Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
26 јули 2012
Мислења
322
Поени од реакции
98
ne znam dali tuka treba da prasam, ama ne znam kade, sekogas koga ekstrahiram golemi fajlovi (koristam winrar), mi titka kompjuterot nekolku pati i posle mi se gasi kompjuterot, ako znae bilo koj nesto bi bil mnogu blagodaren.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
ne znam dali tuka treba da prasam, ama ne znam kade, sekogas koga ekstrahiram golemi fajlovi (koristam winrar), mi titka kompjuterot nekolku pati i posle mi se gasi kompjuterot, ako znae bilo koj nesto bi bil mnogu blagodaren.
избриши го тој winrar и стави некоја подобра, проверена, понова верзија, со највеќе сидери/највеќе спуштана
пробај со други фајлови
симни програма за проверка на температура и види да не крева процесорот висока температура при екстрактирање
направи chksdsk /f /r на хардот
провери го хардот со hdtune и hd sentinel
провери го рамот со memtest

ако нешто не знаеш од работиве што ги набројав, гугл ти е пријател

сето ова настрана, можно е да си штиклирал некоја опција во winrar да се изгаси компјутерот откако ќе заврши со екстрактирање
 
Член од
26 јули 2012
Мислења
322
Поени од реакции
98
opcijata za winrar ne mi e stiklirana bidejki se gasi na 50% ama ke proveram toa sto kaza.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
opcijata za winrar ne mi e stiklirana bidejki se gasi na 50% ama ke proveram toa sto kaza.
По проверките, извести нè.
Долги се чекорите и ќе ти одземат време ама целта ги оправдува средствата :)
 
Последно уредено:

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.393
Поени од реакции
21.946
На лаптопот не ми е уклучено ништо но од некаде се слушаат реклами нема ништо само звук.како да го изгасам оти премногу нервира.помош.
 
Член од
26 јули 2012
Мислења
322
Поени од реакции
98
По проверките, извести нè.
Долги се чекорите и ќе ти одземат време ама целта ги оправдува средствата :)
bidejki odkako go postaviv postot mi se padna da imam nov kompjuter, kanta e ali ke mozam da surfam, toa mozam da go probam ponatamu inaku fala za informaciite barem znam kako da pristapam na problemot ama verojatno e maticna bidejki ni zvukot ne raboti na taa maticna.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Да, и подуени кондензатори е можна варијанта.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Знам дека во УСБ - то имам фајлови ама не ми ги покажува, како можам да ги видам?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Знам дека во УСБ - то имам фајлови ама не ми ги покажува, како можам да ги видам?
Никако не можеш да ги видиш, штом не ти ги покажува, евентуално можеш да ги вратиш од избришани, има еден куп програми за таа намена. Евентуално можда некој вирус да ти ги направи hidden. Провери прво тоа.
П.С. Кој ОС имаш? Дали ти го покажува УСБ-то како празно. Го покажува ли воопшто?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Никако не можеш да ги видиш, штом не ти ги покажува, евентуално можеш да ги вратиш од избришани, има еден куп програми за таа намена. Евентуално можда некој вирус да ти ги направи hidden. Провери прво тоа.
П.С. Кој ОС имаш? Дали ти го покажува УСБ-то како празно. Го покажува ли воопшто?
fala go reshiv problemot, eden chlen po pp mi pomogna.
 

Sapphire

Persona non grata
Член од
30 јануари 2011
Мислења
935
Поени од реакции
1.559
Луѓе помош :nesumjas:
Сакав да го рестартирам компјутерот и ми заглави на рестартирањето, сега не сака ни да се рестартира ни да се исклучи. Прицнав на power копчето и само ми го става во стенд бај, потоа ми дава да се логирам и откако ќе се логирам пак покажва на закочениот екран.. Шо да прам помагајте?
 

Attachments

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Луѓе помош :nesumjas:
Сакав да го рестартирам компјутерот и ми заглави на рестартирањето, сега не сака ни да се рестартира ни да се исклучи. Прицнав на power копчето и само ми го става во стенд бај, потоа ми дава да се логирам и откако ќе се логирам пак покажва на закочениот екран.. Шо да прам помагајте?
Shtrakni go od kabelot ili pritisni i pod`rzi go power kopceto edno dobri 10 sekundi.[DOUBLEPOST=1430504782][/DOUBLEPOST]
Лаптоп е whats the point?
E pa podrzi go malce :)
 

Sapphire

Persona non grata
Член од
30 јануари 2011
Мислења
935
Поени од реакции
1.559
Shtrakni go od kabelot ili pritisni i pod`rzi go power kopceto edno dobri 10 sekundi.[DOUBLEPOST=1430504782][/DOUBLEPOST]
E pa podrzi go malce :)
Успеа фала ти многу :backa:
Го имам веќе петта година до сега не се десило ниту еднаш да закочи :cautious:
 
Член од
20 јануари 2015
Мислења
309
Поени од реакции
609
Имам еден празен фолдер во D. Не можам да го избришам. Кога ќе притиснам delete ми излегва: This is no longer located in D. Verify the item's location and try again. Малку помош како да го избришам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom