Правна помош и совети

Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
може да се бара јавен демант... инаку ме занима дали некој би издал документ дека си или не член на некоја партија и колку е тоа валидно??
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Тоа значи дека можно е да не можам да конкурирам поради таа пресуда ? и не разбирам,пишува и прекршок...каков прекршок се мисли ? пример и да паркирам на не дозволено место и ми опнат казна,пак ќе влијае на пресудата тоа,или само ако делото е кривично ?

значи како што сфаќам,треба уште 2 години да поминат,1 година дур истече пресудата и + уште една ? бидејќи до сега е точно 1 година откако се пресуди случајот.
Не, прекршокот ти е нарушување на јавен ред и мир. Тие не влегуваат во досието на осудуваност, само кривични дела за кои си правосилно осуден влегуваат. У случајов тоа е спречување на службено лице во вршење должност.
пример: Ако те осудиле во ноември 2013 на условна казна во траење од 2 години, тогаш таа казна важи до ноември 2015, и за да земеш потврда за неосудуваност ке треба да чекаш до ноември 2016.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Не, прекршокот ти е нарушување на јавен ред и мир. Тие не влегуваат во досието на осудуваност, само кривични дела за кои си правосилно осуден влегуваат. У случајов тоа е спречување на службено лице во вршење должност.
пример: Ако те осудиле во ноември 2013 на условна казна во траење од 2 години, тогаш таа казна важи до ноември 2015, и за да земеш потврда за неосудуваност ке треба да чекаш до ноември 2016.
Цццц,не сум сигурен дека сум осуден и за спречување службено лице...ако го има и тоа,значи конкурирање за конкурс,тешко така ? дека ќе излезе тоа,дека за тоа се одговара кривично ?
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Цццц,не сум сигурен дека сум осуден и за спречување службено лице...ако го има и тоа,значи конкурирање за конкурс,тешко така ? дека ќе излезе тоа,дека за тоа се одговара кривично ?
Прочитај си ја пресудата убаво. Не можеш да извадиш потврда за неосудуваност, а тоа е услов за конкурирање, така да ке почекаш уште некоја година за да станеш службено лице и да се расправаш со малолетници ко тебе што попречуваат вршење должност :)
 
Член од
19 ноември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo, moze li pomos da sostavam polnomosno za advokat da me zastapuva i da ima uvid vo site spisi i informacii za slucajot? Ima li nekoj konkreten obrazec ili...? Itna e rabotata bidejki mora utre da go dadam zavereno na advokatot koj momentalno ne e tuka a utre stom se vrati treba odma so polnomosnoto da odi na sud, inaku bi cekala so nego da go sostavam ama taka ke moze toj da zapocne so rabota za 2-3 dena, a se raboti za covek koj veke otsluzuva kazna za delo bez da mu se uvazi pravoto na zalba, pa sakame da reagirame vednas. Fala odnapred
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Прочитај си ја пресудата убаво. Не можеш да извадиш потврда за неосудуваност, а тоа е услов за конкурирање, така да ке почекаш уште некоја година за да станеш службено лице и да се расправаш со малолетници ко тебе што попречуваат вршење должност :)
Не бе нема везе,сосема нешто друго беше ама не битно е сега тоа.А ако пробам сеа ад извадам,демек з аработа,најубаво ќе видам дали ќе ми стои тоа или не,така ? пошто не можам да го најдам решението или како се вика тоа.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Zdravo, moze li pomos da sostavam polnomosno za advokat da me zastapuva i da ima uvid vo site spisi i informacii za slucajot? Ima li nekoj konkreten obrazec ili...? Itna e rabotata bidejki mora utre da go dadam zavereno na advokatot koj momentalno ne e tuka a utre stom se vrati treba odma so polnomosnoto da odi na sud, inaku bi cekala so nego da go sostavam ama taka ke moze toj da zapocne so rabota za 2-3 dena, a se raboti za covek koj veke otsluzuva kazna za delo bez da mu se uvazi pravoto na zalba, pa sakame da reagirame vednas. Fala odnapred
Znaci sevo ova sto go pisuvas napisi go vo polnomosno. Gore da pisuva POLNOMOSNO, datum, potpis i gotovo
 
Член од
19 ноември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
Znaci sevo ova sto go pisuvas napisi go vo polnomosno. Gore da pisuva POLNOMOSNO, datum, potpis i gotovo
Znaci sevo ova sto go pisuvas napisi go vo polnomosno. Gore da pisuva POLNOMOSNO, datum, potpis i gotovo
Kako ova:jas, ime, go ovlastuvam advokatot, ime, pravno da go zastapuva mojot sin, ime, i da ima pristap do site spisi i informacii za negoviot slucaj, odnosno deloto "neplakanje izdrska" za koe toj momentalno izdrzuva kazna zatvor.
Vaka go napisav jas, vo red e? Mora svekrva mi da e izjavitel za maz mi se raboti (pred nedela dena pisav za cel slucaj bas ti mi odgovori) ama nie si sme uste vo ilegala, ne sme registrirani, pa polnomosnovo vo nejzino ime go pravam.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Една ситуација ..
Сметка за струја за 4 месец 2012 (со рок на плаќање 07.05.2012) - 127 ден (таксата) - платена (патем сите пред овој датум се платени, без заостанати долгови!)
Сметка за струја за 5 месец 2012 - 568 денари - исто платена, ама пишува заостанат долг ХХ.ХХХ.00 денари

На 22.04.2013 год, адвокатот на ЕВН испратил предлог за донесување на решение за дозвола за извршување врз основа на веродостојна исправа
На 17.05.2013 год нотарот го донел решението.



Во решението пишува, се задолжува тој и тој, .................. 8 дена од приемот на решението пристигнатото парично побарување во износ од ХХ.ХХХ.хх денари и тоа:

- на износ од ХХ.ХХХ.хх денари сметано од 03.05.2012 година до денот на конечната исплата




Ме интересира сега, ниту една фактура (сметка, сеедно) не е доставена до нас со оваа седмоцифрена сума, како што пишав сметката за 4 месец е 127, за 5ти месец 568 денари и наеднаш влетува фактура од 03.05.2012?? Како е можно тоа?
Очигледно е дека за малку е запазен рокот од една година, ама не ми е јасно како е можно магично да улета фактурава?! Знае некој?


Патем ќе заборавев, поднесен е приговорот во дадениот рок, сега стигна покана за суд...и така..
 
Член од
17 март 2008
Мислења
37
Поени од реакции
3
Едно прашање.
Кои документи се потребни за префрлање на недвижнина од едно лице на друго
Благодарам
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
87
Поени од реакции
1
Едно прашање.
Кои документи се потребни за префрлање на недвижнина од едно лице на друго
Благодарам
Имотен лист за недвижнината, договор за префрлање (веројатно Договор за поклон) и копии од личните карти на учесниците.
 
Член од
21 ноември 2014
Мислења
11
Поени од реакции
3
Знае ли некој да одговори?
Вака, ме интересира дали од осигурителната компанија има право да бара регрес за исплатен надомест на трето лице (пешак) од возач кој имал регистрирано возило, не бил пијан и имал возачка (значи во тој поглед ги има исполнето сите услови), но да постои вина (ја загрозил безбедноста во сообраќајот затоа што го удрил пешакот на пешачки премин) на негова страна што е утврдена со правосилна пресуда?

Прашањето се однесува на правото на регресно побарување на осигурителна компанија, во конкретниот случај.

Значи дали осигурителната компанија има право на регрес или не? И зошто?
Ви благодарам однапред за одговорите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom