Ако морам да одберам: татковината или парите, што би одбрал?

Кој е вашиот избор?


  • Вкупно гласачи
    360
A

Antigona

Гостин
More bad news for Europe's troubled economies
THE new year was a bad time for a public figure to die. Kiro Gligorov, the first president of independent Macedonia, was rather ignored when he died on January 1st: the foreigners who might normally be interested in such an event were occupied trying to work out whether nuclear war was imminent on the Korean peninsula. Macedonia may remember Mr Gligorov fondly, but the country is in a mess. It comes top of our misery index, which combines two powerful indicators of economic gloom—unemployment and inflation. Out-of-control price rises are mainly a problem in oil-rich countries with loopy economic management such as Venezuela and Iran (and, to a lesser degree, Russia). One striking feature of the updated index, however, is that high unemployment now places a number of rich European countries right up there with the most miserable countries in the world—or at least in the 92 for which we have good data.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Секако дека ќе ја изберам татковината, зошто каде и да одам, сепак таа ќе биде мојот дом. Вака да идам во странство за пари и таму да останам засекогаш, ќе ме убие туѓината и носталгијата. А ако останам во Македонија засекогаш, ем ќе бидам дома, ем ако ми требаат пари можам само на неколку месеци да отидам во странство:)
 

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
Би ги одбрал парите.
Многу сакам парички,а пак земјава не ја сакам.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Зошто би се исклучувале едното со другото ? Не се откажуваш од Македонија ако одиш да работиш во странство . Напротив , поантички од нашиве гасарбајтери нема !
Може некој веќе напишал ваков став порано ама немав воља да читам 59 страни , рано по сабајле:P !
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Зошто би се исклучувале едното со другото ? Не се откажуваш од Македонија ако одиш да работиш во странство . Напротив , поантички од нашиве гасарбајтери нема !
Може некој веќе напишал ваков став порано ама немав воља да читам 59 страни , рано по сабајле:P !
татковината се сака строго по кафани и свадби, обично и кога се има дентални проблеми во странство, можеби и кога се нема доволно во странство за факс па тука ефтиниов врши работа
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Зашто јас да ја сакам татковината кога таа не ме сака мене ?
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
Секако парите а со парите доаѓа и среќата конечно ке отидам на море ке ебам црнкињи азијки и така а фиром кој го ебе бе криминалциве нека работат нека оджуваат екиномија ае чао
 

Kajgana Shop

На врв Bottom