Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.866
Зошто нормален Македонец и патриот би гласал за "партијата што го украде зборчето ВМРО"?

За да се смени само администраторот на Северџанистан?

Затоа што Мицкоски може "подобро да ја води северна" од таче?
zatoa sto edinstven nacin da se izvleci MKD od gomna e da ja vodi nekoj podobar od tace. so vmro eden den mozna e podobra sorabotka so dijasporata plus imaat znacintelno podobri kontakti niz svetot nego sds i za razlika od sds imaat izgradeno i napraveno mnogu poveke za MKD.
Автоматски споено мислење:

Да те потсетам малку кенгурче, првиот договор со Бугарите го потпиша ЉуБчо Бугарот од ДПНЕ. Истиот тој им потврди на Бугарите дека немаат спорови со Македонија. Со оваа изјава Бугарија си влезе во ЕУ и од таа позиција да може да не уценува. Доста веќе млатиш празна слама, оди таму на некоја плажа и секирај се за Македонија. И не заборавај да земиш коктел вотка/нагезмо со деланки од коконац, велат дека ептен помагало во секирањето :pos: :pos: :pos: :pos:
prv dogovor so bg go potpisa kiro kiklop koga im potpisa deka od nasa strana nema problem za oni da vlezat vo EU. znaci togas da se ispeglaa razlikite ke nemase potreba od sve drugo. vmro potpisa dogovor za dobro sosedstvo sto ne bese definiran, sdsm sega go definira i napravi uslov za vlez na eu. za sdsm toa da go napravi trebase da dojde na vlast a levica toa odraboti za niv. u princip levicari i komunjari sekogas ja unistuvale mkd... ali glup si ti da sfatis se toa.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.714
Поени од реакции
4.135
Да те потсетам малку кенгурче, првиот договор со Бугарите го потпиша ЉуБчо Бугарот од ДПНЕ. Истиот тој им потврди на Бугарите дека немаат спорови со Македонија. Со оваа изјава Бугарија си влезе во ЕУ и од таа позиција да може да не уценува. Доста веќе млатиш празна слама, оди таму на некоја плажа и секирај се за Македонија. И не заборавај да земиш коктел вотка/нагезмо со деланки од коконац, велат дека ептен помагало во секирањето :pos: :pos: :pos: :pos:
Заев треба да одговара за тој договор за добрососедство и формула заедничка историја.
Нова власт треба да се повлече од тоа и разграничи македонска од бугарска историја.
Вака во еу само како бугарски изроди.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
Зошто нормален Македонец и патриот би гласал за "партијата што го украде зборчето ВМРО"?

За да се смени само администраторот на Северџанистан?

Затоа што Мицкоски може "подобро да ја води северна" од таче?
Сегашното ДПНЕ е толку неспособно што не можат еден умрен СДС да го победат. Толку пенали да ти излезат и ти еден да не погодиш, тоа е да се отепаш. А башка на американците друга курва не им треба кога сегашната убаво си ја врши работата. Така што на овие избори можеме да очекуваме уште еден изборен пораз на ДНПЕ после кој ќе има уште поголемо плачење и пиштење и распад на ДПНЕ дури побрз од оној на СДС.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.866
Сегашното ДПНЕ е толку неспособно што не можат еден умрен СДС да го победат. Толку пенали да ти излезат и ти еден да не погодиш, тоа е да се отепаш. А башка на американците друга курва не им треба кога сегашната убаво си ја врши работата. Така што на овие избори можеме да очекуваме уште еден изборен пораз на ДНПЕ после кој ќе има уште поголемо плачење и пиштење и распад на ДПНЕ дури побрз од оној на СДС.
sreka levica e tuka uste ednas da odraboti za komunjarite i da ja sitni opozicijata. klasicni gomna.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.866
Која опозиција? ДПНЕ на Мицика министерчето за опозиција во два мандати на СДС :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:
najjaka e opozicijata sto urla u parament kako nekoj plemenkovci, sto raboti za SJO i doprinese gomnata da dojdat i ostanat na vlast. ostaj go ti micko, on sve sto trebase napravi i pravi kako opozicija.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
najjaka e opozicijata sto urla u parament kako nekoj plemenkovci, sto raboti za SJO i doprinese gomnata da dojdat i ostanat na vlast. ostaj go ti micko, on sve sto trebase napravi i pravi kako opozicija.
Не, нај јака е таа што си крева раче за промена на името на државата. Што се договара со власта промена на кривичен закон за да им се простат арамилаците. Исто така договара со власта промена на деловникот за да биде опозицијата небитна. Ги загушува протестите против францускиот предлог, тоа е дел од правењето на министерчето за опозиција во двата мандати на СДС.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.925
Поени од реакции
21.423
najjaka e opozicijata sto urla u parament kako nekoj plemenkovci, sto raboti za SJO i doprinese gomnata da dojdat i ostanat na vlast. ostaj go ti micko, on sve sto trebase napravi i pravi kako opozicija.
Nemoj ne mu ja spomnucaj Levica, srce ke gi strefi.
Se pamtat, 100 godini nanazad, posebno za VMRO, ali nikako da se setat za nivnata uloga vo 2015, 2016, 2017 itn itn. Nekako bledo im e deka pred tie nastani, revolucii, nema pravda nema mir gluposti gi nemase ovie raboti koi Levica navodno sega ke gi oprava.
Ali od sareni kurtoni ne treba da imas golemi ocekuvanja, ne treba da imas nikakvi osven za nivnata primarna cel za koja pistojat. Da bidat kurtoni, da odrabotat i posle klocite vgaz.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.866
Не, нај јака е таа што си крева раче за промена на името на државата. Што се договара со власта промена на кривичен закон за да им се простат арамилаците. Исто така договара со власта промена на деловникот за да биде опозицијата небитна. Ги загушува протестите против францускиот предлог, тоа е дел од правењето на министерчето за опозиција во двата мандати на СДС.
za da krenat raka morase prvo da ima kurton revolucija vo koja pak ucestvuvase levicata. taa revolucija megu drugoto ovozmozi individualci (pratenici) da mozat da bidat vrbuvani, kupeni i uceneti prakticno go unisti mehanizmot partiite da gi kontroliraat pratenicite iako site se izbrani radi partijata vo parlamentot a ne radi individualni zaslugi. unistuvanjeto na sistemot/mehanizmot za kontrola i den denes pravi haos pogotovo kaj sipcite. za toj haos zasluzni se megu drugoto i levicata. toa vi e ustvari edna i od glavnite odliki, klasicni destruktivci so vas nema nikogas da moze drzavata da ide napred, zalosno e sto samo poveke makedonski pratenicki mesta ke uzurpirate, totalno beskorisni ste.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
za da krenat raka morase prvo da ima kurton revolucija vo koja pak ucestvuvase levicata. taa revolucija megu drugoto ovozmozi individualci (pratenici) da mozat da bidat vrbuvani, kupeni i uceneti prakticno go unisti mehanizmot partiite da gi kontroliraat pratenicite iako site se izbrani radi partijata vo parlamentot a ne radi individualni zaslugi. unistuvanjeto na sistemot/mehanizmot za kontrola i den denes pravi haos pogotovo kaj sipcite. za toj haos zasluzni se megu drugoto i levicata. toa vi e ustvari edna i od glavnite odliki, klasicni destruktivci so vas nema nikogas da moze drzavata da ide napred, zalosno e sto samo poveke makedonski pratenicki mesta ke uzurpirate, totalno beskorisni ste.
99% од тие што учествувале во шарената револуција немале ниту имаат врска со Левица ама тие некако не ти се спомнуваат, или тоа е ефект на селективна меморија својствен на партиски лижигаз. А за кревањето раче за промена на името требаше да се договорат со Грујчо златен и непрежален. Грујчо си го спаси газенцето во Будимпешта и им даде 8 рачиња за умето.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.866
99% од тие што учествувале во шарената револуција немале ниту имаат врска со Левица ама тие некако не ти се спомнуваат, или тоа е ефект на селективна меморија својствен на партиски лижигаз.
sto da gi spomnuvam? isti gomna se so levicata i site na besilka bi gi stavil. komunjar=sipak=levicar... stetocini sto nikogas nitu nesto ke napravat nitu napravile za MKD
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
sto da gi spomnuvam? isti gomna se so levicata i site na besilka bi gi stavil. komunjar=sipak=levicar... stetocini sto nikogas nitu nesto ke nepravat nitu napravile za MKD
Кенгур, најсмешно е кога СДС и ДПНЕ ќе влезат во широка коалиција. Како ли тогаш со сласт ќе си ги изедеш лајната што сега ги исра, или пак тогаш сите овде ќе ги убедуваш дека тоа била историска шанса која ДПНЕ не смеела да ја пропушти.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.866
Кенгур, најсмешно е кога СДС и ДПНЕ ќе влезат во широка коалиција. Како ли тогаш со сласт ќе си ги изедеш лајната што сега ги исра, или пак тогаш сите овде ќе ги убедуваш дека тоа била историска шанса која ДПНЕ не смеела да ја пропушти.
porado bi so sds ili dui nego so vas. vie ste pogolemo zlo.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
porado bi so sds ili dui nego so vas. vie ste pogolemo zlo.
Нека те ебат ама битно твоите те ебат. Како сам се себе уби и тоа моментално. Промена на името, пикање на уставобранителите в затвор, внесување на бугари во уставот, континуирано понижување на македонскиот народ, сето тоа не ти смета, битно Левица да не дојделе на власт. Уште еден доказ дека СДС и ДПНЕ се исто лајно само пакувањето е малку поразлично :pos: :pos: :pos: :pos:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom