Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Ете уште една причина зашто направивме паметно тие што ги предадовме по втор пат истите документи на која снова ни издадоа произход од ДАБЧ.Коза лаже рог не лаже.
Абе батали тоа паметно, мене ми ги побараа, сакал-неќел морав да ги однесам. Ама да, може да се покаже дека било за добро.
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
145
Поени од реакции
384
Јас сум со преписка 14XX/2016 регистрирана во Минстерството на 19/02/2016.На дополнителна со запирка,сеуште без промена(се ближи денот за финална).Како што проверив стигнати се до 1427/2016.
Ajde brat ti si na red, pisi koga kje ti se smeni obavezno.[DOUBLEPOST=1540835739][/DOUBLEPOST]
Intervju avgust 2016, otptilika krajot na mesecot
Greska da ne si bace, nerealno e spored brojcinjava da bide avgust, odat po red nema preskoknuvanje meseci pogotovo tie na dopolnitelna sto se ti tvrdam so sigurnost. Kazi broj na molba ako ne ti e problem, pozdrav.
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2018
Мислења
28
Поени од реакции
70
Здраво! Нов сум на форумов. Само ме интересира колку време треба да се чека на овај статус? Мене вака ми стои скоро 4 месеци. На интервју бев во Софија на 4/6/2017 и не сум бил на никакви проверки. Со документ од егзархија на баба ми. Ако знае некој од искуство нека сподели.
 

Attachments

Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Дата на интервју?
Интервју правев во конзулат Битола и затоа напишав дата кога ми е регистрирана преписката во Министерството за да се ориентираат тие што биле на интервју во Софија.
Da tocno e. samo deneska nekako slabo za razlika od prehodnite nedeli, denes 1419, 1420 a drugite do 1427 vekje imaat prateni ukazi do ambasadi
Некако бројчињата од 1400 па нагоре до кај 1500(понатака немам проверувано) скоро 80% се со интервју во конзулати и многу од нив се на дополнителна.Важно ќе биде,ќе ни дојде редот и нас!
 
Член од
6 март 2017
Мислења
47
Поени од реакции
7
Ekipo moze nekoj da mi kaze koj prasanja sega gi davaat na intervjuto? I dali treba da zboruvame na bugarski ili moze i na makedonski da se pomine? I kolku vreme se ceka posle intervjuto do vadenje na pasosot?
Pozdrav
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Ќе сака ли некој во инбокс да ми објасни од каде да земам потврда дека не сум осудуван и лекарско?
И како да гласат тие потврди доколку има некој терк (за која намена)?
Земав произход, па сега сум таа етапа.
Фала однапред.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Здраво! Нов сум на форумов. Само ме интересира колку време треба да се чека на овај статус? Мене вака ми стои скоро 4 месеци. На интервју бев во Софија на 4/6/2017 и не сум бил на никакви проверки. Со документ од егзархија на баба ми. Ако знае некој од искуство нека сподели.
Bratko maj go cistat sea za 2- 3 nedeli ke go fatat juni da se nadevame
 
Член од
11 април 2017
Мислења
16
Поени од реакции
15
Ajde brat ti si na red, pisi koga kje ti se smeni obavezno.[DOUBLEPOST=1540835739][/DOUBLEPOST]
Greska da ne si bace, nerealno e spored brojcinjava da bide avgust, odat po red nema preskoknuvanje meseci pogotovo tie na dopolnitelna sto se ti tvrdam so sigurnost. Kazi broj na molba ako ne ti e problem, pozdrav.
Da, mala greshka, intervjuto beshe kraj na dekemvri. A broj na molba pojma nemam koj e, ne mozam da go najdam.
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.398
Поени од реакции
2.440
Дечки дали само со потекло од прв братучед можам да добијам државјанство? Каква е моменталната состојба?
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Дечки дали само со потекло од прв братучед можам да добијам државјанство? Каква е моменталната состојба?
Само со братутед одбиваат!Најдобро ти е да си извадиш потврда од Струмица со предок којшто е роден пред 1920 во село кадешто 100% од населението во тој период се изјаснувале како блгари!
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
48
Поени од реакции
59
sto e sega ova sto izjvaija navestite .. ceslanje i pritvori vo bugarskite ministerstva zaradi izdavanje na pasosite samo so potvrdi ? dali pak ke se zakoci rabotata?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Готово се е во ред
ГИ ДОБИ!!!!!!!!каде си сега??европа,америка,скандинавија??има ли место и замене таму???[DOUBLEPOST=1540862294][/DOUBLEPOST]
Pusti link od femina da susnam malku tamu.
пиши на гугал BG PASS FEMINA и ке ти излези и читај ги коментарите от последните неколку страни има некои добија одговор но некои сеуште чекаат со интер. мај 2017[DOUBLEPOST=1540862916][/DOUBLEPOST]
I eden za tebe mora da ima zada si go nacukas vgz
от кај знае таа дека му е 20cm му го мереше ли??[DOUBLEPOST=1540863728][/DOUBLEPOST]
Јас сум со преписка 14XX/2016 регистрирана во Минстерството на 19/02/2016.На дополнителна со запирка,сеуште без промена(се ближи денот за финална).Како што проверив стигнати се до 1427/2016.
па батец кога си веке толкав математичар можеш ли да ми кажеш отприлика кога за мене 64xx/2016
 
Последно уредено:
Член од
3 октомври 2018
Мислења
25
Поени од реакции
78
Бидејќи се изначитав на различни форуми и се изнаслушав на "рекла-казала" сврзано со темата, веќе не сум на јасно со процедуриве.
Имам поднесено документи со произход преку тетка (на мајка ми, сестра.На произходот не е наведено врз кој основ е добиен).Ми закажаа интервју после 1год и 1месец.Во меѓувреме татко ми доби бг.државјанство и на интервјуто ми побараа фотокопија од неговиот пасош и им доставив.Сакам да прашам сега ако има некој со слично изкуство , дали можат да ми направат проблем заради произходот и дали треба да вадам нов произход ( разбрав дека преку тетки,вујковци,братучеди одбивале). Дали има шанса да ме одбијат?
Инаку живеам повеќе од 3 год во Бугарија и имам лична карта - разрешение за постојано пребиваване и ЕГН.
Ви благодарам однапред и на сите посакувам успех!
 
Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
sto e sega ova sto izjvaija navestite .. ceslanje i pritvori vo bugarskite ministerstva zaradi izdavanje na pasosite samo so potvrdi ? dali pak ke se zakoci rabotata?
Каде го прочита тоа,имаш ли линк?
Во постовите погоре постиравме вести од БГ ,но таму не се споменуваше министерства,туку ДАБЧ го чешлаат бидејќи издавал документи за происход на Молдавци и Украинци за 5000е .
Не ширете паника,и шшпекулации.Одма се фаќате за потврдите.Никој не спомна за потврдите.Ако грешам те молам да споделиш линк од објавата каде што е така напишано.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom