Рамна Земја?

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
од иста орбита видов од каде шо и ти ја виде земја како рамна плоча
Најди го мојо‘ пост во кој тврдам дека Земјава е плоча...
Живо ме занима (како и обично).[DOUBLEPOST=1455488418][/DOUBLEPOST]
од иста орбита видов
Е ми кажи ни ја орбитата, не биди стипса, оти и ја‘ сакам „од таму„ да е вида‘ Земјава топчеста...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.270

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ти не ги ни гледаше видеата, ниту се потруди да ги разбереш. Еве ти како кружат сонцето и месечината. Ќе го гледаш видеот или не?


Дали сега сонцето ја осветлива месечината или не ја осветлува?
Првин постираше тврдење дека сонцето ја осветлувало месечината, после кажа дека не ка осветлувало туку дека имала сопствена светлина. Што е следно? Дека има пуњач?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

@Let 3 ,

eееееек, погрешно: не те питувам за коцкаста Земја, туку за Земја рамна џоа тепсија.
Покушај пак...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.270
@Let 3 ,

eееееек, погрешно: не те питувам за коцкаста Земја, туку за Земја рамна џоа тепсија.
Покушај пак...
никој не спомна тепсија, а коцка е рамна, така да изговорот ти е неуспешен
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Го гледав клипот.

Велат на 0.49:

Тhis is oblate spheroid. It's very different from a perfect sphere.

На 0.58 велат:

If Earth is oblate spheroid, then why are these NASA „photos“ perfect spheres!?

Врз основа на ова, доаѓаат до „остроумен“ заклучок дека:

Because these NOT „photographes“ of the Earth. They are fake computer-generated images, and not very good ones.

Поларниот радиус c на Земјата изнесува 6357 km, a екваторијалниот радиус a изнесува 6378 km.


И сега да земеме да ja претставиме Земјата како плоснат сфероид во размер.

Земаме еден огромен плоснат сфероид, каде а = 637.8 cm, a c = 635.7 cm.

Сакаш да кажеш дека со голо око ќе забележиш разлика од 2.1 cm на „перфектна сфера“ со дијаметар од преку 12.7 метри?

Или ќе забележиш отстапување од 2 mm помеѓу поларниот и екваторијалниот радиус на Земјата на слика, фотографија или видео каде дијаметарот на Земјата изнесува 127 cm!?

Ма немој да ме ј...ш бре!
Абе друже, тебе воопшто не ти е јасно зошто реков да ги гледаш првите две минути. Единствено важно во клипот е говорот на Тајсон, а не коментарите на авторот на клипот. Ти ми цитираш коментари од авторот на клипот, а никаде те нема да дадеш коментар на изјавите на астрофизичарот. И цело време се трудиш да ми објасниш што е плоснат сфероид, досаден си веќе. Плоснат сфероид не е единствен модел кој ја опишува топката на (во) која ни кажуваат дека живееме, https://en.wikipedia.org/wiki/Figure_of_the_Earth

Што е битно од говорот на Тајсон? Прво кажува дека е плоснат сфероид, а потоа дообјаснува дека е во форма на крушка. Тоа значи дека нема став во она што го кажува, како што се нема став за функционирање на термосферата во однос на функционирање на сателитите. Објаснувањата што ги добиваме од свемирските агенции и астрофозочарите наголемо зависат од прашањата кои им се поставени, и бидејќи го држат монополот во "истражувањето", мува не ги лази ако бидат фатени во нелогичности! Секогаш во ракав имаат по некоја формула, готов компјутерски модел или тазе-теорија, за да ја поткрепат нивната "вистина".

Те чекам за радијацијата т.е да ми дадеш насоки од тој документ од 264 страни.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Земјата е рамна?
Е да, Македонија беше до Индија, сме собрале некои идеи за рамни плочи, па како желка ја носи плочата, па слон итн итн додека не ти здосади да прашуваш што потоа...
Додека Александар III Македонски го ширел христијанството во Индија, од тогаш ни се тие лудости...

Не знам како стигнавте до 67 страници... со кои нерви, слободно време и кои тоа дискусии...
Браво.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Бушманот од "Боговите паѓаат на теме" успеа да стигне до крајот на светот и да го фрли злобното шише Кока Кола.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646

Добар вие Холивуд у п.м......:D
Меѓународна свемирска станица не постои. 200 милијарди има буџет НАСА да прави вакви клипови со кои ќе ве лаже дека земјата е округла. Прво што се гледа дека е лага, каде се сателитите на ова видео? Нели има преку 20.000 сателити?

И ова еинтересно прашање

If the time lapse? why the clouds do not move and as close looks like in 10 000m height[DOUBLEPOST=1455521256][/DOUBLEPOST]
Мојсеј го пишувал ова на македонски? Напиши ги стиховите на јазикот на Мојсеј па да дискутираме.
И на кинески ако сакаш преведи исто ќе ти биде. Светило си е светило на кој јазик да го преведеш.[DOUBLEPOST=1455521377][/DOUBLEPOST]
zvezdive se vrtat okolu zemjava ili zemjava se vrti okolu zvezdive?:cautious::confused:
Ѕвездите се вртат околу земјата.

[DOUBLEPOST=1455521818][/DOUBLEPOST]
Ако е рамна земјата оти неможам да го видам монт еверест од тука ?
До зоте и библиските flatearthers е прашањето.
Our atmosphere has a slight non-transparent effect to it due to the gases and air born particles within it, the reason for my lack of equasions is due to the varying conditions of the weather (random constrainsts of mist, dust, smog etc etc) but needless to say I can show proof of this with an experiment:
Run tap water into a transparent bottle and hold the bottle, then look at the bottle, you can see the palm of your hand grasping the bottle, now adding non-transparent contaminates (cloudy lёmon cordial should do the trick) and look into the bottle again... your hand is less visible, this is what happens the further away you are from a object you are trying to view. The reason why you see stars on a clear night is because there is less non-transparent atmosphere between the stars and yourself than you and an object a few miles away on a misty day (inwhich you will have difficulty trying to see).

http://www.theflatearthsociety.org/forum/index.php?topic=20223.0#.VsF_nuZMYgU

The air is most dense at or near the surface. The higher you get the thinner the air and the further you can see. Also the air near the surface has a much higher amount of dirt and dust in it. That's where most of the grime in it is. Air higher up is much cleaner and doesn't hold as much muck hence the reason you can see further as you gain altitude.

In a dirty city, the effect is quite marked.



http://www.theflatearthsociety.org/forum/index.php?topic=58286.20#.VsF_l-ZMYgU[DOUBLEPOST=1455521947][/DOUBLEPOST]
Првин постираше тврдење дека сонцето ја осветлувало месечината, после кажа дека не ка осветлувало туку дека имала сопствена светлина. Што е следно? Дека има пуњач?
Ти не можеш да сватиш дека и едното и другото се случува.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Објаснувањата што ги добиваме од свемирските агенции и астрофозочарите наголемо зависат од прашањата кои им се поставени, и бидејќи го држат монополот во "истражувањето", мува не ги лази ако бидат фатени во нелогичности! Секогаш во ракав имаат по некоја формула, готов компјутерски модел или тазе-теорија, за да ја поткрепат нивната "вистина".
Мој чо‘ек...(y)[DOUBLEPOST=1455522798][/DOUBLEPOST]
никој не спомна тепсија, а коцка е рамна, така да изговорот ти е неуспешен
Коцката е рамна, зависно од којa страна ја гледаш: ако ја гледаш по просторната дијагонала, коцката ќе биде релјефна/аглеста.

Обиди се пак...
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
а како иди до помрачување на сонцето и месечината при вакво движење?
како месечината застанува пред сонцето и тоа да се види од Македонија иили од германија, или од аргентина... аустралија
Oбјасни ги фазите на Месечината:


Кликни за повеќе...


The Phases of the Moon

Q: Why does everyone on earth see the same phase of the moon?

A: They don't. The phase you see varies depending on your location on earth. In FET this is explained by the different observers standing on either side of the moon. On one side it is right-side up, and on the other side it is upside down.


http://www.theflatearthsociety.org/tiki/tiki-index.php?page=The Phases of the Moon

The lunar phase varies depending on where you stand on a Round Earth as well. Here is the RET explanation for why the moon turns upside down when you stand on either side of it:

http://web.archive.org/web/20070218184023/http://www.seed.slb.com/qa2/FAQView.cfm?ID=1137


The Lunar Eclipse


http://wiki.tfes.org/Lunar_Eclipse
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.854
Ако некој веќе прашал, се извинувам: Никако не можам да сфатам како на една плоча може да има ден, ноќ, годишни времиња?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom