Дали човек се раѓа со душа или треба да ја "заслужи" во текот на животот.

Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Некаде слушнав дека Ѓурџиев рекол дека човек нема душа(се раѓа без душа) се додека не "заслужи" да ја добие , инспириран од ова сметав дека ако е тоа така тогаш е тоа најважната работа која човек би ја стекнал во животот кој го живее односно Е.
Се поставува прашање ако е тоа така како да се изведе.
Се прашувам дали е тоа патот до рајот (небото) за кој зборуваше Исус.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Како дел од целината сите имаме нешто...некоја енергија која ја носиме во себе од раѓање.
Но за таа енергија да добие во вредност,позитивна или негативна,према човековата перцепција,а како што и науката нешто мрчи последно време - процес кој трае веројатно низ цел живот.

Можеби свесноста,свеста е одговорот,а можеби и не е...

Како и да е,сега засега им верувам на Абориџините...:vozbud:

Aboriginal spirituality is the belief that all objects are living and share the same soul or spirit that Aboriginals share.
This is a very fundamental statement about Aboriginal spirituality. It implies that besides animals and plants even rocks have a soul.

An Aboriginal person's soul or spirit is believed to "continue on after our physical form has passed through death". After the death of an Aboriginal person their spirit returns to the Dreamtime from where it will return through birth as a human, an animal, a plant or a rock. The shape is not important because each form shares the same soul or spirit from the Dreamtime.Aboriginal spirituality does not consider the 'Dreamtime' as a time past, in fact not as a time at all. Time refers to past, present and future but the 'Dreamtime' is none of these. The 'Dreamtime' "is there with them, it is not a long way away. The Dreamtime is the environment that the Aboriginal lived in, and it still exists today, all around us" [3]. It is important to note that the Dreaming always also comprises the significance of place.

:cuc::cuc::cuc:

Dreamtime (Алтерџинга,Алтџеринга,Паланери,Алџера) е она кое денес се нарекува холограмска парадигма во науката а кое абориџините го знаеле пред десетици илјади години.
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Како што детството го детерминира човековото однесување во иднина, тоа значи дека детето впива информации од околината и се однесува според мотивацијата што ја добива од најблиските. Што ја прави душата? Навиките, ставовите, моралните вредности, принципите... А сите тие елементи се стекнуват, т.е се учат. Ние луѓето се раѓаме празни. Имаме само вродени физиолошки потреби а останатите потреби кои ја градат личноста се стекнуваат во понатамошниот развој. Од таму и следи дека сите луѓе се различни. За пренесување енергии и глупости, не се потпирам баш.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797
Нема душа нема раѓање.
 
S

smart ass

Гостин
Нема раѓање а има душевно болни-значи има душа...на истата и треба плави картони.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
Ова ми е најнелогичен став шо сум го слушнала.
Шо треба да праи човек за да заслужи душа?
Ние се раѓаме само со инстинкти. Доколку родителите не не научат да правиме се, нема да знаеме ништо. Така што се што правиме до некои си 10-15 години е последица на тоа што ни е наметнато од родителите (подоцна училиштето/општеството) или во поретки случаи, некои старатели или родителски фигури. Ако на мало дете. му речат да убие чоек - ќе го убие зашо тато и мама се Бог и се треба да направиме за нив. Ако напраи дете такво нешо, нема душа за него? Не ја заслужило само зашо се родило во лошо семејство?

Шо треба да напраам точно, за да бидам на листата за души? Ако направам 938409238509328532 добри работи, ќе добијам 2 души? Ќе ми ја земат душата ако не сум умна?
Не ми е логичен ставов, верувам дека се раѓаме со душа а подоцна ја развиваме и негуваме. И кога ќе умреме, оди на друго место во некое ново тело.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Душа? Тоа е религиозен концепт и е целосно релативен и може да биде се а може и ништо.:toe:

--- надополнето ---

Темава е во погрешен Форум ТРЕБА ДА СЕ ПРЕФРЛИ ВО РЕЛИГИЈА!!!
 
T

Tetro

Гостин
Душа? Тоа е религиозен концепт и е целосно релативен и може да биде се а може и ништо.:toe:

--- надополнето ---

Темава е во погрешен Форум ТРЕБА ДА СЕ ПРЕФРЛИ ВО РЕЛИГИЈА!!!
Религиските фанатици секаде ќе смешаат религија, како во случајов.

Значи, према тебе, оние кои не веруваат во твојот Бог немаат душа?
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Ова ми е најнелогичен став шо сум го слушнала.
Шо треба да праи човек за да заслужи душа?
Ние се раѓаме само со инстинкти. Доколку родителите не не научат да правиме се, нема да знаеме ништо. Така што се што правиме до некои си 10-15 години е последица на тоа што ни е наметнато од родителите (подоцна училиштето/општеството) или во поретки случаи, некои старатели или родителски фигури. Ако на мало дете. му речат да убие чоек - ќе го убие зашо тато и мама се Бог и се треба да направиме за нив. Ако напраи дете такво нешо, нема душа за него? Не ја заслужило само зашо се родило во лошо семејство?

Шо треба да напраам точно, за да бидам на листата за души? Ако направам 938409238509328532 добри работи, ќе добијам 2 души? Ќе ми ја земат душата ако не сум умна?
Не ми е логичен ставов, верувам дека се раѓаме со душа а подоцна ја развиваме и негуваме. И кога ќе умреме, оди на друго место во некое ново тело.
Можеби фактот што ќе осознаеш дека ти не си тоа што на прв поглед изгледа дека си те носи на правиот пат.
That who you can see, you are not; that which you can observe, you are not; that which you
can become aware of, you are not.
Тогаш што си ?
И не е работата у добри дела правење.
И "ѓаоло" прави добри дела , ама до кога.
Добра споредба ни е "ѓаоло".:)
Целата работа е у ссостојбата у која си , а таа состојба е безгрешната.
Таа состојба е будност-Буда свест .

--- надополнето ---

Душа? Тоа е религиозен концепт и е целосно релативен и може да биде се а може и ништо.:toe:

--- надополнето ---

Темава е во погрешен Форум ТРЕБА ДА СЕ ПРЕФРЛИ ВО РЕЛИГИЈА!!!
Може , а може и не.
Перцепција е правиот збор.

--- надополнето ---

Религиските фанатици секаде ќе смешаат религија, како во случајов.

Значи, према тебе, оние кои не веруваат во твојот Бог немаат душа?
Не е точно првото , а богами ни второто тврдење.
Тогаш што те прави тоа и што треба да направиш за да очистиш лице.

--- надополнето ---

Ова ми е најнелогичен став шо сум го слушнала.
Шо треба да праи човек за да заслужи душа?
Инаку не е став туку прашање , на кое немам ни јас одговор :)
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Религиските фанатици секаде ќе смешаат религија, како во случајов.

Значи, према тебе, оние кои не веруваат во твојот Бог немаат душа?
Душа е религозен концепт не е психа и карактер. Душа е за секого различно во зависност од која вера секта си итн. Е сега дали имаат душа тие што неверуваат во одреден бог исклучиво зависи од религиозните верувања на таа секта во чиј бог неверуваат :toe: може и такви секти да има незнам. Се е можно не ги знам сите верувања на светов.
 
Г

Господ

Гостин
А што ќе ми е воопшто "душа"?
Па кога би водел љубов партнерката да ти вика душиче...:toe:

Души-муши не постојат.Се што треба е да уживате во животот и да настојувате секогаш да бидете при себе.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
А што ќе ми е воопшто "душа"?
Хахахах па тогаш концептов е сосема во ред(ако ти треба да ја земеш).
Тебе не ти треба и нема ни да ја имаш......така некако му доаѓа.

--- надополнето ---

Душа е религозен концепт не е психа и карактер. Душа е за секого различно во зависност од која вера секта си итн. Е сега дали имаат душа тие што неверуваат во одреден бог исклучиво зависи од религиозните верувања на таа секта во чиј бог неверуваат :toe: може и такви секти да има незнам. Се е можно не ги знам сите верувања на светов.
Ама си ти "начитан".
Религиозен концепт:pos2:
Што се не се раѓа , не е чудо што тоа човече Ѓурџиев рекол таква работа.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Дефинирај „душа“?!
Што е душа ?
Добро прашање :)
Правиот Ти би бил одговорот.
Ама кој е Тој.
За да можеш да осознаеш ти треба тело(физичка манифестација) ама тогаш се поистоветуиваш со телото.:)
Хахахах заради овој проблем треба да одиш на наназачки.
Треба да видиш што Ти не Си .
Она што ке остане на крај си ти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom