Глобален Југ

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.332
Поени од реакции
22.636
Па можеше да има на балканот многу, ама отидоа пример 600 миљона еура у гипс барокни фасади, и слични "проекти" у околните братски држави.
znaci polosi sme od afrika? ocigledno nemas odgovor pa menjame tema.

ps. da go bivalo it sektorot vo mkd vo toa vreme ke otidea vo toa. togas preku disperzirani studii i kompjuter za sekoe dete pocnavme da kreirame malku pogolem it sektor. sega vnuk mu alji si kupi petardi i soravija. napreduvame...
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.278
Поени од реакции
27.742
Па можеше да има на балканот многу, ама отидоа пример 600 миљона еура у гипс барокни фасади, и слични "проекти" у околните братски држави.

Да сегде има сиромаштија, со тоа што во западниот свет сиромаштијата е избор. Затоа и овие кенијци и други индијанци гледаат да извеслаат натака. Се додека не престанат десантите на Шпанија, Франција и Италија, маратоните према Тексас, Аризона...бајки за мали деца остануваат овие муабети за некаков си глобален југ.
dobro eve bugarija, albanija nemaat "gips" fasadi.
Odgovor?
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.275
Поени од реакции
2.147
dobro eve bugarija, albanija nemaat "gips" fasadi.
Odgovor?
Не те разбирам што прашуваш? Демек у Бугарија и Албанија не се крадело? Од поединци што станаа миљардери со народни пари балканот е таму кај што е. Али да се вратиме на темата за аутсорс, и како таков, е подобра и поприфатлива дестинација од Кенија.
Автоматски споено мислење:

znaci polosi sme od afrika? ocigledno nemas odgovor pa menjame tema.

ps. da go bivalo it sektorot vo mkd vo toa vreme ke otidea vo toa. togas preku disperzirani studii i kompjuter za sekoe dete pocnavme da kreirame malku pogolem it sektor. sega vnuk mu alji si kupi petardi i soravija. napreduvame...
За аутсорс бизнис сме подобри од Африка, незнам како другачие да ти кажам да ме разбереш. Кажи ми во свет каде имало револуција во IT индустријата со вклучување на дисперзирани студии и компјутер за секое дете. Дали има негде пример за тоа? Така ли се гради стратегија за развој на IT индустрија? Со дисперзирани студии и компјутер за секое дете? Циркуз.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
А ти што мислиш у Кенија, IBM со Вотсон се влезени да тренираат кадар :)
Значи пак шансите да излезат поарни кадри од 53 милиони се поголеми таму, отколку во мкд во 1.5 милиони.
Ни едната, а ни другата, има асални универзитети кои изградиле кадар спремен за таква технологија пред децении. Истите курсеви се на дофат и на нашите, и на нивните, и на ист јазик.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.332
Поени од реакции
22.636
Не те разбирам што прашуваш? Демек у Бугарија и Албанија не се крадело? Од поединци што станаа миљардери со народни пари балканот е таму кај што е. Али да се вратиме на темата за аутсорс, и како таков, е подобра и поприфатлива дестинација од Кенија.
Автоматски споено мислење:



За аутсорс бизнис сме подобри од Африка, незнам како другачие да ти кажам да ме разбереш. Кажи ми во свет каде имало револуција во IT индустријата со вклучување на дисперзирани студии и компјутер за секое дете. Дали има негде пример за тоа? Така ли се гради стратегија за развој на IT индустрија? Со дисперзирани студии и компјутер за секое дете? Циркуз.
za toa koj e podobar odlucuvaat tie sto investiraat, sepak nivni pari se. vo kenya od toa ziveat nad 40k luge, kolku gi ima vo mkd ili eve balkanot?

taka se pocnuva, pogotvo koga si nemal nisto osven eden faks sto vadel 50tina studenti. toa trebase da se nadgraduva sega, namesto toa 2 godini knigi nemaat ucenicite.... napreduvame.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Па можеше да има на балканот многу, ама отидоа пример 600 миљона еура у гипс барокни фасади, и слични "проекти" у околните братски држави.

Да сегде има сиромаштија, со тоа што во западниот свет сиромаштијата е избор. Затоа и овие кенијци и други индијанци гледаат да извеслаат натака. Се додека не престанат десантите на Шпанија, Франција и Италија, маратоните према Тексас, Аризона...бајки за мали деца остануваат овие муабети за некаков си глобален југ.
Е вака ќе се филтрира кадарот и во тие земји, тој што ќе успее во ваква конкуренција нема да е класичен циго што не знае да напише еден фор циклус, туку на џуниор ниво ќе имаш луѓе со неколку години искуство, кои би го шиеле секој џуниор, а и мид кај нас.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
не знам кого подјебаваш кога ти си целиот фејк њуз. Ти си слика и прилика на западната пропаганда. Опран во мозокот скроз на скроз. Верува во лаги и измислици и има башка god attitude дека за све е у право. Иста пациентела е и @Ne_sum_ja :D
Оди собери ги од бродовите во Медитеран кај што бегаат накај Европа и објасни им дека сеа иде Русија и Кина да ги спаси, ебате црепот глуп.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.678
Поени од реакции
38.863
Оди собери ги од бродовите во Медитеран кај што бегаат накај Европа и објасни им дека сеа иде Русија и Кина да ги спаси, ебате црепот глуп.
Тоа е оркестрирана работа. Сигурно не им текнува таму ќе одам Германија. Им даваат пари, рути и што не да дојдат. Истата ствар у америка што е што сакаат цела држава со мигранти да ја преплават.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.888
Поени од реакции
7.268
Тоа е оркестрирана работа. Сигурно не им текнува таму ќе одам Германија. Им даваат пари, рути и што не да дојдат. Истата ствар у америка што е што сакаат цела држава со мигранти да ја преплават.
Кој им дава пари....
Зашто им дава пари...
Зашто сакаат цела држава со мигранти да ја преплават и ако тоа сакаат, што не укинат потреба за визи?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.678
Поени од реакции
38.863
Кој им дава пари....
Зашто им дава пари...
Зашто сакаат цела држава со мигранти да ја преплават и ако тоа сакаат, што не укинат потреба за визи?
не знам тоа, у Њу Јорк преноќеваат мигрантите у хотели со 5 ѕвезди. У видеово ја има добро разработено темата

 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.888
Поени од реакции
7.268
не знам тоа, у Њу Јорк преноќеваат мигрантите у хотели со 5 ѕвезди. У видеово ја има добро разработено темата

Нешто сомнеж ко да имаш.... ко сокриен фолијаш звучиш :cautious:
За во рајот да влезеш треба некои критериуми да исполниш, а во пеколот, отворени граници :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom