Прашање за Христијанството III

mister blue

Infinity, Eternity, Immortality, Everything...
Член од
4 февруари 2013
Мислења
249
Поени од реакции
96
Целото Свето Писмо (Стар и Нов Завет) не содржат никакви датуми.

Причината е едноставна: ако постојат, тогаш верните не би верувале „на збор„, туку едноставно би прифаќале готов податок (информација) на разумно ниво‘, но тоа веќе не е „верување„. Во Писмото, настаните се референцираат по друг основ, на пример: по топоними, по хидромини, по населени места, по времињата од владеењето од царевите и сл.

Плус, Писмото не‘ води кон вечноста, во која нема „време„, а во која Христос не‘ повика.

Или, како што вели сам Христос: не е наше да ги знаеме времињата и годините, кои само Отецот ги има под своја власт...(Дела. 1.7).
потребно е да знаете за постоењето на вашиот бог, дека тој е семокен, казнува ако не го слушаш и други нешта кои се напишани во библијата, и ништо повеке

т.е. треба да имате знаење доволно само за слепо верување на црквата
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
5) Душата не содржи енергија, не ти го сфаќам ни прашањето, биди поконкретен
имам чувство дека душите се енергија, дека молитвата е енергија - немам ништо читано слушано така само чувство и размислување

сакам да знам што мислиш ако може
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Целото Свето Писмо (Стар и Нов Завет) не содржат никакви датуми.

Причината е едноставна: ако постојат, тогаш верните не би верувале „на збор„, туку едноставно би прифаќале готов податок (информација) на разумно ниво‘, но тоа веќе не е „верување„. Во Писмото, настаните се референцираат по друг основ, на пример: по топоними, по хидромини, по населени места, по времињата од владеењето од царевите и сл.

Плус, Писмото не‘ води кон вечноста, во која нема „време„, а во која Христос не‘ повика.

Или, како што вели сам Христос: не е наше да ги знаеме времињата и годините, кои само Отецот ги има под своја власт...(Дела. 1.7).
И тука е утнато, само пример за раѓањето па и смртта на исус, према писмата тој е роден во распон од плус минус 12 години, умрел негде одприлика на 30-50 годишна возраст, а проповедал 1-3 години.
Толку многу е непрецизен заветот околу основните работи за Исус а камоли за учењата.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
И тука е утнато, само пример за раѓањето па и смртта на исус, према писмата тој е роден во распон од плус минус 12 години, умрел негде одприлика на 30-50 годишна возраст, а проповедал 1-3 години.
Толку многу е непрецизен заветот околу основните работи за Исус а камоли за учењата.
И то шо велиш...:coffee:
Уживај во своето неверие, не си крши глата со тешки теми.[DOUBLEPOST=1464529162][/DOUBLEPOST]
т.е. треба да имате знаење доволно само за слепо верување на црквата
Опиши го изразот „слепо верување„.
Ќе можеш?
Јас велам дека не можеш, оти тоа не го сторија многумина на форумов и пред тебе, иако се растурија преповторувајќи го посочениов израз.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
И то шо велиш...:coffee:
Уживај во своето неверие, не си крши глата со тешки теми.[DOUBLEPOST=1464529162][/DOUBLEPOST]
Teшка тема??!!
аман бе мики, бајки, народни умотворини и бабини прикаски.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Teшка тема??!!
аман бе мики, бајки, народни умотворини и бабини прикаски.
Нема поголеми прикаски од верата во: „...научно е докажано...„, „...еволуцијата е наука...„, „...човекот настанал од мајмун...„ и тако даље и томе слично.

Ка‘ ш‘о гле‘аш, све е ствар укуса...Зависи кој кон што се приклонил.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Нема поголеми прикаски од верата во: „...научно е докажано...„, „...еволуцијата е наука...„, „...човекот настанал од мајмун...„ и тако даље и томе слично.

Ка‘ ш‘о гле‘аш, све е ствар укуса...Зависи кој кон што се приклонил.
Чоеко не настанал од мајмун. Науката и еволуцијата тоа не го тврдат
Ти бе мики не веруваш во она шо не си го ни прочитал?!
Ја барем сум го исчитал новио и старио завет, сум го проучил, споредил и знам дека не е вистинит
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
@Let 3 Во што веруваш ти? Кој си ти? Што си ти? Имаш ли дух, душа и тело? Што за тебе е доволно? Што ти е потребно?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Чоеко не настанал од мајмун. Науката и еволуцијата тоа не го тврдат
„Науката и еволуцијата„?...
И Црква тоа не го тврди, и јас тоа не го тврдам.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
@Let 3 Во што веруваш ти? Кој си ти? Што си ти? Имаш ли дух, душа и тело? Што за тебе е доволно? Што ти е потребно?
Мене би ми било доволно секое сабајле четврт бурек со месо и јогурт како и 735.000 евра на сметка во банка.
Мојт тоа твојо госпот да ми го обезбеди или не?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ја барем сум го исчитал новио и старио завет, сум го проучил, споредил и знам дека не е вистинит
Ништо ти не си проучил, оти во спротивно, ќе видев(ме) дека навистина нешто си проучил.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Ништо ти не си проучил, оти во спротивно, ќе видев(ме) дека навистина нешто си проучил.
а велиш науката тврди дека чоеко настанал од мајмун?
па во однос на познавање на темата јас сум за тебе професор по теологија.
Бре мики единствено знаење од еволуција ти е од верски брошури и попот шо те научил.
Па ти цело време живееш во темните бездни на незнаењето и неукоста!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
а велиш науката тврди дека чоеко настанал од мајмун?
па во однос на познавање на темата јас сум за тебе професор по теологија.
Бре мики единствено знаење од еволуција ти е од верски брошури и попот шо те научил.
Па ти цело време живееш во темните бездни на незнаењето и неукоста!
„Науката„?..Која наука?

Кај тврдам дека човекот настанал од мајмун? Која здрава наука тврди такви нешто?

Ти си професор само за себе, за „онака„ и за „по дома„. На форумов, со тебе се согласуваш самиот ти, плус сите антихристи. Никој од верните не те есапи за сериозен дискутант.

Немаш никакво познавање од православието и истото го гледаш преку „брошурки„ напишани од Богоборци и антихристи.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Мене би ми било доволно секое сабајле четврт бурек со месо и јогурт како и 735.000 евра на сметка во банка.
Мојт тоа твојо госпот да ми го обезбеди или не?
хаха
мојт тоа и харем што се ресетира со нови жени квартално.
ама тоа е најлошото што мојт да ти го напрајт.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
„Науката„?..Која наука?

Кај тврдам дека човекот настанал од мајмун? Која здрава наука тврди такви нешто?
Нема поголеми прикаски од верата во: „...научно е докажано...„, „...еволуцијата е наука...„, „...човекот настанал од мајмун...„ и тако даље и томе слично.

Ка‘ ш‘о гле‘аш, све е ствар укуса...Зависи кој кон што се приклонил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom