Борци од антиката и средниот век (Military Art)

red baron

sad but true
Член од
3 ноември 2012
Мислења
960
Поени од реакции
825
Овој жанр во уметноста има многу фанови и дава визуелна претстава за изгледот на античките и средновековни армии. Сликите презентират секој народ со карактеристичните за него оружје, облека и воена тактика.

Асириjски борци
http://en.wikipedia.org/wiki/Military_history_of_the_Neo-Assyrian_Empire






















Антички македонски борци












Селевкиди






Ќе замолам оние кои ставаат слики да ги групираат по народи за кои се однесуваат
 
Ф

Флеш

Гостин
Супер тема со изглед на борците од различни народности ....
Но на кај Македонските борци .... кога видов Hellenic, пак истата песна од Запад ... не ми се допаѓа тоа .... мора ние како Македонци да се избориме да среди да се корегира оваа грешка дека сме Хелени и што ти знам ти стои .... Значи според нивна логика и Асиријците,Келтите,Еѓипјаните,Хитите,Хиндусите,Берберите,Трајкиците и Илирите па и кој народ да е, ако примиле мало делче Хеленска култура они автоматски ти се Хелени според нив водени .... Значи јас сега ако зборам англиски,знам англиски,слушам англиски песни,знам англиска азбука,тоа ти значи дека сум Англичанец и го молам Дејвид Камерон да ми даде државјанство,бидејќи немам Македонски ентитет ... имам религија Христијанска ... а Исус ти е нели Евреин,Израелец, што значи јас сум ти Израелец ма види ти тоа .... Го молам Израелскиот претседател да ми додели израелско државјанство и да ми ја додели Бар Рефаели шо ми ја вети .... Ма види ти молим убаво ... :D
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Уф, ама ми ја погоди темата :D

Сеа баш играм Total War, и ептен сум унесен у оваа тематика и ептен ми е интересна !
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Фино е ова сликовито претставување, сепак би било подобро ако сликите ги едитирате претходно да не заземаат толкав простор.

Доколку повторно видам офтопик слики ќе банирам од тема.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.248
Поени од реакции
25.443
Дајте нешто од Славјани ,кога веке ја прошетавме цела Европа и Азија........:cool:
 

red baron

sad but true
Член од
3 ноември 2012
Мислења
960
Поени од реакции
825
Римска армиja


















Centurion


типови гладиуси


Pilum: должина 1, 5 метри, тежина - 2, 2 кг.


caligae


По реформата на Мариј римските легионери пренесуваат лично дел од обоза за да се зголеми мобилноста на војската. Така легионерите добиле прекарот - мулетата на Мариј - "mulus Marianus" . На римскиот војник требвало да носи освен оружјето и заштитната облека кои тежат 29 килограми. исто и дополнителен багаж (sarcina) кој тежи 18 кг. Или секој војник носел околу 50 килограми при оптоварување кон фронта.

sarcina

clibanarii
http://en.wikipedia.org/wiki/Clibanarii


Cornicen, млад офицер кој командува преку звучни сигнали војската
http://en.wikipedia.org/wiki/Cornicen


centurion Lucius Vorenus :)






Legio IV Macedonica
Легијата е основана во 48 година п.н.е. од Julius Caesar.
http://www.livius.org/le-lh/legio/iiii_macedonica.html

Coin of the Fourth legion Macedonica, found in Haltern
(Germany).
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
Kampf zwischen Chazaren und Bulgaren; Quelle Бугари во средните векове !

Die Schlacht von Ongal 680; Quelle:
Die Schlacht vor den Toren Konstantinopels 718;
Schwerer bulgarischer Reiter und slawischer Fußsoldat;
Die Belagerung von Serdika 807;
Der Angriff auf die byzantinische Flanke durch die bulgarische Reiterei bei der Schlacht von Acheloi 917
Bulgarischer schwerer Infanterist und schwerer Reiter aus dem 9.-frühen 11. Jahrhundert;
Simeons Heer vor den Toren von Konstantinopel 923;
Die Schlacht am Trajanstor 986;
Kampf zwischen Wolgabulgaren und Rus;
Säbel, 9.-10. Jahrhundert (links) und 10.-12. Jahrhundert (rechts); bulgarisch; Nationals Museum für Geschichte, Sofia;
 

red baron

sad but true
Член од
3 ноември 2012
Мислења
960
Поени од реакции
825
Римска преторианска гарда








Германски племиња (маркомани, квади, готи, франки, лангобарди)
Готи


Визиготски воjн


Алемански воjн


Франкски воjн


Готи поминуваат Дунав 376г. н.е.


Германско оружие








изготвување на оружје





лекување на повредени борци




битка помеѓу келтски и германски воjн


Вандали и алани се преселуваат во Северна Африка 5 век н.е. Во лево - вандалски воjн, во десно алнаски



Лангобарди со убиен од нив франкски воин
 

Kajgana Shop

На врв Bottom