Прашања за Исламот III

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
znaci ne si prisvojal dete , vo red, sega ispaga spored tebe isus ne e sin na bog tuku bog, ako prasam nekoj drug hristijanin so sigurnost ke rece deka isus e sin bozji.
pa bi te prasal ti kako golem poznavac na svetoto pismo koj e isus sin na bog ili on e bog?
spored vasata religija sekoj onoj koj vrsi grev e od gavolot i e negovo cedo a sekoj koj ne vrsi grev e od boga a vsusnost nikoj ne e bozjo cedo,.;)
Море генијалец! Интелегенцијата друг пат не ја оставај по дома. Нели ти пишав дека постојат разни концепти за Бог, и дека тој што ти и останатите муслимани го имате нема врска со христијанскиот? Значи Бог во христијанството е една суштина која има три лика - манифестации! Дали ти ќе веруваш во тоа е една работа, но да неможеш да ја сватиш е сосема друга.
За да ти доловам колку глупо изгледа ова ваше тегавење кое со години како папагали го повторувате, по незнам кој пат ќе го повторам примерот со мразот, водата и пареата. Дали ако еден хемичар ти каже дека Н2О е течност е во контрадикција со друг хемичар што ќе ти каже дека Н2О е гас или цврста материја?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.964
Разбира, али нема никад да каже дека разбира.
 
Член од
9 април 2013
Мислења
319
Поени од реакции
224
Не знам, право да ти кажам, ние кафирите врска немаме со ИСИЛ. Напротив, добро е познато што прават тие на таквите како нас.
Затоа вас ве прашав.
i ja nemam nikakva vrska i neznam koi se i sto pravat i kakvi zlodela vrsat , demek vo imeto na islamot , so godini se ziveelo so site meguetnici narodi koi bea vo islamski halifat a sega oni sakat vo mig se da razrusat , pa sega koristija glavata i razmisli zosto ovie raboti ne se unistuvalo od porano i zosto site drugi religiozni narodi ne se progonuvale vo tie islamski drzavai od pamtiveka , koga bese islamski halifat, do den denes ziveelo i drugo naselenie nikoj ne gi progonuval a sea oni vsunost voveduvaat islamski halifat i se unistuvaat , pa sega gledaja razlikata, dali vsusnost se oni muslimani koi se prestavuvaat.ako me prasuvavs mene jas velam ne. nieden musliman ne sme da gi progonuva niedno drugo etnicko ili drugo versko naselenie od svoeto ogniste kako sto i samiot musliman ne saka da bide progonuvan od svoeto ogniste , vo slucajot so palestincite. se razbirame.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.964
i ja nemam nikakva vrska i neznam koi se i sto pravat i kakvi zlodela vrsat , demek vo imeto na islamot , so godini se ziveelo so site meguetnici narodi koi bea vo islamski halifat a sega oni sakat vo mig se da razrusat , pa sega koristija glavata i razmisli zosto ovie raboti ne se unistuvalo od porano i zosto site drugi religiozni narodi ne se progonuvale vo tie islamski drzavai od pamtiveka , koga bese vovedeno islamski halifat, do den denes ziveelo i drugo naselenie nikoj ne gi progonuval a sea oni vsunost voveduvaat islamski halifat i se unistuvaat , pa sega gledaja razlikata, dali vsusnost se oni muslimani koi se prestavuvaat.ako me prasuvavs mene jas velam ne. nieden musliman ne sme da gi progonuva niedno drugo etnicko ili drugo versko naselenie od svoeto ogniste kako sto i samiot musliman ne saka da bide progonuvan od svoeto ogniste , vo slucajot so palestincite. se razbirame.
Можеби навистина вие немате врска со овие, а сепак одите таму да се борите за нив. Интересна комбинација. Некој би рекол апсурдна. Исто како што е апсурдно луѓето кои протестираа за ослобудување на убијците на деца од Велигден 2012, сега да протестираат за убиството на децата од Газа. A пак истите тие луѓе, никаде ги нема на пример, да ја осудат масовната педофилија во Газа, спонзорирана од врвот на Хамас, отворено и јавно.

Но, во ред, навикнати сме на апсурди.
 

Semiramida

A prayer for the wild at heart kept in cages
Член од
27 јули 2013
Мислења
97
Поени од реакции
120
Mене ме интересира дали навистина ова го кажал пророкот Мухамед:
1.Се дури бие и една камбана целта не е постигната
2.Бог да ги казни евреите и христијаните-на смртна постела последните зборови
Значи сакам одговор со точно/неточно, не образложување ама тоа е симболично,такви биле условите итн.
И уште нешто што незнам како да го сфатам па некој малку подетално да објасни што и како а тоа е :
На судниот ден проклет ке биде оној кој ке вели дека е крал над кралевите-ова мислам дека беше ајет од Куранот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.964
Mене ме интересира дали навистина ова го кажал пророкот Мухамед:
1.Се дури бие и една камбана целта не е постигната
2.Бог да ги казни евреите и христијаните-на смртна постела последните зборови
Значи сакам одговор со точно/неточно, не образложување ама тоа е симболично,такви биле условите итн.
И уште нешто што незнам како да го сфатам па некој малку подетално да објасни што и како а тоа е :
На судниот ден проклет ке биде оној кој ке вели дека е крал над кралевите-ова мислам дека беше ајет од Куранот.
А ти што мислиш, зашто Муслиманите ги требат Христијаните денес, на сите меридијани?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.751
Поени од реакции
7.929
.a ako zboruvame od islamski apsekt isus ne e ubien nitu e raspnat. (kuran 4 157)
и заради изјавата нивна: „Да, ние, навистина, го убивме Христа,“ Иса, синот на Мерјем, Аллаховиот пејгамбер. Не го убија и не го распнаа! Туку тоа им се причини. А оние кои, навистина, не се согласија во тоа, во сомневање се: ништо не знаеја за него, само се сомневаа... Не го убија сигурно,
[DOUBLEPOST=1406405135][/DOUBLEPOST]4.СУРА

ЕН-НИСА (Жени)


157. и заради изјавата нивна: “Да, ние, навистина, го убивме Христа,” Иса, синот на Мерјем, Аллаховиот пејгамбер. Не го убија и не го распнаа! Туку тоа им се причини. А оние кои, навистина, не се согласија во тоа, во сомненевање се: ништо не знаеја за него, само се сомневаа... Не го убија сигурно,

И што мислиш откаде дошол овој ајет?

Дали си слушнал за гностичката ерес?
Дали си слушнал за гностичкото учење докетизам? Докетизам е филозофско учење за привидноста на материјата. Во христијанството се однесува на верувањето дека Христовото тело е само привид и дека Тој во суштина е само духовно битие, т.е. битие на светлоста.

Докетистите сметале дека Исус Христос не бил човечко битие од крв и месо, туку само се причинувало како да е човечко битие. Исус христос напросто дошол на земјата во привид на човечко тело.
Басилид бил ранохристијански гностички учител од Сирија, кој живеел во почетокот на вториот век од н.е.
Тој тврдел дека Исус не бил распнат, туку го распнале Шимон Циренецот којшто по грешка го замениле со Исус.

Во гностичките списи од Наг Хамади во "Втората расправа на великиот Сет" oд третиот век, пишува:

Исус наводно зборува:
" ...тоа некој друг бил кој ги испил жолчката и оцетот; тoa не бев јас. Ме удрија со стап; тоа беше друг, Симон, којшто го носеше крстот на плешките. На друг му ставија круна од трње. А јас се радував во височината...поради нивната грешка...јас се смеев на нивното незнаење"

Во гностичкиот спис "Дела Јованови", од вториот век, Joван седејќи во Гетсиманската градина одненадеж го здогледува Исусовото привидение кое наводно ну зборува:

"Joване, за оној народ долу.. јас сум распнат и прободен со копја...и ми дадоа да пијам жолчка и оцет. Но јас тебе ти кажувам и слушај што ти кажувам, јас не поминав низ маките низ кои тие ќе речат дека сум поминал; дури и оние страдања кои ти ги покажав тебе и на останатите во игра сакам да се наречат мистерија".

Но во Првото послание на светиот апостол Јован Богослов пишува:

Глава 4:

2. По ова познавајте Го Божјиот Дух, и духот на лагата: секој дух, што признава дека Исус Христос дошол во плот, од Бога е.
3. А секој дух, што не признава дека во плот дошол Исус Христос, не е од Бога; тоа е духот на антихристот, за кого сте слушале дека иде, па и сега е веќе во светот.

2 ἐν τούτῳ γινώσκετε τὸ πνεῦμα τοῦ Θεοῦ· πᾶν πνεῦμα ὃ ὁμολογεῖ Ἰησοῦν Χριστὸν ἐν σαρκὶ ἐληλυθότα, ἐκ τοῦ Θεοῦ ἔστι·
3 καὶ πᾶν πνεῦμα ὃ μὴ ὁμολογεῖ τὸν Ἰησοῦν Χριστὸν ἐν σαρκὶ ἐληλυθότα, ἐκ τοῦ Θεοῦ οὐκ ἔστι· καὶ τοῦτό ἐστι τὸ τοῦ ἀντιχρίστου ὃ ἀκηκόατε ὅτι ἔρχεται, καὶ νῦν ἐν τῷ κόσμῳ ἐστὶν ἤδη.

2 Hereby know ye the Spirit of God: Every spirit that confesseth that Jesus Christ is come in the flesh is of God:
3 And every spirit that confesseth not that Jesus Christ is come in the flesh is not of God: and this is that spirit of antichrist, whereof ye have heard that it should come; and even now already is it in the world.

Во Второто послание на светиот апостол Јован Богослов пишува

7. бидејќи во светот влегоа мнозина измамници, кои не исповедаат дека Исус Христос дошол во плот; таков човек е измамник, антихрист.

7 ὅτι πολλοὶ πλάνοι εἰσῆλθον εἰς τὸν κόσμον, οἱ μὴ ὁμολογοῦντες Ἰησοῦν Χριστὸν ἐρχόμενον ἐν σαρκί· οὗτός ἐστιν ὁ πλάνος καὶ ὁ ἀντίχριστος.

7 For many deceivers are entered into the world, who confess not that Jesus Christ is come in the flesh. This is a deceiver and an antichrist.
 
Последно уредено:
Член од
9 април 2013
Мислења
319
Поени од реакции
224
[DOUBLEPOST=1406405135][/DOUBLEPOST]4.СУРА
ЕН-НИСА (Жени)

157. и заради изјавата нивна: “Да, ние, навистина, го убивме Христа,” Иса, синот на Мерјем, Аллаховиот пејгамбер. Не го убија и не го распнаа! Туку тоа им се причини. А оние кои, навистина, не се согласија во тоа, во сомненевање се: ништо не знаеја за него, само се сомневаа... Не го убија сигурно,

И што мислиш откаде дошол овој ајет?

Дали си слушнал за гностичката ерес?
kako izvor na hristijanskata teologija gnosticizmot ja donese ideata deka bog e celosno duh , deka toj e sozdatel na se i deka sozdavanjeto se sluci preku otkrivanje , od koi glavnoto e ona na logosot , zborot koje celosno duhoven i bozestven kako bog, vovednite stihovi vo evangelieto na jovan (1. Во почетокот беше Словото, и Словото беше +во Бога, и Бог беше Словото.) govorat za cist gnostocizam, a istoto vazi i za nikejskoto veruvanje.(nie veruvame vo eden gospod isus hrist , edinstveniot roden sin bozji, roden od otecot pred site vreminja svetlo na svetloto,)
ovie zborovi na nikejskoto veruvanje bea samite zborovi koristeni od gnosticite za koi isus bese slovoto ili prviot logos.

pred hidzrata vo medina i vospostavuvanjeto na prvoto islamsko ureduvanje , objavata na Muhamed,a,s , t,e kuranot go definira religiozniot odnos na islamot kon hristijanstvoto. na evreite bog im go isprati Isus, pratenik i apostol roden od marija so bozja zapoved, nemu mu bese dadeno evangelieto uceno za da go olesni poteskotiite na evrejkiot legalizam, i da ja tolkuva etikata na ljubov ,poniznost i milost. onie od negovite sledbenici koi mu ostanaa verni na ova ucenje se blagosloveni, a tie koi go zdruzija nego so boga go izmislija trojstvoto i monastvoto i go falskifikuvaa evangelieto, tie ne se verni kon ucenjeto na isus.zatoa i vo kuran kerim bog gi opisuva sledbenicite na isus oni koi mu ostana verni so slednive bozji zborovi od kuran.
citaj;;Не се исти следбениците на Книгата.(sledbenicite na isa) Меѓу нив има заедница стабилна, кои ги кажуваат ајетите во текот на ноќта, токму, на сеџде паѓајќи;веруваат и во Аллах и во Денот ахиретски, наредуваат добро и одвраќаат од зло; се натпреваруваат во добри дела. Онаквите се меѓу добрите луѓе;

bog vo ovoj kuranski aet gi fali sledbenicite na isus onie koi mu ostanale verni na negovoto ucenje a vo drug kuranski aet bog gi ukoruva onie hristijani koi ne mu ostanale verni na isus i koi voveduva drugi indzili smetajki go isus kako bog ramnopraven na boga.i voedno go proglasija i za negov sin. so sledniov kuranski aet.
citaj;
a nekoi od hristijanite zboruvaat ; mesih e sin na Allah, gi kazuvaat slicnite zborovi na onie koi ne veruvaa pred niv.(gnostickiot izvor)Ги земаат нивните свештеници и нивните калуѓери за господари покрај Аллах, а и на Иса, синот на Мерјем. Им беше наредено да обожаваат само еден Бог. Нема друг бог освен Него! Славен нека е Он, над она што му го здружуваат,О следбеници на Книгата, не претерувајте во верата ваша, и за Аллах само вистина зборувајте! Месих, Иса синот на Мерјем, е пејгамбер Аллахов, Зборот Негов, кој Он го фрли во Мерјем, Дух од Него. Е па, верувајте во Аллах и во пејгамберите Негови, и не зборувајте „тројца“. Престанете, тоа е подобро за вас! Аллах, навистина, е еден Бог. Нека е славен Он! Зарем Он да има дете? Се што е на небесата и на Земјата е - Аллахово! А Аллах, секако, е Доволен Закрилник!

a bog na muslimanite vo kuran kerim im veli;
citaj;
kazete im; „
О Следбеници на Книгата, дојдете кон Зборот кој е и ваш и наш: само еден Аллах да обожаваме, ништо да не Му припишуваме и други божества, освен Него, да не прифаќаме.“ Па, ако ги свртат плеќите, кажете: „Сведочиме дека сме Послушни, навистина!“
И кажете: „Веруваме и во она што ни се објавува и во она што ви се објавува. И нашиот и вашиот Бог е еден Бог; ние сме само Нему Послушни.

od ovie aeti mozeme da zaklucime deka islamot ne go osuduva hristijanstvoto tuku gi ukoruva nekoi negovi poklonici koi skrsna od praviot pat na isus koi go izmislija torjstvoto i monastvoto (potoa nie po niv edni po drugi gi isprakavme verovesnicite nasi dodeka ne go isprativme isa (isus) sinot na merjem komu indzilot (evangleiie) mu go dadodvme a vo srcata na onie koi go sledea vnesovme blagost i somilosta monastvoto samite go sozdadoai se sto im propisavme nie e samo zelba zazadovolstvo Allahovo.no tie za nego ne vodat griza vistinska a na onie koi veruvaa ke im ja dademe nagradadta nivna a mnozizstvoto bea rasipani.)....i onie koi go proglasija za bog i sin na boga ,sekoja sekta vo hristijanstvo gi obvinila drugite sekti za istoto[DOUBLEPOST=1406473445][/DOUBLEPOST]
Mене ме интересира дали навистина ова го кажал пророкот Мухамед:
1.Се дури бие и една камбана целта не е постигната
2.Бог да ги казни евреите и христијаните-на смртна постела последните зборови
Значи сакам одговор со точно/неточно, не образложување ама тоа е симболично,такви биле условите итн.
И уште нешто што незнам како да го сфатам па некој малку подетално да објасни што и како а тоа е :
На судниот ден проклет ке биде оној кој ке вели дека е крал над кралевите-ова мислам дека беше ајет од Куранот.
1. ne
2 ne tuku veli ako nekoj evrein ili hristijanin ako te pozdravi ti otpozdravigo so uste podobar pozdrav i rekol dobro postapuvajte so moite podanici nemuslimani.
BIDETE MILOSTIVI KON LUGETO , PA I ALLAH KE BIDE MILOSTIV KON VAS.(BUHARI)
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.751
Поени од реакции
7.929
...a tie koi go zdruzija nego so boga go izmislija trojstvoto i monastvoto i go falskifikuvaa evangelieto... t

Дали ова дека христијаните го измислиле монаштвото е непромислена изјава, незнаење или лага?

Кој ти кажа дека христијаните го измислиле монаштвото? Испаѓаш смешен со таквото тврдење. Па уште и си самоуверен. Ако не знаеш нешто, подобро прво побарај на Интернет па тогаш напиши. Вака, како да те земам за озбилен соговорник?


За твоја информација, монаштвото во Христијанството го основале Коптите во Египет при крајот на 3-от и почетокот на 4-от век.

А 900 години пред нив, Сидарта Гаутама за време на својот живот ја основал Санга - будистичката монашка заедница.


За еретичките учења и за нивните претстави за Бог ќе ти напишам во следниот пост, зашто навистина има многу за пишување.


kako izvor na hristijanskata teologija gnosticizmot ja donese ideata deka bog e celosno duh , deka toj e sozdatel na se i deka sozdavanjeto se sluci preku otkrivanje , od koi glavnoto e ona na logosot , zborot koje celosno duhoven i bozestven kako bog, vovednite stihovi vo evangelieto na jovan (1. Во почетокот беше Словото, и Словото беше +во Бога, и Бог беше Словото.) govorat za cist gnostocizam, a istoto vazi i za nikejskoto veruvanje.(nie veruvame vo eden gospod isus hrist , edinstveniot roden sin bozji, roden od otecot pred site vreminja svetlo na svetloto,)

ovie zborovi na nikejskoto veruvanje bea samite zborovi koristeni od gnosticite za koi isus bese slovoto ili prviot logos.

Значи, го прифаќате гностичкото учење за Исус Христос? Но знаеш ли кој бил Јехова, т.е. Аллах за гностиците? Знаеш ли кој бил Луцифер за гностиците?



Гностичко учење:


Вистинскиот Бог е несоздадена Светлина - Пнеума, без причина.

Како неманифестиран е од машки род.

Како манифестиран, првата помисла, првата рефлексија на свеста за себе, создавањето, се нарекува во женски род - Еноја.

Oд првите мисли се раѓаат Еони, првите богови, во Плерома (потполност)

Еоните во меѓупросторот се помеѓу највисокиот Вистински Бог и создадениот материјален свет.


Прв и најголем од тие богови е Логос,

Тој е примарен израз на Вистинскиот Бог и дава облик на безобличното, тело на бестелесното, лице на невидливото, реч на неискажливото, мисла на непоимивото.

Значи, Логосот е архетип на сѐ манифестирано, прототип на сите појави.

Тоа Тројство, Вистинскиот неманифестиран Бог, манифестираниот бог Еноја и Логос се нарекуваат Отец, Мајка и Син.

Постои прогресија на паѓање од највисокиот Еон - Логос до последниот Еон кој е во женски род и се нарекува Софија. Таа е најниска во смисла дека е најблиску до материјалниот свет.


Поради близината на материјалниот свет, Софија ја пречекорила неговата граница и се репродуцирала во него, слично како што тоа првично го направил и највисокиот Вистинскиот Бог. Тоа го сторила сама и независно од останатите Еони.

Софија можела да го имитира создавањето затоа што била најблиску на створениот манифестиран свет, материјата, огледалото Божје.

Затоа што себично го имитирала Створителот (Вистинскиот Бог), од неа произлегла несовршена наказа - Демијург ("сoздател" во материјалниот свет), Јалдабаот (копиле и дете на хаосот). Се нарекува и Саклас (будала) и Самаел (слеп). Тоа е старозаветниот Јехова. Гностиците го нарекуваат така (слепа будала), бидејќи според Стариот Завет говорел дека тој е единствен најголем Бог и дека немало други богови освен него, иако над него се цела плејада многу поголеми богови -Еони, а над нив е највисокиот Вистински Бог. Тој така ги мами луѓето за да не ја знаат вистината дека тој не е Вистински Бог.


Зошто и гностичкото гледиште за Јехова, т.е. Алах не сте го ставиле во Кур'aнот, како што сте го ставиле нивното учење за Исус Христос?


Тој Демијург ќе го создаде светот на кој живееме и неговите зли владари - Архонти (демони, паднати ангели, неоргански суштества)

Демијург и Архонтите заедно го создаваат Адам по својот лик.

Сoфија видела дека Демијург направил слична работа како и таа (самостојно создавање) и тоа не ѝ се допаднало. Но се сожалила над Адам, зашто бил создаден да биде роб на Демијург и Архонтите. Посакала да ја исправи таа неправда и измамувајќи го Демијурга, уфрлила дел од својата боженствена суштина во Адам.


Така човекот на Земјата не останал човеколико животно и роб, туку тело со душа која е со боженствен извор и суштина и оттука разумно свесно суштество.

Софија е поделена помеѓу своето тежнеење да биде совршена како Вистинскиот Бог и бунтовниот чин на своеволното создавање. Бидејќи тој чин бил позитивно тежнеење да се имитира Божјото создавање, останатите Еони одлучиле дека мора да ја вратат Софија за да бидат повторно потполни како Плерома. Тоа го направиле три возвишени Еони: Светиот Дух, Исус и Христос...



И ова учење ли го прифаќаат муслиманите за валидно? Од ова учење ли црпеа информации за Исус Христос?
 

Semiramida

A prayer for the wild at heart kept in cages
Член од
27 јули 2013
Мислења
97
Поени од реакции
120
kako izvor na hristijanskata teologija gnosticizmot ja donese ideata deka bog e celosno duh , deka toj e sozdatel na se i deka sozdavanjeto se sluci preku otkrivanje , od koi glavnoto e ona na logosot , zborot koje celosno duhoven i bozestven kako bog, vovednite stihovi vo evangelieto na jovan (1. Во почетокот беше Словото, и Словото беше +во Бога, и Бог беше Словото.) govorat za cist gnostocizam, a istoto vazi i za nikejskoto veruvanje.(nie veruvame vo eden gospod isus hrist , edinstveniot roden sin bozji, roden od otecot pred site vreminja svetlo na svetloto,)
ovie zborovi na nikejskoto veruvanje bea samite zborovi koristeni od gnosticite za koi isus bese slovoto ili prviot logos.

pred hidzrata vo medina i vospostavuvanjeto na prvoto islamsko ureduvanje , objavata na Muhamed,a,s , t,e kuranot go definira religiozniot odnos na islamot kon hristijanstvoto. na evreite bog im go isprati Isus, pratenik i apostol roden od marija so bozja zapoved, nemu mu bese dadeno evangelieto uceno za da go olesni poteskotiite na evrejkiot legalizam, i da ja tolkuva etikata na ljubov ,poniznost i milost. onie od negovite sledbenici koi mu ostanaa verni na ova ucenje se blagosloveni, a tie koi go zdruzija nego so boga go izmislija trojstvoto i monastvoto i go falskifikuvaa evangelieto, tie ne se verni kon ucenjeto na isus.zatoa i vo kuran kerim bog gi opisuva sledbenicite na isus oni koi mu ostana verni so slednive bozji zborovi od kuran.
citaj;;Не се исти следбениците на Книгата.(sledbenicite na isa) Меѓу нив има заедница стабилна, кои ги кажуваат ајетите во текот на ноќта, токму, на сеџде паѓајќи;веруваат и во Аллах и во Денот ахиретски, наредуваат добро и одвраќаат од зло; се натпреваруваат во добри дела. Онаквите се меѓу добрите луѓе;

bog vo ovoj kuranski aet gi fali sledbenicite na isus onie koi mu ostanale verni na negovoto ucenje a vo drug kuranski aet bog gi ukoruva onie hristijani koi ne mu ostanale verni na isus i koi voveduva drugi indzili smetajki go isus kako bog ramnopraven na boga.i voedno go proglasija i za negov sin. so sledniov kuranski aet.
citaj;
a nekoi od hristijanite zboruvaat ; mesih e sin na Allah, gi kazuvaat slicnite zborovi na onie koi ne veruvaa pred niv.(gnostickiot izvor)Ги земаат нивните свештеници и нивните калуѓери за господари покрај Аллах, а и на Иса, синот на Мерјем. Им беше наредено да обожаваат само еден Бог. Нема друг бог освен Него! Славен нека е Он, над она што му го здружуваат,О следбеници на Книгата, не претерувајте во верата ваша, и за Аллах само вистина зборувајте! Месих, Иса синот на Мерјем, е пејгамбер Аллахов, Зборот Негов, кој Он го фрли во Мерјем, Дух од Него. Е па, верувајте во Аллах и во пејгамберите Негови, и не зборувајте „тројца“. Престанете, тоа е подобро за вас! Аллах, навистина, е еден Бог. Нека е славен Он! Зарем Он да има дете? Се што е на небесата и на Земјата е - Аллахово! А Аллах, секако, е Доволен Закрилник!

a bog na muslimanite vo kuran kerim im veli;
citaj;
kazete im; „
О Следбеници на Книгата, дојдете кон Зборот кој е и ваш и наш: само еден Аллах да обожаваме, ништо да не Му припишуваме и други божества, освен Него, да не прифаќаме.“ Па, ако ги свртат плеќите, кажете: „Сведочиме дека сме Послушни, навистина!“
И кажете: „Веруваме и во она што ни се објавува и во она што ви се објавува. И нашиот и вашиот Бог е еден Бог; ние сме само Нему Послушни.

od ovie aeti mozeme da zaklucime deka islamot ne go osuduva hristijanstvoto tuku gi ukoruva nekoi negovi poklonici koi skrsna od praviot pat na isus koi go izmislija torjstvoto i monastvoto (potoa nie po niv edni po drugi gi isprakavme verovesnicite nasi dodeka ne go isprativme isa (isus) sinot na merjem komu indzilot (evangleiie) mu go dadodvme a vo srcata na onie koi go sledea vnesovme blagost i somilosta monastvoto samite go sozdadoai se sto im propisavme nie e samo zelba zazadovolstvo Allahovo.no tie za nego ne vodat griza vistinska a na onie koi veruvaa ke im ja dademe nagradadta nivna a mnozizstvoto bea rasipani.)....i onie koi go proglasija za bog i sin na boga ,sekoja sekta vo hristijanstvo gi obvinila drugite sekti za istoto[DOUBLEPOST=1406473445][/DOUBLEPOST]
1. ne
2 ne tuku veli ako nekoj evrein ili hristijanin ako te pozdravi ti otpozdravigo so uste podobar pozdrav i rekol dobro postapuvajte so moite podanici nemuslimani.
BIDETE MILOSTIVI KON LUGETO , PA I ALLAH KE BIDE MILOSTIV KON VAS.(BUHARI)
Во ред .З а поздравување на какво се мисли-со добар ден или ракување?Треба ли Муслиман темелно да се измие откога ке се поздрави/ракува со неверник,мислам дека и во муслиманска куќа ако влезе неверник има некои ритуали што треба да се извршат по посетата.Смее ли еден посветен верник да јаде во присуство на неверници? И во врска со претходното прашање кој е тој што ке биде проклет на Судниот ден, оној кој ке тврди дека е крал над кралевите -за кого се однесува ова?[DOUBLEPOST=1406496025][/DOUBLEPOST]
А ти што мислиш, зашто Муслиманите ги требат Христијаните денес, на сите меридијани?
Најлошо е за немуслимани на арабскиот полуостров последниве неколку децении,ама имало и моменти во Сирија ,Либан ,Јордан кога живееле во слога и толеранција сепак тоа се исти народи Арапи само различна вера.Баш за Сирија со еден познаник Муслиман правевме муабет и он ми рече таму се немаат никогаш степано и војувано ..Муабетов беше пред 2/3 години пред да дојде тој на власт како се викаше и револуција и фрки да почнат да се случуваат.Еве сега во Палестина голем број на муслимани цивили нашле засолништа во грчки православни цркви,дури Хамас се пресметува со Израел.
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.751
Поени од реакции
7.929
citaj;
Месих, Иса синот на Мерјем, е пејгамбер Аллахов, Зборот Негов, кој Он го фрли во Мерјем, Дух од Него. Е па, верувајте во Аллах и во пејгамберите Негови, и не зборувајте „тројца“. Престанете, тоа е подобро за вас! Аллах, навистина, е еден Бог. Нека е славен Он! Зарем Он да има дете? Се што е на небесата и на Земјата е - Аллахово! А Аллах, секако, е Доволен Закрилник!
Jaс колку што знам, Православната Црква не верува во тројца богови, ниту пак вели дека Бог има дете.

Туку,
Верува во Светата Троица.

Светата Троица го претставува Единиот Бог (eдна божја природа, со едно божје делување и една божја волја) во три Лица (Ипостаси): Oтецот, Синот и Светиот Дух.
Бог Отец е главата и изворот на Светата Троица.
Бог Син е роден од Отецот пред сите векови (предвечно).
Низ Неговото вплотување (отелотворување) и ипостасно единство, Христос е едно божје лице со две природи: тој во исто време е во потполност Бог и во потполност човек.
Светиот Дух, кој живот твори, во вечноста исходи од Отецот.

Муслиманите мислат дека христијаните исповедуваат тројца богови, бидејќи тие под зборовите Отецот, Синот и Светиот Дух подразбираат три различни бога!

Еве им јасно и поразбирливо толкување за Светата Троица:

Но Бог е Еден, Бог е Жив и Тој како Жив Бог поседува Промисла за светот. Во Божјата Промисла постои Реч. Така, во Самиот Бог постои Божја Реч. Тоа е Бог во Својата Реч. Тоа не се двајца богови, туку Еден.

Бог е исполнет со Својата Реч. Тој Ја носи Речта како што жената го носи детето во својата утроба.
А потоа Божјата Реч се пројавува на човекот.
Кога нешто се раѓа, кое се содржи во самото себе, бидејќи е оплодено со самото себе, пројавува, за тоа нешто се вика дека се родило од својата суштина.
Ете зошто Божјата Реч Ја нарекуваат Син.

Таа Се родила од самата Божја суштина, но вон времето. Затоа Единиот Бог се нарекува Отец и во Него е Речта, Која е родена од Него и се нарекува Син.

Значи, Отецот и Синот не се два бога. Отецот е Бог, Синот-Божјата Реч.

Муслиманите веруваат дека Бог го создал светот со помош на речта. Она што муслиманите веруваат дека е реч, христијаните Го нарекуваат Син. Така Бог нема син кој е физички одвоен од Него Самиот.

Бог е наречен Отец зашто Он од Самиот себе Ја раѓа Својата Реч, а таа Реч е Синот.

Доколку Бог е Живиот Бог, тогаш во Него Самиот мора да постои некаква животна сила. Таа сила е Духот Божји. Тој се нарекува Светиот Дух. Светиот Дух е Животодавец кој ѝ дава живот на секоја жива творба, тоа е сила Која делува внатре во самиот Бог.

Единиот Бог е наречен Отец зашто Он ја раѓа од Самиот Себе Божјата Реч, наречена Син.
И Речта Божја е наречена Син, зашто се раѓа од Отецот, предвечно, беспочетно и безгранично.
Тој Единиот Жив Бог содржи во Себе Дух (Духот Божји).

Така, Отецот, Синот и Светиот Дух - тоа е Единиот Бог.


Што е ипостасно единство на Христос?

Ипостасно единство е израз кој се користи да се опише како Бог Син зел човечка природа, а истовремено останал потполн Бог.
Исус отсекогаш бил Бог,

Јован, 8
58. Исус им рече: „Вистина, вистина ви велам: Јас постојам уште пред да се роди Авраам.”
58 εἶπεν αὐτοῖς ὁ Ἰησοῦς· ἀμὴν ἀμὴν λέγω ὑμῖν, πρὶν Ἀβραὰμ γενέσθαι ἐγώ εἰμι.

Јован,10
30. Јас и Отецот едно сме.”
30 ἐγὼ καὶ ὁ πατὴρ ἕν ἐσμεν.


но при вплотувањето (отелотворувањето) Исус станал човечко битие.

Јован, 1
14. И Словото стана тело и се всели во нас, полно со благодат и вистина; и ние ја видовме Неговата слава, слава како на Единороден од Отецот.
14 καὶ ὁ Λόγος σὰρξ ἐγένετο καὶ ἐσκήνωσεν ἐν ἡμῖν, καὶ ἐθεασάμεθα τὴν δόξαν αὐτοῦ, δόξαν ὡς μονογενοῦς παρὰ πατρός, πλήρης χάριτος καὶ ἀληθείας.


Исус Христос е една Личност (Ипостас), во потполност Бог и во потполност човек. Исусовите две природи, човечката и божјата се нераздвојни. Исус засекогаш ќе биде Бог-човек, во потполност Бог и во потполност човек, две различни природи и две волји во една Личност. Исусовата човечка природа не е помешана со божјата природа, туку се соединети без да го изгубат својот различен идентитет.
 
Член од
26 април 2013
Мислења
558
Поени од реакции
114
Честит празник. Аллах да ве награди и да ви го прими постот.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.751
Поени од реакции
7.929
Kaко ги објаснувате овие хадити? Ме интересира дали се вистински или измислени (еретички).
Дали сите исламски школи имаат ист став кон нив, т.е. дали од некои школи се отфрлени, а од некои школи се прифатени?

حدثنا محمد بن أبي بكر حدثنا عمر بن علي ح و حدثني خليفة حدثنا عمر بن علي حدثنا أبو حازم عن سهل بن سعد الساعدي
قال النبي صلى الله عليه وسلم من توكل لي ما بين رجليه وما بين لحييه توكلت له بالجنة

Muhammad ibn Abi Bakr, Umar ibn Ali narrated and told me Khalifa Umar ibn al-Ali told us told us Abu Hazim from Sahl bin Saad Al-Saadi:The Prophet peace be upon him said: Whoever entrusts to me what is between his legs and what is between his lips will be granted paradise.Sahih Bukhari 6309

Narrated 'Aisha: A bedouin came to the Prophet and said, "You (people) kiss the boys! We don't kiss them." The Prophet said, "I cannot put mercy in your heart after Allah has taken it away from it."Sahih Bukhari8:73:27

Narrated by Hisham Ibn Kasim, narrated by Huraiz, narrated by Abdul Rahman Ibn Abu Awf Al Jarashy, and narrated by Mua’wiya who said, "I saw the prophet (pbuh) sucking on the tongue or the lips of Al-Hassan son of Ali, may the prayers of Allah be upon him . For no tongue or lips that the prophet sucked on will be tormented (by hell fire).Musnad Ahmad - Hadith No. 16245


Sahih Bukhari, Authentic Traditions, Book LXII (Marriage), Chapter 25


Arabic: فِيمَنْ يَلْعَبُ بالصَّبِي: إنْ أدْخَلَهُ فِيهِ فَلا يَتَزَوَّجَنَّ أُمَّهُ

As for whom(ever) plays with a boy: if he caused him to enter him, then he shall not marry his mother.


روى أنه صلى الله عليه و سلم قبل زبيبة الحسن أو الحسين

Muhammad lift up the shirts of his cousin Alis two boys, Hassan and Hussein, and kissed their genitals.Al Hubeir by Ibn Hagar 60-61


رأيت النبي صلى الله عليه و سلم فرج ما بين فخذي الحسين و قبل زبيبته

"He (the prophet) put Hussein's legs apart and kissed his penis." Al Nawawi v.2 p 42 hadis 169


Majma al-Zawa’id, Ali ibn Abu Bakr al-Haythami, 299/9

مجمع الزوائد لعلي بن أبى بكر الهيثمي

رأيت رسول الله صلى الله عليه و سلم فرج ما بين فخذي الحسين و قبل زبيبتهرواه الطبراني و إسناده حسن

"I saw the Messenger of Allah pbuh putting Husein’s legs apart & kissing his (little) penis."
Related by Al-Tabarani & it’s authentication is good.


Narrated Anas bin Malik:
Whenever Allah's Apostle went to answer the call of nature, I along with another boy used to accompany him with a tumbler full of water. (Hisham commented, "So that he might wash his private parts with it.") (Sahih Al-Bukhari, Volume 1, Book 4, Number 152; see also Numbers 153-154)

Narrated Amr ibn al-'As: AbdurRahman ibn Hasanah reported: I and Amr ibn al-'As went to the Prophet (peace be upon him). He came out with a leather shield (in his hand). He covered himself with it and urinated. Then we said: Look at him. He is urinating as a woman does. .Abu Dawud 1:22


Narrated Abdullah ibn Umar: When the Prophet (peace_be_upon_him) wanted to relieve himself, he would not raise his garment, until he lowered himself near the ground. Abu-Dawud Book 1, Number 14

Dawud 5224

سنن أبى داود
فرفع النبي صلى الله عليه وسلم عن قميصه فاحتضنه وجعل يقبل كشحه
الكشح: من الحجبة إلى الإبط (لسان العرب)

Muhammad lifting up his shirt for a man, who proceeded to kiss his entire torso, “from his bellybutton to his armpits.”


Musnad Ahmad 17043

مسند أحمد
كان النبي صلى الله عليه وسلم يخضب بالحناء والكتم وكان شعره يبلغ كتفيه أو منكبيه

Muhammad used to dye his long hair with henna. (a hair dye used by women)


Adwa al Bayaan, al-Shanqiti 518/5

أضواء البيان للشنقيطى
..و أشهر أنواع خضاب النساء الحناء ،

The Prophet used to dye his hair with henna (Lawsonia inermis) and katam (Buxusdioica) and his hair hung over his shoulders or earlobes.

Musnad Ahmad 3308

مسند أحمد
كانت لرسول الله صلى الله عليه وسلم مكحلة يكتحل بها عند النوم ثلاثا في كل عين

Muhammad used to apply kohl on his eyes. (an eyeliner used by women)


Adwa al Bayaan, al-Shanqiti 513/5

أضواء البيان للشنقيطى
الزينة ما تزينت به المرأة من حلي أو كحل أو خضاب..

The Prophet had a kohl container from which he would smear his eyes every night,three times in each eye.


Bukhari 2442


صحيح البخارى
فقال لها لا تؤذيني في عائشة فإن الوحي لم يأتني وأنا في ثوب امرأة إلا عائشة

“Do not injure me regarding ‘A’isha. The revelation does not come to me when I am in the garment of any woman except ‘A’isha.”


Sahih Muslim 2402

صحيح مسلم
أن أبا بكر استأذن على رسول الله صلى الله عليه وسلم وهو مضطجع على فراشه لابس مرط عائشة
المِرْطُ، بالكسر: كساءٌ من صُوفٍ أو خَزٍّ (القاموس المحيط)

Sahih Muslim 4415—Abu Bakr requested permission from the prophet to enter when the prophet was lying down on Aisha’s bed wearing her garment [mirt].
 
Член од
9 април 2013
Мислења
319
Поени од реакции
224
Исус Христос е една Личност (Ипостас), во потполност Бог и во потполност човек. Исусовите две природи, човечката и божјата се нераздвојни. Исус засекогаш ќе биде Бог-човек, во потполност Бог и во потполност човек, две различни природи и две волји во една Личност. Исусовата човечка природа не е помешана со божјата природа, туку се соединети без да го изгубат својот различен идентитет.
velis Јован,10
30. Јас и Отецот едно сме.”
spored vaseto razmisluvanje isus e covek so dusa koja e vo sostojba da zboruva ,no toj so boga ne e soedinet vo cmisol na negovata covecnost, tuku velis deka bog e soedineta negovata bozestvena a ne covecka priroda, paga vo voda vasiot komentar bideiki vie pod imeto isus ja podrazbirate i negovata bozestvenot i covecka priroda zaedno ,

Ti kako i site ostanati Hristijani si zamisluvate i veruvate vo:
Otecot, Sinot i Svetiot Duh, toa se TRI vo EDNO , ili edno vo tri, koi se nerazdvojni nitu mozat da postojat eden bez drug.Sekoj od niv si ima svoi zadaci za izvrsuvanje svoi obvrski , i nikoj od niv ne navleguva vo ingerenciite na drugiot. pa bi te prasal;
sto stana so svetoto trojstvo, otkako se rodi sinot ?!!!

vo periodot dodeka isus prestojuvase vo zemjata vo covecki oblik, sto bidna so svetoto trojstvo koi navodno bile nerazdvojni ?

koj gi izvrsuvase i gi prezede obvrskite na sinot dodeka sinot prestojuvase vo zemjata ?

moze li da mi objasnis bibliski tekst :Kade Isus direktno vi veli deka nie sme tri vo edno ili edno vo tri ?!!za vreme na negovoto otelotvoruvanje na zemjata , dodeka prestojuval i ziveel vo covecki oblik, sto stana so svetoto trojstvo ?
ako se nerazdvojni otecot sinot i svetiot dug , dali ova znaci deka vo vremeto na otelotvoruvanjeto na boga vo covecki oblik , vo toj covecki oblik prestojuval i Otecot, i svetiot duh?
ako ne ,sto stana so svetoto trojstvo za toj period, i kade prestojuvale Otecot , i svetiot duh za toa vreme ?

dali mozes da mi objasnis od koga datira trojstvoto? pred doagaanjeto na isus ili posle nego ?
i bi sakal da mi objasnis , koga velis deka otecot sinot i svetiod duh se edinstveni i zaedno go pravat ediniot bog togas ,, zosto nieden bozji verovesnik pred isus, ne go objasnal voopsto toa,, eve na primer Mojsejj ,, dali Mojsejj go objasnal ova veruvanje sto vie hristijanite veruvate ,,, ,, evreite go negiraat trojstvoto. ,, vopsto nitu e spomnato vo torata,, navistina e logicno ako trojstvoto vo sto veruvaate vie, ako e vistina ,, site bozji verovesnicii pocni od adam noe mojsej i site pret isus vo podrobnostii bi trebalo da go objasnat i da im kazat na vernicite za i okolu trojstvoto,, no oni ne rekle nisto za toa ,,
zaremm ne go citaas bibliskiot tekst od jovaan 1/18 boga nikoj nikogas ne go videl
zosto isus pred negovoto voskresnuvanje i vozdugnuvanje na nebo ne im objasnal na sledbenicite i na evreite , deka negovoto soidinuvanje co vtroriot bozestven element (sinot) na vas vie nevozmozno da razberete , zatoa otkazetese od proucuvanjeto na toa i veruvajte deka jas sum bog , ne sum bog vo telesen smisol na moeto soidinuvanje cie razbiranje e nadvor domenot na vasite umovi,.
za drugiot post ne poznavam dobro angliski pa te molam prevedi , ako znam ke ti odgovoram.a za drugiot post insallah drugi den . priatna vecer.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.964
Тројството (со сите елементи) го има во Кабалата, која е од Аврам навака.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom