Дали и како може да се вадат пари од странски игри на среќа од онлајн покери и од спортска прогноза?

Член од
24 февруари 2012
Мислења
6
Поени од реакции
0
Имам пари од игри на среќа од странски кладилници и онлајн покер сајтови. Сите пари ми се на Мoneybookers. Е сега сакам да ги пуштам на банка. Кога ќе ми стигнат на банка несмее да пишам дека се од странски игри на среќа поради законот кој е на сила од септември 2011 година. Дали некој може да ми каже како да ги пишам и да немам проблеми? Инаку не е проблем и да си платам данок од 10% колку што е по закон данокот за дополнителни приходи само сакам да немам проблеми никакви?
Што да направам?
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
945
Поени од реакции
1.196
Јас имам земано и ми стигаат на катичка,си ги подигнам од банкомат без никаков проблем.Никогаш не ми се јавиле од банка да ме прашаат од каде пристигаат средствата.Ако ти се на MB тогаш немаат сознанија од банката кој ти ги префрлил на МВ,така да според мене нема никаков проблем.

Имаш слична тема,па ако имаш уште нешто нејасно можеш да прашаш на неа.
 
Член од
19 октомври 2011
Мислења
296
Поени од реакции
252
Слободно нарачај ги парите не се плаши. ;) Бидејќи трансферот оди преку Moneybookers таму во извештајот за кредитната/дебитната картичка ќе ти пишува дека си ги добил од Moneybookers, а тоа не значи по default дека се пари добиени од игри на среќа и обложување. Јас имам вадено пари директно и од онлајн сајтови за обложување, мислам дека никој не може да ти забрани како ќе ги користиш твоите пари на интернет. Нашата влада да не го контролира интернетот??? Законот за обложување важи само за тероторија на Р.Македонија, а јас тој закон го почитувам, значи не се кладам и коцкам онлајн на било која страна во Македонија, од проста причина што таква страна не постои. :ROFLMAO: Ако сакаат да спречат луѓето да си бараат екстра профит и среќа преку странски компании за кладење, нека го забранат и тоа (иако тешко ќе им оди), ајде ќе бидеме Северна Кореја!!! :mad:
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
Имам пари од игри на среќа од странски кладилници и онлајн покер сајтови.



dogmk на кои кладилници играш и на кој покер сајт играш ако може да ми кажеш и на покерот дали играш со други или само една маса ти се дели да играш
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
6
Поени од реакции
0
Najcesto na bet365, william hill i unibet
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Имам пари од игри на среќа од странски кладилници и онлајн покер сајтови. Сите пари ми се на Мoneybookers. Е сега сакам да ги пуштам на банка. Кога ќе ми стигнат на банка несмее да пишам дека се од странски игри на среќа поради законот кој е на сила од септември 2011 година. Дали некој може да ми каже како да ги пишам и да немам проблеми? Инаку не е проблем и да си платам данок од 10% колку што е по закон данокот за дополнителни приходи само сакам да немам проблеми никакви?
Што да направам?
Јас имам вадено пари преку манибукерс (а на мб ми пристигнаа од bet-at-home) и ми нема сигнато никакво писмо или предупредување дека треба да платам данок. Како што кажаа членовите погоре, неможат да докажат дека тие пари ти се заработени од игри на среќа. Може јас сум ти ги префрлил, па ти си ги вадиш преку трансакциска сметка :) .
 
Член од
31 јануари 2012
Мислења
48
Поени од реакции
8
зашто и од манибукерс и од бвин ми ја одбиваат картичката , да не сте запознаени со проблемов :/
-Your transaction request has been denied by your credit card company. Please contact it for further information
? :D
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.348
Поени од реакции
57.997
зашто и од манибукерс и од бвин ми ја одбиваат картичката , да не сте запознаени со проблемов :/
-Your transaction request has been denied by your credit card company. Please contact it for further information
? :D
Во која банка ти е сметката?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.348
Поени од реакции
57.997
Стопанска - Visa Electron
Не сум 100% сигурен ќе оставам некој друг да ти одговори прецизно. Некои банки не дозволуваат онлине кладење (Охридска на пример), со картичка од тие банки нема да можеш да се регистрираш на сајт за кладење или на moneybookers ако сакаш да ја одбереш опцијата што дозволува кладење преку тоа. Но не сум сигурен дали преку Стопанска може или не може. Тутунска ти е најдобра опција за овие работи според мене.
 
Член од
31 јануари 2012
Мислења
48
Поени од реакции
8
Не сум 100% сигурен ќе оставам некој друг да ти одговори прецизно. Некои банки не дозволуваат онлине кладење (Охридска на пример), со картичка од тие банки нема да можеш да се регистрираш на сајт за кладење или на moneybookers ако сакаш да ја одбереш опцијата што дозволува кладење преку тоа. Но не сум сигурен дали преку Стопанска може или не може. Тутунска ти е најдобра опција за овие работи според мене.
Ти со Тутунска играш ?
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Стопанска - Visa Electron

Затоа што за стопанска ти треба посебна Виза -електрон која е наменета само за интернет, а претпоставувам дека ти имаш обична картичка. Или извади виза за интернет (не кошта ништо) или мастер кард тие две гарант нема да ти ги одбијат
 
Член од
31 јануари 2012
Мислења
48
Поени од реакции
8
Затоа што за стопанска ти треба посебна Виза -електрон која е наменета само за интернет, а претпоставувам дека ти имаш обична картичка. Или извади виза за интернет (не кошта ништо) или мастер кард тие две гарант нема да ти ги одбијат
Имам јас извадено од Стопанска , Visa само за интернет употреба пишува на неа , за таа мислиш ?
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Имам јас извадено од Стопанска , Visa само за интернет употреба пишува на неа , за таа мислиш ?
Да за таа Виза. Јас за секакви интернет трансакции ја користам неа и сум немала проблем, барем засега.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom