ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Огласи имаат нонстоп, моментално нема за тоа што барам јас туку чисто онака ме интересираше за работна средина, како се со плати итн итн
Штом нонстоп имаат голаси тури им пепел. :)
 
А

Атлантист

Гостин
Имам само сертификат за Јава од Оракл, до кој дојдов преку курс во Семос(А факултет имам од сосема друга област неповрзано со информатика).
Примаат ли некои од фирмите практиканти без соодветен факултет, само со сертификат?
 
Т

Триптико

Гостин
Имам само сертификат за Јава од Оракл, до кој дојдов преку курс во Семос(А факултет имам од сосема друга област неповрзано со информатика).
Примаат ли некои од фирмите практиканти без соодветен факултет, само со сертификат?
НЕ! Во МК сертификатот (без соодветен факултет) можеш во вц да го обесиш и да си го гледаш кога... Најсериозно. Се исплашиле нашиве од луѓе со сертификати, немаш појма. Додуша, Cisco некаде и може да помине, ама брзо-брзо да завршиш факултет. Oracle, Microsoft...(IBM, HP и сл не ни знаат што е) без факултет, чкртај.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
НЕ! Во МК сертификатот (без соодветен факултет) можеш во вц да го обесиш и да си го гледаш кога... Најсериозно. Се исплашиле нашиве од луѓе со сертификати, немаш појма. Додуша, Cisco некаде и може да помине, ама брзо-брзо да завршиш факултет. Oracle, Microsoft...(IBM, HP и сл не ни знаат што е) без факултет, чкртај.
Исто како шо дипломата од факултет надвор од мк можиш да си ја обесиш во вц
 
Т

Триптико

Гостин
Исто како шо дипломата од факултет надвор од мк можиш да си ја обесиш во вц
Не баш. Познавам двајца со диплома од Машински, отсек моторни возила што заминаа во САД. Едниот си учеше и уште е таму, работи во некој сервис за камиони. Вториов со врски заврши и кога отиде таму му рекле: ако ја расклопиш колава и пак да ја склопиш, ќе ти признаеме факултет. Ама дотичниот мислел дека инжињер треба само со пенкало да работи, па си се врати. Надвор не ги интересира до толку дипломата, колку што ги интересира дали знаеш да работиш и колку знаеш ;) Само кај нас хартија е поважна од знаење.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Не баш. Познавам двајца со диплома од Машински, отсек моторни возила што заминаа во САД. Едниот си учеше и уште е таму, работи во некој сервис за камиони. Вториов со врски заврши и кога отиде таму му рекле: ако ја расклопиш колава и пак да ја склопиш, ќе ти признаеме факултет. Ама дотичниот мислел дека инжињер треба само со пенкало да работи, па си се врати. Надвор не ги интересира до толку дипломата, колку што ги интересира дали знаеш да работиш и колку знаеш ;) Само кај нас хартија е поважна од знаење.
Не знам од кај ти се информациите, но не си во право.
За среќа ( или за жал ) во ИТ секторот дипломите и сертификатите не значат ништо за компаниите. Тие што бараат најверојатно им треба за маркетинг или добивање на клиенти( како доказ дека се "добри" во нешто)
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Не знам од кај ти се информациите, но не си во право.
За среќа ( или за жал ) во ИТ секторот дипломите и сертификатите не значат ништо за компаниите. Тие што бараат најверојатно им треба за маркетинг или добивање на клиенти( како доказ дека се "добри" во нешто)
Како бе не се важни сертификати? Имаш отворено огласи за работа настрана од мк? Оди земи rhce , ccnp или solaris или php пример. Кој црн маркетинг, на секој оглас е потенцирано дека се бара сертифициран кадар. Има примери со факс шо успеале настрана ама ретки се., со исклучок електро и машински. За надвор од мк сертификати ти се во пгромен плус.Кој маркетинг какви клиенти. Чист пример, вработи се во некоја хостинг компанија да одржуваш некој centos, sunos, bsd шо и да е , шо маркетинг има од тебе? Сигурно нема на клиентите да им објаснуваат дека нашиот вработен е со сертификати. Батали тие муабети маркетинг, кадар си бараат спремен , а сертификатите ти се во огромен плус


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2014
Мислења
309
Поени од реакции
297
Како бе не се важни сертификати? Имаш отворено огласи за работа настрана од мк? Оди земи rhce , ccnp или solaris или php пример. Кој црн маркетинг, на секој оглас е потенцирано дека се бара сертифициран кадар. Има примери со факс шо успеале настрана ама ретки се., со исклучок електро и машински. За надвор од мк сертификати ти се во пгромен плус.Кој маркетинг какви клиенти. Чист пример, вработи се во некоја хостинг компанија да одржуваш некој centos, sunos, bsd шо и да е , шо маркетинг има од тебе? Сигурно нема на клиентите да им објаснуваат дека нашиот вработен е со сертификати. Батали тие муабети маркетинг, кадар си бараат спремен , а сертификатите ти се во огромен плус


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не е точно така. Јас работам 2 години во хостинг компанија со CentOS, CloudLinux & Red Hat без никаков сертификат. Без факултет (моментално сум студент). Каква е потребата од сертификат? Одиш на интервју и тоа ти е испит за сертификат.[DOUBLEPOST=1467379477][/DOUBLEPOST]
Како бе не се важни сертификати? Имаш отворено огласи за работа настрана од мк? Оди земи rhce , ccnp или solaris или php пример. Кој црн маркетинг, на секој оглас е потенцирано дека се бара сертифициран кадар. Има примери со факс шо успеале настрана ама ретки се., со исклучок електро и машински. За надвор од мк сертификати ти се во пгромен плус.Кој маркетинг какви клиенти. Чист пример, вработи се во некоја хостинг компанија да одржуваш некој centos, sunos, bsd шо и да е , шо маркетинг има од тебе? Сигурно нема на клиентите да им објаснуваат дека нашиот вработен е со сертификати. Батали тие муабети маркетинг, кадар си бараат спремен , а сертификатите ти се во огромен плус


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не е точно така. Јас работам 2 години во хостинг компанија со CentOS, CloudLinux & Red Hat без никаков сертификат. Без факултет (моментално сум студент). Каква е потребата од сертификат? Одиш на интервју и тоа ти е испит за сертификат.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Не е точно така. Јас работам 2 години во хостинг компанија со CentOS, CloudLinux & Red Hat без никаков сертификат. Без факултет (моментално сум студент). Каква е потребата од сертификат? Одиш на интервју и тоа ти е испит за сертификат.
Друже оди нет аплицирај за работа во ит компанија без сертификат , апсолутно никој нема да те исконтактира за сериозна работна позиција , освен ако немаш некои 10 гофини про искуство во некоја апла компанија па да те соберат!

Си полагал до сеа за сертификат ? Знајш од прилика шо е pearson vue , etc?

Да, одиш на интервју нормално, али сертификатот ти е одскочна даска за тоа интервју.

Плус, зависи шо работиш, ако работиш некој супорт сигурно нема да ти побараат сертификат. А дека некој ќе те собери од улица и ќе ти остави фул пристап до сервер то сигурно нема да се случи,



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Секоја компанија има различни побарувања. Ако на некои не и побарале сертификат не значи, дека и кај сите е така. На некои компании поважно им е вработениот да има професионален сертификат. Гаранција дека тој го поминал курсот, сите тестови и добил сертификат кој е доказ, за неговата компетентност во таа област.
Во западна Европа сертификатот е важен, за оние кои веќе се вработени и е убава можност да одат на повисоко ниво и да покажат, дека имаат интерес за надоградување на знаењето и напредок во кариерата. И затоа повеќето ги полагаат откако ќе се вработат.
Ако некој има повеќе сертификати нема шанси да го одбијат за работа иако е без соодветен факултет. Сигурно ќе му дадат тест период.

Остајте ги огласите во МКД. Таму бараат соодветен факултет, па да знаеш се и свашта како да аплицираш за десет позиции и да имаш 100 години искуство, а реалноста е друга. А и самите работодавци знаат, дека нема да најдат такви кандидати и дека факултетот е повеќе теорија, отколку пракса.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
н
Друже оди нет аплицирај за работа во ит компанија без сертификат , апсолутно никој нема да те исконтактира за сериозна работна позиција , освен ако немаш некои 10 гофини про искуство во некоја апла компанија па да те соберат!

Си полагал до сеа за сертификат ? Знајш од прилика шо е pearson vue , etc?

Да, одиш на интервју нормално, али сертификатот ти е одскочна даска за тоа интервју.

Плус, зависи шо работиш, ако работиш некој супорт сигурно нема да ти побараат сертификат. А дека некој ќе те собери од улица и ќе ти остави фул пристап до сервер то сигурно нема да се случи,



Sent from my iPhone using Tapatalk
Јас со години работам со странски компании и никој не ми побарал сертификат или диплома, а не ни имам, а ни накрај памет не ми паѓа да вадам серификати затоа што не ми требаат. ;)
Кај странците е едноставно, знаеш да работиш или незнаеш. те бива или не те бива, никој не ти дава пари затоа што имаш сертификати, ако сакаш имај ги сите можни сертификати на светот, џабе ти е ако не те бива.
Па дури има доста ИТ фирми и тука кај нас што не брааат сертификати.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
н

Јас со години работам со странски компании и никој не ми побарал сертификат или диплома, а не ни имам, а ни накрај памет не ми паѓа да вадам серификати затоа што не ми требаат. ;)
Кај странците е едноставно, знаеш да работиш или незнаеш. те бива или не те бива, никој не ти дава пари затоа што имаш сертификати, ако сакаш имај ги сите можни сертификати на светот, џабе ти е ако не те бива.
Па дури има доста ИТ фирми и тука кај нас што не брааат сертификати.
Ок во ред :D луѓево се будали шо земаат сертификати :D

Прво дека ќе земиш сертификат БЕЗ ЗНАЕЊЕ нема грешка :D , да, ќе седниш пред пц и без знаење ќе положиш rhce , solaris , php или шо и да е :D

Друго, расчистете едно е да работиш како фриленсер друго е да имаш работна позиција во компанија пред пц со полно работно време ,

Јас зборувам за server side работна позиција , не зборувам за фотошоп , корел , онлине суппорт или

Значи има од - до !
 
Последно уредено:
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Ок во ред :D луѓево се будали шо земаат сертификати :D

Плус расчистете едно е да работиш како фриленсер друго е да имаш работна позиција цо компанија пред пц

Значи има од - до !
Не се секирај правам разлика, сум бил и во компанија вработен (без сертификат). ;)
Mои другари работат тука у мкд во ИТ фирми без лицени и дипломи, немаат завршено факултет, и сега?
Не велам дека тие што земаат сертификати се будали, тоа се прави најчесто од лична сатисфкција, зголемување на самодоверба, надеж дека ќе се вработиш или ако си вработен за да добиеш надеж дека ќе напредуваш хиерархиски.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Не се секирај правам разлика, сум бил и во компанија вработен (без сертификат). ;)
Mои другари работат тука у мкд во ИТ фирми без лицени и дипломи, немаат завршено факултет, и сега?
Не велам дека тие што земаат сертификати се будали, тоа се прави најчесто од лична сатисфкција, зголемување на самодоверба, надеж дека ќе се вработиш или ако си вработен за да добиеш надеж дека ќе напредуваш хиерархиски.
Не ми се верува овие за надеж да го напишале ова во огласов :) Не реков дека нема вработени без сертификати , без познавање сертификат никој и никогаш нема да земи , а колку ти се во предност еве чист пример

http://www.jobsite.co.uk/job/cisco-systems-engineer-ccnp---voice--security--routers---switches-956173812?src=search&tmpl=lin&sctr=IT&position=3&page=1&engine=stepmatch&search_referer=internal&new_vac=true

http://www.cwjobs.co.uk/JobSearch/JobDetails.aspx?JobId=65925564&Keywords=centos&LTxt=&Radius=10
 

Kajgana Shop

На врв Bottom