Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јануари 2015
Мислења
93
Поени од реакции
83
jas bev pred eden mesec, kakvo ke se smeni km teb kato stanes blgarin?, bastata ti i majka ti imat li blgarsko grazdanstvo? kakvo si po nacionalnost - BLGARIN obavezno! i za kakvo iskas grazdanstvo? i koga pocnav da kazvam: zastoto .... odma mi rece dobre, stiga. ne me ostaj da kazam :)
i druze dali na makedonski si zborvese ili ... ?
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
i druze dali na makedonski si zborvese ili ... ?
jas pola pola, sekogas pocnuvav so bugarski pa posle kako so mi idese taka :) ama rabirat i ne se zamarat so jazikot.. i ke ti daj nekoj lisja tamu da popolnis .. pisi na kirilica, jas na latinica go napisav, i me prasa zosto na latinica neli si blgarin... po navika mu rekov od kompjuterite... - dobre vika, to bese sve,,, sega ne gledat da te padnat, osven ako se zaebis sam, da mu recis makedonec po nacionalnost, inace drugite prasanje se radi reda
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
93
Поени од реакции
83
a kakva lista e taa sto treba da se popolnit od sto se sostoi taa lista, ako ti e problem pisi mi i vo poraka?
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
chim znaesh romanski kazi shto e ova togash http://cetatenie-primesc.eu/uploads/cetatenie/ordinele/Ordin_817P_din_31.07.2015.pdf
inaku e posledno od 31.07.2015
( vidi pod br.274 , 275 i 304- ako sakash i so drugite datumi mozes da gi pobarash na ovoj link http://cetatenie-primesc.eu/ordine-anc/ )
:LOL:
Е добро де 3ца со Македонски имиња добиле државјанство. Имат такви случаи. Ама знам луѓе шо живеат 15+ години таму и уште неможат да добијат државјанство. Имам работено со неколку НВОа 4 години и знам каков е законот. Ак можев Романски да истам досега ќе го имав истаено. Имам праено муабет и со посредници за Молдавци и со директорот на Генералниот инспекторат за Имиграција и сите ми го имет реченоистото дека НЕМОЖИТ.
 
Член од
1 октомври 2007
Мислења
21
Поени од реакции
8
Јас сум 46xx/2014 и приметив дека неколку бројчиња пред и после мене се вратени на дополнителна ама не и моето. Претпоставувам или дека е се во ред или дека ке има ново соопштение деновиве, ама генерално се намалува бројката на вратени што е позитивен сигнал.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
za kolku vreme izlava pasoso ako vadam preku roditel?

Sent from my 6036Y using Tapatalk
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Aj da kazam i jas sto sum slusnal od moi prijjateli deka polski mozelo da se izvadi, imalo luge so imale izvadeno polski koj ima nekoja slicna informacija neka spodeli
 
Член од
14 април 2015
Мислења
110
Поени од реакции
67
Novi protokoli nekoj neso da se pofale?!?![DOUBLEPOST=1438640881][/DOUBLEPOST]Novi protokoli nekoj neso da se pofale?!?!
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
дечки мислам дека треба да паузираме до 1 септември,да одиме на одмор,бидејки ако/кога цела бг.влада е на одмор до септември тогаш нема причина НИЕ да висиме овде кога всички не работаат..ЛУЃЕ пријатен одмор на сите се гледаме на 1-ви септември.....еден мал совет,,одете на одмор на остров со убави песочни бели плажи каде една црнка ке ве лади а другата кинезинка ке ве послужува со кокосово млеко или маргарита....искрено пожелаави ПЕПИ.....
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
i druze dali na makedonski si zborvese ili ... ?
Decki, del od intervjuto e da gi kazes i oficijalnite BG praznici. Nauci gi na pamet i bez zezanje na intervjuto. Tocno deka e formalnost, no kon sekoj segment na vadenje na drzavjanstvo vo bilo koja zemja se pristapuva so serioznost. (i site onie koi sto pomagaat so davanje na bilo kakov upat, davaat celosen, tocen i jasen odgovor).

http://www.parliament.bg/bg/24
Б'ЛГАРСКИ ОФИЦИАЛНИ ПРАЗНИЦИ
1 јануари - Нова година
3 март - Ден на Освобождението на Б'лгарија от османско иго - национален празник
1 мај - Ден на труда и на международната работническа солидарност
6 мај - Гергьовден, Ден на храбростта и Б'лгарската армија
24 мај - Ден на б'лгарската просвета и култура и на славјанската писменост
6 септември - Ден на С'единението
22 септември - Ден на Независимостта на Б'лгарија
1 ноември - Ден на народните будители - неприс'ствен за всички учебни заведенија
24 декември - Б'дни вечер
25 и 26 декември - Рождество Христово
Велики пет'к, Велика с'бота и Великден - неделја и понеделник, които в с'ответната година са определени за празнуването му

I
NTERVJU - PRASANJA I ODGOVORI:

1. ЗА КАКВО ИСКАШ ДА СТАНЕШ Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН/КА?

-ЗАштОТО ИМАМ Б'ЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО САМОС'ЗНАНИЕ И СЕ ЧУВСТВАМ Б'ЛГАРИН/КА,

РОДИТЕЛИТЕ МИ СА Б'ЛГАРИ ПО НАРОДНОСТ, ИМАМ Б'ЛГАРСКА НАРОДНОСТ, НАЦИОНАЛНОСТ И ПРОИСХОД И ИСКАМ И ГРАЖДАНСТВОТО ДА МИ Б'ДЕ Б'ЛГАРСКО.

2. НА КАКВО ОСНОВАНИЕ КАНДИДАТСТВАШ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА Б'ЛГАРСКО ГРАЖДАНСТВО?

-НА ОСНОВАНИЕ Б'ЛГАРСКИ ПРОИСХОД.

3. ИМАШ ЛЕ РОДНИНИ В Р.Б'ЛГАРИја?

-ДА.

4. МАјКА ТИ И БАштА ТИ ИМАТ ЛЕ Б'ЛГАРСКИ ПРОИСХОД?

-ДА. *(ако имаат) НЕ *(ако немаат)


5. КАКВА НАРОДНОСТ ИМАШ?

- Б'ЛГАРСКА.

6. КАКВА НАЦИОНАЛНОСТ?

- Б'ЛГАРСКА.

7. КАКВО ТИ Е ГРАЖДАНСТВОТО?

-МАКЕДОНСКО.

8. КОја Е СТОЛИЦАТА НА Р.Б'ЛГАРИја?

-ГР.СОФИја.

9. ДАЛИ штЕ ЖИВЕЕШ В Р. Б'ЛГАРИја?

-ДА.

10. ОС'ЖДАН ЛИ СИ?

-НЕ.

11. КАКВО штЕ СЕ ПРОМЕНИ К'М ТЕБ ОТКАТО СТАНЕШ Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН/КА?

-штЕ СЕ ПОТВ'РДИ МОЕТО Б'ЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО САМОС'ЗНАНИЕ, штЕ Б'ДА ПРИЗНАТ/А ЗА

Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН/КА ОТ МОјаТА РОДИНА Р. Б'ЛГАРИја ЗАштОТО ИМАМ Б'ЛГАРСКИ ПРОИСХОД, НАЦИОНАЛНОСТ И НАРОДНОСТ -ТАКА И ГРАЖДАНСТВОТО штЕ МИ СТАНЕ Б'ЛГАРСКО.

Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ СА БИЛИ МОИТЕ ПРЕДЦИ –Б'ЛГАРСКИ/А ГРАЖДАНИН/КА штЕ СТАНА И САМИ'Т/ТА АЗ.

12. ДАЛИ ЗНАЕШ КОј Е ПРЕЗИДЕНТ НА Р. Б'ЛГАРИја?

-РОСЕН ПЛЕВНАЛИЕВ.

13. КОј Е МИНИСТ'Р ПРЕДСЕДАТЕЛ(ПРЕМИЕР)?

-Бојко Борисов.

14. КОј Е МИНИСТ'Р НА ПРАВОС'ДИЕТО?

-Христо Иванов.

15. КАК СЕ КАЗВА ХИМНАТА НА Р.Б'ЛГАРИја?

-МИЛА РОДИНО.


Pozdrav i so sreca na intervjuto![DOUBLEPOST=1438660056][/DOUBLEPOST]
дечки мислам дека треба да паузираме до 1 септември,да одиме на одмор,бидејки ако/кога цела бг.влада е на одмор до септември тогаш нема причина НИЕ да висиме овде кога всички не работаат..ЛУЃЕ пријатен одмор на сите се гледаме на 1-ви септември.....еден мал совет,,одете на одмор на остров со убави песочни бели плажи каде една црнка ке ве лади а другата кинезинка ке ве послужува со кокосово млеко или маргарита....искрено пожелаави ПЕПИ.....
Pa da ni pricas kako bese na odmor :)
pozdrav
 
Член од
29 јули 2015
Мислења
15
Поени од реакции
9
.....
1. ЗА КАКВО ИСКАШ ДА СТАНЕШ Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН/КА?

-ЗАштОТО ИМАМ Б'ЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО САМОС'ЗНАНИЕ И СЕ ЧУВСТВАМ Б'ЛГАРИН/КА,

РОДИТЕЛИТЕ МИ СА Б'ЛГАРИ ПО НАРОДНОСТ, ИМАМ Б'ЛГАРСКА НАРОДНОСТ, НАЦИОНАЛНОСТ И ПРОИСХОД И ИСКАМ И ГРАЖДАНСТВОТО ДА МИ Б'ДЕ Б'ЛГАРСКО.

.........

4. МАјКА ТИ И БАштА ТИ ИМАТ ЛЕ Б'ЛГАРСКИ ПРОИСХОД?

-ДА. *(ако имаат) НЕ *(ако немаат)

..........
E! А сега де! Има контроверзија тука! Освен ако не си дете на комшиите де!:unsure::)
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom