Аliexpress (официјална тема)

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ме интересира дали некој има искуство со порачување на производи од оваа страна www.aliexpress.com . И дали навистина ќе ви се испорача она што ќе го порачате. Направив порачка, парите ми ги зедоа, а незнам воопшто ке стаса ли? :facepalm:
Јас имам позитивно искуство и негативно. За стигнување ќе ти стигнат. Јас порачав облека 3 пати и џабе ги фрлив парите. Кај нив другше се броевите на маиците и порачав XXL, а носам L (по европски). И кога стигнаа премали ми беа. И немаше на кој да ги дадам и отидоа во Црвен Крст.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ме интересира дали некој има искуство со порачување на производи од оваа страна www.aliexpress.com . И дали навистина ќе ви се испорача она што ќе го порачате. Направив порачка, парите ми ги зедоа, а незнам воопшто ке стаса ли? :facepalm:
Ќе стигне, но нешто покасно..., за некои си 2 месеца. Доколку не ти стигне има опција да ти ги вратат парите.
:)
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.675
Поени од реакции
7.265
да све стига само ќе треба да чекаш 1 месец за нив и све е кинеска роба да си знаеш обрни внимание на голимните за облека и обувки
 
S

staycalm

Гостин
Стигнува се, ама предолго е додека да ти стигне. Боље ти е ибеј ако имаш пејпал. Многу од производите се со бесплатна достава а побргу стигнуваат од алиекспрес. Плус мене ми се има десено да платам достава 1 долар и да стигне производот за 9 дена (од ибеј)
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Koi podatoci gi ostavivte na stranava? Telefonski broj?!

Aj za adresa ok, ama telefonski broj be?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Koi podatoci gi ostavivte na stranava? Telefonski broj?!

Aj za adresa ok, ama telefonski broj be?
Телефонскиот број е за твое добро не дека некој ќе ти го злоупотреби, како што кажа @Kostur123 за царински постапки, седење во пошта.[DOUBLEPOST=1414259880][/DOUBLEPOST]
Ме интересира како дозна дека ти е изгубена пратката? Плус ако може да ми кажеш преку ebay како се плаќа и дали имат достава до Македонија?
Пратка многу лесно се дознава дека е изгубена, кога ќе ја нема повеке од 2 месеца ја прогласуваат за изгубена доколку не е препорачана, ако е препорачана се издава потерница по неа и според TN се лоцира. После си има постапки бла бла... На ebay се плаќа преку paypal, и скоро 85-90% доставуваат до Македонија без разлика на free shipping или достава со наплата.
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
Koi podatoci gi ostavivte na stranava? Telefonski broj?!

Aj za adresa ok, ama telefonski broj be?
Некогаш наместо картонче да ти стигне во сандаче, може да те побараат на телефон за да отидеш да си ја земеш пратката. До сега два пати така ми направиле, а порано до дома носеа се. :cautious:
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Некогаш наместо картонче да ти стигне во сандаче, може да те побараат на телефон за да отидеш да си ја земеш пратката. До сега два пати така ми направиле, а порано до дома носеа се. :cautious:
Види за тоа ги оправдувам, ако поштарот ги земе со него сите кинески пратки поголеми и помали ќе личи на дедо мраз кога ќе ги разнесува, ама не ги оправдувам што се многу бавни и со лакоми поштари. Како што веќе кажаа, во администрација пари лапаат еден куп луѓе за да дремат, а персоналот во пошти остана ист иако пратките од кина неколкукратно се зголемија
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Телефонскиот број е за твое добро не дека некој ќе ти го злоупотреби, како што кажа @Kostur123 за царински постапки, седење во пошта.[DOUBLEPOST=1414259880][/DOUBLEPOST]

Пратка многу лесно се дознава дека е изгубена, кога ќе ја нема повеке од 2 месеца ја прогласуваат за изгубена доколку не е препорачана, ако е препорачана се издава потерница по неа и според TN се лоцира. После си има постапки бла бла... На ebay се плаќа преку paypal, и скоро 85-90% доставуваат до Македонија без разлика на free shipping или достава со наплата.
Абе и овие што се со број на следење не е едноставно да кажеш кај се одам ја во пошта со бројот за следење и им викам според сајтот стасана е на аеродром на 19,09,2014. Тој ми вика ако е препорачна пратка требало да бидат со R , а најчесто барем на али се со P, W, и Y. МИ викат грешен е бројот за следење или незнам кој е проблемот да беше во некоја пошта ќе искочеше во компјутер ..
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Абе и овие што се со број на следење не е едноставно да кажеш кај се одам ја во пошта со бројот за следење и им викам според сајтот стасана е на аеродром на 19,09,2014. Тој ми вика ако е препорачна пратка требало да бидат со R , а најчесто барем на али се со P, W, и Y. МИ викат грешен е бројот за следење или незнам кој е проблемот да беше во некоја пошта ќе искочеше во компјутер ..
Нема врска толку знаел и тој RR е вообичаено но не мора да значи дека секогаш треба да е RR, конкретно последната пратка од Британија ми беше RIxxxxxxGB. Следен пат кога ќе идеш во пошта испринтај го тоа тракингот дали пратката е на аеродром, пошта, царина итн и појди му со доказ, не може тебе да ти јавува каде е а он да дига раменици и ако и тогаш ти рече службеникот на шалтер дека е погрешен бројот барај го шефот на смена, чим е влезена на територија на РМ мора да ти даде точна информација за пратката.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Јас имам позитивно искуство и негативно. За стигнување ќе ти стигнат. Јас порачав облека 3 пати и џабе ги фрлив парите. Кај нив другше се броевите на маиците и порачав XXL, а носам L (по европски). И кога стигнаа премали ми беа. И немаше на кој да ги дадам и отидоа во Црвен Крст.
За секоја облека има табела и според неа си гледаш. Може да им пратиш порака со твоите димензии и ќе ти кажат која величина да ја одбереш.
Untitled.jpg
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Сум купил 2-3 пати од алиекспрес.
Последниот пат продавачот ја откажа продажбата а од али експрес ми вратија 4 евра помалку од уплатената сума па од тогаш ги отпишав.
Купувам само од лиценцирани сајтови а понекогаш ако начекам лицитација од ибеј и до сега сум немал проблем.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
А со кредитните картички дали ви се случила некоја злоупотреба? На една пријателка при нарачка и фалеле 1000 денари на сметка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom