриш шамар на човек што нема образ.
Барем ви кажуваат луѓето што мислат за таквите ко вас. Друг ќар знаеме дека нема.

Но, се лажеш дека сум со подршка на овој формат. Ако некој го презира двојноаршинскиот модус операнди на вашиот мецена, тогаш недоследно би било да се залага за такво нешто тука. Јас сум за подеднакво спроведување на форумските правила за сите. Ако сум направил прекршок, да ме казнат соодветно. Сум добивал, за овие десет години опомени и банови често. И погоди колку пати сум се бунел! Ако сум прекршил правила - треба да добијам бан или што и да следува според форумските правила.
Тоа секако нема да ме спречи да кажам што мислам. Но, правилата би требало, за разлика од македонското општество, да важат за сите.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom