Ветеринарно катче

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.213
Здраво момци/девојки.

Ми треба помош за милениче на мој многу близок другар.
Станува збор за Боб Теил, куче старо 13 години кое пред 2 дена имаше мозочен удар. Го однесоа на ветеринар, каде го установија тоа и толку, ништо повеќе.
На луѓево им дадоа некоја терапија да и даваат на кучката која се состои од дијазепам (за смирување) и неуробион (витаминска).

Последици од ударот се неконтролирано пиење вода, првио ден и шетаа очите лево десно, посојано. Се бори за да застане на нозе и кога ќе застане, н можее да оди, туку паѓа и пред неколку часа приметија дека и се парализираше едната страна (не знам дали трајно, се надевам не).

Можеби има работи кои ги немам пишано а се поврзани али горе доле тоа е тоа што се случува со кучето.

Благодарам однапред.
За жал, нема шо помош да ти кажеме ние тука. Не може ништо да се стори. Особено ако последиците се трајни. Плус релативно старо е кучето, регенеративните промени ќе одат со споро темпо, ако воопшто се можни затоа што нервното ткиво скоро и да не се регенерира.
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Здраво, мачорот што го чувам пред два дена приметив дека оние внатрешни капаци на мачките како се викаат незнам не му се целосно затворени. Истото го приметив и на едно друго маче со што мислам дека се работи за некоја инфекција. Кажете ми дали да го носам на ветринар или кој капки да земам од аптека? Фала.
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.836
Поени од реакции
2.104
Може ли некој да ми објасни како да го заштитам кучето од кучешка тенија освен редовните вакцини и апчињата против паразити на секои три месеци. Дали постои ризик и при примени сите вакцини и прочистено да фати кучешка тенија при прошетки? (да има на крзното)
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Може ли некој да ми објасни како да го заштитам кучето од кучешка тенија освен редовните вакцини и апчињата против паразити на секои три месеци. Дали постои ризик и при примени сите вакцини и прочистено да фати кучешка тенија при прошетки? (да има на крзното)
Гледај ти да се заштитиш
http://star.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=2226&stID=21730
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Па затоа и прашувам. Имам куче и ако тоа не е заштитено не сум ни Јас
Како ќе се заразиш од сопственото куче? Нема друг начин освен ако не го миеш овожјето и зеленчукот пред да го конзумираш, а ако не се лажам (можеби и се лажам) кучињата ја добиваат тенијата од измет на други животни или органи на заболени животни, дали миленици, дали стока. Ќе го заштитиш со тоа што нема да дозволуваш да јаде туѓ измет и нема да му даваш живо месо. Друг начин не знам, можеби некој постручен подобро ќе ти објасни.
Иначе кучињата не заболуваат, туку само ја пренесуваат тенијата.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Како ќе се заразиш од сопственото куче? Нема друг начин освен ако не го миеш овожјето и зеленчукот пред да го конзумираш, а ако не се лажам (можеби и се лажам) кучињата ја добиваат тенијата од измет на други животни или органи на заболени животни, дали миленици, дали стока. Ќе го заштитиш со тоа што нема да дозволуваш да јаде туѓ измет и нема да му даваш живо месо. Друг начин не знам, можеби некој постручен подобро ќе ти објасни.
Иначе кучињата не заболуваат, туку само ја пренесуваат тенијата.
Кучињата исто заболуваат. Друг начин да се пренесе е обична прошетка во парк, јајцата кои ги исфрла заразено куче насекаде се шират. Едиствен начин за заштита од тенијата е редовна дехелментизација.
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.836
Поени од реакции
2.104
Кучињата исто заболуваат. Друг начин да се пренесе е обична прошетка во парк, јајцата кои ги исфрла заразено куче насекаде се шират. Едиствен начин за заштита од тенијата е редовна дехелментизација.
Кучињата исто заболуваат. Друг начин да се пренесе е обична прошетка во парк, јајцата кои ги исфрла заразено куче насекаде се шират. Едиствен начин за заштита од тенијата е редовна дехелментизација.
Ова е чистење со таблетите на секои три месеци така? Ме интересира поопширно бидејќи го чувам дома заедно со четиригодишно детенце.
 
Член од
25 јули 2014
Мислења
28
Поени од реакции
8
Луѓе, ај препорака за добар ветеринар за мачки. Бев за прва вакцина кај Диме (не беше Диме беше еден ќелав дечко) и ич не сум задоволен.
Освен за редовни контроли и вакцини сакам да го носам на преглед затоа што сопругата го згазна малце и ми се чини како да го боли ноџето. Скока, трча али кога ќе застане на левото ноџе одма клапнува.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Луѓе, ај препорака за добар ветеринар за мачки. Бев за прва вакцина кај Диме (не беше Диме беше еден ќелав дечко) и ич не сум задоволен.
Освен за редовни контроли и вакцини сакам да го носам на преглед затоа што сопругата го згазна малце и ми се чини како да го боли ноџето. Скока, трча али кога ќе застане на левото ноџе одма клапнува.
Диме ни е тука go-to доктор, сите го препорачуваат. Што знам пробај пак и инсистирај тој да го прегледа, друга алтернатива Др. Налетовски во Влае.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Луѓе, ај препорака за добар ветеринар за мачки. Бев за прва вакцина кај Диме (не беше Диме беше еден ќелав дечко) и ич не сум задоволен.
Освен за редовни контроли и вакцини сакам да го носам на преглед затоа што сопругата го згазна малце и ми се чини како да го боли ноџето. Скока, трча али кога ќе застане на левото ноџе одма клапнува.
Пробај кај ДР.МАРИН.Човеков е чудо,еден од ретките што многу го почитувам.
 

ХулахопкиСоТочки

Out of step with the world
Член од
9 август 2014
Мислења
1.494
Поени од реакции
5.250
Би сaкaлa дa прaшaм нештo.
Имaм aмпулa фрoнтлaјн земенa зa куче, неупoтребенa.Нaјдoвме мaченце вo двoр, oкoлу 3-4 месеци и имa некoлку буви.Дaли мoже дa му стaвиме oд тaa aмпулa(сooдветнo зa негoвaтa тежинa) или имa пoсебни зa мaчки? Или сo нештo другo дa се исчисти нaјпрвo?
 

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.213
Би сaкaлa дa прaшaм нештo.
Имaм aмпулa фрoнтлaјн земенa зa куче, неупoтребенa.Нaјдoвме мaченце вo двoр, oкoлу 3-4 месеци и имa некoлку буви.Дaли мoже дa му стaвиме oд тaa aмпулa(сooдветнo зa негoвaтa тежинa) или имa пoсебни зa мaчки? Или сo нештo другo дa се исчисти нaјпрвo?
Го чува некој тоа маче или е улично? Затоа што ако е улично ќе му помогнете краткорочно само, ама добро, сепак. Иначе мислам дека можеш да ја искористиш и на мачка ампулата, активната супстанца би требало да е иста е сега дополнителните супстанци дали се различни за мачки и кучиња... тука не знам. Внимавај само со дозирањето те молам, немој да му ставиш премногу, измери го мачето, види шо ампула точно е тоа и види изгуглај дополнително за дозирање.
 

ХулахопкиСоТочки

Out of step with the world
Член од
9 август 2014
Мислења
1.494
Поени од реакции
5.250
Го чува некој тоа маче или е улично? Затоа што ако е улично ќе му помогнете краткорочно само, ама добро, сепак. Иначе мислам дека можеш да ја искористиш и на мачка ампулата, активната супстанца би требало да е иста е сега дополнителните супстанци дали се различни за мачки и кучиња... тука не знам. Внимавај само со дозирањето те молам, немој да му ставиш премногу, измери го мачето, види шо ампула точно е тоа и види изгуглај дополнително за дозирање.
Искoчи декa не биле буви, не виделa бaбa ми убaвo,туку прљaвo oд нaдвoр штo се вaлкaлo.
Инaку дa, oбaвезнo ќе припaзaм зa тежинaтa, мoже дa му стaвиме дa имa некoјa зaштитa.
Фaлa мнoгу (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom