Како за вас изгледа една нормална врска за озбилно во 21ви век?

Член од
22 октомври 2014
Мислења
20
Поени од реакции
8
Денес нормална врска е ако се ставите у рилејшеншипмент на фејсбук и комуницирате преко фејсбук и др апликации рецимо на смартфон со инсталиран андроид оперативен систем и остали апликаци и Add-on's додека се тагирате кај и да идете и си ги изјавувате чувствата јавно на опцијата Add what you're doing or filing за да видите дали пријателите ке го лајкнат тоа или се само подмукли говеда кои не ви обрнуваат внимание и ви љубоморат на сликата кај што сте сликани како се лапате исфилтрирана на instagram. Тоа е the next level на нормална стабилна врска.
zallno no vistinito.... se soglasuvam so tebe :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Нормална врска за озбилно во 21 век............ тешко е да се каже каква е таа нормална врска во денешницава. Не дека нема такви врски, ама тие се во премал број.
Тој мал број врски се оние врски каде постои вистинска љубов, почитување и разбирање..... всушност тоа е врска составена од двајца кои знаат да се почитуваат себе си под еднакво.
Останатите врски неможат да се наречат нормални.... уствари подобро би било да се наречат забава одколку врски............., затоа што 90% од луѓето во денешницата се преценуваат и мислат дека секогаш они се во право, се плашат од тоа вистински да сакаат, не се научени или не сакаат некого да почитуваат, едноставно мислат дека љубовта е забава................, но тоа е:)
 
Член од
21 октомври 2013
Мислења
150
Поени од реакции
320
Денес нормална врска е ако се ставите у рилејшеншипмент на фејсбук и комуницирате преко фејсбук и др апликации рецимо на смартфон со инсталиран андроид оперативен систем и остали апликаци и Add-on's додека се тагирате кај и да идете и си ги изјавувате чувствата јавно на опцијата Add what you're doing or filing за да видите дали пријателите ке го лајкнат тоа или се само подмукли говеда кои не ви обрнуваат внимание и ви љубоморат на сликата кај што сте сликани како се лапате исфилтрирана на instagram. Тоа е the next level на нормална стабилна врска.
Многу,многу многу точно. Ми се сере од такви парови, тие се тие парови шо потоа обично истото го прават со сите 248 слики од свадбата, слики од моминската,3Д сликата од бебето, првиот памперс,заб,ноџиња, шише со млекце, пелна со гомце, ручек со либето ....се е тоа нормално,за нив де. Ама нон стоп, секој ден, редовно.

Знам врски кои започнале од гледање само за секс и прераснале во брак, и им претходела многу солдина врска,нормално недоразбирања имаше, и расправии, на многу близок човек,но глобално беа многу уходени и разбирливи еден за друг, ама врската почна пред ерата на фејсбукот некаде 2007, затоа и успеа до брак,воопшто не се замараа со тоа,ама воопшто.
А знам и врски кои почнале од запознавање у продавница, паѓање у несвест колку се уствари исти, колку добро пасуваат еден со друг, заеднички интереси, планови,амбиции и ко гром од ведро небо типот ја остава и иде со друга. Се е пореметено, една моја другарка викаше дека донекаде живеевме нормално пред експанзијата на интернетот, сега и да сакаме да се вратиме на тоа невозможно е.

У секој случај една работа е непроменлива,а тоа е човековата потреба да биде сакан ценет и разберен. И таа потреба е се потешко да се оствари.
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
575
Поени од реакции
480
Сигурно исто вака размислувале и луѓето во минатото кога виделе некој облечен, а они со лист на полов орган. Можеш да замислиш што си велеле, што се курчи овој ненормалниов :)

Сакам да кажам дека целото човештвото е подложено на нови и нови работи, мислења, системи, технологии, нови докази и напредок. Ни земјата не стои во место. Така да и од тие нови работи некои утре ќе се прифатат како нормални, некои нема да се прифатат и така натаму во иднината. Нешо ко џигерицата кога беше нормална пред 20 години, а денес на некој шо ја носи му се смеат како заостанат. Едноставно е, неможеш да влијаеш на тие процеси.
Мислам дека како и порано и во денешно време ни се наметнуваат многу ртаботи.Пример модерно е тетовирање ајде сите на тетовирње.Во принцип се уште владее овца менталитетот.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Многу,многу многу точно. Ми се сере од такви парови, тие се тие парови шо потоа обично истото го прават со сите 248 слики од свадбата, слики од моминската,3Д сликата од бебето, првиот памперс,заб,ноџиња, шише со млекце, пелна со гомце, ручек со либето ....се е тоа нормално,за нив де. Ама нон стоп, секој ден, редовно.

Знам врски кои започнале од гледање само за секс и прераснале во брак, и им претходела многу солдина врска,нормално недоразбирања имаше, и расправии, на многу близок човек,но глобално беа многу уходени и разбирливи еден за друг, ама врската почна пред ерата на фејсбукот некаде 2007, затоа и успеа до брак,воопшто не се замараа со тоа,ама воопшто.
А знам и врски кои почнале од запознавање у продавница, паѓање у несвест колку се уствари исти, колку добро пасуваат еден со друг, заеднички интереси, планови,амбиции и ко гром од ведро небо типот ја остава и иде со друга. Се е пореметено, една моја другарка викаше дека донекаде живеевме нормално пред експанзијата на интернетот, сега и да сакаме да се вратиме на тоа невозможно е.

У секој случај една работа е непроменлива,а тоа е човековата потреба да биде сакан ценет и разберен. И таа потреба е се потешко да се оствари.
Вај чика вај :ROFLMAO: Да те надополна, мисља ак не ти е проблем. И одеднаш на та истата слика и сите останати двестечеириесетиседум, гледаш по едно девеесет тагој. Буквално девеесет од овде до Стење и назад надополнети со слешој, тараби, ѕвездички, срциња, цвеќиња џунџулиња, меченца и уш еден куп срања после ними.
Филинг ловед бај Стојчета од Бичимци ин Техеран, дринкинг вајн @Попова Кула бај да фајар плејс #Романтик чил аут #Лов ис ин ди еир #Стојче#Златичко #душамојанепреболена #Меченце мое
 
Последно уредено:
Член од
9 октомври 2014
Мислења
39
Поени од реакции
80
Како изгледа?
Тој има свој круг на пријатели, таа си има свој круг, каде што можат да се потпрат у било кое време. Може некад да се смешаат, може некад да е истиот круг ама шо знам. Муабетот ми е дека и едниот и другиот треба да си имаат свој живот, да не се заедно 24/7, и кога ќе се заедно да имаат што да си раскажат еден на друг, да имаат муабет.
Љубомора сведена на минимум. Тоа секако зависи од карактер на човек и од меѓусебна доверба. Кога си веруваат меѓу себе нема да се расправаат за ситници као зошто си заглавила во диско до 4ипол, или зошто не ми титна бре ти после трета пијачка?!?!?!.
Многу разбирање меѓу себе, карактерни сличности и сличности во размислувањето, како и разлики кои што нема да ги оддалечуваат туку ќе ги прават покомпатибилни.
Постојат нормални врски во ова глуп дигитално време. Само трпение, толеранција до негде и разговорот да е увек пред караница во која се отеруваш у три лепе.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Некогаш е добро и у пичку матер да се отераш, после тоа сексот е одличен. :)
оу you have no idea...
Ќе ја испецкаш, ќе те фати у тесно, ќе се испокарате за ситно, сфаќате дека е ситно, залапуење и креветац. И сутра малку нежности.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
Како изгледа?
Тој има свој круг на пријатели, таа си има свој круг, каде што можат да се потпрат у било кое време. Може некад да се смешаат, може некад да е истиот круг ама шо знам. Муабетот ми е дека и едниот и другиот треба да си имаат свој живот, да не се заедно 24/7, и кога ќе се заедно да имаат што да си раскажат еден на друг, да имаат муабет.
Љубомора сведена на минимум. Тоа секако зависи од карактер на човек и од меѓусебна доверба. Кога си веруваат меѓу себе нема да се расправаат за ситници као зошто си заглавила во диско до 4ипол, или зошто не ми титна бре ти после трета пијачка?!?!?!.
Многу разбирање меѓу себе, карактерни сличности и сличности во размислувањето, како и разлики кои што нема да ги оддалечуваат туку ќе ги прават покомпатибилни.
Постојат нормални врски во ова глуп дигитално време. Само трпение, толеранција до негде и разговорот да е увек пред караница во која се отеруваш у три лепе.
Точно од збор до збор.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Почитта, довербата и толеранцијата - these were the ingredients chosen to create the perfect relationship! Барем според мене од досегашно искуство, без овие 3 ''состојки'', пиши Х уште од старт. Плус многу убаво напиша еден член погоре - Сличност во карактерните црти и размислувањата/ставовите околу Светот. Многу јака работа е да најдеш (барем делумна) рефлекција на самиот себе во друга особа. Црнка во окото ти станува, effective immediately :love:!Останатото се ствари на кои што може да се работи и со доволна посветеност, поддршка и трпение, ќе си се наместат со тек на време.

ПС - На 9гeг налетав на една поширока листа во врска со ова. ;)
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Тоа секако зависи од карактер на човек и од меѓусебна доверба. Кога си веруваат меѓу себе нема да се расправаат за ситници као зошто си заглавила во диско до 4ипол, или зошто не ми титна бре ти после трета пијачка?!?!?!.
Во диско до 4 и пол, сама??? Кој дечко тоа ке ти дозволи нормална ли си... ова не е доверба ова е провокација бе, ако некој и ке ти дозволи вакво понашање или не те сака или папучар тежок
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Во диско до 4 и пол, сама??? Кој дечко тоа ке ти дозволи нормална ли си... ова не е доверба ова е провокација бе, ако некој и ке ти дозволи вакво понашање или не те сака или папучар тежок
Така е! Или не го сака или е папучар. Него, ти не провоцираш? Секогаш се прибираш пред 4 и пол? :cautious:
Не, не, ти мора да си од оние кои љубовта ја перципираат како “стока“. Битното зборче “дозволи“ зборува за имотно-правните односи помеѓу стопанот и стоката. :pos:
Не заборавај и секоја вечер пред легнување да и врзеш еден шамар ко секој добар стопан.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Така е! Или не го сака или е папучар. Него, ти не провоцираш? Секогаш се прибираш пред 4 и пол? :cautious:
Не, не, ти мора да си од оние кои љубовта ја перципираат како “стока“. Битното зборче “дозволи“ зборува за имотно-правните односи помеѓу стопанот и стоката. :pos:
Не заборавај и секоја вечер пред легнување да и врзеш еден шамар ко секој добар стопан.
Види вака јас сум веке женет чоек :), лошо добро го терам бракот веке 5 години и да секогаш сум дома на сабајле оти децата стануваат рано :).
Сум имал различни врски и веруј ми ова - "јас правам шо сакам ти правиш што сакаш" не е за "озбилна врска" колку и глупо да не звучи тој поим :).
Сака да излезе со другарки во кафич - бирум, сака да прошета на водно со другари - повелеете, ама во диско, до 4 сабајле? е тоа не неможе. Мислам ни еден нормален маж нема тоа да дозволи на својата женска.

А за дозволи - да баш така, во тангото на љубовта мора некој да води,е сеа подобро ти да си тој мазафакер шо го води тангото, ако е обратно - сори друже да папучар си. Можеш да измислуваш колку сакаш метафори за тоа стопан/стока, овчар\овца, газда/роб и така натаму ама, девојката мора да знае кој е главен и тие го чувствуваат тоа многу добро веруј ми. И не сакаат да бидат главни сакат да бидат посакувани и да ја чувтвуваат таа сила во тебе.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Види вака јас сум веке женет чоек :), лошо добро го терам бракот веке 5 години и да секогаш сум дома на сабајле оти децата стануваат рано :).
Сум имал различни врски и веруј ми ова - "јас правам шо сакам ти правиш што сакаш" не е за "озбилна врска" колку и глупо да не звучи тој поим :).
Сака да излезе со другарки во кафич - бирум, сака да прошета на водно со другари - повелеете, ама во диско, до 4 сабајле? е тоа не неможе. Мислам ни еден нормален маж нема тоа да дозволи на својата женска.

А за дозволи - да баш така, во тангото на љубовта мора некој да води,е сеа подобро ти да си тој мазафакер шо го води тангото, ако е обратно - сори друже да папучар си. Можеш да измислуваш колку сакаш метафори за тоа стопан/стока, овчар\овца, газда/роб и така натаму ама, девојката мора да знае кој е главен и тие го чувствуваат тоа многу добро веруј ми. И не сакаат да бидат главни сакат да бидат посакувани и да ја чувтвуваат таа сила во тебе.
Абе убаво помислив прееска, аа си викам да не сум грешка.
Ама не сум бил, јас мислев дека таквите ко тебе се веќе раса пред изумирање. Но ти во полна пареа фураш фазон од неолитско време. Хмммм, да не си го утнал времето на егзистирање?
Вакви мерки превземаат само несигурни лица, слабаци и без самодоверба. Ако мојата самодоверба ме прави папучар, нека ти биде, али тешко дека некој овде ќе се согласи со тебе. Во истава категорија како тебе се наоѓа само уште една група на слабаци, а тоа се религиозните!!!
Среќа е во тоа што првите се пред изумирање, додека другиве нешто се повампириле, ама и на нив ќе им дојде крајот.
П.С. Бесплатен совет, .... да идеш да ти препишат некаква терапија, нема да биде лошо
Абе будала работа, како смејт така зеј таму привлези и К-1 да и дојт тро ум.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Ако мојата самодоверба ме прави папучар, нека ти биде
П.С. Бесплатен совет, .... да идеш да ти препишат некаква терапија, нема да биде лошо
Кога ке стигнеш со својата "самодоверба" до шамари од женскати ке ме сетиш :), a со вакви либерални ставови сигурно ке стигнеш еден ден, оти ке ти се качи на глава
PS Како сум живеал 30 години без твоите "папучарски" совети незнам :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom