Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.068
Поени од реакции
4.716
.

Цирконот лета во атмосфера и ја достигнува таа брзина во атмосфера. Речиси е неприметлив дека креира радио бариера кога се движи со хиперсонична брзина низ атмосферата (која му пречи да ги лоцира движечките мети, пошто нели првенствено се користи против морнарица) и практично е неприметлив за непријателот, се додека не ја намали брзината во последната фаза за да ја корегира патеката. Значи има полу-балистичка тракеторија, не е баш-баш балистичка ракета. Може да ја корегира крајната цел, дури и од команден центар и да прави самостојно корекции. Во крајна линија САД нема одбрана од ова оружје и воглавном ова оружје е вистински гемчејнџер во стратешка смисла на зборот. Тоа е така поради неколку причини.
- Прво го анулира противракетниот штит на границите на Русија (Покрај Искендерот и Кинжалот)
- Второ ја анулира поморската предност на САД.
- И трето, кое произлегува од сва, сосема ја анулира воздушната предност на САД, бидејќи ограничено е движењето на носачите (Цирконот е направен баш заради носачите)

Според способностите што ги има, не е класична крстосувачка ракета, туку може да се каже дека е хиперсонично полу-балистичко оружје, кое лета низ атмосферата. Со оглед на тоа какви се ограничувањата при лет низ атмосферата, се додека науката не открие некој вид на магнетен или каковидае штит (ова лупам од филмови) или додека не се направи нов вид на пропулзија која ќе овозможи бесконечен лет (слично како биревестник, само хиперсонично), оружје кое може да го победи тоа што го има цирконот, нема да видиме.

Што се однесува до САД, дали можеш да наброиш кои се ракети со хиперсонични брзини ги поседува (побрзи од 5 Маха).
Висината на летање му е од 30-40 километри, значи над атмосферата.
Тука некаде е и Искандер, кој е квази-балистичка ракета (ја нема таа парабола на лет), што значи има слични карактеристики на Искандер.
Бидејќи не се движи низ атмосферата, не креира никакви радио бариери - може постојано да биде следен од радари и термални сензори.
Со дострел од само 1000 километри, дизајниран е да го брани брегот на Русија како една од намените.

Значи пишав погоре, не е никаков гејмчејнџер, не е ништо револуционерно, туку е оружје кое го намалува времето на реакција за пресретнување кај непријателот, а со тоа ги зголемува шансите за погодок.

Тридент, Минутмен се оружја што имаат хиперсонична брзина кај Американците.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Тридент, Минутмен се оружја што имаат хиперсонична брзина кај Американците.
Де потсети не која од година/век е таа технологија? Како се споредува со модерниве руски варијанти?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.376
Поени од реакции
19.991
Situation East of Chasov Yar: Following six days of artillery preparations Russian Army restarted new round of attacks in this axis. New parts of Mount Baba were taken located at the southern outskirts of Microkanal district.

photo_2024-04-26_21-09-07.jpg

Situation north and west of Avdivka: Russian Army continue increasing the buffer zone around Ocheretyne from different axis: from north and northeast some plantations and a dacha were taken in the direction of Novooleksandrivka & Arkhanhelske respectively. From the south Russian troops took control over all the positions of Ukrainian Army north of Berdichy whose western part is being vacated. At the same time troops began advancing west of Semenivka towards the high ground that overlook Durna river. Moreover, Russian forces also restarted operations south of Umanske.

photo_2024-04-26_21-15-30.jpg

Situation west of Donetsk city: while clashes continue at the center of Krasnogorivka Russian Army advanced from Staromykhailivka and took control over a section of 2014 Ukrainian defense line called "the haunting house".

This advance, although complex given the number of trenches, would allow the Russian army to enter Krasnogoriva from the north through the Kaminskyi garden. In this situation the Ukrainian troops would be forced to abandon the eastern defenses and the area of the microdistrict and the hospital, deciding the outcome of the battle earlier than expected.

photo_2024-04-26_21-19-42.jpg

Situation on Zaporizhia front: Russian Army made minimal advances northwest of Verbove.

photo_2024-04-26_21-21-19.jpg
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120
Висината на летање му е од 30-40 километри, значи над атмосферата.
Тука некаде е и Искандер, кој е квази-балистичка ракета (ја нема таа парабола на лет), што значи има слични карактеристики на Искандер.
Бидејќи не се движи низ атмосферата, не креира никакви радио бариери - може постојано да биде следен од радари и термални сензори.
Со дострел од само 1000 километри, дизајниран е да го брани брегот на Русија како една од намените.

Значи пишав погоре, не е никаков гејмчејнџер, не е ништо револуционерно, туку е оружје кое го намалува времето на реакција за пресретнување кај непријателот, а со тоа ги зголемува шансите за погодок.

Тридент, Минутмен се оружја што имаат хиперсонична брзина кај Американците.
Мислам дека ти збориш за Кинжал, јас ти зборам за Циркон. Цирконот лета со хиперсонична брзина и во атмосфера, а негова најголема висина на летање му е 25км ми се чини.

Тоа што е со релативно мал дострел, не му е мана, туку тоа му е намената, за неутрализирање на непосредна опасност (носачи на авиони) и згора на све за стратешко надмудрување при MAD сценарио, како што кажав анулирање на ракетниот штит поставен на границите на Русија (Романија, Полска).

Иначе колку што можев да побарам САД имаат 4-5 хиперсонични ракети, од кои едната со среден дострел и поради проблеми со тестовите уште не е во масовно производство (одговор на цирконот), 2 се противвоздушни и една интерконтинентална балистичка ракета. Евентуално ако имаат уште некоја интерконтинентална. Но генерално, не можат да се пофалат со брзи ракети. Додека од другата страна на пример, Украина има балистичка ракета со хиперсонична брзина (Точка У), нешто што САД го нема. Рачунај дека Точка У е застарена ракета и е пандан на ATACMS. Северна Кореја има сопствена верзија на Искандер, пола арапски свет имаат скадови, кои се со хиперсонична брзина.

Чак што више Иранските Шахаб и Киам, Северно Корејскиот Хвасонг, Јеменскиот Буркан се верзии на Скад-от и се хиперсонични оружја исто така од краток дострел. Уште повеќе Киам викаат дека може да прави корегирачки маневри, незнам за другиве.

Све на све и Русија има еден куп разно-разни ракети кои имаат хиперсонична брзина, но според дефиницијата за крстосувачка ракета, никад порано не кажале дека имаат хиперсонична крстосувачка ракета. Дури ни за Искендерот. Е сега добија 3 такви ракети со особини на крстосувачки/маневрирачки ракети со хиперсонична брзина. Кинжал, Циркон и Авангард (ако воопшто може да се каже за авангардот дека е крстосувачка ракета).

Зборот ми е САД доста е назад во ракетна технологија. Толку се назад, што немаат пандан (за брзината) на Скад, а да не збориме за Точка, Искендер и овие поновите. Е до сега, како што кажа и самиот, они држеле баланс со авијацијата и морнарицата. но со цирконот и Кинжалот тоа све се анулира и моментално воено-техничката предност е на страната на Русија.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.068
Поени од реакции
4.716
Чак што више Иранските Шахаб и Киам, Северно Корејскиот Хвасонг, Јеменскиот Буркан се верзии на Скад-от и се хиперсонични оружја исто така од краток дострел. Уште повеќе Киам викаат дека може да прави корегирачки маневри, незнам за другиве.
Е баш така.
Сите верзии на Скадот, вклучително и Скадот, како и секоја балистичка и квази-балистичка ракета се хиперсонични.
Такви ракети постојат од крајот на Втора Светска војна.
Клучното зборче тука е хиперсонично, што во последните години стана маркетинг.

Во претходниот пост зборував за Цирконот. Лета на 30-40км висина. Слично како Искандер. Има краток дострел, 1000 км е релативно кратко, карактеристично за ракетен мотор (мислам на (не)употреба на други технологии).

Намената што му ја кажуваш ти може да ја завршат и крстосувачки и анти-бродски ракети, но ова е само додаток, нешто како гаранција за погодок, иако не мора да значи, бидејќи како и секоја балистичка или квази-балистичка ракета може да биде соборен од ПВО. Иако отежнато, сепак тоа е возможно. Пишав претходно дека целта на овие технологии е да си ја зголемат веројатноста за погодок.

Американците немаат класични големи балистички ракети со краток дострел какви што има Русија и други земји.
Многу повеќе се потпираат на авијацијата.

Де потсети не која од година/век е таа технологија? Како се споредува со модерниве руски варијанти?
Што има врска која година се, битно се хиперсонични. 8км во секунда, 24 маха во последна фаза.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120
Во претходниот пост зборував за Цирконот. Лета на 30-40км висина. Слично како Искандер. Има краток дострел, 1000 км е релативно кратко, карактеристично за ракетен мотор (мислам на (не)употреба на други технологии).
Дијаметрално се различни цирконот и кинжалот.

На Цирконот, само бустерот му е ракетен мотор кој го буста до под хиперсонична брзина), понатаму користи скрамџет мотор, кој го носи до хиперсонична брзина, а тоа значи дека мора да лета во атмосфера, ради кислород (максимална висина што ја достигнува е 25км) . Значи брзината ја постигнува во атмосфера и другото прочитај го од претходниот пост што го напишав. Иначе цирконот се води како крстосувачка ракета дури и од западни извори (ако имаше сомнеж, веќе нема), иако нема маневрирачки способности како на пример томахавкот, што е нормално, пошто се движи со огромна брзина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom