Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.338
Поени од реакции
46.462
Ако е вистина, испаѓа дека уствари украинскине тезгериња си ја дадоа земјата да им биде полигон за пресметка на Русија со западот.
Пресметка во која они ќе се раселуваат и умираат, во замена за не знам што.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.637
Поени од реакции
26.160
Ако е вистина, испаѓа дека уствари украинскине тезгериња си ја дадоа земјата да им биде полигон за пресметка на Русија со западот.
Пресметка во која они ќе се раселуваат и умираат, во замена за не знам што.
Во замена за ветувања за подобар живот и 500 евра плата, те подсеќа на нешто тоа ?

Во секој случај западот стои позади нив.... далеку далеку позади нив...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.423
Поени од реакции
29.949
...many did not think the EU would play the SWIFT card on Russia. It turns out they were correct...

The seven banks affected by the Swift exclusion are VTB, Bank Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank, Rossiya Bank, Sovcombank und VEB. Notably, the two Russian banking giants, Sberbank und Gazprom Bank, are excluded. The ban will only come into effect in ten days, which will allow the Russians to reorganise their banking system, and we presume, re-route payments through banks that are not affected by the sanctions. What this means is that the Swift ban falls into the SINO category: sanctions in name only. The EU is cheering on the Ukrainian side from a safe distance, watching from warm living rooms, heated by Russian gas.

One reason for the exclusion of Sberbank is the deposits held by savers in the bank’s EU subsidiaries. It would have triggered massive deposit insurance claims.


Ако е вистина, испаѓа дека уствари украинскине тезгериња си ја дадоа земјата да им биде полигон за пресметка на Русија со западот.
Пресметка во која они ќе се раселуваат и умираат, во замена за не знам што.
Марионетите нема да умираат, напротив, ќе бидат наградени.

Пример е Саакашвили, го направи страњето во Грузија и после америте си го вработија како гувернер во... Одеса, Украина.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.726
Поени од реакции
8.041
Интересна работа во оваа војна е што Русите не ги дираат цивилните власти и соработуваат со нив.
Интересно да, паметно не знам колку. Исто како да дојдеш на власт во Македонија и веднаш да не се справиш со северџаните, невладините и дпне-комуњарската буржоазија и партиските крлежи. Не само што ќе ти се качат на крај на глава и ќе те обесат при првата шанса која ја имаат туку и тие што те подржуваат нема да излезат јавно за тебе зошто овие го доминираат просторот. Ене ги русине делат хуманитарна помош на стари и сиромашни овие земале со собрале со знамиња позади нив и им скандираат убијци. И што треба во тој случај некој што ете е про-Русија да направи, он да си ја стави главата во торба додека војнициве еве не прават ништо.

Стави на камиони правец Сибир, 3-5 години во рекреативен работен камп и малце да им се разбистри умот на чист воздух. А утре веќе ќе почнат луѓе кои те подржуваат и јавно да агитираат за тебе.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.637
Поени од реакции
26.160
Интересно да, паметно не знам колку. Исто како да дојдеш на власт во Македонија и веднаш да не се справиш со северџаните, невладините и дпне-комуњарската буржоазија. Не само што ќе ти се качат на крај на глава туку и тие што те подржуваат нема да излезат јавно за тебе зошто овие го доминираат просторот. Ене ги русине делат хуманитарна помош на стари и сиромашни овие земале со собрале со знамиња позади нив и им скандираат убијци.

Стави на камиони правец Сибир, 3-5 години во рекреативен работен камп и малце да им се разбистри умот на чист воздух.
Мала група куртони се тоа бе Боро. Немој да мислиш дека Русија нема план за преваспитавање. Прво и основно тоа што ќе му се случи на западот во Украина после ваквото оставање на цедило ќе биде исто ко што им се случило на Немците во Србија, тотален антагонизам. Па после лесно е. Со НГО мотивирана толпа лесно се излегува на крај, кога веќе западната пропаганда веќе го има оформено негативното мислење за тебе, без разлика на све.

Што мислиш каква разлика ќе има во мислењето за Путин на запад доколку ги прати куртоните во гулаг или ги убие безмилосно... Никакво, и така и вака е баба рога. Кога ќе го сватат тоа Украинците, ќе намалат доживљај.
 
W

wicked_1

Гостин
Ене ги русине делат хуманитарна помош на стари и сиромашни овие земале со собрале со знамиња позади нив и им скандираат убијци. И што треба во тој случај некој што ете е про-Русија да направи, он да си ја стави главата во торба додека војнициве еве не прават ништо.
Се вртат муабети низ интернет (западните медиуми ќутат за ова) дека русите како ослободуваат градови и народ, оставаат по 500 евра по човек да им се најде додека да заврши ослободувањето
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.637
Поени од реакции
26.160
Кружат муабети низ интернет дека нашите куртони се засегнати од состојбата на куртоните во Украина, па ќе им донират лубриканти за подобро да ја примат Руската пенетрација.
 

TheIks

Fork & spoon operator
Член од
1 октомври 2007
Мислења
712
Поени од реакции
469
Во некоја алтернативна реалност, ако „Русија реши да се прошири“ во Македонија со продолжување и јужно и источно од овде... Ќе треба тој ден да го прогласиме за национален празник и да дадеме целосна подршка на ослободителите, пардон на „окупаторите“. :)
Пред некој да ме извади од контекст: Не постои ниедно друго сценарио, макар хипотетичко, за обединување на Македонија.
Има и поедноставно решение за обединување на Македонија - ЕУ. И немаш граници помеѓу 3-4те дела. ;)

За избеглиците и за страдањата посоодветна адреса за да се обратиш - се тие кои ја режираа оваа војна: САД
Инаку војнава да ја дискутираш без геополитика е како да водиш војна со твитови наместо со оружје. Можеш да се залажуваш дека разбираш нешто, ама реалноста сеедно ќе најде начин да ти покаже дека грешиш.
За мене Русија ја режира војната, ја сепак верувам повеќе на официјалната изјава на Путин дека тој стои зад ова.
Всушност геополитика на форум ти е како да водиш војна на твитер, затоа што, извини за ова, ама ти, ни јас, немаме никакви контакти со високи дипломати зад затворени врати. Така да се е претпоставка. Освен ако не си десна рака на Путин или Бајден. Од дуруга страна и те како можам да толкувам основни интернационални закони за тоа кој е агресор кога влегуваш во друга земја да рушиш згради со обични граѓани или да им го уништиш Антонов АН-225 од завидл'к оти имаат поголем авион.
Да не се разбериме погрешно, не ми пречи мене вие да си дискутирате геополитика, баш напротив.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Кружат муабети низ интернет дека нашите куртони се засегнати од состојбата на куртоните во Украина, па ќе им донират лубриканти за подобро да ја примат Руската пенетрација.
:D Е смешно беше ова со 500те евра, ова со лубрикантите не беше.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Има и поедноставно решение за обединување на Македонија - ЕУ. И немаш граници помеѓу 3-4те дела. ;)
Ова значи дека по влегувањето на Македонија во НАТО Македонците кои и ден денес живеат во Грција ќе смејат да зборуваат македонски? Дека ЕУ?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.637
Поени од реакции
26.160
За мене Русија ја режира војната, ја сепак верувам повеќе на официјалната изјава на Путин дека тој стои зад ова.
Всушност геополитика на форум ти е како да водиш војна на твитер, затоа што, извини за ова, ама ти, ни јас, немаме никакви контакти со високи дипломати зад затворени врати. Така да се е претпоставка. Освен ако не си десна рака на Путин или Бајден. Од дуруга страна и те како можам да толкувам основни интернационални закони за тоа кој е агресор кога влегуваш во друга земја да рушиш згради со обични граѓани или да им го уништиш Антонов АН-225 од завидл'к оти имаат поголем авион.
Да не се разбериме погрешно, не ми пречи мене вие да си дискутирате геополитика, баш напротив.
Таквите објаснувања нема и помогнат на Украина. Еве во право си, се е вистина...

Западот им ветуваше на Украинците и навидум цврсто стоеше позади нив во све. Како тоа им помага на Украинците денеска кога гинат? Зошто не ги предупредија дека нивната политика последните 8 години може да заврши со една ваква ситуација. 8 години експерти во САД го предвидуваат ова.

Ти тука со ваквите изјави не си ништо подобар од западот кој ја нахушка Украина и сега се крие.

Ти реков единствен начин сега да и помогнеш на Украина е да се спакуваш и да земеш оружје, приказните дека се во право и дека си позади нив, само им штетат и гинат повеќе поради тоа.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom