Биолози на Кајгана? Податок за растителен свет

Член од
1 мај 2009
Мислења
204
Поени од реакции
52
Биолози и познавачи на природата, помегнете ми да го идентификуваме ова чудово. Внатре има семе а чашката е прилично цврста. На што дрво никнува вакво нешто...ако воопшто е од дрво?



 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
И мене ме интересира шо е ова. Пред 3-4 години си имав дома однесено цела кеса вакви. Ги имаше на плажите на Преспанско Езеро.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Повеќе на камен личи :) Бтњ ја сум далеку од биологија...
 
S

smart ass

Гостин
Има биолози кои можат да ти кажат,ама колку што приметив не даде доволно информации,значи локација каде го најде, кои растенија или дрва преовладуваат ,слики..барем две од местото,па кога ќе видат биолозите ќе ти кажат.:helou:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
локалните билкари најдобро и од прва би требало да знаат да ти кажат, инаку за најточно определување треба да се анализира свеж цвет во детали да се идентификуваат морфолошките одлики и со помош на клуч за определување растенија да се определи во најмала рака фамилијата.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Ми личи на едни украсни цвеќа баба ми што ги имаше, ама не ми текнува како се викаа, беа или некакви лампиони, кинески пиперки, ич не се сеќавам на името. :toe: Тие беа исти вакви само црвена боја, ама може кога се сушат поцрнуваат.
 
Член од
1 мај 2009
Мислења
204
Поени од реакции
52
Конечно дознав па да споделам со вас. Растението се вика Trapa natans и кај нас го има во Езерани- Преспанско, Катлановско Блато и на други места каде што има постојна вода и мочуриште.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Си имав колекција од неколку што ги собирав додека пливав низ езерово, а на факултет кога му го опишував на мојот професор по Биологија, неможеше да се сети на нешто приближно до ова, само ми кажа дека веројатно се работи за ендемско растение... што и е. Мило ми е што си нашол податоци. Инаку од тој регион сум :smir:

Ми личи на едни украсни цвеќа баба ми што ги имаше, ама не ми текнува како се викаа, беа или некакви лампиони, кинески пиперки, ич не се сеќавам на името. :toe: Тие беа исти вакви само црвена боја, ама може кога се сушат поцрнуваат.
Цвеќињата се меки, додека ова има дрвенесто ткиво и е доста цврсто.


И да, кога првиот пат со другарите видовме вакви по површината на водата во глава ми помина еден филм кој го даваа на мтв со едни мали летала од вселената, и вонземјани кои живееа во шуплината... мераци а :D
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Долгогодишната дилема за створењава ми се разјасни. Убави се, ама и морничави:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom