Бодибилдинг суплементи

S

Stef Bachatero

Гостин
Можеби веќе некој прашал...
Гледам сите Whey протеини што се продаваат по нашите продавници се Aspartame free.
Првпат купувам протеин и купив од овој .
Прво нешто што приметив беше дека е многу благ, па направив мало истражување и открив дека
сите протеини во нашите продавници се или со Sucralose или со Acesulfame potassium.
И двата вештачки засладувачи како и Aspartame, и двата канцерогени.

Па моето прашање е дали таа доза што ја има во Whey протеинот е занемарлива или ?
Зашто би продавале нешто што е штетно?
За било која супстанца има граница на дозволено.
Прашање треба да биде на колку доза предизвкува рак, а не дали е штетно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Зашто би продавале нешто што е штетно?
За било која супстанца има граница на дозволено.
Прашање треба да биде на колку доза предизвкува рак, а не дали е штетно.
Прашањето е што се што користиме во секојдневен живот предизвикува канцерогени заболувања, ако ги земеш сите фактори во предвид исто ти е како да играш руски рулет али во тулумбата да ставиш 5/6 куршуми, а не 1/6. Телефони, компјутери, поголем дел од храната, пестициди, инсектициди, честиците од гасовите во воздухот кој го дишиме и ред други работи што ги прскаме врз растенијата и тн и тн....боли многу глава ако почне човек да ги листа сите предизвикувачи на канцерогени заболувања, а да не го спомнеме стресот во кој живееме секојдневно.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Па моето прашање е дали таа доза што ја има во Whey протеинот е занемарлива или ?
Не постои занемарлива доза или дозволена граница. Секоја доза на вештачки засладувач е канцерогена, со поголема доза само ги зголемуваш шансите истиот да се јави.[DOUBLEPOST=1424785714][/DOUBLEPOST]
Зашто би продавале нешто што е штетно?.
Затоа што носи профит.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Не постои занемарлива доза или дозволена граница. Секоја доза на вештачки засладувач е канцерогена, со поголема доза само ги зголемуваш шансите истиот да се јави.[DOUBLEPOST=1424785714][/DOUBLEPOST]
Затоа што носи профит.
Тоа е твое мислење.
Aspartame and its breakdown products are safe for human consumption at current levels of exposure, EFSA concludes in its first full risk assessment of this sweetener. To carry out its risk assessment, EFSA has undertaken a rigorous review of all available scientific research on aspartame and its breakdown products, including both animal and human studies.
http://www.efsa.europa.eu/en/press/news/131210.htm
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Тоа е твое мислење.
Aspartame and its breakdown products are safe for human consumption at current levels of exposure, EFSA concludes in its first full risk assessment of this sweetener. To carry out its risk assessment, EFSA has undertaken a rigorous review of all available scientific research on aspartame and its breakdown products, including both animal and human studies.
http://www.efsa.europa.eu/en/press/news/131210.htm
Не е мое мислење туку е факт. Ако го разбереш ме механизмот за настанување на канцер ќе сватиш дека статијава што си ја постирал е една ОГРОМНА глупост.. За медицина мене не ми постирај статии од интернет.
 
Последно уредено:
S

Stef Bachatero

Гостин
Не е статија од интернет, тоа е европската агенција за безбедност на храна.
Има поригорозни стандарди од америчката.
 
Член од
6 септември 2012
Мислења
71
Поени од реакции
21
Дечκи да пρашам нешто во вρсκа со осип што ми излезе на ρацете κај подлаκтицата поточно на долната стρана,ситни точκи цρвенκи,дали е можно од Аρгинин да се (AAKG Mega Capsules) содρжат аρгинин алфа-κетоглутаρат 1250мг. Поздρав
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Не е статија од интернет, тоа е европската агенција за безбедност на храна.
Има поригорозни стандарди од америчката.
А според тебе препораките на FDA и европска агенција за безбедност на храна се апсолутна вистина ?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Нема апсолутна вистина, само доказите покажуваат дека е сигурен за човечка конзумација.
Ако идеме по таа логика се е канцерогено и воздухот што го дишеме, но во умереност се е ок.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Нема апсолутна вистина, само доказите покажуваат дека е сигурен за човечка конзумација.
Ако идеме по таа логика се е канцерогено и воздухот што го дишемке, но во умереност се е ок.
Се слагам кој што сака нека си јаде, јас ти зборувам од аспект на медицинско лице ако сакаш да го сочуваш здравјето аспартамот е работа која треба да ја заобиколиш воопшто, докажан канцероген е на мочниот меур кај диабетичари кои користат натрен наместо шеќер а постојат мноштво студии што покажуваат дека индуцира карцином на коскената срж, факт кој FDA во спрега со големите корпорации сака да го турне под тепих и успеа да го турне со нивните "препораки". Ако си упатен во историјата на користење на аспратам, првично беше забранет поради канцерогеност, а потоа по големи притисоци (погоди чии) го променија ставот дека е безбеден за конзумација. И пред да ми постираш друга статија наврати на хирургија на урологија и разговарај со оперираните од карцином на мочен меур за навиките на живот, 90% од нив ќе ти потврдат дека или работат со органски растовувачи (бои, бензини и нивни деривати) или пак конзумираат натрен и производи кои го содржат истиот. Затоа уште еднаш ти велам интернет "фактите" треба да знаеш и да ги тумачиш не само да ги прочиташ и копираш.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Составот на натрен е цикламат, не е аспартам.
Аспартам во Македонија има во Кока Кола зеро и во КарФур има еден засладувач кој е доста подобар од Натрен зашто нема потреба да го загрееш.
Јас веќе 3 години користам натрен и немам никакви негативни ефекти кон моето здравје, испитана крв ми е и се покажа супер.

Како што кажав causation does not imply correlation, сите истражувања што се правени за аспаратам и цикламат се користени високи дози и на глувци.

За да ја достигнеш таа доза треба да пиеш 20 литра кока кола зеро секој ден.
Не верувам дека некој ќе го постигне тоа...
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Составот на натрен е цикламат, не е аспартам.
Натренот содржи и сахарин, сахаринот е канцероген. Се вртиме во круг.[DOUBLEPOST=1425035929][/DOUBLEPOST]
Јас веќе 3 години користам натрен и немам никакви негативни ефекти кон моето здравје, испитана крв ми е и се покажа супер.
Нормално дека нема да имаш на 20 и кусур години, тој не прави актутно труење.[DOUBLEPOST=1425035968][/DOUBLEPOST]
Како што кажав causation does not imply correlation, сите истражувања што се правени за аспаратам и цикламат се користени високи дози и на глувци.
Па да, нема ваљда да го испитуваат на луѓе, а студиите покажаа дека е канцероген. Глувците во огромен процент имаат ист метаболизам и реакција на супстанци како луѓето, впрочем затоа и се користат за вршење на студии на лекови и скоро секогаш ефектите се исти и кај човекот. Не треба да се тешиш со тоа дека во студијата што покажала канцер се користени високи дози, зошто секоја доза на вештачки засладувач е канцерогена, ефектот е надодавачки, логично е дека што повеќе внесуваш поголем е ризикот да развиеш карцином. И немам ништо против ако користиш вештачки засладувач ти или било кој друг тоа е негова одлука, а факт е дека е денес скоро невозможно целосно да се избегнат зошто се насекаде околу нас, само не бегај од вистината дека аспартамот и натренот (сахаринот) се канцерогени супстанци.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
сеа ќе почнеш да водиш некој натурал живот,и шејковите ли се лоши ? кај го прочита тоа на која страна ?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Ако не разбираш иронија и сарказам тоа е твоја работа.
Сум помогнал на многу луѓе тука да почнат да вежбат и да осознаат нешто за фитнес и бодибилдинг.
Не му доликува на еден модератор да навредува.

Што ако неговото дете му биде аутистично или моето?

Со тоа покажува колку ниско паѓа еден модератор и дека тука не му е местото зашто има некоја лична или не знам каква причина за да секогаш ми дава бан и триста глупости.

Идам јас да вежбам што се занимавам со глуп форум.

Поздрав.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
ако има такво дете,сигурно ќе го носи да се лечи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom