Daydreaming

Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
Е...сега, ти си веќе луд. Толку на цицки избиваш? А дига ле ти се барем? Не е можно да одиш со дигнат к.р по улица...За тебе е това парче ;)
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
Фала на видеото...точно тоа е силата на дејдримингот. Нема голем човек кој не сонувал со отворени очи...Архимед го открил својот познат закон во бањата...Пол Макартни ги создавал најубавите песни кога ќе стане од кревет...Њутон како што знаеме, сакал да се одмара под јаболки...а точно под нив ги добивал и најдобрите идеи...
 
П

Пепси_

Гостин
колку треба да си рестартиран да одиш низ скопскиот плоштад и да дејдримуваш без да ти засметат спомениците ?
 
Член од
25 јули 2013
Мислења
118
Поени од реакции
97
Практикувам дејдриминг ...на пример, излегувам од дома, и околината си ја замислувам како што сакам...и се наоѓам во нова димензија, во нов простор во кој се осеќам подобро...не е начин да се побегне од реалноста, а начин да си ја моделираш сам својата...
Дали некој го практикува?
Daydreaming

https://psychologies.co.uk/self/what-your-daydreams-reveal-about-you.html
http://news.nationalgeographic.com/news/2013/07/130716-daydreaming-science-health-brain/
http://www.psychologytoday.com/blog/the-power-daydreaming
мене ми се дешава тоа само не секогаш јас кога сакам туку ми се појавува мојот организам кога сака
и секогаш кога ќе изгледам некој филм од жанровите на Том Крус или после некоја добра игрица
тоа им се дешава на луѓе со Open Mind, луѓето што можат да го видат светот од друга перспектива
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
мене ми се дешава тоа само не секогаш јас кога сакам туку ми се појавува мојот организам кога сака
и секогаш кога ќе изгледам некој филм од жанровите на Том Крус или после некоја добра игрица
тоа им се дешава на луѓе со Open Mind, луѓето што можат да го видат светот од друга перспектива
Мене пак ми случува тоа плус morningdreaming кога гледам филм од жанровите на Шерон Стоун, мислам дека и членот @Io Sono Interista го има истиот "проблем" кога гледа филм од жанровите на Ен Хатавеј.
Но мислам дека како што спомена погоре ние сме луѓе со "Отворен Ум" и не се сите надарени да го прават тоа.
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
Една мнооогу голема жена, со многу артистичен поглед на светот, еднаш рекла...
"Everything great that ever happened in this world happened first in somebody’s imagination."
Astrid Lindgren

 
Последно уредено:

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.074
Поени од реакции
19.878
Една мнооогу голема жена, со многу артистичен поглед на светот, еднаш рекла...
"Everything great that ever happened in this world happened first in somebody’s imagination."
Astrid Lindgren

Што и' е ствaрно филмов на бабава со јазиков изваден надвор? Свагерка е? Па уште и пирс на уво има. Се плашам да помислам да не има и на друго место пирс... :confused:
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
Ние не сме научени на таков тип на писатели за деца.... Астрид е weirdo, but weird people are the best! ...јас уште верувам во Карлсон кој живее на покривот...а Пипи, со неа растеле генерациии и генерациии деца во цел свет.

На својот 73 ти роденден била во Лондон со пријателка...дошол некој новинар да земе интервју, и ја прашал...
-Г-ѓо Линдгрен, како се осеќате како 73 годишна дама?
Таа само го погледнала луто и се упатила кон најблиското дрво, на кое се качила. Сакала многу да се качува на дрва...таква општествена фигура на нашите ширини нема.

A woman with attitude!
Има цели паркови посветени во нејзино име, музеи, галерии во Шведска...
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
Maladaptive daydreaming is a form of dissociation, extreme fantasizing.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom