Ножеви

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
и јас да се пофалам од денес -Себенза 25:D:D
Честито! Сега имаш референца за мерење на сите други фолдери.
Се надевам нема да остане под стакло и ќе види употреба.☺
Лично, повеќе ми фаќа око 21 ама и 25-ка не би одбил.
Се разбира ако збориме за оригинал...
 
Член од
15 август 2014
Мислења
29
Поени од реакции
13
Prodavam Fallkniven PXL kako ovoj na videovo. Onie sto se zainteresirani za vakov noz neka se javat na 078 216 300[DOUBLEPOST=1472019948][/DOUBLEPOST]Prodavam sekira Fiskars x7, 40 evra tel.078 216 300
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
Sto moze da mi kazete za ruskiot celik сталb 40x13, dali nozevite napraveni od toj celik se dobri, konretno prasuvam za ПИРАТ ЛАЗУТЧИК 903 ?
Еве ти табела за познатите челици ... споредена со нив руската 40х13 е слична на AUS 6 .;)
http://bestpocketknifetoday.com/discovering-the-best-knife-steel/

Честито! Сега имаш референца за мерење на сите други фолдери.
Се надевам нема да остане под стакло и ќе види употреба.☺
Лично, повеќе ми фаќа око 21 ама и 25-ка не би одбил.
Се разбира ако збориме за оригинал...
Искрено не ми се дават 400 $ за оригинал ... ако давам толку пари тоа ќе е за нешто направено рачно од мајстор .... оваа реплика е најдобрата која сум земал во рака -1/1 со оригиналот -рачката е од титаниум и дури клипсот кој примерих со магнет ... челикот точно нема гаранции дека е S35vn но обидов да го остра со воден камен грид 600 после 800 и со ДМТ со фиксен агол ... такво цврсто нешто до сега не бев острил ...

п.п.п.Еве овој мајстор ќе ми прави фолдер но кон јануари месец ... има многу клиенти и се чека ред.;)

http://tinkoknives.com/galeriya/?cat=405
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2012
Мислења
63
Поени од реакции
31
Ако е некој заинтересиран за Stainless 2CR multi tool нека ми пише порака :)

 

Attachments

Член од
9 јули 2006
Мислења
17
Поени од реакции
6

Искрено не ми се дават 400 $ за оригинал ... ако давам толку пари тоа ќе е за нешто направено рачно од мајстор .... оваа реплика е најдобрата која сум земал во рака -1/1 со оригиналот -рачката е од титаниум и дури клипсот кој примерих со магнет ... челикот точно нема гаранции дека е S35vn но обидов да го остра со воден камен грид 600 после 800 и со ДМТ со фиксен агол ... такво цврсто нешто до сега не бев острил ...


А
ко си задоволен со изработката и челикот, дај линк од каде го зема. и мене не ми се даваат ... да се корегирам, немам пари за себенза, а имам санренму 710 кој е ептен практичен и веќе скоро две години ми е ЕДЦ. Имам ножиња со подобар челик и изработка ама 710-ката е некако најпрактичен за носење, па би сакал една со подобар челик.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
da ve prasam dali nekoj poseduva buck 110 ili nekoja kopija i ako moze da stavi sliki. Fala
Според мене не е лош нож, освен тоа што тежи пола тон, челикот за парите е малку тапа и сечилото е hollow grind (според мене најлошото што постои во светот на ножевите). Точно дека е класика и оргазам за љубителите на стари ножеви, но за тие 50-60 долари, можеш да најдеш многу подобар, полесен нож и со подобар челик.
 
Член од
24 февруари 2016
Мислења
58
Поени од реакции
3
Според мене не е лош нож, освен тоа што тежи пола тон, челикот за парите е малку тапа и сечилото е hollow grind (според мене најлошото што постои во светот на ножевите). Точно дека е класика и оргазам за љубителите на стари ножеви, но за тие 50-60 долари, можеш да најдеш многу подобар, полесен нож и со подобар челик.
Potpolno se soglasuvam so tebe. Vo posledno vreme se interesiaram za stari nozevi od takov tip zatoa prasuvam, eden prijatel od amerika ima i sakase da mi go prodade za 30 dolari.
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
денес тоа купив ... стар и редок модел BENCHMADE KNIFE 875 ELISHEWITZ SENTINEL BALI-SONG OLD SCHOOL ;)
Steel ATS-34
Handle -Titanium

ѕвер е(y)


 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
последните слики не станаа добро -денес при добро осветлување резултатот е подобар:):)
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
последните слики не станаа добро -денес при добро осветлување резултатот е подобар:):)
Последните 3-4мм до чоилот не се наоштрени или така ми се чини?
Одличен избор си направил со ножето.......мада знаеш кој би би бил мојот избор кога станува збор за Бенчмејд....еден од најдобрите фолдери некогаш направени :)....mini dejavoo.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Последните 3-4мм до чоилот не се наоштрени или така ми се чини?
Одличен избор си направил со ножето.......мада знаеш кој би би бил мојот избор кога станува збор за Бенчмејд....еден од најдобрите фолдери некогаш направени :)....mini dejavoo.
Не знам за тебе, но мене совршен нож е малиот Гриптилиан, имам мали раце и рачката ми лежи како специјално за мене да е изработена, сечилото drop point, добар рез ем за сечење, ем за прободување, лесен за острење и најважното flat grind сечило. Ако мене ме прашаш, не би користел нож со дупки на сечилото, бидејќи се полнат со тоа што го сечиш, а може и да ти заглави во дупката ако сечеш нешто поцврсто.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom