Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.347
Поени од реакции
4.994
Врска немате никој.

1. Се збираат Изводи од Матична книга на родените за сите ваши директни роднини (мајка, татко, брат, сестра, жена, деца) и документи за тоа кој каде работи и какво образование има. Сите тие документи се доставуваат во Државна агенција за Бугари во странство.
2. При поднесување ќе добиете датум за прием на кој треба да носите документи на бугарски (крштеници, венчаници, дипломи....)
3. После тоа се чека 2-3 месеци додека да добиете Сертификат за бугарско потекло.
4. Со сертификатот за бугарско потекло се поднесува барање за бугарско државјанство во Министерство за правда каде одредуваат датум за интервју.
5. После успешно поминато интервју се чека година-две за да излезе државјанството.

Вкупен процес од 2-3год и 5 одења во Бугарија од кој 2 интервјуа, едно за добивање Сертификат за бугарско потекло едно интервју за бугарско државјанство.

Моментално Агнецијата врши запишување за Април 2015та.
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
MOJ SOVET.zemisi vodic,sam ili so vodic gore dolu ISTOE..i uste nesto ne vagaj dokument od BKK strumica zas ne go vazat plus e premnogu skap a ne vredi.DENES advokatka od BUG.mi veli zasega da ne pravam nisto(vraten sum na dopolnitelna proverka) TAA mi kaza deka momentalno ja sreduvaaat agencijata i dokumenti plus nema da bidat potrebni za makedoncite.POCEKAJ procedurata ke e poednostavna...VO MOMENTOV AGENCIJATA NE FUNKCIONIRA...
kade nego vazat dokumentot od BKK vo ministerstvoto ili agencijata?jas mislam deka vo drzavnata agencija go vazat za dobivanje na proizhod.
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
2
kade nego vazat dokumentot od BKK vo ministerstvoto ili agencijata?jas mislam deka vo drzavnata agencija go vazat za dobivanje na proizhod.
jas go kazav ona sto go dobiv od mojata advokatka...a VIE ako imate VREME i FINANSII za frlane ZALUDNO...........SLOBODNO...[DOUBLEPOST=1416708320][/DOUBLEPOST]
А кога ќе почне да функционира? Нормално се чека да се промени администрацијата, ама колку време ќе трае тоа?
NE ZNAM se nadevam za brzo vreme....MOJ PRIJATEL nedelava bese svedok na TEPACKA VO ZGRADATA VNATRE (vo bukvalna smisla) pomegu luge od AGENCIJATA i ADVOKATI I NOTARI.....agencijata raboti so prepoloven personal LUGE se otpusteni od rabota...na mojot prijatel mu rekle deka nema da baraat dopolnitelni dokumenti od makedoncite....BITNO/poentata e DEKA SE RABOTI,POLEKA SE SREDUVA RABOTATA....
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2008
Мислења
14
Поени од реакции
8
Moj dedo ima sluzeno vo bugarska vojska , no nemam nikakov dokument za toa, dali nekoj znae kade moze da se obratam za nekakva informacija ...
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
дали неκој пρеκу посρедувач има извадено κρштениче за дедо од бг.цρκва, и дали поминува тоа
 
Член од
31 октомври 2014
Мислења
41
Поени од реакции
10
И ова не е за нас и ова е за " придобиване на б'лгарско гражданство по натурализација " барем така пишува на вториот линк што го даде за изпитите по блгарски а по натурализација ако идеш земаш без проблеми само што треба да имап ЕГН бугарско најмалку 5 години и да бидеш во процес на откажување или веќе да си се откажал од македонското државјанство!
jas imam poveke od 5 godini EGN bugarsko....... i sega so mozam da pram za da izvadam bugarsko drzavjanstvo cekam od 2007 godina i vo dopolnitelna postapka mie od 2012godina

i neznam dali mi vazi uste EGN mozi da mie izbrisano veke 3 godini ja nemam prodolzeno postojanata licna karta
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
589
Поени од реакции
601
jas imam poveke od 5 godini EGN bugarsko....... i sega so mozam da pram za da izvadam bugarsko drzavjanstvo cekam od 2007 godina i vo dopolnitelna postapka mie od 2012godina

i neznam dali mi vazi uste EGN mozi da mie izbrisano veke 3 godini ja nemam prodolzeno postojanata licna karta
Ако имаш валидна лична карта и ако си влегувал барем еднаш годишно во бг од коа не живееш таму тогаш ти е валидно , а ако сакаш да кандидатстваш по општа натурализација треба или да се откажеш од македонското државјанство или да си у процес на откажување кога ќе идеш да доставуваш документи !!
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Moj dedo ima sluzeno vo bugarska vojska , no nemam nikakov dokument za toa, dali nekoj znae kade moze da se obratam za nekakva informacija ...
Прочитај неколку страници наназад,има информација....мислам дека архивата во Велико Трново може да ти е од помош.
 
Член од
3 јули 2012
Мислења
22
Поени од реакции
12
lele luge kolku mi se najdoja informaciive jas imam 2 prvi bracedi po tatko i obata imaat bugraski pasosi veke 10tina godini da mu odnesam od dvata za poubo?? ama me maci toa sto vikate deka mu gi odzemale ili toa e bezveze muabet sto bi me sovetuvale???[DOUBLEPOST=1416875126][/DOUBLEPOST]a inaku za toa drustvoto vo strumica imam 30 strumicani prasano oni nemaat ni cueno taka da ne frlam pari vo voda kolku se tamu 2-3 iljadi abe UPM!
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
lele luge kolku mi se najdoja informaciive jas imam 2 prvi bracedi po tatko i obata imaat bugraski pasosi veke 10tina godini da mu odnesam od dvata za poubo?? ama me maci toa sto vikate deka mu gi odzemale ili toa e bezveze muabet sto bi me sovetuvale???[DOUBLEPOST=1416875126][/DOUBLEPOST]a inaku za toa drustvoto vo strumica imam 30 strumicani prasano oni nemaat ni cueno taka da ne frlam pari vo voda kolku se tamu 2-3 iljadi abe UPM!
Toa za odzemanje pasosi...mi zvuci kako los izgovor da ne vi pomognat.
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
Колку време веќе нема излезено нов протокол?
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Одамна нема излезено со одобрени протоколи но проверувајте си ги бројките оти може да е излезено бројчето. Последно имаше на 13.11.2014 меѓутоа сите беа вратени на дополнителна проверка. Значи отприлика според мене би требало да излези нешто до крајов на месецов но ова. Е лично мислење немора да е така. Како и да е според некои проценки на сите му касни бројчето за месец два мислам ако треба за година да излези од интервјуто излегува за месец два поккасно џабе ми кажуваат тие во софија дека ќе излези точно за една година.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Колку време веќе нема излезено нов протокол?
Na 2 dekemvri ke odam da se slikam za licna karta i pasos a brojceto ne mi e izlezeno u protokol.Znaci ne cekajte protokol da ima tuku proveruvajte go brojceto.[DOUBLEPOST=1416923298][/DOUBLEPOST]
lele luge kolku mi se najdoja informaciive jas imam 2 prvi bracedi po tatko i obata imaat bugraski pasosi veke 10tina godini da mu odnesam od dvata za poubo?? ama me maci toa sto vikate deka mu gi odzemale ili toa e bezveze muabet sto bi me sovetuvale???[DOUBLEPOST=1416875126][/DOUBLEPOST]a inaku za toa drustvoto vo strumica imam 30 strumicani prasano oni nemaat ni cueno taka da ne frlam pari vo voda kolku se tamu 2-3 iljadi abe UPM!
Nosi slobodno od dvajcata toa deka im gi odzemat nema veza samo pazi kopija od licna karta ne pasos treba da odneses.
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
2
Na 2 dekemvri ke odam da se slikam za licna karta i pasos a brojceto ne mi e izlezeno u protokol.Znaci ne cekajte protokol da ima tuku proveruvajte go brojceto.[DOUBLEPOST=1416923298][/DOUBLEPOST]
Nosi slobodno od dvajcata toa deka im gi odzemat nema veza samo pazi kopija od licna karta ne pasos treba da odneses.
SO SREKA NEKA TI E.ako moze da znam sto dokumenti plus podade i kolku cekaze od podavaneto do izlagane na brojceto??????odnapred fala
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom