Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.619
ако некој знае нека одговори,Дали можам да отворам банкарска сметка во Австралија (односно некој пријател или роднина да отвори на мое име)и внесам поголема сума на пари(150.000-200.000 еу) и со тоа некако обезбедам дозвола или иселеничка виза?

1. Неможеш да отвориш банкарска сметка без да си во АУС. Ако не си резидент и си дојден туристички или на некој вид работна виза можеш првите 2 недели од слетување да отвориш сметка само со странски пасош. После 2 недели ти се бара пасош плус некаков документ за потврда на живејалиште. Пријател неможе да отвори сметка на твое име, дури ни сопруга ни родител (ако си полнолетен).

2. Со 150 -200К е ништо не правиш овде. Тоа не е доволно ни за еднособен стан во некој поголем град. Сумата за бизнис виза за аус е 5 мил долари или 3,4 мил евра. Ова до крај на наредната финансиска година најверојатно ќе биде дуплирано плус ќе има измени во законот за намена на тие пари. Моментално можеш да купиш недвижнина и да исполниш услов ама тоа ќе се смени односно добар % ќе мора да биде наменет за бизнис во кој би бил вработен и би вработувал уште неколку души...

Со парите кој ги спомнуваш разгледај во Литванија или некоја друга балтичка држава. Мислам дека една од нив бараше 200 000е инвестиција за резидентска виза. Зависно од што струка имаш ако сакаш на овој дел на светот тие пари се добар почеток во Малезија или Сингапур (каде не би требало да е многу тешко да емигрираш) ама треба сепак нешто да можеш да работиш таму...[DOUBLEPOST=1474792827][/DOUBLEPOST]
Здраво дечки
Конечно ми стигна гарантното писмо за туристичка виза за Австралија. Исто така и извештај од банка од неговата сметка која што беше доста голема.
Е сега човекот ми прати две писма едно за 3 месеци и едно за 6 месеци и ми рече да аплицирам за тоа од 6 но пред да аплицирам ме интересира доколку некој знае да ми кажи дали шансите да добијам виза од 3 месеци наспроти 6 се поголеми или е исто.

Исто така сакав да аплицирам преку агенција од Битола но пријателов ги прати документите во друга агенција бидејќи со човекот се знаел, а исто така имал и други документи од него т.е. Што поcедува, колку коли има итн. За да не си игра да пушта повеќе докази ми рече да одам преку него бидејќи 13 год го зема нашиот пријaтел преку таа агенција така да ќе било полесно.

Благодарам


Sent from my iPhone using Tapatalk

Лион убаво ти одговорил, прави како што ти е кажано. Шепартон шемата доста долго функционира и човекот а и агентот што го има очигледно знаат што прават. Keep the faith and good luck
 
Член од
3 октомври 2016
Мислења
8
Поени од реакции
0
zdravo na site sakam da prasam dali so kupuvanje biznis vo avstralija e polesno da se otide familijarno so toa sto ima kade da se zivee i site drugi raboti mi treba pomos za sto pobrzo otideme ,inace jas bev tamu i mnogu e dobro i ako moze nekoja prepouka za agent ili brojce da se dogovorime sto mi treba od dokumenti.Odnapret vi blagodaram za odgovorite
 
Член од
28 септември 2015
Мислења
9
Поени од реакции
0
Potrebno mi e mislenje....... za Iselenicka viza za Nov zeland dali e podobro da se angazira agent od Nov Zeland ili moze nekoj od onie koi se vo Makedonij. Dokolku imate preporaka za nekoj dobar agent bi mi bilo od golema pomos, ili pak lista na agenti.
Dali mozebi nekoj imal skoro iskustvo da isprakanje dokumenti za Nov Zeland i kako se dvizat cenite na agentite. Vo Makedonija za celokupnata procedura ni pobaraa 11000 evra za trocleno semejstvo.
Sekoja pomos mi e dobrodojdena
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.925
Поени од реакции
7.855
zdravo na site sakam da prasam dali so kupuvanje biznis vo avstralija e polesno da se otide familijarno so toa sto ima kade da se zivee i site drugi raboti mi treba pomos za sto pobrzo otideme ,inace jas bev tamu i mnogu e dobro i ako moze nekoja prepouka za agent ili brojce da se dogovorime sto mi treba od dokumenti.Odnapret vi blagodaram za odgovorite
а за колку побрзо ти треба, пред да завршат избориве во МКД, или уште побрзо ? ептен ти се брза ?
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Potrebno mi e mislenje....... za Iselenicka viza za Nov zeland dali e podobro da se angazira agent od Nov Zeland ili moze nekoj od onie koi se vo Makedonij. Dokolku imate preporaka za nekoj dobar agent bi mi bilo od golema pomos, ili pak lista na agenti.
Dali mozebi nekoj imal skoro iskustvo da isprakanje dokumenti za Nov Zeland i kako se dvizat cenite na agentite. Vo Makedonija za celokupnata procedura ni pobaraa 11000 evra za trocleno semejstvo.
Sekoja pomos mi e dobrodojdena
Vo Makedonija nema registiran agent za NZ, ako nekoj tvrdi deka e registriran neka ti dade brojce od registracija. Znaci mora aplikacijata da ja napravis so agent od vnatre vo NZ ili pak sam da ja napravis.

Samo procedurata sam da ja napravis e okolu 3000 evra e sega kolku agent ke ti zeme 10-11000 evra e vozmozna cena.

Ako se razbirate vo angliski jazik a treba da imate polozeno so 6.5 IELTS za nositel i 5.0 za pomosen kandidat togas procedurata moze sami da ja napravite i da zastedite mnogu pari. Procedurata e objasneta nekolku pati na ovoj forum.

Znaci za uspeh mora da imate IELTS ocenki spomnati gore, struka koja se bara vo NZ so diploma od strukata i barem 2 godini staz vo nea. Ako nemate edno nesto od ovie tri preduslovi togas ni najskupiot agent nema da vi pomogne za uspeh.

Napravete dobro istrazuvanje na oficijalniot sajt i polozete IELTS da vidite do kade ste so angliskiot. Mnogu sto mislele deka se odlicni ne napravile ni 5.0 ocenka a se bara prosek od 6.5 sto e ogromna razlika. So sreka[DOUBLEPOST=1475572106][/DOUBLEPOST]
zdravo na site sakam da prasam dali so kupuvanje biznis vo avstralija e polesno da se otide familijarno so toa sto ima kade da se zivee i site drugi raboti mi treba pomos za sto pobrzo otideme ,inace jas bev tamu i mnogu e dobro i ako moze nekoja prepouka za agent ili brojce da se dogovorime sto mi treba od dokumenti.Odnapret vi blagodaram za odgovorite
Ako si go procital postot na Kano ke vidis deka za biznis rezident viza se baraat ogromni pari od milion dolari plus taka da toa ne e vozmozna viza za nekoj od Makedonija osven ako ne si covek na Gruevski. Broevi i adresi od agenti za AU ima na nekolku mesta nazad vo forumov taka da svrti nanazad desetina strani.
 
Последно уредено:
Член од
28 септември 2015
Мислења
9
Поени од реакции
0
Ti blagodaram Lion888 na odgovorot, ako uspeeme vo postapkata Vie ke bidete se nadevam eden den nas gostin na vecera. Jas veke pisav nekade na postov deka jas sum smetkovoditel, a soprugot elektricar. Jas imam rabotno iskustvo poveke od 10 godini vo strukata, toa go rabotam i den denes, a i soprugot ima dosta iskustvo kako elektricar. IELTS ako treba na glava ke dubime ama mora da polozime.
E sea bitniot moment, agencijata vo koja sto bev na razgovor za koja sto isto taka nekade pogore i prasuvav dali nekoj slusnal za nea, a momentalno ima otvoreno kancalarija vo Skopje
//www.redearthmigration.com.au//, ke go pisam i registracioniot broj na agentot koj barem taka se prestavi, Reg.No 1465743 (bez da go imenuvam, neli ne e kulturno), MI POSOCIJA DEKA VRSAT POSREDUVANJE I ZA NOVO ZELANDSKI VIZI.
Megutoa vo Makedonija veke ne moze da se veruva vo nikogo i nisto(eden biten moment mi stava sega uste pogolema sumnja, imeno agentot ni rece deka samo jas treba da polagam IELTS i toa so 7 a drugite ne treba, sto mi bese cudno so ogled na toa sto go iscitav na forumov, a i za sinot koj ima 21 godina rece ke odi vo ista postapka so nas, sto isto taka ne e slucaj so seto ona sto go iscitav tuka)
. Zatoa i si barame da ni posocite dokolku e mozno nekoja internet strana kade bi mozele da si izbereme agent od Nov Zeland ili pak nekoj agent so koj veke nekoj od vas na forumov sorabotuval uspesno, kaj kogo bi gi ispratile osnovnite dokumenti i iskreno bi ni odgovoril ke ne bide li za tamo ili ne. Mozebi toj mnogu ke ni pomogne a moze i dobro da ne izlaze. Ke stavime eden del od nas na kocka, pa sto ke bide neka bide.
Ajde sega bidete popametni i pomudri od mene i davajte sovet i sugestii
 
Член од
3 октомври 2016
Мислења
8
Поени од реакции
0
а за колку побрзо ти треба, пред да завршат избориве во МКД, или уште побрзо ? ептен ти се брза ?
Sto pobrzo da begam ali nema veze so izborite sakav samo mislenjekako najlesno deka sum bil ednas i sega sakam so cela fam. Da begam pozz[DOUBLEPOST=1475585707][/DOUBLEPOST]
Vo Makedonija nema registiran agent za NZ, ako nekoj tvrdi deka e registriran neka ti dade brojce od registracija. Znaci mora aplikacijata da ja napravis so agent od vnatre vo NZ ili pak sam da ja napravis.

Samo procedurata sam da ja napravis e okolu 3000 evra e sega kolku agent ke ti zeme 10-11000 evra e vozmozna cena.

Ako se razbirate vo angliski jazik a treba da imate polozeno so 6.5 IELTS za nositel i 5.0 za pomosen kandidat togas procedurata moze sami da ja napravite i da zastedite mnogu pari. Procedurata e objasneta nekolku pati na ovoj forum.

Znaci za uspeh mora da imate IELTS ocenki spomnati gore, struka koja se bara vo NZ so diploma od strukata i barem 2 godini staz vo nea. Ako nemate edno nesto od ovie tri preduslovi togas ni najskupiot agent nema da vi pomogne za uspeh.

Napravete dobro istrazuvanje na oficijalniot sajt i polozete IELTS da vidite do kade ste so angliskiot. Mnogu sto mislele deka se odlicni ne napravile ni 5.0 ocenka a se bara prosek od 6.5 sto e ogromna razlika. So sreka[DOUBLEPOST=1475572106][/DOUBLEPOST]

Ako si go procital postot na Kano ke vidis deka za biznis rezident viza se baraat ogromni pari od milion dolari plus taka da toa ne e vozmozna viza za nekoj od Makedonija osven ako ne si covek na Gruevski. Broevi i adresi od agenti za AU ima na nekolku mesta nazad vo forumov taka da svrti nanazad desetina strani.
Da go procitav celiot tekst sakav da znam kako najbrzo vcera se sretnav so agent i mi objasni celata rabota deka ao toa sto mu go kazav za otprilika od 4 do 6 meseci sme tamu(ne me interwsira politika a ni covekot sto go spomna) pozz
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Ti blagodaram Lion888 na odgovorot, ako uspeeme vo postapkata Vie ke bidete se nadevam eden den nas gostin na vecera. Jas veke pisav nekade na postov deka jas sum smetkovoditel, a soprugot elektricar. Jas imam rabotno iskustvo poveke od 10 godini vo strukata, toa go rabotam i den denes, a i soprugot ima dosta iskustvo kako elektricar. IELTS ako treba na glava ke dubime ama mora da polozime.
E sea bitniot moment, agencijata vo koja sto bev na razgovor za koja sto isto taka nekade pogore i prasuvav dali nekoj slusnal za nea, a momentalno ima otvoreno kancalarija vo Skopje
//www.redearthmigration.com.au//, ke go pisam i registracioniot broj na agentot koj barem taka se prestavi, Reg.No 1465743 (bez da go imenuvam, neli ne e kulturno), MI POSOCIJA DEKA VRSAT POSREDUVANJE I ZA NOVO ZELANDSKI VIZI.
Megutoa vo Makedonija veke ne moze da se veruva vo nikogo i nisto(eden biten moment mi stava sega uste pogolema sumnja, imeno agentot ni rece deka samo jas treba da polagam IELTS i toa so 7 a drugite ne treba, sto mi bese cudno so ogled na toa sto go iscitav na forumov, a i za sinot koj ima 21 godina rece ke odi vo ista postapka so nas, sto isto taka ne e slucaj so seto ona sto go iscitav tuka)
. Zatoa i si barame da ni posocite dokolku e mozno nekoja internet strana kade bi mozele da si izbereme agent od Nov Zeland ili pak nekoj agent so koj veke nekoj od vas na forumov sorabotuval uspesno, kaj kogo bi gi ispratile osnovnite dokumenti i iskreno bi ni odgovoril ke ne bide li za tamo ili ne. Mozebi toj mnogu ke ni pomogne a moze i dobro da ne izlaze. Ke stavime eden del od nas na kocka, pa sto ke bide neka bide.
Ajde sega bidete popametni i pomudri od mene i davajte sovet i sugestii
Red Earth se agencija od Perth WA i registarskiot broj sto mi go pisa e na nekoj kolega od istata agencija Anand Kumar Gupta i toa e registarski broj na nekoj koj ima licenca da bide agent za Avstralija, sto ne znaci deka ima pravo da posreduva za Nov Zeland.

https://www.mara.gov.au/search-the-register-of-migration-agents/?location=&keyword=1465743

Gore dole informaciite sto gi pisa se za Avstralija bidejki za tamu se bara IELTS od 7.0 vo site delovi dodeka za NZ se bara 6.5 sredna ocenka. Verojatno agentot sto si pravela muabet e poveke specijaliziran za AU taka da ima napraveno nekolku greski.

Za toa sto pisa dali decata postari od 21 godina ke apliciraat zaedno so roditelite ili ne, ne sum siguren 100% bidejki zakonite se menuvaat sekoja godina.

Jas mojata aplikacija ja napraviv sam taka da ne mozam da vi sugeriram nekoj agent no mozam da te sovetuvam pred da pocnes bilo kakva procedura da napravite testiranje na IELTS bidejki trosokot e mal a toj vi vazi vo site zemji kako Canada, New Zealand ili Australia.

Ako gi imate ocenkite togas napravete istrazuvanje na internet na nekolku agencii i pustete im email so vasite podatoci kako struka, ocenka na IELTS i staz i tie ke vi dadat informacii na vasite sansi i trosok za procedurata.[DOUBLEPOST=1475591102][/DOUBLEPOST]
Sto pobrzo da begam ali nema veze so izborite sakav samo mislenjekako najlesno deka sum bil ednas i sega sakam so cela fam. Da begam pozz[DOUBLEPOST=1475585707][/DOUBLEPOST]
Da go procitav celiot tekst sakav da znam kako najbrzo vcera se sretnav so agent i mi objasni celata rabota deka ao toa sto mu go kazav za otprilika od 4 do 6 meseci sme tamu(ne me interwsira politika a ni covekot sto go spomna) pozz
Bravo radosen sum vasiot progres i odluka. Pred da pocnete bilo kakva procedura jas bi preciziral so agentot kakvi se uslovite koi mora da se ispolnat za biznis rezident viza. Tie prasanja se:

1. kolku pari mora da se investiraat,
2. kolku vraboteni biznisot treba da ima ziteli na AU nadvor od vasata familija,
3. kolku godisen promet treba firmata da ima

Avstralija ke vi dade privremena viza i ovie gornite uslovi ke mora da gi ispolnite za odreden vremenski rok, otkako ke gi ispolnite ke vi dadat moznost da dobiete stalna rezident viza. Bi vi sovetuval da se iskonsultirate so nekolku agenti da dobiete razlicno mislenje. So sreka.
 
Последно уредено:
Член од
6 октомври 2016
Мислења
7
Поени од реакции
0
Zdravo na site!
Nie sme cetiriclena familija i sakame da emigrirame vo Avstralija. Veke nekolku godini se rasprasuvame i barame najsoodveten nacin za odenje zatoa sto sme sepak so dve deca pa ne ni se odi mnogu na rizik. Do skoro mislevme deka edinstvena opcija e studentska viza,bar taka ne ubeduvaa agentive od tuka no so poslednite izmeni na SOL listata ni kazaa deka mozeme i za Rabotna viza da aplicirame. Inaku dvajcata sme so visoko obrazovanie (za zal nebarani struki) No maz mi e so 10-god iskustvo kako avtomehanicar i so odlicen angliski. Sega se sprema za polaganje na IELTS. Prvo me interesira da mi posocite nekoi sigurni agenti sto ja rabotat ovaa viza ,toa e viza 189 ili 190? Barav po forumov ama ne najdov nesto konkretno.Moze da mi preporacate i nekoj agent od drug grad pa duri i od Aus samo da e siguren?
I dali smetate deka bi mozele sami da ja pravime aplikacijata?Dvajcata sme so odlicen angliski,imame poveke rodnini i prijateli vo Aus pa smetame deka ne bi imale problem i sami da aplicirame. Sepak kakvi se vasite mislenja?[DOUBLEPOST=1475743102][/DOUBLEPOST]lion888 vo eden post gi spomnuva aussie migration service.Dali gi poznavas?Dali imas nekoj poznat sto odel preku niv?Ili ako znaes drugi,posoci mi. Fala ti odnapred!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.324
Поени од реакции
22.619
Zdravo na site!
Nie sme cetiriclena familija i sakame da emigrirame vo Avstralija. Veke nekolku godini se rasprasuvame i barame najsoodveten nacin za odenje zatoa sto sme sepak so dve deca pa ne ni se odi mnogu na rizik. Do skoro mislevme deka edinstvena opcija e studentska viza,bar taka ne ubeduvaa agentive od tuka no so poslednite izmeni na SOL listata ni kazaa deka mozeme i za Rabotna viza da aplicirame. Inaku dvajcata sme so visoko obrazovanie (za zal nebarani struki) No maz mi e so 10-god iskustvo kako avtomehanicar i so odlicen angliski. Sega se sprema za polaganje na IELTS. Prvo me interesira da mi posocite nekoi sigurni agenti sto ja rabotat ovaa viza ,toa e viza 189 ili 190? Barav po forumov ama ne najdov nesto konkretno.Moze da mi preporacate i nekoj agent od drug grad pa duri i od Aus samo da e siguren?
I dali smetate deka bi mozele sami da ja pravime aplikacijata?Dvajcata sme so odlicen angliski,imame poveke rodnini i prijateli vo Aus pa smetame deka ne bi imale problem i sami da aplicirame. Sepak kakvi se vasite mislenja?[DOUBLEPOST=1475743102][/DOUBLEPOST]lion888 vo eden post gi spomnuva aussie migration service.Dali gi poznavas?Dali imas nekoj poznat sto odel preku niv?Ili ako znaes drugi,posoci mi. Fala ti odnapred!

Колку години сте секој член од фамилијата?

Ако имате прилика да одите со работна виза одите така. Побрзајте, вашата професија ништо чудно повтрно да не е е на листата следната година. Ако можете сами, правете ја визата сами. Нема некоја потреба од агент ако знаете англиски. На крај крајева може да се договорите со некој да ви ја „провери“ апликацијата на крајот. Незнам зашто толкав страв ако веќе зборите/разбирате англиски да ја спремите сами апликацијата.

Каде сакате во АУС да одите? Сте размислиле ли за тоа? Дали ќе идете сите заедно или прво еден сопружник па другите?
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Zdravo na site!
Nie sme cetiriclena familija i sakame da emigrirame vo Avstralija. Veke nekolku godini se rasprasuvame i barame najsoodveten nacin za odenje zatoa sto sme sepak so dve deca pa ne ni se odi mnogu na rizik. Do skoro mislevme deka edinstvena opcija e studentska viza,bar taka ne ubeduvaa agentive od tuka no so poslednite izmeni na SOL listata ni kazaa deka mozeme i za Rabotna viza da aplicirame. Inaku dvajcata sme so visoko obrazovanie (za zal nebarani struki) No maz mi e so 10-god iskustvo kako avtomehanicar i so odlicen angliski. Sega se sprema za polaganje na IELTS. Prvo me interesira da mi posocite nekoi sigurni agenti sto ja rabotat ovaa viza ,toa e viza 189 ili 190? Barav po forumov ama ne najdov nesto konkretno.Moze da mi preporacate i nekoj agent od drug grad pa duri i od Aus samo da e siguren?
I dali smetate deka bi mozele sami da ja pravime aplikacijata?Dvajcata sme so odlicen angliski,imame poveke rodnini i prijateli vo Aus pa smetame deka ne bi imale problem i sami da aplicirame. Sepak kakvi se vasite mislenja?[DOUBLEPOST=1475743102][/DOUBLEPOST]lion888 vo eden post gi spomnuva aussie migration service.Dali gi poznavas?Dali imas nekoj poznat sto odel preku niv?Ili ako znaes drugi,posoci mi. Fala ti odnapred!
Zdravo

Se soglasuvam so Kano deka nema potreba da se plasite. Samo hrabro bez plasenje i ne dozvoluvajte nekoj da vi stoi i preci vo vasite planovi.

So sto poveke agenti se iskonsultirate toa e podobro. Ne mora da odite so nekoj agent ako ne sakate, so dobar angliski mozete i sami da aplicirate. No zatoa sekoja informacija najdobro se dobiva od niv direktno.

Aussie Migration Services e kompanija na nas registriran agent Zeck i imam cueno dobri raboti i e dosta sposoben no bidejki e lociran vo Melbourne mozebi ke bide potesko za komunikacija so nego. No najdobro e pisete ili javete se bidejki od prasuvanje ne se umira.

Contact Details:
Drug agent sto dosta se konsutiraat e Saso koj e vo Skopje naselba Aerodrom vo zgradata na stopanska banka do bivsh mekdonald.

Nekoj verojatno vi kazal deka imate sansa za rabotna viza no vasite dve struki ne se naogaaat na listata na potrebni struki vo AU. Toa malku mi nosi somnez vo informaciite sto ste gi dobile.

Vizite 189 ili 190 se rezident vizi so mala razlika sto ednata e so sponzorstvo od odredena federalna drzava koja nosi 5 poeni ekstra a drugata e bez sponzorstvo. Ako imate taa so sponzorstvo mora da ziveete vo taa federalna drzava odreden vremenski rok. Taka nekogas ima sansi da ja nema vasata struka na federalnata lista no da ja ima da receme vo Western Australia listata na potrebni. Zatoa e najdobro da se iskonsutirate so poveke agenti da dobiete sto poveke informacii i posle da odlucite so kogo ke odite i na koj nacin.

Pred da pocnete bilo kakva procedura bi ve sovetuval da polagate angliski IELTS bidejki AU bara ocenka od 7.0 i taa e dosta visoka i mnogu luge koi mislele deka imaat odlicen agliski ne mozele da ja dostignat taa ocenka.

So sreka
 
Последно уредено:
Член од
6 октомври 2016
Мислења
7
Поени од реакции
0
Kano i lion888, fala vi mnogu na brzite i opsirni odgovori.
Nasite fakulteti se nastavna struka i zatoa ne se na listata na barani profesii no maz mi poveke od 10 god. ima sopstven avtomehanicarski servis pa vrz baza na taa struka sakame da aplicirame.
Kaj Saso sme bile, i kaj Dejan do McDonalds sme bile, no tie najmnogu insistiraat na studentski vizi. Zatoa barame nekoj drug agent koj poveke bi ne usmeril na rabotna viza.
Inaku vo Sydney sakame da odime. Tamu ni se site rodnini i prijateli.Na Aussie Migration Service veke im pisavme pa ke vidime sto ke ni odgovorat.
Uste ednas fala vi na objasnuvanjata i ke ve izvestam za koja postapka sme se resile.
Ubav den!
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.925
Поени од реакции
7.855
Kano i lion888, fala vi mnogu na brzite i opsirni odgovori.
Nasite fakulteti se nastavna struka i zatoa ne se na listata na barani profesii no maz mi poveke od 10 god. ima sopstven avtomehanicarski servis pa vrz baza na taa struka sakame da aplicirame.
Kaj Saso sme bile, i kaj Dejan do McDonalds sme bile, no tie najmnogu insistiraat na studentski vizi. Zatoa barame nekoj drug agent koj poveke bi ne usmeril na rabotna viza.
Inaku vo Sydney sakame da odime. Tamu ni se site rodnini i prijateli.Na Aussie Migration Service veke im pisavme pa ke vidime sto ke ni odgovorat.
Uste ednas fala vi na objasnuvanjata i ke ve izvestam za koja postapka sme se resile.
Ubav den!
ај и јас да се вклучам па да прашам, колкави ви се децата ? инаку од старт студентска виза не би ви препорачал.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
ај и јас да се вклучам па да прашам, колкави ви се децата ? инаку од старт студентска виза не би ви препорачал.
и јас имам слушнато од повеќе извори дека студентска виза е лошо од повеќе причини.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Ako planirate da otvarate svoj biznis tamu imajte predvid deka minimum wage i uste postrasno average wage se mnogu pogolemi od tuka. Sega za AU nz ama ako e slicno kako vo USA kade imam iskustvo i poznavam mnogu prijateli i rodnini tamu koi ziveat moraat da plakaat min wage od 10$ na cas, sto samo po sebe e mnogu taka ako imas 2-3 vraboteni moras da im plakas 20-30$ i plus nekoi pridonesi. A nedaj boze da im davas average wage. Pretpostavuvam deka biznisot e mal neli od sme od tuka. Pa ete imas grocery shop (bakalnica) znaci mozes li da pretpostavis kolku kila banani mora da prodades za toj cas da gi isplatis samo rabotnicite, sekako zemete gi predvid deka ne se raboti za cela cena ako prodades kilo banani za 2$ a si gi nabavil za 1.80$ profitot ti e 0.20 taka da ovoj nacin na rabotenje se isplati samo ako rabotete semejno no ne veruvam deka ke vi dadat viza taka, inaku vo US mislam deka bese 500K za investiranje vo non-develop areas i 1mil na drugi lokacii. Eve vi link znam deka ova e samo za AU, no bi bilo dobro da znaete vo sto se vpustate https://travel.state.gov/content/visas/en/immigrate/Immigrant-Investor-Visas.html
 

Kajgana Shop

На врв Bottom