Game of Thrones - A Telltale Games Series

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Мислиш на последниот избор? Ако е за тој, тогаш лесно беше да се одлучи. Тој што ја има војската, логично :)
Јас сепак избрав Родриг да преживее. Поинтересен ми е како лик и неговата приказна досега ми беше најинтересна, плус е првородениот син кој буквално од моментот на раѓање е обучен за да биде лорд. Ашер не само што не е обучен да биде лорд, туку беше и протеран, такашто не знам колку би се снашол во таа улога. Додатна причина е што ако го изберев Ашер, лордот на Форестерс ќе се сменеше 4 пати во текот на една година, а тоа би довело до голема нестабилност. Родриг цело време е тука и знае точно што и како се случуваше и има повеќе увид во работите. Знам дека мање-више не би требало да има некоја којзнае каква разлика во тоа како ќе се одвива приказната во последната епизода, ама пак, вака ми е поинтерсно. Секако откако ќе искочи и последната епизода ќе ја изиграм цела игра пак, правејќи обратни одлуки цело време :)
Исто така, супер беше во оваа епизода тоа што конечно одлуките од претходните епизоди имаа некакво значење и се покажа дека не било све без везе.
 
Член од
7 април 2012
Мислења
1.130
Поени од реакции
1.510
Е ова е дефинитвно најдоброто нешто досега од Telltale. Нека го пушат НВО, со играта завршија сто пати подобра работа отколку тие со серијата. Сите епизоди досега беа супер, ама ова е веќе нешто друго. Ај натаму ќе пишам во спојлер.

Ич не очекував такво нешто да се случи. Патем, кај сите беше Ројланд шпиунот, или зависи од тоа кој ќе го назначиш за Сентинел? Спремен бев да го отепам од ко слушнав дека го ослобил Гриф, ама дефинитивно подобро испадна шо се премислив. И на крај Ашер го спасив јас. Родрик ептен го сакав како лик, најмногу од сите, ама овие платениците од Есос некако сомнителни ми беа без Ашер да ги земам.

Инаку, убеден сум дека ја заебав работата со Тирион и Серси и без поддршка оттаму на крај сите ќе ми испоумрат.

 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Ај ваљда ја изиграле повеќето, а тие што не ја изиграле не ја отвараат темава. Такада спојлери за 5та епизода следат.

Е ова е дефинитвно најдоброто нешто досега од Telltale. Нека го пушат НВО, со играта завршија сто пати подобра работа отколку тие со серијата. Сите епизоди досега беа супер, ама ова е веќе нешто друго. Ај натаму ќе пишам во спојлер.

Ич не очекував такво нешто да се случи. Патем, кај сите беше Ројланд шпиунот, или зависи од тоа кој ќе го назначиш за Сентинел? Спремен бев да го отепам од ко слушнав дека го ослобил Гриф, ама дефинитивно подобро испадна шо се премислив. И на крај Ашер го спасив јас. Родрик ептен го сакав како лик, најмногу од сите, ама овие платениците од Есос некако сомнителни ми беа без Ашер да ги земам.

Инаку, убеден сум дека ја заебав работата со Тирион и Серси и без поддршка оттаму на крај сите ќе ми испоумрат.

Шпиунот зависи од тоа кого ќе го назначиш за сентинел. Кај мене Данкан беше шпиунот и одлучив да го убијам. Никад не е добро да се чуваат таквите, убеден беше дека тоа што го направил е правилно и сигурно немаше да ми помогне ако му простев.

Не верувам дека на платениците ќе им мења многу дали Родриг или Ашер ќе ги води. Секако им се попиздени на Вајтхилс, убија некои нивни, поготово оној џинот. А секако сакаат да кољат и палат, ваљда Бешка ќе има улога кај мене сега.

Приказната на Мира засега најлинеарна испаѓа, како било да ги игравме исти ствари ќе се дешаваа. Веројатно нешто ќе се смени у последната епизода и таму ќе има некој битен избор.

Фала богу бар куртуливме од Ремзи, ќе биде интересно во Ironrath. И секако тука иде стандрадното, кој ќе чека уште два месеци :D
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
@Alex Baratheon истите избори ги имаме освен третиот. И јас го спасив Ашер, за истата причина, он ги плаќа овие од Мерин, го следат него, Родрик сепак иако е првиот син и дотогашен Лорд не му успеа ништо што проба, за битка не беше со оглед на сите ранувања што ги има, треба нов почеток.

А предавникот секако го утепав (Данкан во мојот случај), преку кур ми е во GOT универзумот од предавници, па таму каде што јас одлучувам нема да живеат, без оглед на нивните мотиви, иако тој на Данкан беше глуп, и помагал на куќата, жими таквото.

А Тирион не го лажев од едноставна причина, секако немаше да успее, кај можеше Тирион да биде излажан, а и премногу наивно ќе биде Тирион да поврува дека Мира така самоиницијативно дошла да го види и уште понелогично, дека ја пуштиле да го направи тоа.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
А вие што не го лажевте Тирион, што ви кажа за сведоците?
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Кажа дека Серси секако знае дека никој нема да сведочи во негова корист.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.367
Поени од реакции
19.931
Според мене, Серсеи ја прати Мира за да види дали следи наредби. Ако го лажеш Тирион тогаш го помина "тестот", ако му ја кажеш вистината тогаш не го помина. Самиот Тирион рече дека Серсеи веќе се осигурала да он не може да викне сведоци.

1. Се обидов да го убијам Рамси
2. Го лажев Тирион
3. Го помилував типот во арената
4. Го убив предавникот (Данкан во мојот случај)
5. Ашер умре
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Што се дешава ако пробаш да го убиеш Ремзи?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.367
Поени од реакции
19.931
Кажува дека е импресиониран од тебе и дека погрешно те проценил.[DOUBLEPOST=1438441711][/DOUBLEPOST]
Шпиунот зависи од тоа кого ќе го назначиш за сентинел. Кај мене Данкан беше шпиунот и одлучив да го убијам. Никад не е добро да се чуваат таквите, убеден беше дека тоа што го направил е правилно и сигурно немаше да ми помогне ако му простев.
Шпионот зависи од тебе. ако си агресивен тогаш е Данкан а ако си пасивен тогаш е Родрик без разлика кој е сентинел.
 
Член од
25 јули 2015
Мислења
243
Поени од реакции
95
Не е GoT ако не завршеше така РИП Ашер, го одбрав Родрик оти таман му тргна малце среката (got laid)
 

THE-Boss

The Winter is coming
Член од
5 јануари 2014
Мислења
700
Поени од реакции
979
Леле лудило , дури сега успееав да ја изиграм последнава и крајот не го очекував.
Се мислев 5 минути кој да остане и се одлучив за Родрик и залетан така по грешка одбрав Ашер :eek:
Али ај нема врска и двајцата се интересни ликови ... Иначе за Telltale немам зборови :bravobe:
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Telltale has announced the season finale in its Game of Thrones series will be available on consoles and PC from November 17.

Едвај чекам еј, мислам дека повозбуден сум за оваа епизода отколку кога и да сум бил за серијата. Веројатно пошто ти си го правиш дејствието, а поготово со последниов избор што го имавме, дефинитивно едно од најуникатните искуства досега :)
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.842
Поени од реакции
24.275
Game.of.Thrones.Episode.6-CODEX

На Замунда.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Underwhelming крај, ќе претпоставам дека сте ја изиграле и затоа ја отварате темава па ќе си пишам.

Испадна дека со Мира можеш курташак да си играш цело време и пак се се сведува на тоа дека една одлука одлучува за све, последната. Со Геред пак не дознаваш што праиш уствари а принуден си да направиш одлука што се чини ко бајаги битна. Субината на Ашер и Родриг е иста, без разлика кој преживува, едино различни настани има. Треба да изиграм со Ашер да видам тачно што се дешава со него, мада ми се чини дека со Родриг секако е поинтересно. Го спасив Ryon, пошто family > revenge. И најболно е што колку и да се трудиш, градот сепак ти го освојуваат.

On the other hand... еве од креаторот.

Things rarely go well in the Game of Thrones universe, and there is always a price to be paid for playing. Indeed the Forresters did have a very rough time in season one, but there is a larger story to be played out. What may seem like small victories after the downfall of Ironrath are important ones. The choices players make in season one set the stage for what's to come.

Значи чекаме втора сезона и одлуките ќе се префрлат во неа. Што е добро. Ама јас сум оставен со претепан лорд Родриг на кој му ја земаа жената и му ја убија мајката, со жив и храбар сентинел Ројланд, со безвезна мртва смрт на сестра му која цело време беше на тотално различна страна од Вестерос, со мртов брат кој му донесе армија, со уште еден мртов брат убиен од Ремзи, со живи помали брат и сестра, со Бешка, со squire-от на татко му кој брани некоја си шума таму за која појма неаме зашто е топку битна, со чичко кој остана на друг континент, без армија, без дом и територија, и со најголемиот непријател (Ludd) сеуште жив. Whoopdie fucking doo. Дали и како ќе успеат да донесат некаква светлина и радост у вторава сезона, појма неам.
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Не сум многу задоволен од последната епизода, а и генерално од играта, се се сведува колку што може повеќе Форестери да утепаме. Цела игра како вовед за вториот дел кој го најавија, ниедна приказна не е објаснета, ниедна одлука реално немаше значење.

Просечна игра која има популарност само ради серијата и ништо друго.

Еве ги иначе моите одлуки во 6-та епизода:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom