Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
D

Drexel

Гостин
Ako gi prolistate ovie prepiski preku konsulski pat

1/2016
2/2016
.
.
16/2016

Do prepiska 16 ima dosta potpishani ukazi i isprateni nasekade niz evropa, Koga ke ni dojde nas redot :yid:
 
Член од
28 јули 2015
Мислења
107
Поени од реакции
107
Si prodolzuva viceprezidentot striktno da si go pocituvat zakonot,nemat namera da popustit a i nema koj da ja naterat
 
Член од
16 август 2016
Мислења
23
Поени од реакции
32
Pri zamenata na bugarskata vozacka ke ti stoi kod70,sto znaci prepisana od makedonska. Kako takva vo Germanija ke ti vazi pak 6 meseci od prijava na adresa i sekako ke moras da prepolagas. Moe mislenje e da ne si pravis dupli trosoci. Od iskustvo ti kazuvam. Pozdrav
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Pri zamenata na bugarskata vozacka ke ti stoi kod70,sto znaci prepisana od makedonska. Kako takva vo Germanija ke ti vazi pak 6 meseci od prijava na adresa i sekako ke moras da prepolagas. Moe mislenje e da ne si pravis dupli trosoci. Od iskustvo ti kazuvam. Pozdrav
Vazat vozackite ako pisuva taka

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Не вaжaт aкo Мaкедoнскaтa е преведенa нa Бугaрскa.Сaмo aкo пoлaгaш вo Бугaријa мoже дa вaжи вo Гермaнијa
Некој имаше напишано дека ако полагаш барем една категорија -било која во Бугарија -и извадиш нова возачка ,дека нема да пишува со код мкд.Дали имаш инфо дали е тоа така навистина ,или?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.659
Поени од реакции
28.043
Некој имаше напишано дека ако полагаш барем една категорија -било која во Бугарија -и извадиш нова возачка ,дека нема да пишува со код мкд.Дали имаш инфо дали е тоа така навистина ,или?
Мaкедoнскaтa aкo јa преведеш нa бугaрскa ке имa oзнaкa декa е oд мк,aкo пoлaгaш oдпoнoвo вo бугaријa немa дa имa oзнaкa и тaa мoже дa се упoтребувa вo гермaнијa.Мнoгу вo гермaнијa вoзaт сo мк вoзaчкa преведенa нa буг aмa aкo ги сoпре пoлицaец кoј знaе и му текне дa прoвери зa кoд ке му пише кaзнa.мoже дa се не ти пишaт кaзнa aкo е недoвoлнo инфoрмирaн пoлицaецoт или aкo не му текне.јaс пoзнaвaм чoвек кoј 4 гoдини вoзи сo преведенa 2 пaти гo сoпреле дo сегa aмa имaл среќa.тoa сo мaкaр еднa кaгегoријa незнaм.
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Sakam da spodelam informacija samo sto zborev so edna bug.advokatka ja prasav vo vrska so mojot momentalen status proverka od viceprez....i bidejki sum so dokumenti od prv bratuced taa mi kaza deka sigurno ke bidam odbiena zatoa sto so noviot zakon od 1juni drzavjanstvo ke dobivaat samo so poteklo od majka tatko baba dedo....
DA TOCNO E TOA DEKA DAVAAT SAMO SO POTEKLO OD MAJKA TATK.... NO DO SEA NEMA NIKOJ ODBIENO ZNACI NI ODBIVAAAT NI DAVAAT ZA SEA
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Eve mili luge sega gledav na kugla. Nema da dadat drzavjanstvo na nikoj od nas.. Toa e toa ke se pomirime so sudbinata :place:. Osven kuglata ovaa informacija ja imam od sigurni izvori mnogu jaki izvori tuku sto razgovarav so glavniot cistac od komunalna higiena Sofija... taka da ne se nadevajte na drzavjanstvo nema nikogas da dobiete toa e... IMG_3803.JPG
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom