Русија - смена во надворешната политика?

?

..........

Гостин
Што се случува со економијата глобално, потресите во Кина?
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
@Dardan-ia одамна ги немав проверено состојбите, па ова твоево ме поттикна да погледам која е состојбата.
Хмм.... ммм.... М’хмм да, еве како стојат работите:
Се гледа дека на американците не влијаат овие работи во нивната надворешна политика.
Ама затоа ликот кој ни го прикажуваа како семоќен, а тоа беше Путин, се крие во некоја пештера и глас не му се чуе.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.324
Поени од реакции
29.793
Хаха @Dardan-ia ти си навистина објективен дечко, нема што.
Идеш тука со некои податоци за демек економска пропаст на Русија, ама кога ти укажуваат на тоа дека токму твоите газди се тие што се неспоредливо позаглавени економски ( 7 ТРИЛИОНИ еееј, тоа се 7 милијарди - милијарди), е тогаш велиш ахем... „на американците не влијаат овие работи“! ;)

Па добро, толку не ти текнува дека ако ’муриканците банкротираат - дека нема да ги реализираат и финансираат таквите проекти како Голема Албанија?
Замисли каков би бил тој Балкан, без богат шуга-деди кој им го држи грбот на Албанците... Заебано, а? :)
 
Член од
1 март 2014
Мислења
283
Поени од реакции
73
Хаха @Dardan-ia ти си навистина објективен дечко, нема што.
Идеш тука со некои податоци за демек економска пропаст на Русија, ама кога ти укажуваат на тоа дека токму твоите газди се тие што се неспоредливо позаглавени економски ( 7 ТРИЛИОНИ еееј, тоа се 7 милијарди - милијарди), е тогаш велиш ахем... „на американците не влијаат овие работи“! ;)

Па добро, толку не ти текнува дека ако ’муриканците банкротираат - дека нема да ги реализираат и финансираат таквите проекти како Голема Албанија?
Замисли каков би бил тој Балкан, без богат шуга-деди кој им го држи грбот на Албанците... Заебано, а? :)
Ne se sekiraj i da propadne Amerika si go cuvame sami grbot :) Za razlika od vas ako propadne Amerika vie ke bidete prvite sto ke ste na domet na Srbija, Bugarija i Grcija.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
173
Поени од реакции
54
Ne se sekiraj i da propadne Amerika si go cuvame sami grbot :) Za razlika od vas ako propadne Amerika vie ke bidete prvite sto ke ste na domet na Srbija, Bugarija i Grcija.
И ко ќе направиме сојуз православен има да пливате вие до Мароко, не до Италија, пошто и таму ве мразат.
 
?

..........

Гостин
Шиптарето ќе серат крв,:LOL: ете зашто се јавија на темава.


Се очекува Русија во претстојните недели да распореди неколку илјади воен персонал, вклучувајќи советници, инструктори, логистика и техничари.

Во овој момент нема конкретни податоците за составот на контингентот, но Русија претходно преговараше за продажба на повеќенаменски ловци МиГ-29 и подзвучни напредни тренажни авиони Јак-130. Инетњуз пишува дека нема сомнеж дека руските пилоти ќе влијаат врз актуелната динамика на блискоисточните конфликти.

Официјално, Русија нема офанзивни намери кон Израел и други држави, а главната цел на војниците е задржување на Асад на власт и борба против ИСИС.

Дипломатски извори тврдат дека Русија и Иран неодамна донеле стратегиска одлука да направат сѐ за да го спречат ширењето и инфилтрацијата на Исламска држава на териториите на поранешните советски републики со муслиманско мнозинство.

Американската администрација е сосема свесна за руската намера директно да интервенира во Сирија, иако уште не дала официјална реакција.

Обама од неодамна е воздржан околу повиците за рушење на режимот на Асад, иако САД изведуваат воздушни удари за да ги заштитат бунтовниците против кои ќе се борат руските сили.

Иран и Русија, со знаење на САД, планираа да ја зајакнат сириската војска со увежбување и но и со техника. Русија од почетокот на граѓанската војна на Асад постојано му испраќа бродови со оружје, муниција и резервни делови.


Русите не се единствените што ја координираат блискоисточната политика со Иран. Американските државници исто така учествуваат во интензивни разговори со Техеран за да ја засилат борбата против ИСИС. По сѐ изгледа американската влада Иран во моментов го прифаќа како неопходна сила во кампањата против исламистичките терористи во Ирак.[DOUBLEPOST=1441103261][/DOUBLEPOST]
Се гледа дека на американците не влијаат овие работи во нивната надворешна политика.
Ама затоа ликот кој ни го прикажуваа како семоќен, а тоа беше Путин, се крие во некоја пештера и глас не му се чуе.
Направи паралела, кај бил со кој се сретнал, какви договори склучил, Обама и Путин, и удри ја математиката кој се крие во пештера.[DOUBLEPOST=1441125156][/DOUBLEPOST]http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4696268,00.html
 
Последно уредено од модератор:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
Јамјака, Ванлок и остали адвокати на бандава, овде у подфорум Свет, нѐ убедуваат дека треба да го остаиме Груевски шо кур сака да ни праи и да ги трпиме сите негови злодела, само затоа што бил одкај Русија.


Груевски во Америка му врачи орден на Буш

 
?

..........

Гостин
Јамјака, Ванлок и остали адвокати на бандава, овде у подфорум Свет, нѐ убедуваат дека треба да го остаиме Груевски шо кур сака да ни праи и да ги трпиме сите негови злодела, само затоа што бил одкај Русија.


Груевски во Америка му врачи орден на Буш

Па тоа и не е така лош потег, со оглед на тоа дека републиканци ќе бидат на власт во уса во наредниот период.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
Па тоа и не е така лош потег, со оглед на тоа дека републиканци ќе бидат на власт во уса во наредниот период.
Не викам ја дека е лош потег.
Али не ми е логично некој да ме убедува дека ја морам да го трпам лицемерниов предавник, само затоа што е за Русија, а он у ствари е тоа што е - лицемер (што покажа ова доделување на медал на Џорџ Буш).
Значи, мене ми е скроз јасна улогата и делумните залуги на Џорџ Буш, али велам дека аспектот на Ванлок, Јамјка, Братот и слични не држи вода.
Некој би си помислил дека нив ги боли уво за Русија или Америка, него само сакаат (најверојатно од лични причини) да го обелат колку може гомнавиот образ на овој.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.596
Поени од реакции
26.105
Не викам ја дека е лош потег.
Али не ми е логично некој да ме убедува дека ја морам да го трпам лицемерниов предавник, само затоа што е за Русија, а он у ствари е тоа што е - лицемер (што покажа ова доделување на медал на Џорџ Буш).
Значи, мене ми е скроз јасна улогата и делумните залуги на Џорџ Буш, али велам дека аспектот на Ванлок, Јамјка, Братот и слични не држи вода.
Некој би си помислил дека нив ги боли уво за Русија или Америка, него само сакаат (најверојатно од лични причини) да го обелат колку може гомнавиот образ на овој.
Јас не сум му адвокат на Груевски. Јас лично сметам дека клучни работи не направи за подобрување на безбедноста на земјата. Не го врати редовниот воен состав, а можеше. Токму буџетот што можеше да се искористи за обука на младите Македонци ги потроши на споменици и слично. Јас навивам било која влада да се приближи кон Русија, како некоја константа во Македонската политика, без разлика на нивната чесност. Надворешната политика не смееме да ја мешаме во внатрепартиските препукувања. Јас генерално и немам ништо против опозицијата освен цврстата предопределба кон ЕУ по секоја цена на одредени поединци кои и не се во таа партија, а ја насочуваат нејзината политика. Зборам за предавниците од рангот на Фрчковски, Најчевска, Милчин и педерите.

Тоа што мене ми беше дадена политичка етикета поради тој мој став е поради тоа што бев свесен за безбедносниот упад и пред тој да се случи, и дека сеуште цврсто верувам дека Заев можеби несвесно во тој период направи политичка криза изрежирана однадвор. За све тоа уште повеќе ми дадоа причина неговите брзи промени на став. Прво беше еве не прислушкуваат давајќи снимки од него самиот. А после беше биле прислушкувани. Маркетиншки трик да се заборави прашањето од каде тие снимки.

Јас сеуште тврдам дека снимките не откриваат никаков криминал на оваа влада, а не е дека го нема. А за доказ во суд и да не праиме муабет. Тврдам дека тие снимки се од странски служби и дека причината за нивното појавување е политичка и безбедносна дестабилизација и дека тоа е обид кој сеуште трае.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.182
Поени од реакции
17.994
Јас сеуште тврдам дека снимките не откриваат никаков криминал на оваа влада, а не е дека го нема. А за доказ во суд и да не праиме муабет. Тврдам дека тие снимки се од странски служби и дека причината за нивното појавување е политичка и безбедносна дестабилизација и дека тоа е обид кој сеуште трае.
Голема дестабилизација се снимките, ќе има нови избори и толку.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.941
Јас не сум му адвокат на Груевски. Јас лично сметам дека клучни работи не направи за подобрување на безбедноста на земјата. Не го врати редовниот воен состав, а можеше. Токму буџетот што можеше да се искористи за обука на младите Македонци ги потроши на споменици и слично. Јас навивам било која влада да се приближи кон Русија, како некоја константа во Македонската политика, без разлика на нивната чесност. Надворешната политика не смееме да ја мешаме во внатрепартиските препукувања. Јас генерално и немам ништо против опозицијата освен цврстата предопределба кон ЕУ по секоја цена на одредени поединци кои и не се во таа партија, а ја насочуваат нејзината политика. Зборам за предавниците од рангот на Фрчковски, Најчевска, Милчин и педерите.

Тоа што мене ми беше дадена политичка етикета поради тој мој став е поради тоа што бев свесен за безбедносниот упад и пред тој да се случи, и дека сеуште цврсто верувам дека Заев можеби несвесно во тој период направи политичка криза изрежирана однадвор. За све тоа уште повеќе ми дадоа причина неговите брзи промени на став. Прво беше еве не прислушкуваат давајќи снимки од него самиот. А после беше биле прислушкувани. Маркетиншки трик да се заборави прашањето од каде тие снимки.

Јас сеуште тврдам дека снимките не откриваат никаков криминал на оваа влада, а не е дека го нема. А за доказ во суд и да не праиме муабет. Тврдам дека тие снимки се од странски служби и дека причината за нивното појавување е политичка и безбедносна дестабилизација и дека тоа е обид кој сеуште трае.
Све ти тоа убаво си тврдиш, али не кажуваш ништо околу праксата на "проруските" влади да делат медаљи на Џорџ Буш. Како изгледаат проруските ориентации на нашата власт низ призма на оваа почест?
Еве, во контекст на рускиот turn of the tide на светската сцена.
Не е баш дека им гасне свеќата на Русите, на тоа поле (па да си речеш пацовите први го напуштаат бродот што тоне). Баш би рекол све појасно им свети.

И тука објективно, можеш да ми одговориш како сме ние небитни и мали и како мораме да кокетираме со сите фактори, али па тогаш не можеш другпат да ми солиш памет за тоа како треба предавников што амнестира УЧК воени злосторници да го трпам заради тоа што бил проруски ориентиран.

(не навлегувам во тоа дали Џорџ, објективно си заслужил или не)
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Све ти тоа убаво си тврдиш, али не кажуваш ништо околу праксата на "проруските" влади да делат медаљи на Џорџ Буш. Како изгледаат проруските ориентации на нашата власт низ призма на оваа почест?
Еве, во контекст на рускиот turn of the tide на светската сцена.

(не навлегувам во тоа дали Џорџ, објективно си заслужил или не)
Заслужил и улица и споменик.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.596
Поени од реакции
26.105
Све ти тоа убаво си тврдиш, али не кажуваш ништо околу праксата на "проруските" влади да делат медаљи на Џорџ Буш. Како изгледаат проруските ориентации на нашата власт низ призма на оваа почест?
Еве, во контекст на рускиот turn of the tide на светската сцена.
Не е баш дека им гасне свеќата на Русите, на тоа поле (па да си речеш пацовите први го напуштаат бродот што тоне). Баш би рекол све појасно им свети.
Прво и основно ние немаме проруска влада, никад не сме ни имале. Имало потези кои биле генерално добри, како на пример средби со високи Руски претставници вклучително и Путин. Но средби со Путин имала и Меркел и Обама, па не им пречеше тоа да и лупнат ембарго на Русија. Владата на Грујовски направи приближување на Македонија кон Русија, не одшто е тоа придобивка на проруската борба на Грујовски, туку од аспект на јакнењето на Руското влијание во регионот и пошироко. Со еден збор затоа што Русите така сакаа. Тоа најверојатно ќе се случеше со било која влада. И исто така опозицијата тоа го претстави како негативен чекор на Грујо од аспект на моменталните случувања во Украина. Тоа про-анти Руска ориентација беше само дневнополитичка епизода на двете партии.

И тука објективно, можеш да ми одговориш како сме ние небитни и мали и како мораме да кокетираме со сите фактори, али па тогаш не можеш другпат да ми солиш памет за тоа како треба предавников што амнестира УЧК воени злосторници да го трпам заради тоа што бил проруски ориентиран.
Јас незнам зошто си ти изненаден од актите на предавникот, кој само ја следи политиката на своите претходници, со таа разлика што го има усовршено маркетингот, за разлика од идиотите од другата страна кои со многу жежок материјал не успеаја да направат ништо (се дискредитираа здружувајќи се со најголемите изроди од Македонскиот народ кои и не се чувствуваат како Македонци). Ние Македонците имаме внатреполитичка ситуација која е константа 25 години. Притоа мора да сватиш дека тоа не го сметам за оправдување на тоа што се прави денеска. Меѓутоа ти се чудам на паметот зошто мислиш дека нешто ќе се смени со доаѓање на власт на Заев (не дека Грујо заслужил да остане на власт).

Све додека народот не ги обеси јавно на плоштад виновниците за оваа ситуација во Македонија, без партиски филтер. Се дотоагаш ќе си имаме разделен народ, кој е најлесно да го владееш. Никој не одговараше за криминалите што се направија за време на владеењето на старите влади освен оние кои се заканија дека ќе станат трета опција. Така и никој нема да одговара ни понатаму.

Ова е бипартиски систем, начело на владеење на две партии. Преќутен или таен договор. Секоја прогресивна мисла е претопена или во едниот или во другиот табор. Средина нема. Све што ќе остане во средина, е неутрализирано или уништено. Или просто кажано играње пинг понг со народот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom