Грците бараат работа во Турција

Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Грците бараат работа во Турција

15.11.2010 - 10:26 |

Во текот на оваа година голем број грчки државјани побарале работа во Турција, објавија денеска турските медиуми.



Причина за тоа е големата невработеност во Грција (12,6 проценти) како резултат на економската криза и воведените владини рестриктивни мерки.

Според службеници од грчката амбасада во Истанбул во текот на оваа година голем број Грци побарале помош во дипломатското претставништво со барање да им се најде работа во главниот град на Турција. Дипломатите сметаат дека ова претставува преседан, бидејќи до лани во амбасадата не пристигнувале вакви молби.

Фактот што Грците бараат работа во Турција за плата, која е еднаква на половина од минималната заработувачка во Грција, покажува дека тие се наоѓаат во безнадежна состојба поради невработеноста во нивната земја.

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/biznis/grcite-baraat-rabota-vo-turcija

--- надополнето ---

ПОРАДИ КРИЗАТА ГРЦИTE ОДАТ НА ПЕЧАЛБА ВО ТУРЦИЈА

http://www.telma.com.mk/index.php?task=content&cat=1&rub=8&item=4183

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=103&eventId=67209
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
pa neli Gayland be EU, kako sega tie na pecalba vo Turcija ? Sega tamu ke se mnozat kako niz cel svet kako sto se ojdeni i posle ke pocnat da pravat grcko lobi za sirenje pederska kultura i anti- makedonska propaganda, ama za nivna nesreka turcija ja znae istorijata za razlika od Urugvaj na primer.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Нека рикнат до крај економски па ке видите дека нашиве од шутка може вода да им носат.По цигански народ не постои на целата планета ,сум имал такво искуство со грци кога сум работел.
 
H

HITCH

Гостин
Опаааа, почнаа на гурбет. :pos:

Додека Дорчо беше министер за надворешни имаше некои најави дека турски компании ќе влезат на ѓупскиот пазар, ама ѓупците не сакаа да им се случело она што ни се случи нас. Значи, да ни отворат фирми со кои после лесно ќе не уценуваат. Епа, штом им е полесно да одат на печалба во Турција, нека одат.

Само мало потсетување, се смееа дека кај нив сезонски работници доаѓале од Македонија, сега да ги видам со Турциве како ќе си поминуваат. :helou: Инаку Турција е економска велесила, па не ме ни чуди што има потреба од работници.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Немогуќе, Европјани да одат во Турција на гурбет.

А ние Македонците цело време ја сонуваме ЕУ, мед, млеко.

Кој оди напред ?

Тој што мисли како сам да успее.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.816
Поени од реакции
1.088
Турција е силна и богата земја,замислете не се членки на ЕУ,а нај ниска плата е 430 евра, а во едно Турција е во Г-20, моментално е 17 та водечка економија на светот, а некои светски аналитичари предвидуваат дека за 8 години Турција ќе стане втора економска сила во Европа.

А како што тргнало работите, во блиска иднина ЕУ ќе ја моли Турција, како што рекол и турскиот председател,сега пред неколку дена, можеби турците нема да сакат да влезат во ЕУ, макар што и сега турците 60% биле против зачленувањето на Турција во ЕУ.

А тоа значи дека Турција формално ги води преговорите со ЕУ, за да не се речи дека ево Турција не сака да соработува со Западните земји.

А во едно Турција има потенцијал за економски раст,а плус ја има со Русија и Велика Британија најсилната армија во Европа, така да ЕУ треба да молчи и да не мудрува многу, оти како што тргнало работите Виена ќе биде повторно Турска провинција.​
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
305
Поени од реакции
50
Фактот што Грците бараат работа во Турција за плата, која е еднаква на половина од минималната заработувачка во Грција, покажува дека тие се наоѓаат во безнадежна состојба поради невработеноста во нивната земја.:kesa:
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Дечки аз верувам дека геиците барат работа каи фесовете, верувам дека барат работа во Македониjа, Б'лгариа и Албаниа. Ова е верно.

Со една мала разлика. Барат работа како газди, не како аргати. Местат шивашки фабрики во тиа земи вкл и во ТР.
Така што фесовете и фережетата ке са им аргати. Инако статиата е корекна. Не се лаже. Барат геиците работа тамо.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
Причина за тоа е големата невработеност во Грција (12,6 проценти) како резултат на економската криза и воведените владини рестриктивни мерки.
Не ќе да е 12.6%. Во САД невработеноста официјално е 9-10%, но реално е 22%. Можете да мислите колку е во Јунанистан.
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Evo izvori i od grcki mediumi, i toa od skai

http://www.skai.gr/news/greece/article/156532/ellines-psahnoyn-gia-ergasia-stin-toyrkia/





--- надополнето ---

Дечки аз верувам дека геиците барат работа каи фесовете, верувам дека барат работа во Македониjа, Б'лгариа и Албаниа. Ова е верно.

Со една мала разлика. Барат работа како газди, не како аргати. Местат шивашки фабрики во тиа земи вкл и во ТР.
Така што фесовете и фережетата ке са им аргати. Инако статиата е корекна. Не се лаже. Барат геиците работа тамо.
Znam deka gi mrazis turcite,no barem ednas bidi realen,i ako od bugarite ne ocekuvam da se realni, procitaj uste ednas za kakvi raboti stanuva zbor,i kakvi raboti barat tamu,,,, pred da tresnes gluposti..:tapp:

--- надополнето ---

Не ќе да е 12.6%. Во САД невработеноста официјално е 9-10%, но реално е 22%. Можете да мислите колку е во Јунанистан.

Vo pravo si,i jas mislam deka e 22%
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Не ќе да е 12.6%. Во САД невработеноста официјално е 9-10%, но реално е 22%. Можете да мислите колку е во Јунанистан.
За САД не си прав Мисирков. На брат ми синот беше летово тамо. Како студент со едно македонче да работат.
Таа година тамо е невработен онои кои не сака да работи. Они децата са работели на 3 места.

Поларис, аи стига со таа турска пропаганда. Грците ги мразам, ама гледам дека местат бизнесот во соседните земи.
За това станува сбор, ама насловот е дека барат работа во ТР.
Знам колко пари зимат за пензии, невработеност се крадени од ЕУ. Знам дека са наи марзеливите во Европа,
но за мпменто дури и во криза се оште са по добре. Дано това да не трае долго.
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
За САД не си прав Мисирков. На брат ми синот беше летово тамо. Како студент со едно македонче да работат.
Таа година тамо е невработен онои кои не сака да работи. Они децата са работели на 3 места.

Поларис, аи стига со таа турска пропаганда. Грците ги мразам, ама гледам дека местат бизнесот во соседните земи.
За това станува сбор, ама насловот е дека барат работа во ТР.
Знам колко пари зимат за пензии, невработеност се крадени од ЕУ. Знам дека са наи марзеливите во Европа,
но за мпменто дури и во криза се оште са по добре. Дано това да не трае долго.

Ne e propaganda,tuku e realnost, ova go potvrduvaat i od konzulatot na Grcija vo Istanbul,


Evo ti izvori od grcki mediumi,i toa od skai
http://www.skai.gr/news/greece/artic...-stin-toyrkia/


Evo ti izvori i od turski mediumi
http://www.hurriyetdailynews.com/n.p...key-2010-11-15


I toa vo grckiot sajt pisuva vaka,

Grcki azil vo Turcija, grckite gragani baraat spas od Turcija
http://www.skai.gr/news/greece/artic...-stin-toyrkia/

Prevedi od Google Translate, ako ne razbiras grcki..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom