Ножеви

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Од фабрика, тоа мислам ја означува годината на производство.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Moze li nekoj da mi kaze so kakov kvalitet se nozevite bajoneti za PAP-ovkite od bivsata JNA, a mozebi i sega gi koristat vo ARM, znaete onie sto so futrolata se pravat kako nozici itd. ?
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Moze li nekoj da mi kaze so kakov kvalitet se nozevite bajoneti za PAP-ovkite od bivsata JNA, a mozebi i sega gi koristat vo ARM, znaete onie sto so futrolata se pravat kako nozici itd. ?
Се користеа и во АРМ. Барем во Гарда... Тие што ги имавме беа стари и тапи. Веројатно не беше ни потребно ко за на парадна пушка да бидат остри.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Moze li nekoj da mi kaze so kakov kvalitet se nozevite bajoneti za PAP-ovkite od bivsata JNA, a mozebi i sega gi koristat vo ARM, znaete onie sto so futrolata se pravat kako nozici itd. ?
Тоа се бајонети, не се ножеви. Иако вака на прв поглед разликата е скоро и неприметна. Едноставно перформансите за сечење им се неспоредливи со тие на нож со добра геометрија.
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Дуетот е топ, ама "хоров" е закон ☺
 
S

StormRage

Гостин
Тоа се бајонети, не се ножеви. Иако вака на прв поглед разликата е скоро и неприметна. Едноставно перформансите за сечење им се неспоредливи со тие на нож со добра геометрија.
Ама се прилично големи да можат убаво да се изработаат :) челикот е ипак супер :)
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Цевитаерк, најголемиот алокс е Харвестер? Другите претпоставувам се кадети?
 
Член од
22 октомври 2009
Мислења
22
Поени од реакции
46
Знаем дека темата не ми е на вистинското место но би го замолил членот цевитаерк (колку што гледам на сликата го има мултитулот на Бер Грилс, да го сподели со нас своето искуство за него)или пак кој било член кој има да искоментира нешто слободно нека пише.Јас сум заинтересиран за купување на овој модел(го има во лукоил на 50 % попуст со купончиња и чини 2180 денари) Фала многу и позз;)
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Знаем дека темата не ми е на вистинското место но би го замолил членот цевитаерк (колку што гледам на сликата го има мултитулот на Бер Грилс, да го сподели со нас своето искуство за него)или пак кој било член кој има да искоментира нешто слободно нека пише.Јас сум заинтересиран за купување на овој модел(го има во лукоил на 50 % попуст со купончиња и чини 2180 денари) Фала многу и позз;)
Друже, за 2000 имаш мнмогу подобри мултитул алатки за разлика од рекламите на Бер Грилс како на пр. ова
http://marketkonekt.com/makedonija/alati/drugi/leatherman-wingman-alat-povekenamenski/zMd.htm
или некоја помала како Style PS или Micra(со гавна функција ножички, а не клешти). Не би ти препорачал ништо од линијата Бер Грилс.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom