LCD телевизори

Член од
7 јануари 2015
Мислења
916
Поени од реакции
594
помеѓу philips од амц и LG од нептун што е поарно да се земи, samsung и sony многу се поскапи, сакам да е 32 инчи, full hd smart tv, цената да е што помала, гледам има quart за 11000 ама се сомневам во таа марка, како и во sharp, fuego и сл. марки
otkako zedov dva philipsa so android, vece nikoj ne moze da me ubedi deka ne cinat.imase vo pocetok zaebancii so androidot, ama posle nekolku apdejti, se stabiliziraa i se e ok. na tretiot tv od aliexpress kupiv android box, ama toa ne e toa... vgraden android si e super rabota. ako imas povece pari, zemi sony, ako ne philips. nemoj samo st da zemas.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
помеѓу philips од амц и LG од нептун што е поарно да се земи, samsung и sony многу се поскапи, сакам да е 32 инчи, full hd smart tv, цената да е што помала, гледам има quart за 11000 ама се сомневам во таа марка, како и во sharp, fuego и сл. марки

LG, бегај од тоа амц и тоа гомно од филипс


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
otkako zedov dva philipsa so android, vece nikoj ne moze da me ubedi deka ne cinat.imase vo pocetok zaebancii so androidot, ama posle nekolku apdejti, se stabiliziraa i se e ok. na tretiot tv od aliexpress kupiv android box, ama toa ne e toa... vgraden android si e super rabota. ako imas povece pari, zemi sony, ako ne philips. nemoj samo st da zemas.
Биди сигурен дека вграден андроид работи подобро од тв бокс, па уште на филипс аман не се брукај жити господ со глупостиве, па и уште споредба со од алиекспрес некој бокс во визба правен од 20$ :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
помеѓу philips од амц и LG од нептун што е поарно да се земи, samsung и sony многу се поскапи, сакам да е 32 инчи, full hd smart tv, цената да е што помала, гледам има quart за 11000 ама се сомневам во таа марка, како и во sharp, fuego и сл. марки
Philips земи си! Јас имам 5500 кој веќе e Стар модел но е андроид и го гази со апликации и софтвер било кој нов LG
Aко можеш да си допуштиш Сони е убедливо најдобро. Доколку неможеш Philips било кој со Андроид
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Не ме смејте Philips,ни на најголемиот непријател не би му го препорачал само Самсунг,ЛГ и Сони
 
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
Какви се овие споредби бренд со бренд ? Филипс ништо не чини, се што е Самсунг, ЛГ, Сони е во ред ?

Значи кога се споредува и кога се дава предлог давајте конкретни модели а не цел бренд да го исклучувате уште во старт.
Во ред е за Quart, ST, NEO, Fuego да се избегнуваат и слични на нив, но немојте и докажани брендови како Филипс, Панасоник да ги ставате во исти кош со нив.

Сигурно дека и филипс има добри модели како што и самсунг има лоши.
Сигурно дека Филипс >7xxx моделите се подобри од било кој самсунг <5xxx, така да споредувајте конкретни модели.

Инаку има моментално на акција Филипс PUS6501 во Нептун 43 инчи за 32.000 ден, (иако сметам дека 4К на 40-43“ е непотребно освен ако се гледа од многу близу)
кој е за добар телевизор со андроид нека си го разгледа како опција, има вистински 100 Hz панел и одлични рецензии на нет.

Го има на акција во Нептун и 49“ истиот Филипс 6501.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Какви се овие споредби бренд со бренд ? Филипс ништо не чини, се што е Самсунг, ЛГ, Сони е во ред ?

Значи кога се споредува и кога се дава предлог давајте конкретни модели а не цел бренд да го исклучувате уште во старт.
Во ред е за Quart, ST, NEO, Fuego да се избегнуваат и слични на нив, но немојте и докажани брендови како Филипс, Панасоник да ги ставате во исти кош со нив.

Сигурно дека и филипс има добри модели како што и самсунг има лоши.
Сигурно дека Филипс >7xxx моделите се подобри од било кој самсунг <5xxx, така да споредувајте конкретни модели.

Инаку има моментално на акција Филипс PUS6501 во Нептун 43 инчи за 32.000 ден, (иако сметам дека 4К на 40-43“ е непотребно освен ако се гледа од многу близу)
кој е за добар телевизор со андроид нека си го разгледа како опција, има вистински 100 Hz панел и одлични рецензии на нет.

Го има на акција во Нептун и 49“ истиот Филипс 6501.
Филипс не е бренд што го знаеме од 90-те, Филипсот,Шарп,Панасоник спагаат во средната класа на телевизори, имаат лоши шасии,лоши електролити, имаат мизерен софтвер кога и да е ке почне да трокира, Samsung ја имаат најдобра подршка, рутирање отклучување заклучени функции и слично,го произведуваат најдобриот панел заедно со LG, читање на USB ДТС звук кој никој телевизор го нема, имаат и најдобар усб медиа плеер додека другите телевизори не читааат DTS од MKV фајл, па мора конвертирање и слично
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Не ме смејте Philips,ни на најголемиот непријател не би му го препорачал само Самсунг,ЛГ и Сони
Хмм јас би го препорачал само Сони но на луѓе кои имаат пари и го сакаат најдоброто. На сите останати се разбира Филипс.

LG е за луѓе што менуваат телевизори на 6 месеци. После тоа нема ни апдејти ни ништо па после тоа ништо не е подобар од телевизорот на дедо ми кој е стар 5 години:(
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Хмм јас би го препорачал само Сони но на луѓе кои имаат пари и го сакаат најдоброто. На сите останати се разбира Филипс.

LG е за луѓе што менуваат телевизори на 6 месеци. После тоа нема ни апдејти ни ништо па после тоа ништо не е подобар од телевизорот на дедо ми кој е стар 5 години:(
Мојот LCD телевизор од ЕлЏи е стар повеќе од 5 години, можеби повеќе од 6 години, па сеуште има нов firmware за него.

Не е Smart TV, нема можност ни за жично, ни за безжично поврзување преку Интернет, но сепак секоја година има нов firmware за него.

Премногу си ги засакал Филипс, затоа ги препорачуваш на сите останати.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Филипс не е бренд што го знаеме од 90-те, Филипсот,Шарп,Панасоник спагаат во средната класа на телевизори, имаат лоши шасии,лоши електролити, имаат мизерен софтвер кога и да е ке почне да трокира, Samsung ја имаат најдобра подршка, рутирање отклучување заклучени функции и слично,го произведуваат најдобриот панел заедно со LG, читање на USB ДТС звук кој никој телевизор го нема, имаат и најдобар усб медиа плеер додека другите телевизори не читааат DTS од MKV фајл, па мора конвертирање и слично
Бате ако на android со vlc плеер и избор на уште едно 3000 плеери,не чита нешто самсунг и останатите со нивните софтвери никогаш и нема.
Замисли јас кога го купив LG телефонот со андорид немаше дигитрон во него.:(
Абе на стариов Алкател имав.Викам што е работава сега.

Но тоа не ми сметаше. Отидов на PlayStore и имав избор од 2650 калкулатори да бирам
Пази тогаш 2650 дигитрони:misticen:Ама софтвер батка. Тогаш Нокиа имаше вградено дигитрон но само тој некој од Нокиа што решил да го стави и толку
Замисли можност од 2650 калкулатори кај моево LG наспроти само 1 кај Нокиа.
Ете зашто пропадна Нокиа.

Нормално дека андроид ќе кочи кога има милион програми. Не мора сите да ги ставаш нели.
На ЛГ што ќе кочи кога нема ништо. Youtube и толку. Ограничено

Кај нас и не e добро да се купува LG пошто македонија воопшто и ја нема во земјите за подршка и голем дел од моделите доаѓаат од Турција и посебно Унгарија со Р oзнака која има значење за југоисточниот пазар и далеку од западните модели.
На кратко во Македонија доаѓаат најлошите ЛГ телевизори, па нека не ве чуди ако пр. Quart или favorit до нив има поубава слика[DOUBLEPOST=1477651744][/DOUBLEPOST]
Мојот LCD телевизор од ЕлЏи е стар повеќе од 5 години, можеби повеќе од 6 години, па сеуште има нов firmware за него.

Не е Smart TV, нема можност ни за жично, ни за безжично поврзување преку Интернет, но сепак секоја година има нов firmware за него.

Премногу си ги засакал Филипс, затоа ги препорачуваш на сите останати.
Не сум пристрасен, но ако во 2016 година ти се радуваш на Firmware кога некој со Филипс и Сони има милиони апликации на располагање,игри и тоа јаки наслови,огромна подршка и секојдневни новини незнам што да кажам.

И јас имам стар Самсунг кој сега ми е како втор телевизор.Го имам веќе 4-5 години. Имам и панасоник кој е нешто постар. За самсунгот уште ми стигнува некој си софтвер,но веќе не се ни мачам да го ставам кога нема ништо да добијам.

Но према новиов филипс кој веќе и не е така нов(ќе правиме годинка уште некое време)
Стариве тв дома ми изгледаат тоооолку многу стари.


Реално не ја разбирам поентата да купувам нов ЛГ или останат бренд на телевизор освен филипс и сони кога добивам исто што и на стариот Самсунг го имам.

Самсунг би купил само некој од Curved моделите бидејќи лично ми се допаѓаат тие и имаат убав дизајн и на нив самсунг им има посветено доста труд и време. Во Америка тие им се и најпродавани модели на гамата

Од LG дома и во викендица имам полно работи 2клими,миксер,2 мобилни г3 и г4, и би земал можеби и телевизор во иднина, но кога би ставиле андроид.
До тогаш жал ми е ама не сум толку богат па да менувам телевизор на 5-6 месеци или после 2 дена откако ќе ми здосади.

Дома имам филипс 7100 кој е стар околу 10 месеци. И денес тврдам дека до кој LG да го ставиме ќе му нема рамен.
Едноставно не му се конкуренција бидејќи немаат ништо од апликации.

Конкуренција на мојот Филипс му се само новите модели на Филипс и Сони.

јбг се изменија работите. Панасоник на времето беше поим за телевизори заедно со Loewe,SHARP кои беа прескапи, но денес се свртеа работите.

Не сум пристрасен.Верувај јас сакам LG,Samsung па и Panasonic да вградат андроид во нивните телевизори.
Друго е кога ќе има конкуренција. Вака имаме Monopol поточно Duopol каде 2 фирми го диктираат пазарот.

Среќа е што Филипс и при дуопол,навистина има добри цени на нивните модели и постојано се развива. Повеќето се прават во Полска од каде се извезуваат истите модели за сите пазари во Европа што е одлично.
Не сум дискриминиран јас како жител на Македонија. Го добивам истото што и Германецот, Италијанецот,Словенецот.

Јас во иднина би сакал да видам намалување на Сони Андроид телевизорите се разбира со квалитет како овој сега но со поевтини цени.
Тогаш би можело и да го заменам филипсов. До тогаш ќе тера овој бидејќи има и повеќе од што е потребно.[DOUBLEPOST=1477654459][/DOUBLEPOST]
Какви се овие споредби бренд со бренд ? Филипс ништо не чини, се што е Самсунг, ЛГ, Сони е во ред ?

Значи кога се споредува и кога се дава предлог давајте конкретни модели а не цел бренд да го исклучувате уште во старт.
Во ред е за Quart, ST, NEO, Fuego да се избегнуваат и слични на нив, но немојте и докажани брендови како Филипс, Панасоник да ги ставате во исти кош со нив.

Сигурно дека и филипс има добри модели како што и самсунг има лоши.
Сигурно дека Филипс >7xxx моделите се подобри од било кој самсунг <5xxx, така да споредувајте конкретни модели.

Инаку има моментално на акција Филипс PUS6501 во Нептун 43 инчи за 32.000 ден, (иако сметам дека 4К на 40-43“ е непотребно освен ако се гледа од многу близу)
кој е за добар телевизор со андроид нека си го разгледа како опција, има вистински 100 Hz панел и одлични рецензии на нет.

Го има на акција во Нептун и 49“ истиот Филипс 6501.
Се сложувам потполно. 43кава нема потреба од 4К
49кава е авион. Има потполно се од старата 7ца серија која што ја имам јас.
Сега сето тоа е вградено во серија 6 и што е уште подобро со цена на 6ка.
А и Нептун конечно да дадат една одлична цена.Ова има да им отиде како алва.
Во моментов иако го немам видено апсолутно можам да тврдам дека подобар за парите нема.
За IP-Tv oва е измислено.

Сега сето тоа е вградено во серија 6 и што е уште подобро со цена на 6ка.
 
Последно уредено:

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Споредба на вебос со тоа гомно од софтвер од филипс нема допирна точка. Вебос е светлосни години пред тој софтвер на филипс. За вграден андроид на филипс овие што паѓаат во несвест пробајте еден епл тв или андроид бокс од 100$ па нагоре или конкретно за иптв може и маг, па дојдете на темава да дебатираме :)

Кажав и претходно еве уште еднаш. Купуваш фулхд тв или 4к без смарт тв опции или вграден андроид, си купуваш еплтв ,маг или (андроид бокс не од 20$) и добиваш тоа што ти треба


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
Споредба на вебос со тоа гомно од софтвер од филипс нема допирна точка. Вебос е светлосни години пред тој софтвер на филипс. За вграден андроид на филипс овие што паѓаат во несвест пробајте еден епл тв или андроид бокс од 100$ па нагоре или конкретно за иптв може и маг, па дојдете на темава да дебатираме :)

Кажав и претходно еве уште еднаш. Купуваш фулхд тв или 4к без смарт тв опции или вграден андроид, си купуваш еплтв ,маг или (андроид бокс не од 20$) и добиваш тоа што ти треба
Sent from my iPhone using Tapatalk
Инат водиш изгледа.
Зетот купи 60000 денари ЛГ со твојот Веб-оС и после една недела го врати кога сфати дека ништо нема на веб-ос.
Си зема сони за 2000 денари доплата и вели ова е авион према лг-то

Ако е светлосни години понапред вебос зашто тогаш велиш да се земе андроид бокс.
Нормално зашто немаш апликации на веб-осот[DOUBLEPOST=1477667799][/DOUBLEPOST]
Споредба на вебос со тоа гомно од софтвер од филипс нема допирна точка. Вебос е светлосни години пред тој софтвер на филипс. За вграден андроид на филипс овие што паѓаат во несвест пробајте еден епл тв или андроид бокс од 100$ па нагоре или конкретно за иптв може и маг, па дојдете на темава да дебатираме :)

Кажав и претходно еве уште еднаш. Купуваш фулхд тв или 4к без смарт тв опции или вграден андроид, си купуваш еплтв ,маг или (андроид бокс не од 20$) и добиваш тоа што ти треба
Sent from my iPhone using Tapatalk
Инат водиш изгледа.
Зетот купи 60000 денари ЛГ со твојот Веб-оС и после една недела го врати кога сфати дека ништо нема на веб-ос.
Си зема сони за 2000 денари доплата и вели ова е авион према лг-то

Ако е светлосни години понапред вебос зашто тогаш велиш да се земе андроид бокс.
Нормално зашто немаш апликации на веб-осот
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Инат водиш изгледа.
Зетот купи 60000 денари ЛГ со твојот Веб-оС и после една недела го врати кога сфати дека ништо нема на веб-ос.
Си зема сони за 2000 денари доплата и вели ова е авион према лг-то

Ако е светлосни години понапред вебос зашто тогаш велиш да се земе андроид бокс.
Нормално зашто немаш апликации на веб-осот[DOUBLEPOST=1477667799][/DOUBLEPOST]

Инат водиш изгледа.
Зетот купи 60000 денари ЛГ со твојот Веб-оС и после една недела го врати кога сфати дека ништо нема на веб-ос.
Си зема сони за 2000 денари доплата и вели ова е авион према лг-то

Ако е светлосни години понапред вебос зашто тогаш велиш да се земе андроид бокс.
Нормално зашто немаш апликации на веб-осот

Те молам објасни што има повеќе на филипс што нема на вебос, значи вебос вс тој софтвер од филипс.

Баш конкретно еве за иптв апликација кажими за филипс, апликација значи, не widgets.

Дома имам и филипс и лг, филипсот е очај во секоја смисла на зборот.

Друго, гледаш дека и сам појма немаш, вебос со андроид бокс споредуваш. Ти пишав горе споредби и кажав дека нема споредба вграден андроид со некој квалитетен бокс од тие што ти ги дадов како пример





Sent from my iPhone using Tapatalk
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.393
Поени од реакции
21.946
Знам досаден сум..Но уште овој пат изборот падна на тие три модели..Ако некој знае подетално да ми објасни какви се што се итн..
http://setec.mk/Tv-Audio-Video/ТV's/LED-TVs/PANASONIC-VIERA-TX-40CS630E68174

http://setec.mk/Tv-Audio-Video/ТV's/LED-TVs/PANASONIC-VIERA-TX-40CX400E68178

https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_174_173&product_id=220420

Ми се допадна многу Панасоникот тој што има 3д и 4к,па би прашал дали вреди за тие пари..
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Не сум пристрасен, но ако во 2016 година ти се радуваш на Firmware кога некој со Филипс и Сони има милиони апликации на располагање,игри и тоа јаки наслови,огромна подршка и секојдневни новини незнам што да кажам.

...
Мислев дека го цениш квалитетот за електричен уред за секојдневна употреба, но ако се палиш на апликации и на видео игри, очигледно си од помладите кои не се баш најдобро запознаени со поимот квалитет.

Со здравје да се служиш со Филипсот, или со било кој иден телевизор од било кој бренд, и на здравје апликациите и видео игрите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom