Геј парада во Скопје?

Статус
Затворена за нови мислења.

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Пишува манифестација во организација на МАССО.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.326
Поени од реакции
7.788
Пишува манифестација во организација на МАССО,а не парада,тоа беше во 2005 година:)Како што пишува и самиот претседател на таа организација е против геј парада во Македонија.Темава е отворена во времето кога тој човек јавно проговори и се декларираше како геј и основаше невладина организација,што е за поздрав.Од 2005 до денес,колку толку се разговара на темата хомосексуалност,се разговара и јавно,што е исто така за поздрав.Освен таа манифестација,МАССО има организирано повеќе културни манифестации во земјава,но не на 02.02.:)
Е па добро треба да се стави известување дека се мисли за 2005 оти малку збунува.А зошто ми го избришавте постот за честитката ...

едит.leandra
Без песни,поздрави и желби за наши слушатели.


Добро колку што разбрав кај нас досега се нема оддржано педерска парада(геј е странски збор па морам да го преведам оти некои можи и нема да го разберат).Добро е тоа зошто во текот на целата оваа година се одржаа паради во неколку поголеми градови од соседните земји(Загреб,Софија,Нови Сад) што значи ние сме шампиони во неодржување на такви манифестации.Само се плашам да не излези како со струјата, која што секаде околу нас поскапуваше кај нас не,ама баш есенва кога почнува да се троши струја во посериозни количини сега ја поскапеа.Така можи и да излези и со педерскава парада.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
А што ако дојде син ми и ако каже Си фатив дечко ?? И што ?? Ќе го претепам ?? Не .. Негово право си е бе , иако е моја крв, иако помалку ќе ме растревожи ќе го оставам.
А што , ќе види машко и женско како се бакнуваат и поради тоа ќе стане стрејт ?? Нема везе ,детето од 3 годишна возраст може да има свои ставови и уште како мало ќе знае дали тоа што го гледа му се допаѓа или не ..
А во однос на детето , да , не треба да се одгледува од хомосексуален пар. Ама па да им се забрани на хомосексуалците да имаат исти права како нас...!!

Ти ми имаш чудно спротвставени ставови.
Не ти пречи ништо поврзано со хомосексуалци, дури и се повикуваш на лични права и слободи, а ти пречи 13-годишно девојче попровокативно облечено? Знам дека со тебе полемизирав околу темата поврзана со 13-годишните "курвички" (според тебе) и беше девијантно по тебе и екстра провокаторски за да истите бидат силувани и силувачите оправдани, а двајца мажи да се бакнуваат и провокативно да се однесуваат на улица е веќе нешто друго. Првото беше за срамота и курвалук, а второво е лично право.
:icon_conf
 

-----<-<@

loso kure
Член од
10 ноември 2008
Мислења
494
Поени од реакции
23
па не си го рабрала бети, границата е 18 год, после тоа кој шо сака нека прави, има разлика у неговиот став, иако за давајгазоите не го оправдуем ама ич...иначе у право е за лагериците...
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
па не си го рабрала бети, границата е 18 год, после тоа кој шо сака нека прави, има разлика у неговиот став, иако за давајгазоите не го оправдуем ама ич...иначе у право е за лагериците...
Не сум, ама некако и не сакам да разберам. :)
Муабетот ми беш како за една категорија се има став дека е нарушување на човекови права и слободи, а друга категорија е осудена и окарактеризирана.
 

-----<-<@

loso kure
Член од
10 ноември 2008
Мислења
494
Поени од реакции
23
абе...

слободата на движење одбирање на религија и сопствена сех орјентација е насекаде по светот ѕагарантирана со устав и закони, ама се тоа по 18'та година...којку и да не ни се допага тоа е така направено поради фактот дека лугето се единки по право на рагање исти како што теолоѕите велат дека ѕивотот е дарба од бога, мегутоа...многу опуштање во тие работи не треба да има...иначе хаос...

пример...хомосексуалците бараат нонсроп некои права, ок...ама за да ги применат во својот свет...имаше пример погоре дека не верглаат никој друг, ако не е нивна сорта, даклем имаат големи права и предност по светот пред нормалните грагани, како за ѕапослување така и во правните инстутуции, дури в некои дрзави мора да има во парламент една леѕбејка и еден педер во составот...е сеа...

зошто па да не им се обеѕбеди такво право на другите фрикови...скинхедси, кју клан, хел анџелс...итд...и они се исто така припадници на социјални групи...и до кај сеа...кај е границата има ли или се работи ѕа некои предрасуди...ѕа мене нема пошо сите се тие...оут оф нормал...
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Ти ми имаш чудно спротвставени ставови.
Не ти пречи ништо поврзано со хомосексуалци, дури и се повикуваш на лични права и слободи, а ти пречи 13-годишно девојче попровокативно облечено? Знам дека со тебе полемизирав околу темата поврзана со 13-годишните "курвички" (според тебе) и беше девијантно по тебе и екстра провокаторски за да истите бидат силувани и силувачите оправдани, а двајца мажи да се бакнуваат и провокативно да се однесуваат на улица е веќе нешто друго. Првото беше за срамота и курвалук, а второво е лично право.
:icon_conf
Абе искрено ни мене не би ми сметале тие 13 годишните што ги наброја , ама стануваше збор за умоболни како педофилите , што неможат да се контролираат за разлика од Хомосескуалците за кој што тврдам дека не се болни .
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.326
Поени од реакции
7.788
Абе искрено ни мене не би ми сметале тие 13 годишните што ги наброја , ама стануваше збор за умоболни како педофилите , што неможат да се контролираат за разлика од Хомосескуалците за кој што тврдам дека не се болни .
Од што не се болни? Од грип? Или од сериозно духовно(ментално)пореметување?
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Абе искрено ни мене не би ми сметале тие 13 годишните што ги наброја , ама стануваше збор за умоболни како педофилите , што неможат да се контролираат за разлика од Хомосескуалците за кој што тврдам дека не се болни .
Еве мислење на еден чичко невропсихијатар во врска со умоболието на педофилите:

Педофилијата не е психијатриски проблем, смета невропсихијатарот д-р Павле Павлов.
- Досега никој не дошол да се лекува од педофилија. Тоа не е болест. Порано педофилите беа сместувани во групата сексуални психопати. Но тоа не е болест бидејќи ниту напредува ниту се лекува, тука нема промена, тоа е состојба без промена - вели д-р Павле Павлов од невропсихијатрискиот центар ПЗО „Д-р Павлов“ од Скопје.

Педофилите можат да го контролираат своето однесување и треба да ја преземат одговорноста за своите злосторства. Ако не се во состојба да ги изберат своите сексуални преференции, тоа не значи дека не можат да влијаат на она што го прават.



Пошто се еднакво неумноболни и двете категории не би требало да имаат различен третман.
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Абе зар уште се дискутира за ова??? :)
Мислам не дека сум против дискутирање ама повекето мислам дека се изјаснивме за тоа дека сме ПРОТИВ таква Парада..и дека си имаат свои места кај што можат да ги праат сите оние работи што ги сакаат..
Секоја дополнителна реклама за оваа неприродна работа,не е добра ствар..:nesum:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom