Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
31 јули 2014
Мислења
61
Поени од реакции
27
Кажете ми откако ќе уплатам вирманот од казната, во овој случај за возење пијан, каде се носеше и што се правеше после? Каде се предава вирманот!? Треба нешто со мене да носам??? Фала
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
Zavisi od sluzbenikot, moze i nisto ako e pri kraj od smenata, a moze i svadba da izleze so astronomska cena.
а еве едно примерче околу застанување на автопат, одамна беше, мислам се враќавме од Охрид, сопругата возеше, неколку полицајци поред патот запираа возила, еден ни мавна да застанеме, ама не можеше до групата туку 10м подоле... побара документи, потоа си кажа тој возевте 70км/х а дозволено е 60... сопругата му рече возев 90 а дозволено е 100 ( а имаше баш тука и знак 100).. тогаш тој рече ќе плаќате казна или преку суд ? сопругата му кажа САМО преку суд... а во исто време фрчат други коли по автопатот, па сигурна најмалку по 130, мува не ги лазе.. на крај виде пари нема и си отиде...
но има и полоши работи, синот го запра кај едно село гостиварско, наводно возел пребргу а во колона беше... му го запиша бројот на полицаецот, но со тоа уште полошо напраи, влечкање по судови...предметот го компплицираа и едно 5-6 пати го викаа во судот ( оној суд сега што поапсија 14-души) иако имаше платено казна во рок, па се ќе му се извинат, ѓоа системска грешка, па пак по неколку месеци го викаа... но затоа на свои луге казните им ги застарувале...[DOUBLEPOST=1414015666][/DOUBLEPOST]
Сега и бодовите се забележуваат електронски, така да нема потреба да ја носиш или пак да идеш во станица после да ти ги запишат, се се евидентира електронски така да тоа во книшка е за твоја евиденција. така барем ми кажа кога ме казнија, и место да платам избрав казнени поени (Освен ако не ме излажа џандарот)
Ова ќе биде мислам со најновите возачки, што ќе се вадат кога ќе истекнат овие... а добро е, сега ако шеташ низ државата ( изигруваш Запознај ја Македонија) има 80% шанси локален џандар да те казни бидејќи си со туѓи таблици а за казнени поени да запишуваш од таму незнам како е... овака по електронски пат лесно е
 
Последно уредено:
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
Колку што знам не е задолжително да ја имаш, но добро е да ја имаш ако дојде до казна која може да помине со поени

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
и знааш ли да израчунаш математика за таа мочана книшка ако те фатат за брзо возење у населено место а најмала казна ти е 45 евра или 25 казнени бодови и ти пари не ај пишите ми казнени поени ок фала пријатно туп после 25 дена или 2 месеца пак те фака џандарот возиш брзо на автопат или населено место ајде 45 евра или 25 казнени поени и ти пак си бараш казнени поени еве сеа се 50 и ајде до крајот на годината ти пак ке ги сретнеш џандариве ко верни пријатели и еве ти ја стоткатаа ајде одземање на возачката на три годишна забрана и плус коа ке поминат тие 3 год мора поново да полагаш ете која е твојата логика поука од тоа бате радо ке платам мочани 45 евра неголи поена а и со тоа ем знаеш џандариве веке секој втор ден се на патиштава и фрчаат казни у гастрономски цени ех оваа моја чудесна земја
 
Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Возте по прописи и нема да ве казнуваат.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
Возте по прописи и нема да ве казнуваат.
да, ама ако некој знае што се прописи, башка има и глупави прописи..
- пред некој ден читам во весник треба да имаш сајла во кола а мене ми кажаа уште одамна дека ако влечеш возило казна е 300 евра, треба да се вика шлеп служба..
- друга голем идиотизам е со полукружното вртење.. некој дури тврдат дека полукружното вртење на раскрсница е забрането во цела Македонија, не е потребен знак за забрана ??... а од друга страна во Аеродром има ПРЕД семафорите полукружни ленти за полукружно вртење, нормално ќе вртиш ког возат колите од булевар Србија за да не те акне некој будала што поминува ниѕ раскрсница на црвено..И на булевар Србија ги укинаа испрекинатите ленти кај бензинските и ставија средна жардињера по цела должина, ама пред семафорот за Лисиче има снижен тротоар, Разделна лента било тоа ??.. е сега нормално треба да пазиш да вртиш кога одат возила попречно и те штитат .. но како и да е, ако треба да влезеш во населба Лисиче, само за да се вратиш назад во Аеродром, ( а и таму во Лисиче нема кружен тек, треба да вртиш лево по разни улички), плукниму се и на возење и на кола и на рационалност и екологија...А не случајно се форсират кружни текови во окружението, па и во Албанија ги има повеќе одколку кај нас... само кружните текови се посеба песна ѕа нашите возачи :D
..посебна ујдурма е законот со кој ако ти е жолто може да поминеш, сега во пракса барем по 2-3 коли на секое ЦРВЕНО поминуваат, мува не ги лазе :mad:
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Прашање после колку време застарува казна за саобраќаен прекршок.
Може ли некој тука да ми одговори(незнам друга тема,за слично прашање)
Денес добив покана да платам ГЛОБА од 45Е, за тоа што ми е подигнато возило со пајак од тротоар.
Тоа беше во март2011 година. Тогаш во депото немаше записник од полиција, и ми го дадоа возилото откога платив,ама и они се чудеа што нема казна од МВР и не ми понудија затоа-ниту побараа книшка за упис на казненеи поени.
---------
Прашањето е : Дали е ова дело застарено има над три години од прекршокот.
@ Смрт на зони и пајак возила...
@@Смрт за зони и пајак воз.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Прашање после колку време застарува казна за саобраќаен прекршок.
Може ли некој тука да ми одговори(незнам друга тема,за слично прашање)
Денес добив покана да платам ГЛОБА од 45Е, за тоа што ми е подигнато возило со пајак од тротоар.
Тоа беше во март2011 година. Тогаш во депото немаше записник од полиција, и ми го дадоа возилото откога платив,ама и они се чудеа што нема казна од МВР и не ми понудија затоа-ниту побараа книшка за упис на казненеи поени.
---------
Прашањето е : Дали е ова дело застарено има над три години од прекршокот.
@ Смрт на зони и пајак возила...
@@Смрт за зони и пајак воз.
Колку што знам не застаруваат, знам случаи каде и после 7 години им стигна покана за плаќање на казна

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Џабе бре казни.
Што оти се големи казните кога секој ден на вестите кажуваат по 2-3 сообраќајки а во некои има и загинати.

Треба почесто да се прави вонреден технички на сите возила не само на камиони,автобуси и таксисти а богами на одреден временски период треба да се наптрави проверка на знаењерто и вештините за управување.

Исто така во мвр има база на увезени возила со последниот увоз па не е лошо истите повторно да се проверат.
Е тогаш има да излезат еден куп неправилности.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Џабе бре казни.
Што оти се големи казните кога секој ден на вестите кажуваат по 2-3 сообраќајки а во некои има и загинати.

Треба почесто да се прави вонреден технички на сите возила не само на камиони,автобуси и таксисти а богами на одреден временски период треба да се наптрави проверка на знаењерто и вештините за управување.

Исто така во мвр има база на увезени возила со последниот увоз па не е лошо истите повторно да се проверат.
Е тогаш има да излезат еден куп неправилности.
Ако се носат на технички преглед автобусите,како што си пишал,треба цела флота на автобуси на Струмица Експрес,Берово-Транс,и Бисер пром да ги нема на патиштата..Едино Руле може да остане..
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Шо е работата со знаците за ограничувања на брзината 40,60 и работа на пат на новиот пат Струмица - Радовиш. Знаците не се тргнати уште од тогаш кога се работеше на патот,а сега полицијата казнува таму заради тие знаци. Кој вози таму 40 и 60? Да им ебам лишинаарто.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Шо е работата со знаците за ограничувања на брзината 40,60 и работа на пат на новиот пат Струмица - Радовиш. Знаците не се тргнати уште од тогаш кога се работеше на патот,а сега полицијата казнува таму заради тие знаци. Кој вози таму 40 и 60? Да им ебам лишинаарто.
Во тој случај рано наутро на враќање од излегување застанување до знакот божем по мала нужда и отстранување од патот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom