Општи вело муабети, прашања, совети

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Еј не сум активист на на групиве за спасување на улични кучиња ама ова што си го постирал е мн мн неубаво и нехумано. Ако е ова решение за кучињата скитници тогаш ќе мора да се дозволи сите велосипедисти кои не ги почитуваат правилата (а верувај милион работи не почитуваш да ги ставаат на електрична столица, а оние што паркираат коли на пешачки велосипедски патеки да им се прават мали резови на врат и да се бесат со главата надоле да искрварат до смрт)
Има мн други фер начини за справување со уличните кучиња кои не вклучуваат отрови како што ти предложи.
Не е тука темата за објаснувањава ама тие улични кучиња се последница на неодговорни сопственици, не паднале од марс тука.
Имаш еден мал проблем, тие кучиња што завршиле на улица сега трчаат и може комотно да удават некој. Јас сум љубител на кучиња и чувам, НО и покрај целата љубов еднаш се имам најдено помеѓу 7 овчарски кои беа на 2км избегани од стадото со овци, па си броев минутите кога некое ќе успее да ми го откине гркланот, тие не беа толку кротки, слатки и мили како домашните мои туку личеа ни помалку ни повеќе туку како глутница волци кога дофати некој плен, чиста среќа што помина возило, па застанаа луѓето и ги разбркавме. Во таков случај се сложувам дека газдата заслужува вакво средство, но ќе треба да одговараш како за човек!
А тоа кој какви казни заслужува не би сакал да навлегувам, бидејќи ќе дојдеме до заклучок дека треба да се врати смртна казна.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Имаш еден мал проблем, тие кучиња што завршиле на улица сега трчаат и може комотно да удават некој. Јас сум љубител на кучиња и чувам, НО и покрај целата љубов еднаш се имам најдено помеѓу 7 овчарски кои беа на 2км избегани од стадото со овци, па си броев минутите кога некое ќе успее да ми го откине гркланот, тие не беа толку кротки, слатки и мили како домашните мои туку личеа ни помалку ни повеќе туку како глутница волци кога дофати некој плен, чиста среќа што помина возило, па застанаа луѓето и ги разбркавме. Во таков случај се сложувам дека газдата заслужува вакво средство, но ќе треба да одговараш како за човек!
А тоа кој какви казни заслужува не би сакал да навлегувам, бидејќи ќе дојдеме до заклучок дека треба да се врати смртна казна.
Пак доаѓаш до поентата на @wiksa дека проблемот не е во овчарските кучиња туку во овчарот. Животно е, си чува територија. Овчарот е свесно суштество и тој е одговорен за животното што го чува.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Пак доаѓаш до поентата на @wiksa дека проблемот не е во овчарските кучиња туку во овчарот. Животно е, си чува територија. Овчарот е свесно суштество и тој е одговорен за животното што го чува.
Супер, али овие немаат ниту овчар ниту стопан, тој веќе дигнал раце од нив и некој треба да се погрижи за да не шерифуваат по улици.
Значи заклучок: на крај завршуваме со муабет дека проблемот доаѓа од институцијата што треба да се погрижи за тие кучиња, очигледно не си ја работи својата работа.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Супер, али овие немаат ниту овчар ниту стопан, тој веќе дигнал раце од нив и некој треба да се погрижи за да не шерифуваат по улици.
Значи заклучок: на крај завршуваме со муабет дека проблемот доаѓа од институцијата што треба да се погрижи за тие кучиња, очигледно не си ја работи својата работа.
Е така се сложувам, а не одма сликички со отров. Тоа не е решение пријателе.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Супер, али овие немаат ниту овчар ниту стопан, тој веќе дигнал раце од нив и некој треба да се погрижи за да не шерифуваат по улици.
Значи заклучок: на крај завршуваме со муабет дека проблемот доаѓа од институцијата што треба да се погрижи за тие кучиња, очигледно не си ја работи својата работа.
Го гледаш сега изворот на проблемот? Не го сака кучето ајде пушти го на улица ќе се снајде куче е. Е кога ќе почнат да ставаат астроносми казни за таквото однесување тогаш ќе има напредок, а до тогаш ќе бидеме банана држава и народ.
Јадете :гомце: големи биле казните за сообраќајни прекршоци, владата буџет ќе полнела бла бла бла. За кој к ги пркршувате? Кој к ве тера да возите без појас или да возите 80-90 низ град еве кажи ми зашто?

Како бе истите тие што ве дави појасот у мкд, коа ќе поминете граница накај грција/бугарија или некој друга посериозна земја не самовашиот појас ставате и на совозачот ако никој не седи до вас.

Луѓето се проблем бе пријател убаво ти пишав и во првиот пост.

ПС извини што пишував дека ти грешиш, зборам општо за менталитетот балкански, и не само за сообраќајни прекршоци него за секоја казна што ја има македончето е учено што ги вртам бе они ќе ми кажуваат како треба.
 
Последно уредено:

LePAk

пензиониран воваџија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
113
Поени од реакции
80
Океј се знае кој треба да се справи со проблемот, но еве кажете што е привремено решение, да се заштити човек при РЕАЛЕН проблем, без разлика кој е крив, дали тој што го фрлил кучето или градот или некаква си служба. Пошо најверојатно уште долго време нема да се реши..
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Океј се знае кој треба да се справи со проблемот, но еве кажете што е привремено решение, да се заштити човек при РЕАЛЕН проблем, без разлика кој е крив, дали тој што го фрлил кучето или градот или некаква си служба. Пошо најверојатно уште долго време нема да се реши..
Реално решение за едно куче имаш малку заби покажи или подели некоја воспитна и ќе поминеш, ама ако е глутница овчарски кучиња брате ни тоа што ти го предложија не е решение.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Го гледаш сега изворот на проблемот? Не го сака кучето ајде пушти го на улица ќе се снајде куче е. Е кога ќе почнат да ставаат астроносми казни за таквото однесување тогаш ќе има напредок, а до тогаш ќе бидеме банана држава и народ.
Јадете :гомце: големи биле казните за сообраќајни прекршоци, владата буџет ќе полнела бла бла бла. За кој к ги пркршувате? Кој к ве тера да возите без појас или да возите 80-90 низ град еве кажи ми зашто?

Како бе истите тие што ве дави појасот у мкд, коа ќе поминете граница накај грција/бугарија или некој друга посериозна земја не самовашиот појас ставате и на совозачот ако никој не седи до вас.

Луѓето се проблем бе пријател убаво ти пишав и во првиот пост.

ПС извини што пишував дека ти грешиш, зборам општо за менталитетот балкански, и не само за сообраќајни прекршоци него за секоја казна што ја има македончето е учено што ги вртам бе они ќе ми кажуваат како треба.
Лек за овај народ ти е камшик, турчинот не за џабе толку време не ебавал, ама го нашол марифетот.
Не смееш на овој народ да му дадеш ни влакно слобода, му подадеш прст ти ја зеде цела рака.
За казните не навлегувам бидејќи и тие се делат по лепота, јас немам против ако грешам да ме казнат, али пред мене прелетува некој со 150 на саат а дозволени 80, јас возам 90 и го јадам таквото, а овој што двојно побрзо од дозволеното прелетал никој не го чепка оти е синче на некоја чауш.
Океј се знае кој треба да се справи со проблемот, но еве кажете што е привремено решение, да се заштити човек при РЕАЛЕН проблем, без разлика кој е крив, дали тој што го фрлил кучето или градот или некаква си служба. Пошо најверојатно уште долго време нема да се реши..
Див запад брату, шмајзерот на рамо па шетај по улици....нема спас кога станува збор за повеќе и големи мечки, посебно ако си веќе качен на точак и ти се стрчаат, додека се симнеш ќе те искинат.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Лек за овај народ ти е камшик, турчинот не за џабе толку време не ебавал, ама го нашол марифетот.
Не смееш на овој народ да му дадеш ни влакно слобода, му подадеш прст ти ја зеде цела рака.
За казните не навлегувам бидејќи и тие се делат по лепота, јас немам против ако грешам да ме казнат, али пред мене прелетува некој со 150 на саат а дозволени 80, јас возам 90 и го јадам таквото, а овој што двојно побрзо од дозволеното прелетал никој не го чепка оти е синче на некоја чауш.
Банана држава пријателе што сакаш кога полицаец ти вози со телефон на уво и без појас сакаш другите да го почитуваат?
Многу работи треба да се сменат тука ама тоа нема да биде во наредните 2-3 милениуми. Доста беше за темава одговорот беше едноставен може да се справиш и без убиства се додека се движиш низ град со градскиве улични кучиња. Ако те нападнат овчарски тоа е друг проблем веќе.
 

D_T

Чорбаџи Димко
Член од
8 март 2009
Мислења
2.119
Поени од реакции
1.571
Некој со искуство во купување на велосипед од странство и праќање на истиот преку DHL?!
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Океј се знае кој треба да се справи со проблемот, но еве кажете што е привремено решение, да се заштити човек при РЕАЛЕН проблем, без разлика кој е крив, дали тој што го фрлил кучето или градот или некаква си служба. Пошо најверојатно уште долго време нема да се реши..
решение е да си обратиш кај нашиот ли мил градоначалнил коце трајановски бидејќи кај него одат парите од сметките што ги плаќаме.

Ако немаш храброст сам тогаш заедно со групите за заштита на животни на протест. Отиди направи гужва ако ништо друго.

Отров е најмизерната и најболната работа која што може да се направи.
Тоа се болни луѓе кои што за жал државата нема соодветна терапија за да станат нормални, а бардовци е полно, па нема место да ги примат.
Замисли одат во црква и џамија божем верници а користат отрови за убивање.
Ако си верник треба да помогнеш, а не да убиваш.

Но има глупи и необразовани луѓе кај нас кои немаат верба во ништо освен во нивните партии и штабови.[DOUBLEPOST=1470545710][/DOUBLEPOST]
Океј се знае кој треба да се справи со проблемот, но еве кажете што е привремено решение, да се заштити човек при РЕАЛЕН проблем, без разлика кој е крив, дали тој што го фрлил кучето или градот или некаква си служба. Пошо најверојатно уште долго време нема да се реши..
решение е да си обратиш кај нашиот ли мил градоначалнил коце трајановски бидејќи кај него одат парите од сметките што ги плаќаме.

Ако немаш храброст сам тогаш заедно со групите за заштита на животни на протест. Отиди направи гужва ако ништо друго.

Отров е најмизерната и најболната работа која што може да се направи.
Тоа се болни луѓе кои што за жал државата нема соодветна терапија за да станат нормални, а бардовци е полно, па нема место да ги примат.
Замисли одат во црква и џамија божем верници а користат отрови за убивање.
Ако си верник треба да помогнеш, а не да убиваш.

Но има глупи и необразовани луѓе кај нас кои немаат верба во ништо освен во нивните партии и штабови што е жално

А да и повеќе се плашам од прост народ одколку од кучиња по улици
Кучето никогаш нема да убие или силува, а некои луѓе уште тука се полни со зло, а не пак на улица.
 
Последно уредено:

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Некој со искуство во купување на велосипед од странство и праќање на истиот преку DHL?!
Да не планираш од Canyon да земаш нешто?
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Да не планираш од Canyon да земаш нешто?
не ќе да е од нив имаат испорака до мкд истите без проблем ќе му го донесат. Плус е поефтино ако го зимаш за земја надвор од еу одколку за земја во ЕУ. ама кога ќе го преметас превозот до кај нас споредено со превозот до ЕУ земја кај нив пак искача поефтино
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
не ќе да е од нив имаат испорака до мкд истите без проблем ќе му го донесат. Плус е поефтино ако го зимаш за земја надвор од еу одколку за земја во ЕУ. ама кога ќе го преметас превозот до кај нас споредено со превозот до ЕУ земја кај нив пак искача поефтино
Нема врска оддалеченоста, ќе му се наплати ддв и царина. Многу скапо ќе го фати. Превозот е многу помала ставка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom