Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
Здраво имам едно прашање, како да проверам до што е проблемот, немам звук на компјутерот(наеднаш го снема)(дали е звучната карта или слично), драјвери или прегорени звучници не е сигурно исто така направив проверки со траблшутерот но не покажува ништо како да знам дали е до звучната карта(да не лупам пари џабе дак упувам
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Здраво имам едно прашање, како да проверам до што е проблемот, немам звук на компјутерот(наеднаш го снема)(дали е звучната карта или слично), драјвери или прегорени звучници не е сигурно исто така направив проверки со траблшутерот но не покажува ништо како да знам дали е до звучната карта(да не лупам пари џабе дак упувам
приклучи ги звучниците на друг уред, мп3 плеер, мобилен ...
а на звучната приклучи слушалки или други звучници ако имаш
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
приклучи ги звучниците на друг уред, мп3 плеер, мобилен ...
а на звучната приклучи слушалки или други звучници ако имаш
звучниците работат на друг уред, а друг уред на компјутерот приклчучен не работи, така да најверојатно звучната ке е
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
звучниците работат на друг уред, а друг уред на компјутерот приклчучен не работи, така да најверојатно звучната ке е
види во device manager да не покажува извичник кај звучната
направи uninstall на драјверите за звучната и рестартирај
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
67
Поени од реакции
11
Имам проблем со компјутерот не можам да го форматирам. Доаѓа до тука до половина и се блокира

Што може да биде?
Исто ми се блокираше и на палење тука
 
Последно уредено:

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.611
Поени од реакции
11.154
Како е можно на усб-то да имам слободно уште 7 гигабајти, а филмот што сакам да го ставам е 4 гб и да ми вика "This file is too large for the disc size bla bla..."?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Како е можно на усб-то да имам слободно уште 7 гигабајти, а филмот што сакам да го ставам е 4 гб и да ми вика "This file is too large for the disc size bla bla..."?
Fat32 е вaљдa.
Oди му фoрмaт и смени вo NTFS.
Не би требaлo дa имaш прoблем пoсле
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
325
Поени од реакции
11
Компјутерот ми беше уклучен и одеднаш се изгаси и потоа кога го уклучив ми пишуваше reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key.ве молам за помош ако некој знае што значи ова нека каже.благодарам однапред
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Компјутерот ми беше уклучен и одеднаш се изгаси и потоа кога го уклучив ми пишуваше reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key.ве молам за помош ако некој знае што значи ова нека каже.благодарам однапред
Влези во BIOS и провери го редоследот на уредите за бутирање и дали го детектира хард дискот.

Ако не го детектира отвори го куќиштето и прештекај ги каблите до хард дискот (сата и пауер) и до матичната што оди од него црвениот кабел.
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
225
Поени од реакции
104
Дечки ве молам за еден мал совет. Планирам да го купам овај хард диск, али подзастанав малце на ова IntelliPower RTM. Според Google тоа е околу 5000 RPM, а исто така не најдов WD Blue со IntelliPower, сите се со 7200 RPM освем зелените што штедат. Дали е грешка до нивниов сајт или во мене е грешката?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom