Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Sto dokument odnese.dali od sestra na mojot dedo ke mi prifatat kako poteklo.imam vencanica bugarska od srstra na dedo mi.pozdrav
Доколку ја продолжат практиката би требало да ти заврши работа бидејќи пред само два три дена се пофалија неколку луѓе дека добија указ со исти такви документи кој од брат на дедо кој од сестра. Јас те советувам да пробаш слободно како што стојат работите за сега се поминува а како ќе биде кога ќе дојдеш на ред не се знае. Ние сите имаме почнато процедури под други услови но до сега се сменети неколку пати.[DOUBLEPOST=1423990762][/DOUBLEPOST]
Istoto go prasuvam i jas nikoj ne kazuva
Дечки потрудете се малку не чекајте само на готово никој овде не е вработен да одговара 24часа на секој што ќе постави прашање. Одговорите ги имате наназад постирано неколку десетици пати. И секако никој точно неможе да ви каже бидејќи сите имаат различни искуства и доколку ги прочитате старите постови сигурно ќе се пронајдете во некој пример кој ќе ви послужи.
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Имам прв братучед, а вратен сум на дополнителна, други документи немам па би пробал со прв братучед па што биде нека биде. Е сега за да се повржем ќе ми треба извод од мајка ми, мајка му, мене и од него лична карта копија ил ипасош? И дали мора да сеоригинали и дали има врска колку стари се?
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
87
Поени од реакции
87
Имам прв братучед, а вратен сум на дополнителна, други документи немам па би пробал со прв братучед па што биде нека биде. Е сега за да се повржем ќе ми треба извод од мајка ми, мајка му, мене и од него лична карта копија ил ипасош? И дали мора да сеоригинали и дали има врска колку стари се?
Druze probi si nema inace dadi kopij od negov pasos i licna karta ne te kosta nisto
a za da dokazes ke ti treba kopii od izodi prevedeni i legalizirani a izvodite ke treba da dokazat kako i na koj nacin si roda so licnosta
naprimer: Ako toj ti e prv bratuced od sestra na majka ti
znaci izod od deckoto so bg pasos od majka mu i od majka ti (No majkati veke ima izvod vo arhivata) kako sto znam i site tie prevedi gi i legaliziri gi vo Bugarija... Isto taka mislam oti treba da imas molba na BUgarski napisena so opis kako za dopolnitelna proverka i nesto slicno
Konsuliraj se so posredik
POZDRAV I SO SREKA
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Имам прв братучед, а вратен сум на дополнителна, други документи немам па би пробал со прв братучед па што биде нека биде. Е сега за да се повржем ќе ми треба извод од мајка ми, мајка му, мене и од него лична карта копија ил ипасош? И дали мора да сеоригинали и дали има врска колку стари се?
Од искуство од некои на форумот а и од искуство на две девојки кои поднесоа документи од брат/сестра враќаат на дополнителна затоа што тие добиле произход и државјанство на самосознание дека се Бугари. Ова не важи за тие чии роднини добиле државјанство врз основа на стари документи.
Можеби со промена на законот ќе се олесни постапката и ќе можеш да поднесеш.
Изводите не мора да се нови (јас поднесов на пр. умреница постара).
 
Z

ziko bt

Гостин
Во архивот можи да се бараат документи за сведителство од училиште?
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Од искуство од некои на форумот а и од искуство на две девојки кои поднесоа документи од брат/сестра враќаат на дополнителна затоа што тие добиле произход и државјанство на самосознание дека се Бугари. Ова не важи за тие чии роднини добиле државјанство врз основа на стари документи.
Можеби со промена на законот ќе се олесни постапката и ќе можеш да поднесеш.
Изводите не мора да се нови (јас поднесов на пр. умреница постара).
Па ќе гледам да дојде законот се надевам за брзо. Инаку прашањето ми беше дали изводите треба да се оригинали и не постари од 6 месеца пред да се изврши превод или може и со копија.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Копија со оргинал,а оргиналот го враќаат за превод и легализација.Не е важно дали се постари од 6 месеци
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Па ќе гледам да дојде законот се надевам за брзо. Инаку прашањето ми беше дали изводите треба да се оригинали и не постари од 6 месеца пред да се изврши превод или може и со копија.
Треба да се оргинали. само твојот треба да е нов.
 

McQ

McQ
Член од
15 мај 2008
Мислења
208
Поени од реакции
28
Во кој архив во БГ може да се проверат носители на воени книшки од втората светска војна....односно регрутирани војници за бугарската армија од околината на Струмица?
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
@McQ http://www.archives.government.bg/278-ДВИА
Ова е линкот на државниот воен архив во Велико Трново. Врати се некоку страни назад на форумов и ќе најдеш многу искуства од други кои стапиле во контакт со архивот.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: McQ
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Sakam da prasam dokolku nekoj ima vadeno pasos kako odi postapkata i kolku kosta.Na net go najdov samo ova http://mjs.bg/24/. I isto taka me interesira za vozacka dozvola.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Дечки, каде ги легализирате документите што ги давате во ДАБЧ за издавање произход?
Во Македонија ги преведувате на овластен судски преведувач и потоа ги легализирате во Бугарија, или?...
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Дечки, каде ги легализирате документите што ги давате во ДАБЧ за издавање произход?
Во Македонија ги преведувате на овластен судски преведувач и потоа ги легализирате во Бугарија, или?...
Мислам дека може во амбасада 15 еур од документ.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom