Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Интересно еве како почнала да се гради нашата држава преку нашето ВМРО ДПМНЕ кое сега не убедува дека супер живееме само што ние не гледаме ако не е Латас да ни каже.....
http://www.celokupnabulgaria.eu/?p=7185
 
Член од
16 август 2014
Мислења
13
Поени од реакции
16
50 страни и повеќе наназат се вртат околу 10 прашања и исти одговори. Дај ве молам кој има попрецизни работи нека објавува а не јас глупости само читаме тука
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Најновата информација од посредникот, кој е искусен во оваа работа е дека произходи за потекло издаваат исклучиво доколку докажеш сродство со Бугарин по права линија т.е мајка, татко, (пра)баба или (пра)дедо. Има стотици кандидати кои што имаат поденесено од браќа, сестри и братучеди кои имаат бугарски пасоши, а се уште немаат добиено произходи и неизвесно е дали воопшто ќе добијат. Шансите да добиеш произход по основ на брат, сестра или братучед се минимални речиси никакви. Сите оние кои можат да однесат документ од предок по права линија (извод, свидетелство, венчаница, воена книшка) мора да е на бугарски јазик и издадена во бугарско време, со тоа значително ќе им се зголемат шансите за да добијат позитивно решение.

Еве ви примери, другар поднесе со документ од татко му, имаше произход за потекло издаден од агенцијата во 2012, на основа на изјава за бугарска самосвест. Кога предал копија во агенцијата, му кажале дека тој не е валиден бидејќи не е поткрепен со документи, и дека истиот нема основа. Му барале документи од баба и дедо. Девојче кое поднесе документи т.е копија од пасош од брат и, и беше кажано истото, дека треба дополнително да донесе документи за баба и дедо.

Ова е конкретна информација. Со тоа што во моментов е таква ситуацијата повеќе од јасно. Еве јас чекам веќе од септември происход со документи од чичко али очигледно не иде работава. Таква е ситуацијата во моментов, и нека им биде на сите јасно во случај да сакаат да поднесуваат. Происход без дополнителни документи, од типот, бугарска ученичка книша или сведителства и слично, без нив во овој момент происход нема. На старт сечат.Дали ќе се смени нешто или не, очекуваме да видиме. Првенствено со нов претседател на ДАБЧ, а потоа доколку се промени законот. Да се надеваме само, др чаре нема.

Кога го читав твојов пост се осеќав исто како да слушам некој презентер од шител или од анал5. Па ако твојот посредник бил толку добар,се чудам како не ти извадил до сега пасош,па ти да се мачиш по форуми да бараш совети и мислења:tapp:
Види, можеме ние тука да си се тешиме и паламудиме како последниве неколку 20 страни, ама ајде пошто викаш дезинформации се ова и лоша пропаганда, значи јас имам надеж али во овој момент тапка работата во место. Најди ми еден човек што добил происход од септември навака без сериозни документи од типот погоре и одма ќе поверувам и јас. Значи, пред се да даваме реални и точни информации ПРЕД СЕ за луѓе што не поднеле во моментов никакви документи да си знаат реално каква е ситуацијата. Од септември го чекам тој происход, се акав до Струмица за уверение, 2 патти одев до Софија, легализација на документите на изводите да се поврзам со чичко ми..... и на крај кој е резултатот : чекање и чекање. А што правиме со луѓето што немаат ни чичко, ни брат, ни било каков роднина со бг пасош. Мислам дека заслужуваат да знаат каква е реалноста во МОМЕНТОВ. Значи ова се однесува на тоа дека во моментов происход без директни корења не даваат !!!Може да се смени, а може и не. Од нас најмалку зависи !!!
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Здраво луѓе,

Како мој мал придонес кон темата, да кажам дека од извори на БКК чув дека се чека на изборот на нов претседател на АБЧ во февруари, во што се полагале големи надежи. Значи, БКК имаат големи очекувања.

Имам едно прашање за оние кои се обратиле кон Архивот во Велико Трново или некој друг релевантен архив: На кој начин се контактираат? Преку телефон, e-mail?... Претпоставувам не сте оделе таму за да пребарувате. Колку брзо оди интеракцијата со нив? Ако е бавна, вреди ли да се оди таму лично и да се заврши побрзо работа? Секаква информација или совет околу таа процедура се добродојдени. Допрва ќе почнувам постапка за бугарско државјанство, ама до овој момент немам најдено релевантен документ за пред АБЧ. Имам прв братучед со бугарско државјанство, ама сепак барам посигурна варијанта и затоа мислам да се обратам во Архивот.
 
Последно уредено:
Член од
11 јуни 2014
Мислења
47
Поени од реакции
20
@Romano vo princip dobivanjeto na drzavjanstvoto treba da bide 1 god po intervjuto, no vo praksa nikogas ne e taka. Isto taka toj sto ima dvajca ili eden roditel so pasos, dobiva vednas proizhod, i procedurata vo princip treba da bide pobrza (kako porano po stariot nacin na aplikacija taka i sega). Koga se raboti za poteklo direktno od majka i tatko togas direktno zakazuvaat intervju. Ete jas imam prijateli koi imaat dvajcata pasosi pred da stapat vo brak. Deteto koe ima 7 godini avtomatski e so bugarsko drzavjanstvo. Za eden den izvadija drzavjanstvo i maticen broj i sega koga sakaat ke mu izvadat pasos. Za tie postari od 14 g procedurata e so aplikacija i intervju, i logicno e da trae pokuso vreme od onie koi dokazuvaat poteklo.
Jas pisuvam za lica koi podnele 2013 ili 2012 godina a ne 2014 i deka tie lica koi imaat roditel so bg pasos cekaat poveke od 18 meseci. Po zakonot za bg drzavjanstvo toa treba da se izdade za edna godina od intervjuto a vo praksa site nie znaeme kolku se ceka[DOUBLEPOST=1422788374][/DOUBLEPOST]
Најновата информација од посредникот, кој е искусен во оваа работа е дека произходи за потекло издаваат исклучиво доколку докажеш сродство со Бугарин по права линија т.е мајка, татко, (пра)баба или (пра)дедо. Има стотици кандидати кои што имаат поденесено од браќа, сестри и братучеди кои имаат бугарски пасоши, а се уште немаат добиено произходи и неизвесно е дали воопшто ќе добијат. Шансите да добиеш произход по основ на брат, сестра или братучед се минимални речиси никакви. Сите оние кои можат да однесат документ од предок по права линија (извод, свидетелство, венчаница, воена книшка) мора да е на бугарски јазик и издадена во бугарско време, со тоа значително ќе им се зголемат шансите за да добијат позитивно решение.

Еве ви примери, другар поднесе со документ од татко му, имаше произход за потекло издаден од агенцијата во 2012, на основа на изјава за бугарска самосвест. Кога предал копија во агенцијата, му кажале дека тој не е валиден бидејќи не е поткрепен со документи, и дека истиот нема основа. Му барале документи од баба и дедо. Девојче кое поднесе документи т.е копија од пасош од брат и, и беше кажано истото, дека треба дополнително да донесе документи за баба и дедо.
Imas mnogu jak posrednik. Sovet od mene smeni go vednas. Od takvi posrednici na mnogu luge im ja prekretija postapkite.bidejki vo tri meseci odat ednas vo Sofija. I jas imav eden takov go molev da odnese dop. dokumenti a toj mi odgovarase deka sigurno ke me vratat na dop. proverka i deka posle toa ke odneseme dokumenti. Pa morav da go smenam, Ovoj noviot dva pati odi nedelno vo Sofia i sto e najvazno ne bara pari odnapred tuku na krajaot po dobivanje na drzavjanstvoto
 
Последно уредено:
M

mile_s

Гостин
а тебе полесно ти беше да напишеш некоја глупост одколку да ми го одговориш прашањето ? Треба да листам повеќе од 500 страни теми за да најдам, а ти шо се правеше паметен тука можеше слободно да пишеше ако знаеше, али тоа е сите најпаметни се.


еве уште еден сука мустаќи, само тоа да се знаело.



Фала
Hahahaha, od sto si pameten/pametna gledam ne znaes deka ima opcija prebaruvaj kade moze da vneses poim koj dakas da go najdes vo forumov.
Strasno.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
@Romano така е како што велиш, се чека околу 2 години. Еве и на мојот сопруг му ја одобрија молбата точно на две години од првата апликација а 16 месеци од интервјуто. Јас уште чекам..и ние поднесовме 2013г.
Што се однесува до посредниците, треба да се биде крајно внимателен...често пати се случува да не однесат документи, ги земаат картончињата со бројчето, не кажуваат каде треба да провериш до кај ти е процедурата, и ми се чини сакаат нивните клиенти да бидат вратени на дополнителна проверка за да можат да земат повеќе пари..
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Ова важи за недоволно упатените, останатите игнорирајте го.

Јас не знам зошто воопшто одите преку посредници бе луѓе. Сум вадел претходно бугарски документи за престој. Секој би се снашол, да му ебам пиперо. Во Софија има нотари, легализации, преведувачи и фотокопирници на секој чекор, во близина на секоја институција кадешто би ви затребале. Ако нешто не ви е јасно или имате пропусти во документите, ќе ви објаснат на шалтер, административците во Бугарија убаво објаснуваат, а не само колку да ве откачат, како нашите. Ама и вие треба да се поставите културно и со почит, и да им се обраќате со "Вие", ќе видите колку се подготвени да ви помогнат. Друга работа: Денес имате googlemaps и слично, користете ги благодетите од нив, да му е**м мајката. Можете претходно да си се подготвите со информации каде се наоѓа секоја институција и рутата по која се стигнува до неа. Ако вие не се снаоѓате на компјутер, сигурно имате пријател кој може да го направи тоа за вас, не одзема многу време. Ако не знаете бугарски, една подготовка од 5-10 минути ви е доволна да се информирате за најважните термини, колку да се снаоѓате во текот на процедурата и во градот, макар што и малку логика и интуиција се доволни: потврда = удостоверение (достојно за верување, ве уверува во достојноста...), ксерокс = фотокопир (веројатно повеќето знаат дека Xerox е марка на фотокопирни апарати), нотариус, произход = про-из-од (нешто што произлегува, потекло), в'зходјашт = предок (мене тука логиката не ми помогна), гражданство = државјанство. И запамтете една работа: Аплицирате за државјанство, не за пасош! Кога одите во Агенцијата на Бугарите во странство, не треба да им спомнувате пасош, тие немаат врска со тоа. Кога се јавувате во министерството за правосудие, не треба да поставувате непромислени прашања од типот "до кај ми е пасошо?". Јас да сум на нивно место веднаш би проценил какви ви се мотивите. Уште нешто: Паланечко курчење, перчење и итроштини кај нив не поминуваат, така нема никого да шармирате. Обиди за хумор од типот "един народ, две држави" придружени со кезење не се препорачуваат таму кадешто не им е местото, особено во интеракција со администрацијата. Се ценат манирите, внимавајте каков впечаток ќе оставите за себе. Ако сте селани, научете малку урбани манири, во Скопје не се секаде пресудни, но во постапката за добивање државјанство ќе ви помогнат бидејќи ќе си имате работа со образовани луѓе во костуми, а можеби и снобови кои лесно се дујат и губат интерес да ви даваат подробни одговори, ако се однесуваш како скот. Сите треба да разбереме нешто: Аплицирате за НИВНО државјанство, кое ВАМ ви е потребно и ви носи потенцијални поволности. Почитувајте ја нивната држава и возвратете им со добар однос, а откако ќе го добиете државјанството, таа држава е и ваша. Тоа значи дека во ваш интерес е таа држава да ги задржи придобивките кои ги постигнала и да постигнува успеси, најмалку затоа што така и вашиот пасош ја одржува и зголемува својата вредност. Бидете подобри од една друга група на кандидати кои бараат државјанства на европски држави само за да ги поткопуваат нивните придобивки и да изградат во нив што е можно повеќе џамии.

Со најдобри намери.
Среќно на сите.

П.С: Некои од советите ми се базирани на лични искуства со Македонци во Бугарија, никој не треба да си ги сфати лично.
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
daj boze site sto imet podneseno da si gi zemet pasosite i da se spasat od ovoj pekolen zivot
DOZVOLI DA TI KAZAM NESTO VO VRSKA SO TOA-koga jas podnesuvav za PASS.mnogu vo kolonata i plus nekoi moi prijateli pasosot ko vagaat od CISTA MIRA za vo FIOKA ILI ZA NA ZID anekoi kriminalci zaradi spas, ne zasto sakaat da begaat,nego od takvijata sega nie sme TUEKA KADE STO SME..gledajte i naucete KONKURENCIJATA E LOSA RABOTA..............................................
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
Jas pisuvam za lica koi podnele 2013 ili 2012 godina a ne 2014 i deka tie lica koi imaat roditel so bg pasos cekaat poveke od 18 meseci. Po zakonot za bg drzavjanstvo toa treba da se izdade za edna godina od intervjuto a vo praksa site nie znaeme kolku se ceka[DOUBLEPOST=1422788374][/DOUBLEPOST]
Imas mnogu jak posrednik. Sovet od mene smeni go vednas. Od takvi posrednici na mnogu luge im ja prekretija postapkite.bidejki vo tri meseci odat ednas vo Sofija. I jas imav eden takov go molev da odnese dop. dokumenti a toj mi odgovarase deka sigurno ke me vratat na dop. proverka i deka posle toa ke odneseme dokumenti. Pa morav da go smenam, Ovoj noviot dva pati odi nedelno vo Sofia i sto e najvazno ne bara pari odnapred tuku na krajaot po dobivanje na drzavjanstvoto
Посредниците немаат ама баш никакво влијание врз крајниот исход на постапката. Посредниците во ДАБЧ се безгласни букви. Разликата меѓу овој посредник и останатите е во тоа што тој реално ја прикажува сегашната состојба, не ги заблудува луѓето да имаат очекувања кои земајќи ги во предвид сегашните околности нема да се остварат. Твојот посредник може и 10 пати месечно да оди во Софија, вистината е една, а тоа е дека происходи сега се издаваат само со доказ за директна роднинска врска со Бугарин т.е мајка, татко, (пра)баба или (пра)дедо. Само кај овој посредник 70 луѓе чекаат со месеци за происход од братучеди и чичковци, а кај друг 200 луѓе со истиот статус. 270 со документи од браќа, сестри, братучеди и чичковци не поминале досега, а ти ќе поминеш? :) Па тоа не е лотарија или тркало на среќата.
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
Бев на интервју во ноември 2014, татко ми има пасош. Ме интересира дали може од како е поминато интервјуто и имаш корени може по некој основ да не ти дадат државјанство т.е да те одбијат?
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Луѓе, дај бе кажете нешто за начинот и процедурата на контактирање на Архивот во Велико Трново.
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Бев на интервју во ноември 2015, татко ми има пасош. Ме интересира дали може од како е поминато интервјуто и имаш корени може по некој основ да не ти дадат државјанство т.е да те одбијат?
Ke ti dadat 100%...[DOUBLEPOST=1422800993][/DOUBLEPOST]
Посредниците немаат ама баш никакво влијание врз крајниот исход на постапката. Посредниците во ДАБЧ се безгласни букви. Разликата меѓу овој посредник и останатите е во тоа што тој реално ја прикажува сегашната состојба, не ги заблудува луѓето да имаат очекувања кои земајќи ги во предвид сегашните околности нема да се остварат. Твојот посредник може и 10 пати месечно да оди во Софија, вистината е една, а тоа е дека происходи сега се издаваат само со доказ за директна роднинска врска со Бугарин т.е мајка, татко, (пра)баба или (пра)дедо. Само кај овој посредник 70 луѓе чекаат со месеци за происход од братучеди и чичковци, а кај друг 200 луѓе со истиот статус. 270 со документи од браќа, сестри, братучеди и чичковци не поминале досега, а ти ќе поминеш? :) Па тоа не е лотарија или тркало на среќата.
100% tocno i mojot posrednik ni kaza deka sega veke nema sansi da ti dadat proizhod bez direktni koreni..voopsto ne ti praat muabet..za zal..

taka ke e koga si praea do vcera fala pasosi..ova ona .
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Ова важи за недоволно упатените, останатите игнорирајте го.

Јас не знам зошто воопшто одите преку посредници бе луѓе. Сум вадел претходно бугарски документи за престој. Секој би се снашол, да му ебам пиперо. Во Софија има нотари, легализации, преведувачи и фотокопирници на секој чекор, во близина на секоја институција кадешто би ви затребале. Ако нешто не ви е јасно или имате пропусти во документите, ќе ви објаснат на шалтер, административците во Бугарија убаво објаснуваат, а не само колку да ве откачат, како нашите. Ама и вие треба да се поставите културно и со почит, и да им се обраќате со "Вие", ќе видите колку се подготвени да ви помогнат. Друга работа: Денес имате googlemaps и слично, користете ги благодетите од нив, да му е**м мајката. Можете претходно да си се подготвите со информации каде се наоѓа секоја институција и рутата по која се стигнува до неа. Ако вие не се снаоѓате на компјутер, сигурно имате пријател кој може да го направи тоа за вас, не одзема многу време. Ако не знаете бугарски, една подготовка од 5-10 минути ви е доволна да се информирате за најважните термини, колку да се снаоѓате во текот на процедурата и во градот, макар што и малку логика и интуиција се доволни: потврда = удостоверение (достојно за верување, ве уверува во достојноста...), ксерокс = фотокопир (веројатно повеќето знаат дека Xerox е марка на фотокопирни апарати), нотариус, произход = про-из-од (нешто што произлегува, потекло), в'зходјашт = предок (мене тука логиката не ми помогна), гражданство = државјанство. И запамтете една работа: Аплицирате за државјанство, не за пасош! Кога одите во Агенцијата на Бугарите во странство, не треба да им спомнувате пасош, тие немаат врска со тоа. Кога се јавувате во министерството за правосудие, не треба да поставувате непромислени прашања од типот "до кај ми е пасошо?". Јас да сум на нивно место веднаш би проценил какви ви се мотивите. Уште нешто: Паланечко курчење, перчење и итроштини кај нив не поминуваат, така нема никого да шармирате. Обиди за хумор од типот "един народ, две држави" придружени со кезење не се препорачуваат таму кадешто не им е местото, особено во интеракција со администрацијата. Се ценат манирите, внимавајте каков впечаток ќе оставите за себе. Ако сте селани, научете малку урбани манири, во Скопје не се секаде пресудни, но во постапката за добивање државјанство ќе ви помогнат бидејќи ќе си имате работа со образовани луѓе во костуми, а можеби и снобови кои лесно се дујат и губат интерес да ви даваат подробни одговори, ако се однесуваш како скот. Сите треба да разбереме нешто: Аплицирате за НИВНО државјанство, кое ВАМ ви е потребно и ви носи потенцијални поволности. Почитувајте ја нивната држава и возвратете им со добар однос, а откако ќе го добиете државјанството, таа држава е и ваша. Тоа значи дека во ваш интерес е таа држава да ги задржи придобивките кои ги постигнала и да постигнува успеси, најмалку затоа што така и вашиот пасош ја одржува и зголемува својата вредност. Бидете подобри од една друга група на кандидати кои бараат државјанства на европски држави само за да ги поткопуваат нивните придобивки и да изградат во нив што е можно повеќе џамии.

Со најдобри намери.
Среќно на сите.

П.С: Некои од советите ми се базирани на лични искуства со Македонци во Бугарија, никој не треба да си ги сфати лично.
SSEEKKOOJJAAA TI CEST,neveruvam deka ke vidam podobro objasnuvane,upatstvo mnogu KORISNO..i uste za kraj MALKU MALKU SE LUGETO KAKO TEBE SO MOZOK,za zal....poz. i se najdobro
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
28
Поени од реакции
11
sega odam prv pat za podnesuvanje za proishod ke mi kazi nekoj osven stari dokumenti od dedo baba dali treba sega da nosam za ne osuduvan i lekarsko ili od ko ke go dobijam proishodot fala odnapred
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom