Бодибилдинг суплементи

Член од
5 декември 2010
Мислења
700
Поени од реакции
157
Некој да ми препорача амино киселини да ги купам
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
jas go piev Monster gainer , ima 2200 kalorii vo dneven vnez , znaci ke ti treba uste najmalku 2000 kalorii od hrana i sigurno ima rast , prodavnicata e Perfect body center pozadi univerzalna , uvoznici se na 7 brendovi a ovo j monster gainer 7 kg e 3.100 denari , super cena !! :D[DOUBLEPOST=1406024930][/DOUBLEPOST]
citam od ostanatite za kreatinot 3-5 gr pred i posle , ok e , no moe mislenje i ona sto citav po USA forumi i za toa kaj nas nareceno kreatinsko polneje , moe skromno mislenje e e 7- 8 gr pred i odma posle trening , nema polneje 4 pati na den i taka natamo , vo USA se x 30-40 gr dnevno , taka da za nas amateri 7-8 gr pred i posle e dovolno za znacitelni rezultati !!;)[DOUBLEPOST=1406027265][/DOUBLEPOST]
:pos: drugar , gejner kako sto kazuvas e english zbor (gain) vo prevod da pokacis nesto , znaci i gejner e PROTEIN samo kako sto kazaa nekoi e pomalku protein a poveke carbon odnosno slozeni jagleni hidratii poveke kalorii , i so povisokiot % protein ke kacuvas muskulna masaa no posporo i pokvalitetno , zatoa sto ima pomalku carbon odnosno kalorii. Po bio hemija na organizam na 1 kg gejner treba da kacuvas 0.9 mass so sekako mnogu kvalitetna hrana a za da ne se ugois , toa zavisi od tebe , kakva hrana , kolku odmaras , nacin na TRENING , i nacin na sekojdnevie , na primer jas go piev CRITICAL MASS , 3 pati x 100 gr na den , vo 100 grimas 12 gr creatin mono , prosti sekeri mnogu malku , i samo 2.3 fatt vo 100 gr , 4.5 kg samo 2.500 denari ;) eve mozes da http://www.pbc.mk/proizvodi/gejneri/critical-mass-detailpoglednes http://www.pbc.mk/proizvodi/gejneri/critical-mass-detail :)
Интересен заклучок дека полнење не е потребно, а за аматери постојан внес на 15 гр креатин во денот е ОК за значителни резултати?! И сега некое дете да го прочита и примени твојот совет, ќе ни забранат и креатин да увезуваме.
Гејнерот не е протеин, него е додаток во исхрана со соодветен состав. И која био хемија ја читаше каде кажуваат дека ти со пиење на 1 кг додаток во исхраната, т.н. гејнер, треба да зголемиш телесна тежина за 0,9 кг.?!
 
П

Пепси_

Гостин
У план сум да земам креатин имам неколку прашања.
1. Шо да очекувам од користење креатин
2. Дали е точно дека ќе го измоч*& после некое време и "џабе си пиел" ?
3.кој креатин (и цена) ?
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
У план сум да земам креатин имам неколку прашања.
1. Шо да очекувам од користење креатин
2. Дали е точно дека ќе го измоч*& после некое време и "џабе си пиел" ?
3.кој креатин (и цена) ?
Пред јас или било кој да ти одговори на прашањава, кажи ми те молам зашто сакаш да земеш креатин?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: M-1
П

Пепси_

Гостин
Пред јас или било кој да ти одговори на прашањава, кажи ми те молам зашто сакаш да земеш креатин?
Види тоа и ми е првото прашање што всушност да очекувам од тој суплемент. Како шо знаеш користев протеин за 1 пат додека вежбам и сватив дека е одличен додаток и без тоа можам само да се "акам" оти исхраната не можам да си дозволам да ја средам до одлично ниво за да го постигнам тој резултат.

Колку шо сум читал и слушнал се добива напумпаност и изразеност на мускулите?

не сум користел и затоа прашав :)
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Види тоа и ми е првото прашање што всушност да очекувам од тој суплемент. Како шо знаеш користев протеин за 1 пат додека вежбам и сватив дека е одличен додаток и без тоа можам само да се "акам" оти исхраната не можам да си дозволам да ја средам до одлично ниво за да го постигнам тој резултат.

Колку шо сум читал и слушнал се добива напумпаност и изразеност на мускулите?

не сум користел и затоа прашав :)
Дај те молам кажи ми како е поефтино со суплементи да ја "средиш" исхраната отколку со сама храна?[DOUBLEPOST=1406663610][/DOUBLEPOST]
Po bio hemija na organizam na 1 kg gejner treba da kacuvas 0.9 mass so sekako mnogu kvalitetna hrana a za da ne se ugois ,
Нема грешка. 0,5кг е вистинската бројка ако исхраната теоретски ја ставиме на одржување.
 
П

Пепси_

Гостин
Дај те молам кажи ми како е поефтино со суплементи да ја "средиш" исхраната отколку со сама храна?[DOUBLEPOST=1406663610][/DOUBLEPOST]
Нема грешка. 0,5кг е вистинската бројка ако исхраната теоретски ја ставиме на одржување.
kaj procita deka ja srediv ishranata so suplementot ? ishranata ne mi e sredena zatoa so se takvi uslovite so proteinot uspeav da mrdnam od mrtva tocka

neam nikakvi bilderski celi ne se ni brzam nikade vezbanjeto mi pretstavuva izduven del a voedno i zdravo i ubavo se osekjam. e sea normalno e koga vezbas da sakas barem malce da se poznava. bez suplementot bev zaglaven.


dr nesto so ve interesira pred da odgovorite strucno :D
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Добра исхрана и тренингот секогаш победуваат еден суплемент.
И наместо да логираш што јадеш за да видиш дали ти фали протеин и да си го набавиш, земаш сурутка и велиш дека е чудо.
Па нормално дека ќе подобри кога не си внел доволно протеин.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Види тоа и ми е првото прашање што всушност да очекувам од тој суплемент. Како шо знаеш користев протеин за 1 пат додека вежбам и сватив дека е одличен додаток и без тоа можам само да се "акам" оти исхраната не можам да си дозволам да ја средам до одлично ниво за да го постигнам тој резултат.

Колку шо сум читал и слушнал се добива напумпаност и изразеност на мускулите?

не сум користел и затоа прашав :)
Има причина зашто ти го поставив прашањето. За да одбереш додаток во исхрана, треба да знаеш што ти недостасува. Во случајов, според прашувањето "што да очекувам" и одговорот кој го добив, незнаеш дали тој производ недостасува кај тебе, за да го дополниш тоа.[DOUBLEPOST=1406733586][/DOUBLEPOST]
Нема грешка. 0,5кг е вистинската бројка ако исхраната теоретски ја ставиме на одржување.
Ова е се со претпоставка. Многумина појма немаат што внесуваат и колку се трошат. Плус, сите се водат на препораката на производителот, па една доза во ден им е и 2.000 калории?! Што е глупост, ама така пишува на пакувањето.
 
П

Пепси_

Гостин
Не реков дека утре ќе одам да го купам за тоа прашав шо се придобивките од тој суплемент па ќе размислам дали да го користам.

ама бетер од жените испаднате искомплицирате :icon_lol:
 

001

Член од
30 јули 2014
Мислења
52
Поени од реакции
2
Кој од следниве суплементи би помогнал најмногу при постигнување на квалитетна мускулна маса:
1.Gold standard 100% whey
2.Big zone big pro
3.Dymatize Nutrition Elite whey protein
4.Elite fusion7 ili iso100
и дали би се исплател за цената ако имате подобри совети посочите :)
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.965
Кој од следниве суплементи би помогнал најмногу при постигнување на квалитетна мускулна маса:
1.Gold standard 100% whey
2.Big zone big pro
3.Dymatize Nutrition Elite whey protein
4.Elite fusion7 ili iso100
и дали би се исплател за цената ако имате подобри совети посочите :)
Најисплатлив за тоа што го нуди, под број 3.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Кој од следниве суплементи би помогнал најмногу при постигнување на квалитетна мускулна маса:
1.Gold standard 100% whey
2.Big zone big pro
3.Dymatize Nutrition Elite whey protein
4.Elite fusion7 ili iso100
и дали би се исплател за цената ако имате подобри совети посочите :)
Незнам зашто, ама секојпат зголемен внес на протеини го врзувате за зголемување на квалитетна мускулна маса. А, притоа заборавате дека е многу важен вкупниот калоријски внес, во кој се вклучени покрај протеините и јаглените хидрати и мастите. Пробајте да користите додаток кој во себе има сооднос на ЈХ/Белковини, 1:1, со соодветен износ на здрави масти во него, па ке видите колку е полесно да се зголеми квалитетно мускулната маса. Сето ова е хипотетички од причина што на сето тоа главен фактор е целиот начин на исхрана, интензитетот на тренингот и времето за опоравување, одмор.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Незнам зашто, ама секојпат зголемен внес на протеини го врзувате за зголемување на квалитетна мускулна маса. А, притоа заборавате дека е многу важен вкупниот калоријски внес, во кој се вклучени покрај протеините и јаглените хидрати и мастите. Пробајте да користите додаток кој во себе има сооднос на ЈХ/Белковини, 1:1, со соодветен износ на здрави масти во него, па ке видите колку е полесно да се зголеми квалитетно мускулната маса. Сето ова е хипотетички од причина што на сето тоа главен фактор е целиот начин на исхрана, интензитетот на тренингот и времето за опоравување, одмор.
И кој е тој суплимент?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom