Помош, проблеми, прашања, совети...

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Дечки ај да прашам тука пред да го носам кај мајстори кои удираат легален рекет :D Вака, упалив тостер кој што беше стар којзнае колку време и се деси спој, падна осигурач, ја средив струјата. Отиднав после кај компјутеров гледам се изгасил. Го вклучив и само стигнува до она звукот пред да се упали мониторот и повторно се рестартира и постојано така до недоглед.. можно ли е напојувањето нешто да се сјебало и ако да, колку би чинело тоа. Фала ви ^_^
Проба ова? http://www3.intel.com/cd/channel/reseller/emea/eng/membership/411560.htm
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
koj e ona zvukot pred da se upali monitorot?
Хаха.. тоа нешто као бип бип :D
Пробав.. не работи.. Како да нема доволно струја, графичката почнува да работи (врти) и прекинува по 3 секунди за после пак да почне да врти.. Ја извадив графичката и повторно истото се случува. Се` мислам дека е напојувањето, можеби се сјебало од струен удар
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Е ај сега дефинирај го тој звукот бип бип бип...Колку пати прави бип, кратки бипови или долги бипови. Тие бипкањата не се за да компјутерот звучи софистицирано туку кажуваат некаква информација, т.е. дали системот се бутира како што треба или пак има проблем со одредена компонента и во тој случај која компонента е проблематична.

Во секој случај, јас на твое место би го однел на сервис. И тоа не е рекет, туку тоа е услуга која се наплаќа како и се останато...
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Е ај сега дефинирај го тој звукот бип бип бип...Колку пати прави бип, кратки бипови или долги бипови. Тие бипкањата не се за да компјутерот звучи софистицирано туку кажуваат некаква информација, т.е. дали системот се бутира како што треба или пак има проблем со одредена компонента и во тој случај која компонента е проблематична.

Во секој случај, јас на твое место би го однел на сервис. И тоа не е рекет, туку тоа е услуга која се наплаќа како и се останато...
Да да, и јас ќе го носам за месец-два, да присоберам пари зошто сум сигурен дека нешто е напојувањето. Муабетот ми беше да видам дали може сам нешто да направам ама пробав се` што е во опсегот на моето скромно знаење

Фала ви сепак на сите за одвоеното време :)
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Јас би ти препорачал да не си толку сигурен, затоа што штом има бипови тоа значи дека матичната праќа некаква сигнализација, т.е. нешто работи. Затоа те прашав да ги дефинираш биповите па може и ќе ти дадам дијагноза без да го гледам.
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
225
Поени од реакции
104
Предлог за напојување до 2500 денари за AMD Dual Core и HD5770?
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Предлог за напојување до 2500 денари за AMD Dual Core и HD5770?
Chieftec Arena 500W

Само со редовната цена имаат некоја грешка направено. Ама веројатно таа му е цената, 2.419 ден.

Ако ти се даваат малку повеќе пари, можеш и ова Corsair vs450
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
225
Поени од реакции
104
Chieftec Arena 500W

Само со редовната цена имаат некоја грешка направено. Ама веројатно таа му е цената, 2.419 ден.

Ако ти се даваат малку повеќе пари, можеш и ова Corsair vs450
Фала ти, сепак гледам сега има и некое си CoolerMaster B2 RS500 и Corsair VS350 што е за околу 200 денари поевтино, што е разликата за Corsair-от и дали ова од CoolerMaster вреди нешто?
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Фала ти, сепак гледам сега има и некое си CoolerMaster B2 RS500 и Corsair VS350 што е за околу 200 денари поевтино, што е разликата за Corsair-от и дали ова од CoolerMaster вреди нешто?
Corsair VS350 е за 100W послабо, и веројатно ќе можеш така ама ризик ќе биде. Подобро ќе ти биде со 450W (Corsair VS450).

Дај ми линк од CoolerMaster B2 RS500. На интернет различно го дава.
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
225
Поени од реакции
104
Corsair VS350 е за 100W послабо, и веројатно ќе можеш така ама ризик ќе биде. Подобро ќе ти биде со 450W (Corsair VS450).

Дај ми линк од CoolerMaster B2 RS500. На интернет различно го дава.
Се извинувам, мислев сетек сум го видел али анхоч било.
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=388&pid=37700

Ако не е нешто посебно ќе се оди на VS450, еднаш засекогаш да се реши ова напојување, смачено ми е секоја година по 1000-че да давам.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Член од
10 јануари 2015
Мислења
225
Поени од реакции
104
Ви благодарам на двајцата, се надевам ќе издржи повеќе од година :unsure:
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Колку би ја процениле GTX 560 графичката?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom