Ножеви

Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
100% ne e eden od najprakticnite modeli, ama od dete sakam eden vakov od Frank Beltrame, kazi mi ova kina kopija li e i kako ti se cini kvalitetot, poZ
не е кинески а германски Ростфраj Солинген -мојот пријател го е купувал пред 17-18г. од една оружејна изложба -не знам колко чинеше но на времето мај беше доста -40-50 $
тоа не е нож за EDC-става само за колекција и еј така од време на време да си играш со него у дома -зошто во некои земји со сличен нож можеш да си имаш проблеми со законот- не знам како е при вас -у нас нема проблем - само под услов да не дупчиш некој стомак :D
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
Ontario Rat 1 имам го од една недела - први впечатоци- голем нож, доста е тежок -идеален за бушкрафт и за работен нож во планината! ;)


сликата не излезе многу добра за што се извинувам -ето таква е бојата на рачката -
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
^Не би рекол дека ова е нож за бушкрафт или акање и работење низ планина.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Рат 1 е многу добар фолдер, голем и тежок секако, ама е добар фолдер. На двапати го имав ама за кратко се откажав, не е мој тип на фолдер.

Еве ги последните слики од дамаскусот, отпатува за Битола денес, долго да му служи за новиот сопственик.



И случајно се најдоа и двата дамаскуси кај мене, двата ножа чинат мало богатсво:misticen::
.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Рат 1 е многу добар фолдер, голем и тежок секако, ама е добар фолдер. На двапати го имав ама за кратко се откажав, не е мој тип на фолдер.

Еве ги последните слики од дамаскусот, отпатува за Битола денес, долго да му служи за новиот сопственик.



И случајно се најдоа и двата дамаскуси кај мене, двата ножа чинат мало богатсво:misticen::
.
Едвај чекам да стигне. :jeeee:

Следен ќе биде бодеж со дамаскус сечило...:)
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Пазарскиот ти е најјак брат, ја имам таков како дете го сјебав , пред некое време пробав да го поправам али ми треба матријал повеќе и труд. Многу цврсто ноже...
Да ти кажам право, мене не ми направи кејф, многу слаб му е механизмот. Инаку и мене ми се зезна, па го отворив и го средив, а за сечивото да, добро е за парите. Мене лично најмногу ми се свиѓа Миковот
Имам такво сечиво што ама ич не ми треба, договорете се кому му треба повеќе да ви го пратам по карго, поклон е сечивото ќе треба да платите само за каргото.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Имам такво сечиво што ама ич не ми треба, договорете се кому му треба повеќе да ви го пратам по карго, поклон е сечивото ќе треба да платите само за каргото.
Фала ти пуно другарче, честа ќе му ја препуштам ако сака на другото другарче зашто имам и јас такво сечиво заедно со ножето само проблемот е што ми е малку нефункционален ножот зашто како мал експериментирав и го зезнав, и сеа пред некој месец се канев да го направам пак ама го баталив.
Ако ми треба ќе ти се обратам и ќе го зеам како поклонче, иначе при први пари ја ти правам некоја опасна нарачка на некој прекрасен нож што ги праиш. :))
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Само да пријавам дека го добив дамаскусот, и дека е многу убаво направен.

Поздрав до @eMilanist , и сите пофалби за работата... :)

Се вооружав до заби, поради заканите кои нон стоп ги добивам по пп... :pos:
 
S

StormRage

Гостин
Само да пријавам дека го добив дамаскусот, и дека е многу убаво направен.

Поздрав до @eMilanist , и сите пофалби за работата... :)

Се вооружав до заби, поради заканите кои нон стоп ги добивам по пп... :pos:
lucky bastard... :cautious:

:icon_mrgr:
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Cesma, мислам ти имаше спомнато во темава дека си земал Таидеа шарпенинг систем.Го меркам и јас тоа, па ме интересираше која верзија дајмонд/ватер камења, и како си задоволен, бриче ли мечка?
И сум и не сум. Мислам дека оваа конкретна острилка е подобра за формирање првична ивица и во тоа е стварно брза, ама па од друга страна прилично не квалитетна е пластиката па не е згодна за долгорочна употреба. Шо го знам... ако можеш земи си проверен квалитет ко Лански, ако не и ова е ОК.

P.S. Простете што одговрам на стар пост![DOUBLEPOST=1439502351][/DOUBLEPOST]
А според мене Спаjдерко се доста грди ножеви, не велам дека не се квалитетни само дизајнот им е таков што не се допаѓат на сите - еден кинески Енлан е во пати поубав нож од кој и да е Спаjдер ...ама како викаш -мерак!:)

пп. еве го овој е врвот:eek:
101% согласен. И ја сум на мнение дека Спајди прави coyote ugly ножеви. Не сите ама повеќето![DOUBLEPOST=1439504427][/DOUBLEPOST]Не е нож ама е нов мултитул. Leatherman OHT.
https://www.leatherman.com/oht-49.html
IMG_5054.JPG
IMG_5053.JPG

Може не би бил мој прв избор ама поклон е. И најважно стварно е квалитет. Се најде ситуација коа морав да исечам подоста гранки (фи 1-2 см. смоква) и ги помина ко низ путер.
 
Последно уредено:

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
100% ne e eden od najprakticnite modeli, ama od dete sakam eden vakov od Frank Beltrame, kazi mi ova kina kopija li e i kako ti se cini kvalitetot, poZ

И ја сакам да си средам ваков уште многу одамна ама сакам оргиналац.
И иначе овој нож е најдобар за брцање, со ваков да ме фатат сигурно ќе го јадам.
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
И ја сакам да си средам ваков уште многу одамна ама сакам оргиналац.
И иначе овој нож е најдобар за брцање, со ваков да ме фатат сигурно ќе го јадам.
Заради еден другар комуницирав со Sara Beltrame. Нешо забушаваат... 65Е е скакавец класик ама немаат лагер. За МК испорака е 25.5Е директно од нив.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Заради еден другар комуницирав со Sara Beltrame. Нешо забушаваат... 65Е е скакавец класик ама немаат лагер. За МК испорака е 25.5Е директно од нив.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
Не знам за која ми збориш брат, не сум упатен во тие води баш најдобро.
Тоа е многу пари за скакавец освен, правиме муабет за оргинал така ?
За челик, за јака конструкција што ќе трае 100 години ? :)
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Не знам за која ми збориш брат, не сум упатен во тие води баш најдобро.
Тоа е многу пари за скакавец освен, правиме муабет за оргинал така ?
За челик, за јака конструкција што ќе трае 100 години ? :)
Зборам дека разменив 100 меила со ќерката на Френк Белтраме... Значи за оригинал збориме!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom