Software Testing

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.802
Поени од реакции
35.487
Скрејпајте бе деца, со дата ќе направите повеќе пари од тестери, ако разбирате автоматско тестирање ова не би требало да ви биде проблем, плус е поинтересно :)
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
738
Поени од реакции
971
Скрејпајте бе деца, со дата ќе направите повеќе пари од тестери, ако разбирате автоматско тестирање ова не би требало да ви биде проблем, плус е поинтересно :)
Што е скрејпање? :D
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
475
Поени од реакции
1.594
Колку е ISTQB сертификатот и кај се полага кај нас? Сивус?
Јас го положив во Семос, 240+ евра.
Ти закажуваат термин, полагаш под камера и микрофон.
Џабе пари ќе фрлиш.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.802
Поени од реакции
35.487
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Можеби, но не во Македонија.
Очигледно врска немаш за Македонија. Уште пред короната колегите од факултет што отидоа да бидат QA инжинери со автоматски тестирања и се друго по пропис беа над 2 000 евра нето со 5+ години искуство.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
759
Поени од реакции
1.020
Очигледно врска немаш за Македонија. Уште пред короната колегите од факултет што отидоа да бидат QA инжинери со автоматски тестирања и се друго по пропис беа над 2 000 евра нето со 5+ години искуство.
Океј, и software devs толку земаат со исто толку искуство, можи и повеќе (во МК). Ама колку тестери има во тим? на 7-8 software devs/1 тестер?

2000 евра месечно за +5 години искуство се искрено малце, т.е. за кого како?

Ако има некој 5 години искуство и уште зема 1500-2000 евра/месечно, сигурен сум дека можи многу повеќе, ама не баш во моментов покрај толку многу lay-offs колку ќе биде лесно да се најде работа, ама за со +5 години искуство верувам дека сепак може да се најде нешто што плаќа барем 4000 евра месечно.

И да, во право си, сигурно врска немам за Македонија, одамна не се замарам со фирми од Македонија.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Океј, и software devs толку земаат со исто толку искуство, можи и повеќе (во МК). Ама колку тестери има во тим? на 7-8 software devs/1 тестер?

2000 евра месечно за +5 години искуство се искрено малце, т.е. за кого како?

Ако има некој 5 години искуство и уште зема 1500-2000 евра/месечно, сигурен сум дека можи многу повеќе, ама не баш во моментов покрај толку многу lay-offs колку ќе биде лесно да се најде работа, ама за со +5 години искуство верувам дека сепак може да се најде нешто што плаќа барем 4000 евра месечно.

И да, во право си, сигурно врска немам за Македонија, одамна не се замарам со фирми од Македонија.
Незнам кога си почнат ама најверојатно си го фатил ИТ во ковид кога се фрлаа пари од секаде. 2000+ евра нето пред 5 години беа 3000+ бруто и цени далеку помали од сега. 4000 евра нето тука сега QA не ги видува, па и девелопери се преретки зашто тоа е 6000 евра бруто. Прави разлика од 4000 евра фриленс каде само 11% треба данок и другото за тебе и овде нето плата од 4000. Ти ако земаш 4000 евра месечно фриленс притоа од што гледам повеќе работат од саат тогаш тие се еднакви на некој што зема 2000 и плус уште нешто нето во Македонија
25-26 дена одмор, еден куп празници што ги имаме, боледување недај боже, породилно еве сега жена ми па дури и мене ме следувало според некој нов закон. Правиме споредби за радници во ИТ не за некои што земаат проекти целосни, тоа е друга приказна. :)

Први на отстрел се фриленсерите, така и фирмава направи каде имавме екстерни. Се што не беше сениор сениор ги откачија и пополнија од тука.

Друго нешто, во секој посериозен проект 30% од ресурсите одат на QA. 1 тестер кликач ќе оди на 7-8 девелопери ако во позадина има и еден-двајца QA инжинери што се ќе автоматизораат за тестирање во било кој дел и девел оперите куцаат тестови како што треба.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
738
Поени од реакции
971
Леле какви суми кажувате човече намовнувам, јас за 700 евра да ми дај очи че извам, ама тоа е junior.. :(
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.802
Поени од реакции
35.487
Леле какви суми кажувате човече намовнувам, јас за 700 евра да ми дај очи че извам, ама тоа е junior.. :(
Не верувај во се што слушаш, не секаде земаат такви суми. Има и поголеми од тоа што пишуваат, а имаш и сениори со по 1500.
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
475
Поени од реакции
1.594
Леле какви суми кажувате човече намовнувам, јас за 700 евра да ми дај очи че извам, ама тоа е junior.. :(
90% на темава продаваат магла со приказни и суми и живеат во свој свет. Реални ти се @Lester Freamon и @Inglourious Basterd други земај со резерва.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
759
Поени од реакции
1.020
Незнам кога си почнат ама најверојатно си го фатил ИТ во ковид кога се фрлаа пари од секаде. 2000+ евра нето пред 5 одини беа 3000+ бруто и цени далеку помали од сега. 4000 евра нето тука сега QA не ги видува, па и девелопери се преретки зашто тоа е 6000 евра бруто. Прави разлика од 4000 евра фриленс каде само 11% треба данок и другото за тебе и овде нето плата од 4000. Ти ако земаш 4000 евра месечно фриленс притоа од што гледам повеќе работат од саат тогаш тие се еднакви на некој што зема 2000 и плус уште нешто нето во Македонија
25-26 дена одмор, еден куп празници што ги имаме, боледување недај боже, породилно еве сега жена ми па дури и мене ме следувало според некој нов закон. Правиме споредби за радници во ИТ не за некои што земаат проекти целосни, тоа е друга приказна. :)

Први на отстрел се фриленсерите, така и фирмава направи каде имавме екстерни. Се што не беше сениор сениор ги откачија и пополнија од тука.

Друго нешто, во секој посериозен проект 30% од ресурсите одат на QA. 1 тестер кликач ќе оди на 7-8 девелопери ако во позадина има и еден-двајца QA инжинери што се ќе автоматизораат за тестирање во било кој дел и девел оперите куцаат тестови како што треба.
Побргу би прифатил 4000 евра freelance отколку бруто плата и да плаќам данок на оваа држава и да ги јаде парите некој ex. УЧК enthusiast во влада.

На 3000 евра бруто, плаќаш 850-950 евра за Пензиско + Здраствено (18% Пензиско, 7.5% здраствено). Ако си freelancer и немаш осигирување, едноставно можиш да си отвориш сметка во инвестициски фонд и да си оставаш % од парите на страна секој месец, веќе ако ти игра улога толку за на старост, а за здраствено осигурување можиш и приватно да си купиш цела година. Си има сето perks/cons дали си вработен/осигуран или се водиш како freelancer :)

Работам fulltime за странска фирма remote од дома, и бенифициите кои ги имам доста ги надминуваат условите кои ги нудат домашниве фирми, 22 платени days off + неплатено денови доколку ми требаат, фонд за едукација 1000 евра, home-setup fund, попуст на се што можиш да замислиш од патување, облека, автомобили (до -15%), приватно здраствено по мој избор итн.

1705659383698.png

Скоро 4 години искуство имам и портфолио немам средено сеуште, ама има уште работа ако те бива.
Автоматски споено мислење:

90% на темава продаваат магла со приказни и суми и живеат во свој свет. Реални ти се @Lester Freamon и @Inglourious Basterd други земај со резерва.
Yup, kako sto ke se ubedis taka neka bidi Semos/академии enthusiast :D
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.802
Поени од реакции
35.487
90% на темава продаваат магла со приказни и суми и живеат во свој свет. Реални ти се @Lester Freamon и @Inglourious Basterd други земај со резерва.
Види, неблагодарно е да се рече дека лажат, попрецизно е дека има луѓе што земаат такви плати, па и поголеми, но се само еден дел од оваа индустрија.
Сепак зависи дали ќе налеташ на нив, или на некој од тие помалку среќните. За првите се што лета и се јаде, и живеат во друга реалност, па не очекувај да те разберат и да прифатат дека има колеги со исто искуство, па и знаење, а упола плати.

Обично дознаваат како е надвор од фирмите после отпуштања, а ваквите ќе ги приметиш како на групите на ФБ се претставуваат кои се, и така одоколу демек ако има некаде потреба да ги викнат ;) Ок, знаеме дека се научени на специјален третман, ама се знае како се аплицира за работа, има оглас, бујрум како и секој обичен смртник, ако се добри не треба да се плашат од интервјуата :)

И онда то, пишав одамна дека мкд е скап пазар, ама треба време за да се осетат трендовите и промените. Програмери во моментов се земаат по Јужна Азија и Африка. За жал се послаби англиски, но има многу добри дечки кои работат за ниски плати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom