Game of Thrones

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Сепак уби White Walker, најначитан е од сите на ѕидот, во него гледам потенцијален заменик за Maester Aemon. Секако не може да биде маестер, ама сигурно (веќе и е) прв советник на Џон. Доколку после ова и не замине со џенцка му некаде каде што е и побезбедно.
Неможе никаде да отиде, си даде заклетва на ѕидот, може само да ја пушти нејзе да оди со детето за да биде сигурна, ама мислам дека нема шанси тоа да го направи, што ја става во ризик да биде прва на мета доколку му се случи нешто на Џон.

Него каква црна заклетква бе, нели не им е дозволено на овие од ѕидот да бидат со женска, тие поеќе клецаат него ли овие шо се по градовиве. :icon_lol:
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Добро е, по 7 епизоди мрднавме малце со дејството, има надеж.

Заклучок може да си извадите комотно, don't fuck with religion, никад не излегло добро тоа :D Искрено уште коа почнаа да го тупат Серси и Богомил јасно ми беше дека ќе ја затвори. Сум приметил дека стално кога Серси е overconfident и се смешка така, секад и се мава од глава, секад! Ова Томен неспособното цело време беше под влијание на неа и на Марџери (а у претходната сезона и од дедо му), сеа коа сите ги нема со кој ли ќе се советува, со Мастер Пајсел ебате :D

И не знам за вас, ама ја уште чекам што ќе биде со Планината, у што ѕвер се претворил.

Санса (n) x9999

А знаеш дека све е тапа кога најактивните работи се дешаваат со Денерис. Добро е што се прекрати ова со Џора, мислев до крај на сезона ќе се влечкаат така. Иначе да нафрлам само вака, уште одамна го мислев, ама се ми се чини дека баш со овој што се мажи е тој што ги предводи Sons of the Harpy. Очигледно највише знае за традициите, и се лиже од старт цело време за да ги врати, а сеа ќе стане крал ебате. Башка откако оваа одлучи да го земе за муж, прекинаа нападите ако не се лажам.

Најнеизвесно е што ќе се дешава со Винтерфел. Станис губи војници од атриција, војниците му дезертираат, губи и од неговиот совет поддршка, не е на арно работава за него, мада превише би било два пати клучна битка да изгуби. Џабе што е ѕвер коа ако изгуби и овојпат, очигледно не му е пишано да го биде за крал. Од друга страна у Винтерфел си се стабилни, морал на високо ниво, башка ќе се бранат на своја територија и под свои услови. Ќе видиме, би требало да е интересно.

Иначе мислам дека една од причините зашто сезонава делува ко да стоиме у место (покрај очигледните работи нормално), е тоа што сцените се многу статични. Никој никаде не патува, сите се стационирани у еден град и дејствата само се префрлуваат. Порано имаше повеќе движење, те Арја шеташе низ цел Вестерос, те Роб имаше поход, Џон го шеткаше северот, едни напаѓаа, други напаѓаа, мора да пратиш кој кај се наоѓа и кај планира да иде. А сега сите си седат на различни места и затоа изгледа ко ништо да не се дешава.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Неможе никаде да отиде, си даде заклетва на ѕидот, може само да ја пушти нејзе да оди со детето за да биде сигурна, ама мислам дека нема шанси тоа да го направи, што ја става во ризик да биде прва на мета доколку му се случи нешто на Џон.

Него каква црна заклетква бе, нели не им е дозволено на овие од ѕидот да бидат со женска, тие поеќе клецаат него ли овие шо се по градовиве. :icon_lol:
Сам си одговори на прашањето. :D


Ова Томен неспособното цело време беше под влијание на неа и на Марџери (а у претходната сезона и од дедо му), сеа коа сите ги нема со кој ли ќе се советува, со Мастер Пајсел ебате :D

.
Заборави ли кој добар „советник“ дојде во Кингс Лендинг скоро? :sneaky:
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Мене ми беше многу симпатична сцената со Сем и Гили, како таа да беше машкото, му ја зема невиноста на дебелиот, па уште и го праша дали го повредува :love:

Не беше таа сцена само филер, со смртта на Аемон и советите на Станис да чита што повеќе, мислам дека Сем како лик ќе има огромна улога понатаму.
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Мене океј ми беше епизодава.. освен делот со Сем и Гили :sleep:

почна хаосот, да не ги заборавиме мудрите зборови на Бејлиш:
Chaos isn't a pit, chaos is a ladder. :kafence:
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Коа и него го спомнавме више, може и ова да се продискутира.

Ако гледаме вака, што се вика у ретроспектива, Бејлиш е единствениот лик кој нема ништо изгубено, ниту пак забележал некаков пад. Единствениот low point му беше на два наврати, кога Серси му демонстрираше моќ со тие стражарите, и кога за малце ќе наебеше кога ја бутна онаа Lysa (мада некако многу наивно беше направено тоа). Тоа што го изгуби курварникот не е некоја голема работа, и онака веќе немаше некоја корист од тоа.

Потекнува од ова црвеново, од најмалиот „прст“ (ваљда вториот), од minor house, а моментално е Lord Protector на целото тоа полуостровче, the Vale, лорд е на Harrenhal и има claim на северот преку Санса, одржува сојуз и со Болтони, а лесно се меша и во работите во King's Landing. Нема блиски роднини/пријатели поради кои некој би имал leverage врз него, ниту пак има причина поради некој близок да прави погрешни потези, па затоа и никад не става чувства пред разум, ко што се заебаа многу јаки ликови досега (Роб и Оберин први ми паѓаат на памет). Никој не знае што он уствари сака, ниту во серијата, сите го сметаат за мање-више потрчко, а реално ниту фановите го рејтуваат многу високо кога гледаат кој е блиску до врвот. А он лако полако, делче по делче си присвојува земја, си присвојува сојузници, станува се побитен и се побитен, а уште никој не го приметува тоа. Типот игра на дваесет карти, ако еден план му пропадне одма има друг (а досеа изгледа како ништо да му нема пропаднато). Знае и многу тајни кои ги користи коа му требаат, знае дека и кралската каса е у тешки долгови, а не би ме чудело и да знае дека Ланистерци се банкротирани (овие две работи би требало да бидат многу битни у иднина). Стои зад сите битни дејствија без никој да знае, зад убиствата на Џон Арин и зад она на Џофри, прашање е уште у колку све други сплетки ги има замешано прстите. И додека смртта на првиот заеба едни, а смртта на вториот други, он си профитира од сите непогоди што се случуваат у светот таму. Убеден сум дека ова досега не е ни пола од тоа што ќе го направи до крајот на серијава, а ако би се кладел, би рекол дека он ќе ја победи играва на тронови.


- I did warn you not to trust me.
 
Последно уредено:

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Lancel! Gods, what a stupid name! :D Најважен лик во цела серија ќе испадне.

Мислам дека Богомил уште од почетокот знаеше за Лансел и Серси. Кога го викна во нејзините одаи да им даде право да носат оружје и му кажа дека имаат грешници меѓу нив скриени зад златни превези не мислеше само на Лорас туку и на неа самата. Тоа беше мој впечаток. Голем превид направи трчајќи да и` врати на Марџери. Не знам зошто мислеше дека ќе биде некако заштитена.

Интересно, на сите им смета сцената со Сем и Гили, а 5 страници наназад се зборува за цицките на змијчето. :rolleyes: Е па што да правиме, ладно е на Ѕидот, зима дојде, нема цицки. :D

Следната епизода секс сцена со Сивиот Црв и Мисандеи.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Одлично кажано Рики, баш точен опис му даде, Бејлиш е прав мајстор, од сите најдобро игра, но нема да ме зачуди на крај да го снајде некоја бесмислена и банална смрт, на пример да го изеде некое диво животно у шумата :ROFLMAO:

@Коловрт, јес да е ладно на ѕидот ама ја очекував Гили да покаже нешто, така без ништо го помина Сем, вратот не можеше да и го види не па нешто друго
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
@Коловрт, јес да е ладно на ѕидот ама ја очекував Гили да покаже нешто, така без ништо го помина Сем, вратот не можеше да и го види не па нешто друго
Зборот ми беше сите јадат трици за непотребни сцени и изгубени драгоцени минути, ама доволно е малце мевце да се покаже и се` се простува одман. Тука немаше и одман сите ја мразат сцената.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.556
Поени од реакции
52.348
Баш и јас сакав прееска да пишам за Бејлиш. Мислам или бар сакам на крај некој ептен гадно да го заебе. Си игра и цело време седи на многу столици така да не би ме зачудило да му се удри сето тоа од глава и некој да му изрежира ептен гадна смрт. Арја и Санса на пример.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Дупешка е серијава

Ми се чини дека ниту една дешавка нема сериозен импринт на идните дејствија
Овој Џорџ Р.Р. Мартин ми изглеа дека само знае да затвара луѓе у зандани и да убива луѓе кога најмалку очекуваме (очекувавме, пред да се навикнеме, сеа намирисувам дека некој ќе умре уште 3 епизоди унапред)

Го тупат ептен, оваа си води кралство (или пробуе), целата у фазон “леле не знам да сум кралица, дали строга или нежна“
Овие тука уште го тупат со педери и кој кого ебел
На ѕидов си кидна станис д манис и пак исти курац ко до вчера, те вајлдлингс па вајлдлингс, па луѓе англиски сте научиле - немате ли сфаќање за “сите сме луѓе и ќе умреме ако сме сељаци“
Онаа грдичкана од северњаците веза нема шо да праи со животот и едвај чека да фати шести левел да земе улти да мења лица
И тоа се у еден куп епизоди

Поради ова ги почнав и прекинав книгите едно 500 пати, не ми е јасно како може Мартин да каже толку многу а да има толку малце, и покрај тоа шо се “скратени“ епизодиве пак да се долги и празни

Некако “плот твистови“ станаа единственото “гориво“ за серијава - а веќе снемуваат мотиви за плот твистови па кај и да е ќе си маваме фејспалми зашо нема да сфаќаме кој кого зашто збрцал/предал.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Ne znam, rekov deka posle pretposlednata kakva i da e, ke e podobra.
I taka ispadna. Pak losa ali aj, goltnav..

Barem pocuvstvuvav nesto, me napnaa so Cersei so ja zatvorija. 10min mok vo serijata i site i se stavaat.
Margery jes da ja sakam, ali koa se filmase mi idese da i zbrcam prsti u oci. I merak mi bese so ja snajde.
Ipak Cersei im dae mokj, ona isto moze da im zema. U teorija spored vlijanieto de, ne tehnicki.

Duri i Daeneris mi e prolepsana od so zamrze sezonava... lele kolku gi mrazev nea i snow lani.
Mi se placese na scenite so niv. Sea se raduvam. Sam, crvot.. takvi lejm parovi vrtat celo vreme im ebam sfe!

Stanis pricata mi e najjaka za sledenje, poso glea nekako golema slika, i mislev ke naprai neso, ali ova so kerka mu ke sjeba site prorostva izgleda.
Isto i littlefinger uste mislam deka ke go jade, i toj nema nisto da naprai.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Lancel! Gods, what a stupid name! :D Најважен лик во цела серија ќе испадне.

Мислам дека Богомил уште од почетокот знаеше за Лансел и Серси.
Веројатно не, зошто инаку ќе чекаше Литлфингер и Олена да го издадат. Сомневање сигурно имал бидејќи сите знаат за Серди и Џејми но сега има и доказ
Ме интересира дали ќе реагира сега Томен кога и двете најбитни жени му се во затвор.

За овие на ѕидот мислам дека кажаа оти може да имаат секс но не и да имаат деца.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom