Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
17 јануари 2014
Мислења
95
Поени од реакции
10
DM stalno polagaat pet vo prviot termin, ne me teraj sega sliki od ispiti da ti prakam za da se ubedime.
Jas poloziv DM1 i 2 na kolokviumi , mn dobro se sekavam deka bevme izmesani so drugite smerovi vo ist termin taka da nema vrska smerot .

Ti kazav preska ova sto go pisuvas e dezinformacija samo pravis idnite studenti sto ti gi citaat glupostite da stvorat pogresna slika za nasiot smer
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Дискретна 1 и 2 прв колоквиум ПЕТ полагаа од 14 часот, КНИ, МТ и други смерови од 17, за вторите колоквиуми не ме фаќајте за збор мислам дека бевме во еден термин сите. За други предмети не мешаа сите смерови.
Колку што се сеќавам на првиот колоквиум ДМ1 ПЕТ имаа малку полесни задачи, ама вкупно како генерација извадивме послаби резултати не заради тоа што ни се паднале малце потешки на другите смерови него заради тоа што премногу се потпревме на испитни/колоквиумски од претходните години. Со убаво поминати предавања и аудиториски лесно се поминуваа нешто потешките комбинации.
Значи џабе во кој термин и да се паднете, дали сте на КНИ, МТ, ИКИ или ПЕТ, ако немате научено нема да поминете.
Затоа на идните студенти јас би им препорачал да не се осврнуваат на комбинации од претходни години него примарно на аудиториските и предавањата (и лабараториските по тие предмети што имаат) од нивниот семестар, тие од претходни години може само како бонус на крај да ги поминете. И да учите редовно, ова е најбитно.
 
S

smiljo

Гостин
Здраво,сакам да прашам нешто,можно ли е на додипломските студии да се запишам на ПЕТ,и потоа да продолжам со магистарски студии на Интелигентни Информациони Системи?
 
Член од
5 октомври 2008
Мислења
1.286
Поени од реакции
314
Здраво, сакав да прашам неколку работи до поупатените ..

Сакам да се упишам на Финки, имам положено матура и имам земено математика како предмет ..

Со 60 бода имам некакви шанси за упис на било кој смер ? Се дозволува ли во втора година префрлување на друг смер?

И дали кога се упишуваш, на формуларот се пишуваат повеќе смерови и во зависност од тоа колку бодови имаш таму те ставаат?

Фала однапред
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Здраво, сакав да прашам неколку работи до поупатените ..

Сакам да се упишам на Финки, имам положено матура и имам земено математика како предмет ..

Со 60 бода имам некакви шанси за упис на било кој смер ? Се дозволува ли во втора година префрлување на друг смер?

И дали кога се упишуваш, на формуларот се пишуваат повеќе смерови и во зависност од тоа колку бодови имаш таму те ставаат?

Фала однапред
Не тврдам со сигурност, но многу веројатно е дека на некој смер ќе бидеш примен. Ваљда нема да има толкава навалица, па 850 места да бидат пополнети :D Претходни години останувале и слободни места за втор уписен рок... но секоја година е различна конкуренцијата.

Се дозволува промена на смер, но долку немаш над 9 просек, од државна квота паѓаш во приватна. Повеќе за тоа имаш тука http://www.finki.ukim.mk/Content/contentFiles/studies_menustructure/pravila za promena na studiska programa.pdf

При пополнување на електронската пријава може да одбереш повеќе смерови, наредени по приоритет. Пример прв избор ти е КНИ, втор МТ, трет ПЕТ... доколку на КНИ не успееш да влезеш, а на МТ има слободни места влегуваш во МТ. Доколку и таму се поплнети местата, а на ПЕТ има слободни ќе влезеш на ПЕТ и.т.н.
 
D

DAoliHVAR

Гостин
При пополнување на електронската пријава може да одбереш повеќе смерови, наредени по приоритет. Пример прв избор ти е КНИ, втор МТ, трет ПЕТ... доколку на КНИ не успееш да влезеш, а на МТ има слободни места влегуваш во МТ. Доколку и таму се поплнети местата, а на ПЕТ има слободни ќе влезеш на ПЕТ и.т.н.
А пример ако не ме примат на кни, во МТ автоматски сум у приватна квота?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
А пример ако не ме примат на кни, во МТ автоматски сум у приватна квота?
Пa, истo тaкa при електрoнскaтa пријaвa oдбирaш дaли би прифaтил и привaтнa квoтa, дoкoлку не влегувaш вo држaвнa.

Дoкoлку не е пoпoлнет брoјoт нa предвидени студенти, ќе влезеш вo држaвнa квoтa. Акo е пoпoлнет вo привaтнa, a мoждa ни вo привaтнa. Се зaвиси oд брoјкaтa.

Инaку aкo не се лaжaм тие штo МТ им е првa oпцијa имaaт преднoст пред oние штo им е aлтернaтивен избoр. Пример тoј aкo имa 50 пoени и МТ му е првa oпцијa, a ти сo 60 и МТ втoрa oпцијa, тoј ќе биде примен пред тебе. Не тврдaм зa oвa, нo мислaм декa гo имaв прoчитaнo некaде.
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Инaку aкo не се лaжaм тие штo МТ им е првa oпцијa имaaт преднoст пред oние штo им е aлтернaтивен избoр. Пример тoј aкo имa 50 пoени и МТ му е првa oпцијa, a ти сo 60 и МТ втoрa oпцијa, тoј ќе биде примен пред тебе. Не тврдaм зa oвa, нo мислaм декa гo имaв прoчитaнo некaде.
Потврдувам.
 
D

DAoliHVAR

Гостин
ja kako so preracunav imam 83-84 boda
od minatite godini izgleda dovolno za da me primat na povekjeto smerovi osven na kni.
a nekjam na moite da im stvaram finansiski problemi pa bi sakal da bidam u drzavna kvota.
znam deka nemoze da se baziram na minatite godini, ama bi trebalo da ne e do tolku razlicno.
Drugo sto ne mi e jasno e razlikite megju smerovite i sto ustvari stanuvam dokolku gi zavrsam(mislam sto znaci titulata, znam deka koga ke izlezam od fakultet nema da bidam baran ili sto kako ).
gi imam razgledano site smerovi, i samo gledam razlicni predmeti sto nemam nikakva idea sto se i kako se. Istoto vazi i za diplomite.
do sega u zivotot, sum programiral i go sakam programiranjeto, isto i matematika. Ama so toa mi izgleda ko da mozam koj bilo smer da go izberam.
nekoj od vas da mi dade sovet?
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.394
Поени од реакции
2.431
Дали работи нареднава недела студ.служба и кое време ?
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
7
Поени од реакции
0
Каде е подобро за информатика ФИНКИ или УКИМ ?
 
Член од
8 август 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Не е прашањево за овде но гледам е активна групава.
Ме интересира дали со 6000-7000 денари се поминува Скопје месечно ?
(студентски дом)
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.277
Јас планирам да се запишам на ПЕТ, anyone else? :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom