Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Тогаш мене ми личи како заробен воздух , туку оди на механичарќе знае како треба , да издиши малку воздухот од ладилникот и да дотури антифриз ама на пропишана количина и пак малку воздух да дува , ќе знае механичарот . И да знаеш по правило никогаш не ставај антифриз на максимум туку според пропишаната количина тоа важи за сите возила


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.927
Поени од реакции
1.391
Во последно време приметувам ако антифризот бил на макс, иде на минимум... е сега, на изладена кола (не запалена 24h) кога ќе ја отворам капачката за антифриз се случува како да е под притисок и дури испрскува. И од кога ќе ја отворам, се пополнува тој дел што го снема... и нешто плус испрснува од дупчето од страна.

Некако чудно ми е, скоро никогаш на изладена кола не ми правело така. Искуства?
zaroven vozduh vo ladnjak i nemozi da go istera i zato frla antifriz.
antifrizot treba da bide do pola ili na nekoj koli ima kako merilo vo sredinata na tubeto i antifrizot treba da bide nad meriloto, fakticki da go pokriva. Kajmene imase takva maka koga menav antifriz i edno pola litro isfrli niz kapace dur da go istera vozduhot. i ke duja creva da znaes :)
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.738
Поени од реакции
7.992
Тогаш мене ми личи како заробен воздух , туку оди на механичарќе знае како треба , да издиши малку воздухот од ладилникот и да дотури антифриз ама на пропишана количина и пак малку воздух да дува , ќе знае механичарот . И да знаеш по правило никогаш не ставај антифриз на максимум туку според пропишаната количина тоа важи за сите возила


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
zaroven vozduh vo ladnjak i nemozi da go istera i zato frla antifriz.
antifrizot treba da bide do pola ili na nekoj koli ima kako merilo vo sredinata na tubeto i antifrizot treba da bide nad meriloto, fakticki da go pokriva. Kajmene imase takva maka koga menav antifriz i edno pola litro isfrli niz kapace dur da go istera vozduhot. i ke duja creva da znaes :)
Има ли шанса исто капачката што е за антифризот да го прави овој проблем?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Има ли шанса исто капачката што е за антифризот да го прави овој проблем?
Тоа е многу ретко и зависи за кои модел автомобили ,капачето си има свој сигуросен вентил долниот дел од капачето(опачината) и да видиш каква е состојбата и ќе знаеш инаку не верувам дека е до капачето има и такви капачиња наместо сигурносен вентил туку сигурносен навој


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.738
Поени од реакции
7.992
Тоа е многу ретко и зависи за кои модел автомобили ,капачето си има свој сигуросен вентил долниот дел од капачето(опачината) и да видиш каква е состојбата и ќе знаеш инаку не верувам дека е до капачето има и такви капачиња наместо сигурносен вентил туку сигурносен навој


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
SEAT Cordoba / 2001 / 1.9 TDI

Тоа е претпоставка на мајсторот, за капачето, утре ќе ја однесам па ќе видиме дополнително.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
SEAT Cordoba / 2001 / 1.9 TDI

Тоа е претпоставка на мајсторот, за капачето, утре ќе ја однесам па ќе видиме дополнително.
Па види и пробај и се купува такви капачиња кога вртиш и пред крај се осеќа како клап( цик) е тоа сигурносен навој


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.927
Поени од реакции
1.391
Има ли шанса исто капачката што е за антифризот да го прави овој проблем?
Da, mozi i kapaceto da ne go ispusta vozduhot. Takov problem imav na vectra b 2.0 dti i mi gi dujase crevata i mi nabivase pritisok vo tubeto.
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
SEAT Cordoba / 2001 / 1.9 TDI

Тоа е претпоставка на мајсторот, за капачето, утре ќе ја однесам па ќе видиме дополнително.
Одма на мајстор, мене на опел астра бензин, два пати пукна ладилникот, голем притисок ствараше...
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.738
Поени од реакции
7.992
zaroven vozduh vo ladnjak i nemozi da go istera i zato frla antifriz.
antifrizot treba da bide do pola ili na nekoj koli ima kako merilo vo sredinata na tubeto i antifrizot treba da bide nad meriloto, fakticki da go pokriva. Kajmene imase takva maka koga menav antifriz i edno pola litro isfrli niz kapace dur da go istera vozduhot. i ke duja creva da znaes :)
Тогаш мене ми личи како заробен воздух , туку оди на механичарќе знае како треба , да издиши малку воздухот од ладилникот и да дотури антифриз ама на пропишана количина и пак малку воздух да дува , ќе знае механичарот . И да знаеш по правило никогаш не ставај антифриз на максимум туку според пропишаната количина тоа важи за сите возила


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
Дечки денеска бев, пробавме со капачето но не е до него. Цревето што е за воздух е потешко за претискање, од кога го вадиме капачето одма омекнува.

Е сега, мајсторот ми вели дека дихтунгот треба да се мења. Му спомнав за да се испушти воздухот од ладникот, ми рече џабе тоа... ако го прави проблемот ќе го прави пак.

Дали има шанса стварно да е дихтунгот?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.963
Поени од реакции
39.534
Дечки денеска бев, пробавме со капачето но не е до него. Цревето што е за воздух е потешко за претискање, од кога го вадиме капачето одма омекнува.

Е сега, мајсторот ми вели дека дихтунгот треба да се мења. Му спомнав за да се испушти воздухот од ладникот, ми рече џабе тоа... ако го прави проблемот ќе го прави пак.

Дали има шанса стварно да е дихтунгот?
има шанса, смени го побргу
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Па за жал има шанса и да е тоа


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.738
Поени од реакции
7.992
Ммм, ако е тоа... како иде процедурава? Ќе треба отварање на глава или?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.927
Поени од реакции
1.391
Ммм, ако е тоа... како иде процедурава? Ќе треба отварање на глава или?
Stavi novo kapace 250 denari e i ako duja creva pak menuvaj dihtung. Ista maka imav ama arno zedov kapace i se srede a majstoro od prva mi veli ramnenje glava i promena na dihtung. Eve ja teram neduja creva nema ni pritisok vo kazance. Pominav so 250 denari. Inace se nase kosta 8000 denari ramnenje glava i promena na dihtung. 6 saati rabota ima.
 
Последно уредено:

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.738
Поени од реакции
7.992
Stavi novo kapace 250 denari e i ako duja creva pak menuvaj dihtung. Ista maka imav ama arno zwdov kapace ae arede a majstoro od prva mi veli ramnenje glava i promena na dihtung. Eve ja teram neduja creva nema ni pritisok vo kazance. Pominav so 250 denari. Inace se nase kosta 8000 denari ramnenje glava i promena na dihtung. 6 saati rabota ima.
Го сменив веќе другар, пак исто прави. Го дува цревето за воздух, под притисок е. Затоа и ќе преминеме на следната фаза.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.927
Поени од реакции
1.391
Го сменив веќе другар, пак исто прави. Го дува цревето за воздух, под притисок е. Затоа и ќе преминеме на следната фаза.
Му дошол денот :) Кога тогаш ќе мораше да се отвори. Смениму и гумици на вентили и нека ги штеловат клацкалките посекако ја отвораш. Уште 1000 денари кај биле кај небиле ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom