Скутерчиња: Се за и околу нив

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Провери свекицата да не ти е замастена.
Касно реагирам али нема везе :) Ако е тоа, треба да се стругне или плаче за нова? Со оглед на тоа што скоро 2 години не сум ја чепнал, могуче и тоа да е...на тоа не ми текна :unsure:
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Касно реагирам али нема везе :) Ако е тоа, треба да се стругне или плаче за нова? Со оглед на тоа што скоро 2 години не сум ја чепнал, могуче и тоа да е...на тоа не ми текна :unsure:
Абе секоја сезона менувајте свеќица ... барем тоа не е скапо воопшто ... по 300-350 денари NGK се
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Абе секоја сезона менувајте свеќица ... барем тоа не е скапо воопшто ... по 300-350 денари NGK се
А бе пријателе кој ќе знае :) Ај и тоа ќе го ѕирнам утре, да му се плукнам таман викам ќе го збрчам што затопли малце, ете ти нов проблем :)
 
Член од
18 ноември 2012
Мислења
189
Поени од реакции
339
сакам да земам еден генерик тригер .. сакам да се распрашам нешто околу него.. ако има тука некои власници да ми објаснат околу него :D онака за улје,блокажи, макс брзина и друго :rolleyes:
Вака пријател , Тригерот троши 3.5 литри максимум , а оди 80/85 км повеќе не без додатни штелувања на моторчето ..
Ако си го чуваш и го раниш со квалитетно уље , моторчето ќе ти трае доста долго ..
 
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Zdravo! Sakam da kupam skuter aprilia! pa dali moze nekoj da mi kaze sto e razlikata megju Aprilia SR50 injection i Aprilia SR50R Factory? mi gi nudat ovie 2 modela pa ako moze nekoj neka mi objasni sto e razlikata bidejki jas ne se razbiram mn vo skuteri. fala odnapred!!
 

BUCH

---
Член од
4 мај 2008
Мислења
616
Поени од реакции
20
разликата ти е што едната ти е на ајншприц а другата на карбуратор и земи си ја таа со карбуратот, пошо ако ти откаже ајншприцот ке се смееш :)
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Zdravo! Sakam da kupam skuter aprilia! pa dali moze nekoj da mi kaze sto e razlikata megju Aprilia SR50 injection i Aprilia SR50R Factory? mi gi nudat ovie 2 modela pa ako moze nekoj neka mi objasni sto e razlikata bidejki jas ne se razbiram mn vo skuteri. fala odnapred!!
Како што ти рече членот погоре разликата е таа... Нешто проблем имаа со ајншприцот новиве модели. Карбураторот е поедноставен, не се расиува и ако се расипе се прави лесно и за џабе пари. Ама па со ајншприц одговорот од моторот е мн побрз, еластичноста е поголема и потрошувачката помала. Се си има свое пријателче... Туку моја препорака ти е ни една ни друга туку за исти пари земи си Yamaha Aerox и да си бидеш мирен. А да знаеш само колку тјунинг трпи јамахата ;) Или пак ако си за италијанско Gilera Runner 50, пак исто пари, ама па покомотен е и поголемо тркало напред има, што значи и постабилен...
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
ајншприц бе... ајншприц... ке да е инјекционен а не ајншприц...
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
43
Поени од реакции
39
Хамачи 2 тактно 5800 км поминато.

Под мала гас, ептен мала оде едвај, голема гас скроз зарибува и не мрда.
Пред еден месец сменив ролни. ( исто беше и пред да ги сменам ролните )

Шо може да е проблемот?[DOUBLEPOST=1399401319][/DOUBLEPOST]Ауспухот НОГУ мрсе, сега ми викат дека до него било и требало да се исече и да се исчисте унатре тоа филтри шо има...?
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Како што ти рече членот погоре разликата е таа... Нешто проблем имаа со ајншприцот новиве модели. Карбураторот е поедноставен, не се расиува и ако се расипе се прави лесно и за џабе пари. Ама па со ајншприц одговорот од моторот е мн побрз, еластичноста е поголема и потрошувачката помала. Се си има свое пријателче... Туку моја препорака ти е ни една ни друга туку за исти пари земи си Yamaha Aerox и да си бидеш мирен. А да знаеш само колку тјунинг трпи јамахата ;) Или пак ако си за италијанско Gilera Runner 50, пак исто пари, ама па покомотен е и поголемо тркало напред има, што значи и постабилен...
Fala na odgovorot bratce! Ja vidov i gilerata i mi rekoa deka imaat isti motori so apriliata (od piaggio) i razlikata bila samo vo firmata i maskata(t.e izgledot) delovite i gradbata isti bile. Dali e toa tochno?
Sea ako ima nekoj vozeno gilera nekaka kaze kakva e razlikata megju aprilia sr 50 i gilera runner 50 ako moze :)
P.s nemam iskustvo so motori! Mozam da biram samo megju Aprilia ili Gilera!
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Fala na odgovorot bratce! Ja vidov i gilerata i mi rekoa deka imaat isti motori so apriliata (od piaggio) i razlikata bila samo vo firmata i maskata(t.e izgledot) delovite i gradbata isti bile. Dali e toa tochno?
Sea ako ima nekoj vozeno gilera nekaka kaze kakva e razlikata megju aprilia sr 50 i gilera runner 50 ako moze :)
P.s nemam iskustvo so motori! Mozam da biram samo megju Aprilia ili Gilera!
точно дека се исти машините т.е. пијаџо груп
оди во динамикс и разгледај ги сврти едно кругче со двата качи им се да видиш кој ти прави мерак повеќе

јас би ја зел џилерата
 

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
Fala na odgovorot bratce! Ja vidov i gilerata i mi rekoa deka imaat isti motori so apriliata (od piaggio) i razlikata bila samo vo firmata i maskata(t.e izgledot) delovite i gradbata isti bile. Dali e toa tochno?
Sea ako ima nekoj vozeno gilera nekaka kaze kakva e razlikata megju aprilia sr 50 i gilera runner 50 ako moze :)
P.s nemam iskustvo so motori! Mozam da biram samo megju Aprilia ili Gilera!
Сум ги возел и двете, искрено џилерата ми праи многу повеќе мерак пошто е поголема и по комотна за возење, плус секое нафурано богато детенце денес вози СР ги има милион у скопјево, е сега глеам на ценовници има мала разлика у цени новава СР е со попуст 2390 евра, а џилерава нова мислам дека околу 2600
 
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Сум ги возел и двете, искрено џилерата ми праи многу повеќе мерак пошто е поголема и по комотна за возење, плус секое нафурано богато детенце денес вози СР ги има милион у скопјево, е сега глеам на ценовници има мала разлика у цени новава СР е со попуст 2390 евра, а џилерава нова мислам дека околу 2600
Ok. A za gilerata ima delovi za tjuning? I dali gilerata ima posnazna masina od apriliata? bidejki gledam gilerata ima 13 iljadi obrtai a apriliata 12 iljadi.
 
Член од
28 октомври 2007
Мислења
766
Поени од реакции
256
здраво на сите!

Сакам да купам на ново Ренџер 250 cc 4 T од хамачи па Би ве замолил да споделите искуство доколку некој поседува таков мотор, знае некој што поседува и сл :)
моторот како што кажав е 250 кубика, 16 кс и има водено ладење. Другото прашање дали мислите дека би имал некој проблем ако се вози подолга релација :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom